Voorzitter Zelfstandige Handel en Industrie kritisch over aangaan van grensoverschrijdende fusies Vastkokende aardappelen herkenbaar als Vincent Ontslag beheerder koöperatie leidt tot bestuurskrisis De grootste drijfjachten zijn weer voorbij Nieuw aardappelmerk in de winkels: Aardappelselektie- kursus Zelfvoorzieningsgraad rundvlees in de Gemeenschap beneden 100 procent Provincie steunt grondaankopen Brabants Landschap Landbouwschap vindt dat pachter ook recht op quotum moet hebben In het kader van het wegvallen va» de binnengrenzen in de EG wordt in grote delen van het Nederlands be drijfsleven gesproken over een noodzakelijk geachte schaalvergro ting, om nog konkurrerend te kun nen opereren. Velen menen dat hier voor (grensoverschrijdende) fusies noodzakelijk zijn. In dit verband waarschuwde de voorzitter van de Zelfstandige Handel en Industrie (ZHI) de heer G.H. van Driel, voor overhaaste fusies, vooral als er een buitenlandse partner bij betrokken is. Op de jaarvergadering van de ZHI zei Van Driel dat er zich dan talrijke komplikaties kunnen voordoen, om dat er sprake is van verschillen in taal, klimaat, kuituur en wetgeving. Men dient zich af te vragen of een nieuwe kombinatie tot meer in staat is dan de afzonderlijke bedrijven, al dus de ZHI-voorzitter. Vooral wat de veelal kleinschalige bedrijven in de voedingsmiddelen branche betreft is het niet beslist noodzakelijk dat deze op de gehele Nederlandse markt aktief zijn en evenmin is het noodzakelijk dat na 1992 de bedrijven de gehele Europe se markt bestrijken. Niettemin zal er wel degelijk iets ver anderen na 1992 of zoveel later als de plannen gerealiseerd worden. Het grensoverschrijdende vervoer zal toenemen en er komen nieuwe spel regels voor ondernemingen die zich bezig houden met de distributie van levensmiddelen. Kansen Kansen zag Van Driel voor het Ne derlandse agrarische bedrijfsleven na afschaffing van fytosanitaire en veterinaire maatregelen. Van een harmonisatie kan Nederland veelal wel vruchten plukken. Daarbij dient bedacht dat de Europese integratie geen middel is tegen alle kwalen, ook al zal het wegvallen van de bin nengrenzen een krachtige impuls voor ekonomische groei betekenen. De onderlinge konkurrentie zal scherper worden en dat vraagt van de ondernemers de uiterste inventivi teit en kreativiteit. Vertrouwen ook bij Braks Legde Van Driel vooral in zijn ope ningstoespraak de nadruk op de in ternationalisering, minister Braks besprak vooral relevante ontwikke- G.H. van Driel lingen in het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid. Goed ondernemerschap is vereist om bestaande markten te behouden en nieuwe te veroveren. In dit verband maakte Braks melding van de toe kenning van de prestigieuze "Trop- hee international de l'Industrie agroalimentaire" voor 1988 aan Wessanen. Sinds kort ligt er een nieuw aardap pelmerk in een groot aantal super markten: Vincent. Onder dit merk zijn uitsluitend vastkokende aardap pelrassen te vinden. Uitgebreide in formatie over de eigenschappen van vastkokende aardappelen en een re cept zijn te vinden aan de achterzijde van de verpakking. Dit nieuwe produkt is bestemd zowel voor binnenlands gebruik als voor eksport. Onder de naam Vincent valt momenteel het aardappelras Mona Lisa. Serieuze vastkokende gegadigden voor de toekomst zijn onder andere Roxy en Nicola. Het idee om onder één merknaam ver schillende aardappelrassen met de zelfde kookeigenschappen onder te brengen komt van aardappelekspor- teur Adriaan Jansen van de firma Jansen Dongen. Tijdens een kort ge sprek met hem blijkt dan ook dat over Vincent grondig is nagedacht. 'We willen het hele jaar door een vastkokende aardappel kunnen leve ren. Met alleen de Nicola of de Mo na Lisa is dat wat moeilijk. Dan ont breken er net weer een paar maan den per jaar. Op deze wijze kunnen wij nu het hele jaar door vastkoken de aardappelen onder het merk Vin cent leveren', aldus de jonge aardap- peleksporteur. Op de overigens mooie goudkleurige verpakking prijkt het hoofd van de beroemde Vincent. Het is nu hon derd jaar geleden dat onze beroemde schilder Van Gogh leefde. Adriaan Jansen wil met de Vincent zich duidelijk onderscheiden en een goed verzorgde aardappel leveren. 