Hoofdbestuur ZLM wil met pachtwetswijzigingen continuatierecht onder geen beding in waagschaal stellen Sinterklaas bij hoofdbestuur ZLM Leden voelen zich goed thuis bij Coöp. Zuid-Oost Nederland Meer bergeenden in Delta Voorzitter Komité van Graanhandelaren uit kritiek op bijmengpremie granen Voorstel J. Geluk: "Laat VROM helpen bij uitbreiding keuringsstations spuitmachines' Landbouwschap pleit voor versoepeling zuivelquotering Hoofdbestuur ZLM kan zich vinden in rapport Twijnstra/Gudde over privatisering voorlichting Het hoofdbestuur van de ZLM heeft op zijn vergadering 5 december jl. in het Landbouwhuis te Goes scherp stelling genomen tegen enige concept-standpunten die de commis sie grondgebruik van het KNLC heeft ingenomen ten aanzien van voorstellen van de Landbouw schapswerkgroep Pacht. Het hoofd bestuur ziet met name problemen in het toestaan van een vorm van tijde lijke pacht voor 3 jaar zonder verlengings- en voorkeursrecht voor een bepaald percentage van de be- drijfsoppervlakte. Ook is het invoe ren van een vorm van lange termijn pacht (loopbaanrecht) volgens het hoofdbestuur niet zinvol. De discussie over aanpassingen van de Pachtwet is ontstaan door het te ruglopend pachtareaal, dat te wijten zou zijn aan een te laag rendement van de grond. Het hoofdbestuur stelt nadrukkelijk, dat deze terug loop zich alleen maar voordoet bij particuliere pacht. Het verpachten door institutionele beleggers neemt zelfs toe. De particuliere pacht is overigens deels vervangen door maatschapsvorming en erfpacht. Gezien deze feiten is het hoofd bestuur van mening, dat er geen re den bestaat om het continuatierecht te versoepelen of een vorm van lang durige pacht in te voeren. Door deze maatregelen komt de rechtsbescher ming van de pachter en daarmee de hele pachtwetgeving op de helling te staan. Het hoofdbestuur vindt dit onaanvaardbaar en zal dit als zoda nig naar voren brengen in het KNLC. Wel kan het hoofdbestuur instem men met het afschaffen dan wel ver korten van de wachtttijd van 6 jaar, die de eigenaar in acht moet nemen om de grond in eigen gebruik te ne men, wanneer de pachter geen ge bruik maakt van zijn voorkeurs recht. Ook kan het hoofdbestuur in stemmen met het afschaffen van de vermogensbelasting op grond, ver ruimen van de ondernemingsvrijstel ling en toepassing van het laagste ta rief successierecht bij verpachte gronden. Of het mogelijk is met de fiscus vooraf afspraken te maken in zake de fiscale consequenties van de ze voorstellen, heeft het hoofd bestuur zijn twijfels. Wel is het es sentieel, dat de fiscale consequenties goed op een rij worden gezet. Uit onderzoek is gebleken dat er met spuitmachines nogal wat zorgvuldi ger gewerkt kan worden. Om dit te bevorderen zou een periodieke keu ring nodig zijn. Volgens de voorzit ter van de akkerbouwcommissie van de ZLM, de heer J. Geluk, die dit onderwerp op de hoofdbestuursver gadering 5 december j.l. aansneed, is hier voor de sector winst te behalen. "Beter gedoseerd geeft een betere gewasbescherming en een betere be nutting van de middelen die we ge bruiken en een hoger rendement van het te behandelen gewas". De heer Geluk stelde voor om de 6 in ons land erkende keuringsstations uit te breiden met behulp van VROM. "Want men zal daar zeker mee wil len werken aan een nog meer verant woord middelen gebruik!" Het zou verder aanbeveling verdie nen om een onderzoek in te stellen hoe boordcomputers op de spuitap paratuur verbeterd zouden kunnen worden. Het hoofdbestuur onder schreef de suggestie van de heer Ge luk van harte. Het voorstel zal in het KNLC-overleg worden ingebracht. De jaarlijkse ledenvergadering van de ZON zit er weer op. Op donder dag 24 november was de vergader zaal boven het kantoor afgeladen vol met leden en hun echtgenoten. Blijkens het jaarverslag is het leden tal 167 en de vergadering werd door ca. 230 personen bezocht. Daarmee is niet gezegd, dat ze allemaal aan wezig waren, maar de getoonde jaar lijkse belangstelling mag uniek ge noemd worden. Naast de zakelijke kenmerken van een algemene vergadering met ver kiezingen en goedkeuring van jaarstukken wordt deze bijeenkomst gekenmerkt door een goede en on gedwongen sfeer, gebaseerd op een saamhorigheid in de coöperatie, die het volle vertrouwen heeft. Na de za kelijke afgewerkte agenda is er een ongedwongen samenzijn, waar on der het genot van een hapje en een drankje veel nieuws