v* Landbouwschap: Voldoende praktische mogelijkheden om verzuring door ammoniak terug te dringen Nieuwe identiteit verpakking Campina produkten Gemeente Gemert vreest beperking veehouderij Onderwerken Onderzoek: Zwoegerziekte bij schapen nu aangepakt De voeding van het commerciële konijn Mest Inkrimping veestapel verkeerde weg Hengstenkeuringen De landbouw kan zelf een heleboel doen om de uitstoot van ammoni ak uit mest direkt of binnen afzienbare tijd te verminderen. Dit is de konklusie van een Landbouwschapsnotitie over de mogelijkheid om de verzuring van het milieu door ammoniak te verminderen. Dat am moniak uit mest een vrij belangrijke rol speelt in het verzuringsproces is nog maar relatief kort bekend. Behalve ammoniak spelen bij de vorming van zure neerslag ook stikstofoxiden (auto's, raffinaderijen, elektriciteitscentrales) en zwaveldioxide (raffinaderijen) een belang rijke rol. Beide laatstgenoemde stoffen zijn voor respektievelijk 65 procent en 80 procent afkomstig van buiten onze grenzen. Bij de am moniak is 25 procent van buitenlandse komaf. De landbouw is voor 93 procent ver antwoordelijk voor het ontstaan van ammoniak in Nederland. In totaal gaat het om 226.300 ton. De rund- veesektor draagt bij voor 60 pro cent, de varkenshouderij voor 27 procent, de pluimveesektor voor twaalf procent en de kalverhouderij voor één procent. Meer dan de helft van de ammoniakemissie heeft di rekt te maken met het uitrijden van mest. Stallen en mestopslagsysternen zijn verantwoordelijk voor 38 pro cent en beweiding door vee voor cir ca tien procent. Vooral bij het uitrijden van mest doen zich mogelijkheden voor om het vrijkomen van ammoniak drastisch te verminderen. Op bouw land moet de mest dan zo snel moge lijk onder worden gewerkt, waar dat niet mogelijk is (weiland) moet de mest worden geïnjekteerd of worden ."ingeregend". Op wat langere termijn ziet het Landbouwschap nog veel meer mo gelijkheden om de ammoniak- uitstoot te verminderen. Dat kan via beperking van het mineralenge- halte in het veevoer, verwerking van mest, aanpassing van stallen en het zuiveren van de stallucht met behulp van zogenaamde bio-filters. Vooral in gevoelige gebieden met een con centratie van intensieve veehouderij- Campina Campina Campina Campina In december 1988 start DMV Cam pina met een omvangrijke operatie om haar konsumentenmerk Campi na een nieuwe, eigentijdse identiteit te geven. De nieuwe identiteit van Campina manifesteert zich onder andere in nieuwe en unieke verpak kingen voor dagverse melk en melk- produkten. Opvallende reklame- en promotie- v inspanningen moeten zorgen voor fK een grotere merkenbekendheid en merkenvoorkeur, waardoor het ge bruik van Campina melk en melk- produkten extra wordt gestimuleerd. Speciaal op de konsument gerichte, nieuwe aktiviteiten, zoals een afde ling Konsumentenservice en een ei gen magazine zullen de band tussen Campina en haar klanten moeten verstevigen. Campina's nieuwe identiteit is zicht baar in unieke verpakkingen voor dagverse melk en melkprodukten. In het nieuwe ontwerp zijn cliché's ge meden en speelse afbeeldingen uit de natuur zijn het centrale thema. De primaire kleuren die zijn gebruikt, zorgen voor een frisse en opvallende uitstraling. Op alle verpakkingen staat een spe ciaal 06-nummer vermeld. Dat is on- wmmm DUSBSI mÊmm Compiler to 8TE* YOOHliÜt^ SjJJpP MM. *tt-y Mak Camplne VtUCHÏÏS VOCHüRT - derdeel van een nieuwe konsumen- ten service waarmee konsumenten voor vragen en opmerkingen gratis en direkt met Campina in kontakt De besmetting met het zwoegerziek- tevirus bij schapen is bij de wortels aangepakt. Vrijwel alle Nederlandse schapenfokkerijen zijn 'zwoeger- ziektevrij'. Dat is het resultaat van een bestrijdingsprogramma en een betere methode om het virus aan te tonen. Het programma en de nieuwe methode zijn voortgekomen uit een onderzoek van viroloog drs. D.J. Houwens, waarop hij 8 december promoveerde aan de Rijksuniversi teit Utrecht. Tachtig procent van de kuddes is besmet met het zwoegerziektevirus. In de besmette kuddes is gemiddeld een op de drie schapen drager. De gemiddelde leeftijd van een besmet schaap is vier jaar. Dieren in een ge zonde kudde leven zes jaar. Een ge zonde kudde levert dus meer geld op. Tijdens het onderzoek is een verbe terde