'De aardappelen zijn gewassen dus zien ze er veel beter uit en ze zijn ge sorteerd op 45 mm opwaarts'. Jansen heeft een konsekwentie ma nier van aanpakken wat de verpak kingen aangaat. Aardappelen han gen er vaak maar zo'n beetje bij op de groenteafdeling van een super markt. Vaak liggen ze in onduidelij ke en/of veel te grote zakken ergens onder een schap op de groenteafde ling. Adriaan Jansen wil daar nu eens verandering in aan brengen. 'Een ieder weet wat hoe belangrijk het is dat een produkt er aantrekke lijk uitziet. Daarnaast wil de konsu- ment steeds meer informatie over wat hij of zij eet. Over aardappelen weet men doorgaans niet erg veel. Op deze manier verschaf je zo waar devolle informatie over voedsel dat bijna dagelijks gegeten wordt. Daar is toch iedere konsument in geïnte resseerd?' De Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland van de NAK te Goes organiseert in 1989/1990 weer een aardappelselektie-kursus. Deze kursus omvat 12 lessen (24 a 30 uur) theorie in de periode februari-maart en enkele prakti sche lessen in de periode juni- juli. Aan de orde komen o.a. ziekten, selektie, keuring, teelt en bewaring van pootaardappelen. Voor deelname aan deze kursus moet men minimaal een lagere agrarische school hebben ge volgd en over enige selektie- ervaring beschikken. Met het be palen van de plaats en het tijdstip waarop de kursüs gehouden zal worden, wordt rekening gehou den met de mogelijkheden van de deelnemers. De kosten voor deze kursus bedragen ƒ50,00. De aanmelding dient plaats te vinden voor eind december a.s. bij Keuringsdienst Rivieren- Delta-Nederland, Postbus 122, 4460 AC Goes, tel. 01100-14710. Zo langzamerhand gaat het sei zoen toch naar zijn einde toe. De grootste drijfjachten zijn wel voorbij en dan blijft er wat peu- terwerk met goede vrienden over. Wij maken hetzelf nooit zo laat. De dagen zijn al zo kort en de fles moet toch ook eens een keertje leeggemaakt worden, en wat is er gezelliger dan met je jachtkameraden thuis, na afloop van de jacht wat herinneringen op te halen. Ik geloof dat het goed is om na de Kerst het wild z'n rust te gun nen al gaan we natuurlijk nog wel even door op de hanen. Door de loop van de maanden heen zijn deze zeer slim en nemen de benen als ze je zien. Ik vernam van een vreemde ha- zenziekte bij onze zuiderburen en dit kwaad trekt nu omhoog naar ons. Als er veel hazen bij u zitten hou dan deze ziekte goed in de gaten, van hazen zijn er zo vlug te weinig en je moet ook aan vol gend jaar denken. Op dit mo ment is er onderzoek aan de gang, maar er zijn nog geen oor zaken bekend. Met dit voor de tijd van het jaar toch 'warme' weer begint de rammeltijd wat vlugger en ik pleit 'Ga niet meer op de haas na Kerst, geef het rust'. Hoe het met de ganzen zal gaan weet ik niet, ook hier speelt het betrekkelijk warme winterweer natuurlijk mee. Laat het niet tot excessen komen en schiet ze niet te hoog. Ze lijken zo dichtbij maar dat is bedriegelijk, de vo gel is ook zo groot. Het vertrap pen van de wintertarwe en het kompleet uit de grond trekken van de planten is met dit toch zachte weer zeer normaal. Geef mij maar wat vorst, minder ver kouden en lekker fris. Neem met de Kerst eens de tijd om de kernpunten voorontwerp Flora en Faunawet eens te bestu deren. Laten we allemaal opko men voor de prima jachtwet die we in Nederland hebben, maar ook (bijvoorbeeld) de vraag waar en wanneer er straks gemaaid mag worden is van belang. Alle aspekten tesamen vereisen een alerte opstelling van onze kant. Trek maar gerust aan de bel bij uw organisatie. Achter de scher men wordt er wel aan gewerkt, hou de ogen en oren open. Goede feestdagen en tot volgend jaar. T. Huis in 't Veld Het ontslag van bedrijfsleider/be heerder J. van de Wijdeven heeft ge leid tot een bestuurswisseling bij de werktuigenkoöperatie voor Vessem, Hapert, Hoogeloon, Casteren en Knegsel. De 250 leden die in meer derheid het vertrouwen in het kom- plete bestuur hadden opgezegd, heb ben een nieuw bestuur gekozen. Van de Wijdeven is eind oktober vanwege 'werkweigering' ontslagen. Hij zou te laat en onvoldoende