wordt uitgewis seld, nieuwe contacten worden ge legd en bestaande worden versterkt. De goede sfeer in de vergadering werd niet vertroebeld door het lagere financiële resultaat: boekjaar 1987/'88 115.718 tot jaar 1986/'87 256.234. De omzet in hoeveelheid van voederartikelen steeg 6%, van andere artikelen bleef de omzet op peil. De coöperatie probeert zo veel mogelijk in te spelen op veran deringen in de agrarische bedrijfs voering, om daarmee de positie van de boer te versterken. De teelt van korrelmaïs is daarvan een voor beeld, waarbij de coöperatie inspeelt op de conditionering en verwerking. Een van de nieuwe leden merkte in de vergadering op, dat hij zich in de ze sfeer en in de overzienbare schaal van het coöperatieve bedrijf uitste kend kon vinden. Uit de latere reac ties bleek de zaal het daar geheel mee eens te zijn. Uit de financiële stuk ken en uit de vergadering kan wor den geconcludeerd, dat de coöpera tie een hecht fundament heeft. In de ze tijd is dat een duidelijk compli ment waard. De voorzitter van de commissie Grondgebruik van de ZLM, de heer J. Nieuwenhuyse, meent dat de opzet van de ganzennotitie - waarin ervan wordt uitgegaan om ganzen zoveel mogelijk te la ten fourageren in specifiek daar voor ingerichte gebieden - op zich in principe goed kan werken voor natuur èn landbouw. Wel dient met dit systeem nog meer erva ring te worden verkregen vooral eer een definitief en volledig in zicht kan worden verkregen. "Er moet ook nog eens een stren ge winter komen..." Of een goed ganzenbeheer en een botanisch beheer in beheersgebieden slaagt- moet worden afgewacht. Af spraak is dat deze gecombineerde doelstelling wordt heroverwogen wanneer ze niet voldoet. Nieuwenhuyse uitte zijn onge rustheid over de doorsnijding van de Zak van Zuid-Beveland door de weg vanaf de WOV naar de A58 bij Goes: Nog steeds is de begrenzing van de Zak als Groot Landschappelijke Eenheid niet bekend.." De commissievoorzit ter pleitte voor wat betreft de aanleg van de WOV voor aan passingsverkavelingen aan beide zijden van de Westerschelde. Het hoofdbestuur constateert dat er een toenemend aantal berg eenden valt waar te nemen. In Zeeuws-Vlaanderen neemt het aantal bisamratten steeds meer toe. De twee vangers kunnen het werk daar lang niet aan. Lande- li j.k lijkt de groei van de bisam ratten iets af te nemen. Het bestuur van het Landbouw schap wil dat er op korte termjn stappen worden genomen om de in 1984 ingevoerde zuivelquotering ge leidelijk te versoepelen. De meest haalbare mogelijkheid is om per be drijf een kleine overschrijding (2 a 3 procent) van het quotum mogelijk te maken tegen een verlaagde super heffing. Verschillende bestuursleden verbon den aan de versoepeling de voor waarde dat het EG?budget niet extra wordt belast. Uitgangspunt van het tweeprijzensysteem is inderdaad dat de melkveehouderij zelf gaat meebe talen voor de afzet van melk en melkprodukten. Het Landbouwschap zal op korte termijn ook een uitspraak doen over het leasen van melkquota. Naar het zich laat aanzien liggen ook hier mo gelijkheden om de zuivelquotering te versoepelen. Volgens de woordvoer der van de Industrie- en Voedings bond CNV, de heer Beintema, bete kent leasing echter ook een verfij ning van de regelgeving. Op wat langere termijn wil het Landbouwschap volledig af van de zuivelquotering. Benoeming hoofdbestuursleden In zijn vergadering van 5 december jl. bekrachtigde het hoofdbestuur van de ZLM de benoeming door de ledenraad van drie hoofdbestuursle den. Benoemd werden de heer D. Hannewijk (vervanger A. de Visser), de heer G. Sterrenburg (P.A. Hoo- genboom) en de heer J.L. van Gor- sel (J. Provoost). Landbouwschap is tegen plafond bij verevening superheffing Het Landbouwschap is tegen het maximum van 5000 kilo bij vereve ning van de superheffing in het jaar 1987/1988. Dit blijkt uit een brief aan minister Braks van landbouw. De melkveehouders hebben vorig jaar het Nederlandse melkquotum niet helemaal benut. Het resultaat is dat veehouders die over het quotum zijn heengegaan over een deel van deze overschrijding geen superhef fing hoeven te betalen. Minister Braks heeft voorgesteld de vereve ningsruimte zo te verdelen, dat de veehouder over 1,25 procent van het melkquotum geen superheffing hoeft te betalen, met een minimum van 1000 kilo en een maximum van 5000 kilo. Dit maximum is volgens het schap nodig omdat het "zeer