ZLM hoofdbestuur neemt afscheid van Han Nieuwenhuyse Situatie varkenshouderij iets verbeterd Wintertarwe opnieuw spil maar op lager niveau Overige besluiten Voorzichtigheid geboden bij reorganisatie Produktschap Pluimvee en Eieren! Hoofdbestuur gaat rapportBijdragenbestuderen Hoofdbestuur kiest voor het reguliere overleg bij verzuringsproblematiek De heer J. (Han) Nieuwenhuyse (65) heeft wegens het bereiken van de statutaire leeftijd maandag 5 december afscheid genomen van het' hoofdbestuur van de ZLM. De heer Nieuwenhuyse (akkerbouwer in de Quarlespolder op Zuid-Beveland) heeft bijna twintig jaar lang de ZLM in allerlei funkties gediend en vertegenwoordigd. Namens het hoofdbestuur kreeg hij het ZLM-gedenkbord als dank en blijk van veel waardering aangeboden. Door ZLM-voorzitter de heer H. C. van der Maas (l.) kreeg de heer Nieuwen huyse het ZLM-gedenkbord aangeboden. Voorzitter H.C. van der Maas gaf uiting aan de algemene gevoelens van spijt om het vertrek van de heer Nieuwenhuyse. "Je hebt veel werk verzet voor de ZLM. In minimaal 14 funkties heb je op een geheel eigen verstandige wijze de ZLM belangen behartigd". De voorzitter wees erop dat Nieuwenhuyse als akkerbouwer is begonnen op een pachtbedrijf en dat dat bedrijf nu eigendom is. Daarmee duidend op het feit dat Nieuwenhuyse vanuit die situatie als voorzitter van de belangrijke com missie Grondgebruik altijd een ge nuanceerd beleid voerde. "Daarmee heb je een niet onaanzienlijke bij drage geleverd voor de ZLM, voor Zuid-Beveland en voor het Zuid westen. Het is een boer in hart en nieren en een ZLM-er pur sang die ons helaas moet verlaten". Namens de commissie Grondgebruik en de redactieraad wees de heer G. de Ja ger op de verdiensten van Nieuwen huyse bij het leiding géven aan deze commissies. "Dat was zeker niet al tijd eenvoudig maar toch wist je de lijn altijd goed en vast aan te geven. Dat geldt ook voor het ZLM-blad waarvan je vindt dat dit blad de bes te manier is om de band met de leden te onderhouden. We zullen je in me nig opzicht missen". Algemeen se cretaris mr. J. Oggel noemde in zijn afscheidswoord met name de ver diensten van Nieuwenhuyse in de vroegere CCC. "De winst daarvan is nog niet te overzien. Veel gebieden in het Zuidwesten plukken de vruch ten op dat terrein van jouw inzet, vi sie en doorzettingsvermogen". Ook de heer J. Markusse wees op de inzet van Nieuwenhuyse bij de verkavelin gen. "Zeeland mag je daar erg dank baar voor zijn". Namens de mani festatiecommissie gaf K. Bierens uiting aan zijn respect voor de zake lijke inslag van de heer Nieuwenhuy se bij het manifestatiegebeuren. Me vrouw C. Dees sprak woorden van dank namens de Agrarische Com missie van de Bond van Plattelands vrouwen. De vice-voorzitter van de ZLM, de heer A. Munters, bedankte Nieuwenhuyse voor diens voortrek kersrol in de commissie grondge bruik bij het KNLC. "Ik dank U voor de collegiale samenwerking in deze commissie". In zijn dank woord zei Nieuwenhuyse vooral met vreugde terug te denken aan de 5 ZLM-Manifestaties die onder zijn leiding zijn gehouden. "In het funk- tioneren van de ZLM waren de ten toonstellingen toch iets bijzonders. De reikwijdte en de nawerking daar van moet men niet onderschatten". Hij zei verder getroffen te zijn door het feit dat er in zijn ZLM-tijdperk in feite twee periodes zijn geweest met voedseltekorten, nl. na de oor log en na de ramp. "Ik eindig mijn funktie nu in een periode met van al les te veel. Mensen pas op, want wat er nu te veel is kan morgen een te kort zijn. Alles is relatief". Met het ZLM-blad zitten we in een turbulen te periode. Mocht het blad opgaan in een groter geheel dan vind ik het niet erg daaraan niet mee te hoeven werken..." De heer Nieuwenhuyse bedankte de leden van het hoofd bestuur tenslotte voor het vertrou wen dat men altijd in hem heeft gesteld. De prijzen van slachtvarkens zijn de grens van 3,00/kg gepasseerd en de markt is matig optimistisch wat betreft het verdere