IdlIU" uil Grenze(n)loos Europa Zioo zuidelijke landbouw maatschappij Witboek Kansen 'Maak varkenshouders minder afhankelijk van voerleveranciers' Tenslotte VRIJDAG 2 DECEMBER1988 I 76e JAARGANG NO. 3953 tuinbouwblad Fruitteler/akkerbouwer de heer F Buijsrogge in 's-Gravenpolder ziet het met de zwarte bessen wel zitten. Hij is momenteel bezig met het inplanten van 6Z2 ha van verschillende rassendit i.v.m. het spreiden van de oogst. Hij brengt zijn areaal zwarte bessen, die op kontrakt geteeld worden, op totaal 20 ha. Het poten van de kleine struiken werd eerst machinaal gedaan maar de stugge klei werd een te groot probleem vandaar dat de laatste hektares met de hand worden ingestoken. Vrijwel dagelijks kunnen wij via de media vernemen dat na het jaar 1992 ons leven hoe dan ook zal gaan veran deren. Dan immers krijgen wij te maken met een gren- zenloos Europa. Met de Europese verkiezingen in het vooruitzicht - in juni 1989 - is te verwachten dat wij de komende maanden min of meer bedolven zullen wor den onder Europa. Hoewel onze land- en tuinbouw al lang gewend is om Europees te werken en te denken zal 1992 ook aan de agrarische sector niet ongemerkt voorbijgaan. Voor Nederland lijken de voordelen alsnog de nadelen te overtreffen. Immers 80% van onze agra rische export gaat naar de Europese markt waardoor wij erg veel belang hebben bij een vrij en onbelemmerd handelsverkeer. Maar wie kaatst moet de bal terug ver wachten. De zuidelijke EG-lidstaten hebben inmiddels de toezegging gekregen dat ze aanzienlijk meer geld zullen krijgen voor structurele aanpassingen. Dat gaat om vele miljarden. Overigens zal het niet zo zijn dat vanaf 1 januari 1993 Europa er opeens is. Veeleer moet rekening worden gehouden met een langdurig integra tie proces dat zich tot ver in de 21e eeuw zal uitstrek ken. Trouwens het is nog maar de vraag in welk jaar 1992 zal vallen. Maar dat de Europese interne markt er komt staat vast. Daar helpt geen lieve moedertje meer aan en zelfs mevrouw Thatcher kan dat niet voorkomen. Uitgangspunt voor de totstandkoming van de interne Europese markt is het zgn. Witboek, het spoorboekje naar 1992. Op korte termijn moeten er al gemeen schappelijke regelingen tot stand komen op het gebied van de indirecte belastingen (BTW), het fyto sanitaire- beleid, het veterinair beleid, het kwaliteitsbeleid en het monetair beleid. Op middenlange termijn moeten de di recte belastingen en het sociaal beleid worden gehar moniseerd. Met het wegvallen van de grenzen zal met name het risico van insleep van ziekten en plagen toe kunnen nemen. Uit een recent Europees rapport blijkt dat het elders in Europa niet zo nauw wordt genomen met de naleving van de regels op fyto-sanitair en veteri nair gebied, althans dat de controle daarop veel te wensen overlaat. Er zal dus een systeem moeten ko men om problemen op dat gebied te voorkomen, te meer omdat wij door onze intensieve teelten extra kwetsbaar zijn. Controle aan de bron en forse sancties zullen wellicht geen overbodige luxe blijken te zijn. Dat zelfde geldt voor het kwaliteitsbeleid. De criteria met betrekking tot residuën aan chemische middelen zullen controleerbaar moeten zijn en voor iedereen gelijk, in clusief het gebruik van produktiestimulerende stoffen als hormonen en BST. Vraag is ook of de huidige quote ringsregelingen (melk, suiker) in één interne markt zijn te handhaven. Dat lijkt me niet, ^odat het zogenaamde specialisatie beginsel - daar produceren waar dit het beste kan - langzamerhand weer meer accent kan krij gen. Een geleidelijke afbouw van de quoteringsregeling derhalve. Ook op sociaal gebied dienen de lidstaten naar elkaar toe te groeien. Sommigen vrezen een enor me toeloop naar Nederland als sociaal luilekkerland ter wijl de zuidelijke (warme) landen vrezen de pensioen paradijzen van Europa te worden. Ik denk dat dat in de praktijk allemaal wel mee zal vallen. Om als Nederlandse land- en tuinbouw maximaal te profiteren van de Europese markt van na 1992 is het vooral van belang dat de agrarische afzet en verwer king inspeelt op de nieuwe situatie. Zoals we uit de pers kunnen vernemen zijn (coöperatieve) organisaties