techniek ontwikkeld die an tistoffen tegen het virus in het bloed aantoont. In 1982 startte het CDI met een landelijk bestrijdingspro- 14 Van de studierichting Landbouw van de Agrarische Hogeschool Dordrecht van het KNLC zal in het ZLM-blad een aantal samen vattingen van afstudeeropdrach ten van het studiejaar 1987-1988 worden gepubliceerd. De volgen de samenvatting is gemaakt van de afstudeeropdracht 'De voe ding van het 'commerciële' ko nijn' van Christiaan de Ruijter. gramma. De kuddes worden regel matig gekontroleerd zodat het virus snel tevoorschijn komt. De zieke schapen worden dan vervangen door gezonde, zodat een gezonde kudde ontstaat. Inmiddels is negentig pro cent van de fokkerijen gezond. Om dat de besmetting vooral bij de fok kerijen plaatsvond, zijn daarmee de wortels van het probleem aange pakt, aldus Houwens. Het onderzoek heeft ook uitgewezen dat de ziekte niet alleen de longen maar vooral de uien aantast. De voeding van het konijn bepaalt voorcirca 60% de kostprijs van een kg konijn. Een voederomzetting van 4,4 kg voer per kg konijn in plaats van 4,2 kg heeft al een effekt op de kostprijs van 10 cent per kg konijn. Een goede voeding is zeer belang rijk. Indien hieraan voldaan wordt is er een belangrijke stap gezet op weg naar een goed bedrijfsresultaat. Om bij de mestkonijnen een maksi- male groei en minimale voederkon- versie te behalen moeten ook deze onbeperkt worden gevoerd. De an dere dierkategoriën voeren afhanke lijk van de konditie. Bij onbeperkte voeding kunnen deze dieren te ruim in konditie komen, waardoor de ge willigheid van de voedsters om zich te laten dekken afneemt en ook de deklust van de ram vermindert. Uit de enquête kwam duidelijk naar voren dat de konijnenhouders niet zoveel weten over de hoeveelheden verstrekt voer. Toch stonden er ook nuttige dingen in, zodat de enquête zeker niet als mislukt kan worden beschouwd. bedrijven kan met de laatste metho de een aanzienlijke ammoniakre- duktie worden bereikt. Het Landbouwschap wijst erop dat de ammoniakproblematiek on losmakelijk verbonden is met de mestproblematiek. Volgens bereke ningen van het Landbouwschap kost de aanpak van de mestproblematiek de landbouw tot en met het jaar 1991 ruim 2 miljard gulden. Het on derzoek naar de verzuring door am moniak is nog niet zover dat op basis daarvan grote investeringen in bij voorbeeld nieuwe huisvestingssyste men voor vee kunnen worden gedaan. De notitie van het Landbouwschap over ammoniakbestrijding is be doeld om binnen de veehouderijsek- toren een diskussie op gang te bren gen over het terugdringen van het milieuprobleem. Het Landbouw schap heeft zich in principe al bereid verklaard om met de overheid af spraken te maken over het gefaseerd en gekontroleerd verminderen van de milieubelasting door land- en tuinbouwbedrijven. Samen met enkele veehouders heeft de gemeenteraad van Gemert beroep aangetekend bij de Kroon tegen de beschermingszone in het buitenge bied, zoals die door Gedeputeerde Staten is ingesteld. De zone moet volgens de provincie komen langs de beek De Rips. GS hebben goedkeu ring onthouden aan dit gedeelte uit het Gemertse bestemmingsplan Bui tengebied, omdat zij van mening zijn dat de landschappelijke waarde van het gebied behouden moet blijven. Als de door het provinciebestuur voorgestelde beperking doorgaat, vrezen gemeente en veehouders dat elke bedrijfsuitbreiding van de agra rische bedrijven in de nabijheid van de beek onmogelijk zal worden. De stap van de gemeenteraad van Gemert komt in zoverre onver wachts, omdat juist het bestuur van deze gemeente de laatste jaren regel matig in het nieuws kwam omdat het een progressief beleid voerde ten gunste van het milieu. De gemeente liep en loopt voorop in maatregelen die tot doel hebben de gevolgen van de mestoverschotten terug te drin gen. De Oostbrabantse gemeente be hoort tot de top drie van de meest verzuurde gemeenten van Ne derland. Landbouwschap tot Tweede Kamer: "Inkrimping van de veestapel is in alle gevallen verkeerd. De veehou ders doen al enorme investeringen om het mestprobleem op te lossen. Als het inperken van de veestapel als een valbijl boven hun hoofd hangt, werkt dat demotiverend". Dit zei Gerard Doornbos, voorzitter van het Landbouwschap, op 1 december op een hoorzitting van de