verloop. De bere kende kostprijs bevindt zich overi gens rond de 3,80/kg. "Iets beter maar er zal dus nog wel iets meer moeten gebeuren," zo stelde de voorzitter van de veehouderijcom missie, de heer W. van Veldhuizen, 5 december jl. vast in de vergadering van het hoofdbestuur. In de zeugenhouderij is het aanbod van biggen te groot. Dit is ontstaan bij het instellen van de interimwet Veehouderij en bestendigd door de mestwetgeving. De omschakelings- faktor 1 zeug voor 2,74 mestvarken is oorzaak van een struktureel over schot aan biggen. Een verruiming De voorzitter van de ZLM afde ling Dinteloord/Steenbergen, de heer L. van Nieuwenhuijzen heeft bij de aanvang van de hoofdbestuursvergadering maan dag 5 december jl. het rapport "Bijdragen" aan het hoofd bestuur van de ZLM aangebo den. De heer H.C. van der Maas nam het werkstuk officieel in ontvangst. In het rapport "Bij dragen" dat is geschreven door een 5-tal Westbrabantse akker bouwers wordt na gedegen studie een aantal suggesties aangedra gen om de inkomenssituatie in de akkerbouw te verbeteren. Het rapport zal in de commissie ak kerbouw van de ZLM worden besproken. Daarna komt het te rug in het hoofdbestuur waarna het voorzover mogelijk zal wor den geïntegreerd in het beleid van de ZLM. De heer Van Nieuwenhuijzen zei bij de aanbieding dat de afdeling trots is op het werkstuk en dat het gezien de opbouwende in houd niet in de la terecht mag ko- Het hoofdbestuur van de ZLM volgt het dagelijks bestuur in haar positie ve opstelling ten aanzien van de mo gelijkheden voor de fruitteelt om zoet water via het openbaar leiding net te betrekken, c.q. hier industrie- 10 van 1 op 7 a 8 zou volgens Van Veld huizen de mogelijkheid bieden van omschakelingen van zeugen naar mestvarkens. Om P205 neutraal te blijven zouden mestrechten uit de markt genomen moeten worden. Van Veldhuizen meent dat het var kensgezondheidsplan er ongetwij feld zal komen. Dit kan (zal) volgens hem een goede zaak zijn, doch dan zal het wel noodzakelijk zijn de strukturele problematiek in de zeu genhouderij op te lossen. De commissievoorzitter deelde het hoofdbestuur mee dat de schapen houderij bezig is zich te organiseren om zich beter te kunnen verdiepen in het economisch gebeuren van de sec tor en om de beleidsmatige zaken be ter behartigd te krijgen. In diverse men. Hij zei te hopen dat het dagelijks- en hoofdbestuur het rapport met aandacht zullen le zen. Verder deed hij de suggestie om groepen die zich in het ZLM water voor te gebruiken. "Onafhan kelijk van discussies in sommige ge bieden over zoet water moeten tuin- gebieden hun kansen met dit water kunnen uitwerken", aldus het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur gaat verder ak koord met een voorstel van het DB om in januari/februari volgend jaar een studiedag te organiseren over regio's is of wordt de schapenhou ders gelegenheid geboden zich te ver enigen om zo gezamenlijk hun be langen bij de standsorganisaties ken baar te maken. In de regio Zeeland bestaat reeds een vijftal jaren een vereniging met het doel de schapenhouders voor te lich ten waarbij goede contacten met de gezondheidsdienst zorgen voor een stuk georganiseerde gezond heidszorg. Mede naar aanleiding van het gebeu ren in andere regio's zijn tussen de Zeeuwse Vereniging van Schapen houders en-de ZLM besprekingen gaande om te komen tot belangenbe hartiging op beleidsmatig terrein. Ca. tweederde van de leden van de ZVS is lid van de ZLM. In Noord-Brabant is een vereniging van Schapenhouders in oprichting waarbij de NCB te Tilburg optreed als de organisatie die de belangen be hartigt. werkgebied met dezelfde proble matiek bezighouden met elkaar in contact te brengen zodat infor matie uitgewisseld kan worden en een breder draagvlak krijgt. grondgebruik met het accent op de pachtvoorstellen. Voorts besloot het hoofdbestuur in te gaan op een voorstel van de heer F.A. Dees om BASF onder de aandacht te brengen dat het afgelopen moet zijn