ge volg hebben gegeven aan de vraag van het bestuur om een financieel verslag van de laatste jaren aan te le veren. Volgens de statuten kunnen echter alleen de leden de beheerder ontslaan. Gemeenteraadslid en NCB- voorzitter in Vessem Jos Geerts, die ook lid is van de koöperatie, snapt heel goed waarom het merendeel van Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Aardappelen van het merk 'Vincent' bestaan uit verschillende vastkokende rassen, zijn gesorteerd op 45 mm opwaarts en zijn gewassen. Ze zijn het hele jaar te koop Vrijdag 9 december 1988 In 1984 bereikte de zelfvoorzienings graad rundvlees in de Gemeenschap een rekord met ongeveer 110%. In de jaren die daarop volgden was er van een uiteenlopende ontwikkeling sprake, die leidde tot 104,7% in 1985 en 106,2% in 1986 en 107,6% in 1987. Voor dit jaar is een daling te verwachten tot rond 102% en voor 1989 met een zelfvoorzieningsgraad van beneden de 100%. De oorzaak is een teruggang in de rundveestapel, die in 1984 nog bijna 86 miljoen dieren telde en in 1988 nog nauwelijks 79,5 miljoen, waar bij voor 1989 met een verdere daling te rekenen is. In de Gemeenschap was per ultimo oktober nog 559.742 ton rundvlees in de interventie opgeslagen (basis vlees met been). Per ultimo 1987 was dat nog 776.013 ton. De voorraden in partikuliere opslag bedroegen per 20 mei, op basis van afgesloten kon trakten 61.797 ton. Ringworm Bij onze bezoeken aan de rundvee bedrijven worden wij regelmatig ge- konfronteerd met het probleem ringworm. Ringworm is een schimmelinfektie, waarbij ronde plekken ontstaan ter grootte van een dubbeltje tot rijks daalder, vaak op de kop, oren en hals. Door kontakt met de dieren, bijv. bij het laten drinken van de melk bij jonge kalveren of bij het melken van de koeien of het scheren van de dieren, kan een mens ook aangetast en geïnfekteerd raken. Voorzichtigheid is dus geboden. In dien men op het bedrijf ringworm bij zijn dieren heeft, is het verstan dig eerst de dieren te scheren, die niet met ringworm zijn aangetast. Anders brengt men met het besmette scheerapparaat de ringworm over op andere dieren. Na 3-4 weken ziet men dan de ringwormplekken ver schijnen. Dieren die in hun leven reeds eenmaal ringworm hebben ge had, krijgen dit niet meer opnieuw. Na het scheren van de dieren is het gewenst het scheerapparaat goed schoon te maken en te desin- fekteren. Voor de behandeling van de dieren met ringworm kunt u uw practise- rende dierenarts advies vragen. de leden voor beheerder Van de Wij deven en tegen het bestuur kiest. 'Hij staat goed bekend bij de boe ren, geeft ook goede service. Hij heeft gewoon het voordeel dat hij dichter bij de mensen staat dan het bestuur'. De ledenvergadering waar in het merendeel van de 70 aanwezi ge boeren voor de beheerder en dus tegen het bestuur koos, spreekt wat dat betreft boekdelen. Oud-sekretaris Wim van de Pas uit Hoogelo#n, weigert net als de ande re gewezen bestuursleden ieder kom- mentaar op de gang van zaken rond het ontslag van Van de Wijdeven. De stichting Het Noordbrabants Landschap kan rekenen op een sub sidie van bijna 170.000,van Ge deputeerde Staten van Brabant. Met dat geld kan de Stichting twee gebie den kopen: 7,5 ha grond in De Mor telen en ruim 1,5 ha in het landgoed Pannenhoef. Het gebied in De Mor telen betreft een vrij grote landbou- wenclave, omringd door boskom- plexen. Pachters van grond met melkquo tum kunnen aanspraak maken op een deel van de waarde van het quo tum. Bij beëindiging van de pacht kunnen ze hiervoor een vergoeding eisen. Deze mening heeft het Land bouwschap verwoord in een brief aan minister Braks van Landbouw. Volgens het schap is de omvang van het quotum onder meer afhankelijk van investeringen en van het onder nemerschap van de pachter. Bij het einde van de pacht moet in een over eenkomst worden vastgelegd hoeveel quotum de pachter meeneemt of welke vergoeding hij krijgt. Het schap schrijft verder dat de pachter geen aanspraak kan maken op het melkquotum, zolang de pach tovereenkomst geldt. Evenmin kan de pachter zonder toestemming van de verpachter het quotum verkopen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15