Tweede Kamer over de mestproblemen. Volgens Doornbos zou inkrimping van de veestapel een klap betekenen voor de toeleverende en afnemende industrie rond de veehouder en voor de transportsektor. "Elke boer houdt nog eens vier a vijf mensen aan het werk". Bovendien zouden veehouders in het buitenland het gat dat de Nederlandse sektor laat val len, onmiddellijk opvullen. Doorn bos: "Zestig procent van de verzu ring komt uit het buitenland. Als de Belgische en Duitse veestapel groei en, hebben we dan wel wat aan de verzuring gedaan?" kunnen komen. Schrijven kan ook via een antwoordnummer. Daar naast zal Campina een intensieve re- klamecampagne voeren. In de maand december gebeurt er nog van alles op hippisch gebied. Niet alleen was Sinterklaas met zijn schimmel overal aktief, maar ook de ruiters uit het alle daagse leven laten op het eind van het jaar nog volop van zich horen. Als u meteen ons ZLM- blad heeft opengeslagen, dan kunt u zaterdag a.s. 10 december in Nieuwvliet in manege Riemens de IBOP proeven gaan bekijken. Dit door verschuiving van de oorspronkelijke datum. Ze be ginnen om 10.00 uur. Er zijn 16 rijpaarden en 2 tuigpaarden voor aangegeven. Deze laatste begin nen om 16.00 uur. Dat er 10 de cember ook een indoorwedstrijd is, ditmaal in Vlissingen, kunnen we niet allemaal meer vermelden, want dat is elke week het geval en meestal zijn er twee wedstrijden, één ten zuiden en één ten noor den van de Westerschelde. Maar 17 december is er toch een bijzondere wedstrijd, die het apart vermelden zeker waard is en dat is een Pas de deux voor paarden en pony's in de manege van de Gouwe Reijers in Seroos- kerke (W). De deelnemers rijden op muziek, die ze zelf tfitgezocht hebben en die aangepast is bij het dressuurnummer dat ze ook zelf samengesteld hebben. Echt iets om eens naar te gaan kijken. Er zit veel afwisseling in de pro gramma's en daardoor blijft het boeiend. Naast topsport op tra ditioneel nivo kunnen we ook zeer humoristische verrichtingen verwachten. En dan moet Indoor Zeeland toch ook zeker apart genoemd worden. Dit jaar in de Zeeland hallen. Alles wijst erop dat dit een knaller van het Indoor sei zoen wordt. Eerst drie dagen dressuur (28 tot 30 december) met diverse afwisselingsnummers o.a. Hackneys van de Bevelandse Aanspanning, misschien met en kele gastrijders, show authentie ke rijtuigen, optreden van Friese paarden. Daarna drie dagen springen (5 tot 7 januari) met als besluit op de slotdag wedstrijden in het kader van de nationale hengstenkompetitie, zowel dres suur als springen. Een hele eer dat Indoor Zeeland deze wedstrijden toegewezen gekregen heeft en voor de warmbloedlief hebbers in deze regio een gewel dig buitenkansje dat men deze kompetitie in eigen omgeving kan bewonderen'. Naast al deze evenementen vra gen de komende hengstenkeurin gen ook weer de nodige aan dacht. Er zijn er zelfs al enkele gehouden en wel die van de Ara bieren, dravers en Engelse vol bloeden. Van de laatste zijn er geen nieuwe hengsten aangewe zen voor de warmbloedfokdag. De eerstvolgende keuring is nu die van de Shetland pony's. Alle ruim 100 nieuwelingen worden nu centraal in Den Bosch ge keurd op 29 december. De keu ringsplaats Groningen is komen te vervallen. Ook de oudere hengsten komen allemaal naar Den Bosch op 3 januari, tefwijl de centrale premiekeuring daar op 7 januari plaatsvindt. Wel spijtig voor enkelen dat dit sa menvalt met de hengstenkom petitie. Bij de trekpaarden heeft nu ook een konsentratie plaats gevonden en zijn de keuringsplaatsen Gro ningen en Doetinchem vervallen en is hiervoor een nieuwe keu ringsplaats Hoogeveen voor in de plaats gekomen en wel op dins dag 10 januari, waarna op 12 ja nuari de keuring in Den Bosch plaats vindt. Dit wordt zeker ook een zeer belangrijke keuring, al leen al door het feit dat er een 25-tal jonge trekpaardhengsten zijn te verwachten. Zoals gebrui kelijk worden de Haflinger hengsten ook op deze dagen gekeurd. Bij de warmbloedhengsten is de opgave nog weer groter dan ver leden jaar en dat hadden de insi ders niet verwacht, het loopt te gen de 800 stuks! Daarover ho pen we u volgend jaar nader te berichten. Tot besluit prettige feestdagen gewenst en een voor spoedig 1989. Vrijdag 9 december 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14