met lo zingen van allerlei chemicaliën in de Rijn. De burger brengt deze overtre dingen al gauw in verband met de landbouw. Dat is onterecht en doet de sector veel schade. De heer J.H. Hartgers heeft op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM maandag 5 december j.l. zijn zorgen geuit over een kran tenbericht over minister Braks, die gezegd zou hebben dat de koeien vanwege de verzuring van het milieu 's nachts op stal moeten. Voor aan aantal veehouders levert dit volgens Hartgers grote proble men op. "Het zijn", zo zei hij, "steeds dezelfde groepen die de lasten te dragen krijgen". Het De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen, informeerde het hoofdbestuur van de ZLM maandag 5 december jl. over de discussies rond het Produkt- schap Pluimvee en Eieren. De pluimveehouders zien het P.P.E. volgens hem als een instelling die wel heffingen int maar weinig voor de pluimveehouderij doet. De sector is beleidsarm en als zodanig wordt er in en bij het Landbouwbeleid maar minimale aandacht aan deze sector besteed. Bij de mest- en milieuproblematiek wordt de sector echter geconfron teerd met hoge overschotheffingen. De voorzitter van de akkerbouw commissie, de heer J. Geluk, schat dat het bij de uitgezaaide tarwe dit najaar voor 90-95% om bakwaardi- ge tarwes gaat. Van de totale uitzaai, schat men dat het 80% Obelisk is. Geluk meent dat het een erg gevaar lijke ontwikkeling is als er zo weinig spreiding in het rassensortiment is. Ondanks de hoge m.v.h. en de 3% prijsverlaging voor a.s. jaar heeft de praktijk gekozen voor de teelt met de grootste oogstzekerheid: dat is tarwe, bij gebrek aan alternatieven. "Hierdoor krijgen we een herstel van de spilfunktie van de granen maar dan op een veel lager niveau. Het enige positieve wat hier in zit is dat de druk voor de andere teelten wat wegvalt. De m.v.h. wordt in Nederland erg keurig geïnd. Er is in Europa een hoofdbestuur viel hem bij. Het is onjuist dat dit soort zaken - mis schien deels als proefballon - ad hoe naar buiten worden gebracht door een verantwoordelijk persoon als de minister van landbouw en dat terwijl de landbouw zich inspant om de uit stoot van ammoniak zoveel mogelijk te beperken. Over deze zaken moet eerst nog in het reguliere overleg worden gespro ken. Dat overleg hoort niet te wor den doorkruist door dergelijke uitla tingen, aldus het hoofdbestuur. Ook de le en 2e lijnsgezondheids- zorg vraagt de aandacht. Voor de praktiserende pluimveehouder is een le lijnsgezondheidszorg in de regio van groot belang en indien deze niet aanwezig is zal de 2e lijnsgezond heidszorg hier mogelijkheden moe ten bieden voor een optimale be- drijfsbegeleiding. Volgens Van Veldhuizen zou een re organisatie van het P.P.E. ten koste van een optimale gezondheidszorg een slechte zaak zijn, zeker voor West en Zuid Nederland. De com missievoorzitter meldde dat de prij zen voor eieren iets beter zijn, doch de minste marktverstoring veroor zaakt al afbrokkelende prijzen. aantal lidstaten waar dit nogal wat problemen veroorzaakt. Commissa ris Andriessen wil dit van ca. 800 mil joen alsnog binnenhalen. Hoe hij dat moet doen zal hij zelf nog niet weten; kennelijk is het alleen voor de zeer nette lidstaten weggelegd om m.v.h. te betalen. Geluk meent dat de tarwe-opbrengst door politiek gemanouvreer net bin nen de 163 miljoen ton gebleven is nl. 162,5 miljoen ton. Volgens hem blijft de vaststelling van de op brengst natte vingerwerk. "Ieder jaar geven wij in mei trouw onze ha's op, in Frankrijk bijvoorbeeld doen ze dat iedere 5 of 6 jaar. Om dat we nu 163 miljoen ton niet halen krijgen we m.v.h. terug. Rekenkun dig zou 3% 164,8 miljoen ton zijn, nu het 162,5 miljoen ton is krijgen we 1,4% terug. Geluk is benieuwd hoelang de telers daar op moeten wachten. Vrijdag 9 december 1988 De heer L. van Nieuwenhuijzen (r.) overhandigde het rapport bijdra gen aan het hoofdbestuur van de ZLM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10