als bijvoorbeeld Cebeco Handelsraad en Suiker Unie daar volop mee bezig. Via gericht marktonderzoek Landbou wschapssekretaris Egberink Varkenshouders in financiële problemen zijn meestal goed geholpen met de Bijdrageregeling Zelfstandigen. Een overbrugging zoals die aan akkerbouwers gegeven wordt is dan ook niet nodig. Wel is de hulp van het Borgstellingsfonds nodig om de hoge leverancierskredie ten van voerleveranciers om te zetten in een gewoon bankkrediet. Dit zegt ir. J.H. Egberink, sekretaris van het Landbouw schap. "De situatie in de varkenshouderij is anders dan in de akkerbouw. Varkenshouders hebben minder eigen vermogen omdat ze niet grondgebonden zijn", zegt hij. Dat blijkt een voordeel, want varkenshouders in finan ciële moeilijkheden komen daarom eerder in aanmerking voor de Bijdrageregeling Zelfstandigen, die bestaat uit een rentedragende lening en een periodieke uitkering voor levensonderhoud. Een deel van de lening kan wor den omgezet in een schenking ter grootte van het verlies dat de varkenshouder in '87 heeft geleden. Een steeds nijpender probleem vormen de toenemende schulden van varkenshouders bij hun voerleverancier. "De leve rancierskredieten zijn een bekend verschijnsel waarmee tijdelijke liquiditeitstekorten die een gevolg zijn van prijsschommelingen worden opgevangen. Maar door de lange duur van het huidige prijsdal zijn de kredieten enorm opgelopen. Als er geen volledig herstel optreedt in de varkenshouderij komen veel varkenshouders niet meer van dat krediet af en ontstaat er een enorme gebon denheid aan de mengvoerindustrie", zegt Egberink. Om te voorkomen dat de varkenshouderij wordt opgehangen aan de mengvoerindustrie wil het Landbouwschap dat de leverancierskredieten worden overgenomen door de banken. Het Borgstellingsfonds zou daarvoor garant moeten staan. Het Fonds onderzoekt momenteel de financiële moeilijkheden van varkenshouders en de mogelijkheden om tot een regeling te komen. Verzuring De agrarische sektor moet zelf initiatieven nemen om de verzuring te verminderen. De landbouw moet zich ertoe verplichten een totaalplan in fases uit te voeren om de verontreiniging fors te verminderen. Gerard Doornbos, voorzitter van het Landbouwschap, zei dit dinsdag op een vergadering van landbouworganisaties in het Over ijsselse Raalte. Voor zover het nemen van de milieumaatregelen de draagkracht van de veehouderij overstijgt is een in vesteringsbijdrage van de overheid noodzakelijk, zei Doornbos. De veehouders hebben immers ook al te ma ken met de kosten voor een programma om het mestpro bleem op te lossen. Daarvoor investeert de landbouw nu en in de komende jaren in totaal 1,5 miljard gulden. moet boeren en tuinders duidelijk worden gemaakt aan welke eisen de primaire produktie moet voldoen om optimaal tot waarde gemaakt te kunnen worden. Ook dat is een proces waar we allemaal aan zullen moeten wennen. De opdracht aan de totale agrarische bedrijfs kolom is in feite kort en bondig: produceren voor de Eu ropese markt en de klant is koning. Ook voor ons eigen werkgebied is deze opdracht aktueel. We moeten pro beren de voordelen van ons ZLM werkgebied (zoals kli maat en ligging) tot waarde te maken. Niet alleen daagt Europa ons daartoe uit, we krijgen ook extra kansen via de vierde nota op de Ruimtelijke Ordening die voor be langrijke delen van ons werkgebied een agrarische hoofdfunktie aangeeft. Europa '92 in combinatie met de vierde nota R.O. geeft dus concreet zicht op de ont wikkeling van een Eur-regio voor agrarische kwali- teitsprodukten rond de lijn Rotterdam-Antwerpen. De potentie voor zo'n Eur-regio is naar mijn mening beslist aanwezig. Maar dan moeten we het wel samen oppak ken. Het lijkt mij zinvol daarvoor eens een scenario uit te werken. Maandag 12 december a.s. wordt de Algemene Verga dering van de ZLM gehouden (zie elders in dit blad). Gastspreker is dr. Pieter Winsemius in zijn kwaliteit als organisatie-adviseur. Globaal zal zijn verhaal gaan over de afstemming van de agrarische produktie op de markt. Wellicht kan het bovenstaande daarbij als aan zet dienen voor de discussie. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1