lage" vereve ningspercentage al een plafond vormt. Zonder maximum zou het vereveningspercentage maar iets la ger uitkomen, bijvoorbeeld op 1,18 procent, aldus het Landbouwschap. De Sint heeft op zijn verjaardag maandag 5 december jl. tijd ge vonden om een bezoek te bren gen aan het hoofdbestuur van de ZLM. De goedheiligman werd door voorzitter H.C. van der Maas aan alle leden voorgesteld. Voor iedereen was er een harte lijk woord waaruit bleek dat Sin terklaas zich goed had voorbe reid op het bezoek. Zo kende hij de heer J. Markusse van "Wul- lem en Siene" in het ZLM-blad. Hij zei gelezen te hebben over "mestvarkenzeugen" en vroeg de heer D. Hannewijk of deze wist welke dieren hier worden be doeld. De voorzitter van de ak kerbouwcommissie, de heer J.C. Geluk, kreeg een vermaning: "U bent de man die propageert om alle graan om te zetten in bio- ethanol. Maar denkt u daarbij wel aan mijn paard?!" Ook wist de Sint dat de heer J. Nieuwen huyse voor het laatst als hoofd bestuurslid de vergadering bij woonde. De Sint hoopt Nieuwen huyse, die nu meer- vrije tijd krijgt eens in Spanje te mogen begroeten in zijn residentie. De algemeen-secretaris mr. J. Oggel kreeg een scherpe berisping. De Sint zei in het ZLM-blad een arti kel van Oggel gelezen te hebben met als titel: "Sinterklaas bestaat niet". Een staaltje van ongeloof dat Oggel op verzoek van de Sint recht zette met het zingen van een liedje. Tot opluchting van een ieder en niet in de laatste plaats van de Sint zelf, bleek dat de titel boven het betreffende artikel geen betrekking had op de echte Sinterklaas. Sinterklaas bleek de heer Markusse goed te kennen van zijn SEV- artikelen over Wullem en Siene. De bijmengpremie voor granen in mengvoeders staat haaks op het marktgericht denken en werkt dis- kriminerend. Dat zei de voorzitter van de Koninklijke Vereniging Het Komité van Graanhandelaren, ir. K.K. Vervelde, afgelopen dinsdag op een perskonferentie van het ko mité in Rotterdam. Volgens de heer Vervelde is de bij mengpremie voor Nederland verwer pelijk, omdat het aandeel granen in industrieel bereid veevoeder laag is, in 1986 14 procent en in 1987 12 pro cent, terwijl het minimumaandeel is vastgesteld op 20 procent. In Frank rijk en Spanje waar dit aandeel op resp. 37 en 66 procent ligt wordt dat anders bezien. Door de bijmenging zou 2 miljoen ton ekstra graan afgezet kunnen worden. Dit zou echter ƒ300 miljoen meer kosten dan wanneer deze hoe veelheid zou worden geïmporteerd. 'De enige manier om van granen een konkurrerende grondstof voor vee voer te maken, is een verlaging van de graanprijs', aldus de heer Vervelde. Verlaging graansubsidies Bij de Kommissie leeft de gedachte dat een verlaging van het subsidieni- vo van granen alleen zou kunnen worden gerealiseerd als de nul heffing van de z.g. 'substituten' zou worden afgeschaft en ook die pro- dukten aan een heffing zouden wor den onderworpen. Vervelde wees erop dat met instellen van verhoogde heffingen op geïm porteerde veevoedergrondstoffen zeer grote belangen gemoeid zijn niet alleen in de Ver. Staten, maar ook in derde landen. Het open hou den van de buitengrenzen van de to tale EG-markt is niet alleen van be lang voor de eksport van de EG, maar ook voor haar import, in het bijzonder die van grondstoffen. Dit spoort met het ontwikkelingsbeleid van de EG. Het hoofdbestuur van de ZLM kan zich in het algemeen vinden in het rapport "In ontwerp voor de dienst landbouwvoorlichting" van Twijnstra en Gudde over de te priva tiseren landbouwvoorlichtings- dienst. Uitgangspunt is een optimale voorlichting voor de praktijk en een accent op de sectorale indeling ten koste van een regionale indeling. De benadering van de opbouw van de nieuwe organisatie wordt als praktisch ervaren. Wel werd door enkele bestuursleden opgemerkt dat Vrijdag 9 december 1988 de standsorganisaties voldoende bij de voorlichtingsdienst moeten wor den betrokken. In het voorlichtende concept krijgen de standsorganisa ties op landelijk niveau deze verant woordelijkheid ook toegewezen ter wijl de vaktechnische organisaties op regionaal niveau meer invloed hebben. Tussen deze twee circuits zullen duidelijke banden moeten bestaan wil het geheel goed functio neren, zo werd beklemtoond. Het standpunt van de ZLM, m.b.t. het rapport Twijnstra en Gudde zal in het KNLC overleg worden inge bracht. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11