Subsidie voor Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting Nieuw Coöperatief laboratorium voor agrarische bedrijven Bedrijfstakdeskundige rund veehouderij T. Roozendaal met VUT Procedure gestart voor aanwijzing 'Grote Peel' onder Natuurbeschermingswet Akkerbouwers mogen lening liquiditeitstekort in 10 jaar aflossen Kabinet omploegen'' Minister Braks heeft onlangs de pro cedure in gang gezet voor de aanwij zing van 'De Grote Peel' in het ka der van de Natuurbeschermingswet. De bewindsman heeft hiertoe beslo ten, aangezien het gebied onder meer tot de in ons land zeldzaam ge worden hoogveenlandschappen be hoort en dus van grote betekenis is. Daarnaast is het gebied qua flora en fauna van grote internationale bete kenis. Om te voorkomen dat de waarden van het gebied worden aan getast gedurende het jaar, waarin de procedure loopt, valt het gebied met ingang van 15 november 1988 onder de werking van de Natuurbescher mingswet. Het gebied 'De Grote Peel' ligt aan de beide zijden van de grens van de provincie Limburg en Noord- Brabant, binnen de gemeenten Asten, Meijel en Nederweert. Het gebied wordt voornamelijk beheerd door Staatsbosbeheer en de gemeen te Asten. Minister Braks wil in de toekomst' een hoge en stabiele waterstand in het gebied voor het in stand houden cq. ontwikkelen van levend hoog veen en de water- en moeraslevens gemeenschappen. Met behulp van de technische maatregelen zal een bete re benutting van het beschikbare wa ter worden bewerkstelligd. De be windsman denkt hierbij onder meer aan peilverhoging van de aanwezige vennen en aan de aanleg van een wa terbassin voor de opslag van de re gen in de winter. Voor deze maatre gelen heeft de bewindsman een be drag van 2 miljoen gulden gere serveerd. Voorts acht de bewindsman ook nog een aantal andere maatregelen ge wenst, zoals het voorkomen van het inwaaien van meststoffen en van een verdere eutrofiëring door meeuwen. Vestiging en uitbreiding van kok meeuwenkolonies dient volgens de minister dan ook voorkomen te wor den. De opvangfunktie van het ge bied voor vogels dient te worden ver groot door verdergaande beperkin gen aan de jacht. Het gebruik van een deel van het natuurmonument als schootveld voor schietbomen dient op termijn beëindigd te worden. Een aantal handelingen in het gebied mogen na 15 november slechts met vërgunning, zoals het graven, ver breden, verdiepen of verleggen van watergangen, plassen en vennen. Dit geldt ook voor het storten en depo neren van voorwerpen, vloeistoffen of materialen. De werking van de Natuurbeschermingswet zal zich overigens niet alleen uitstrekken over handelingen in het gebied, maar ook over handelingen, die bui ten het gebied plaatsvinden en scha delijk zijn voor de waarden van het gebied. Drainage en beregening bui ten het gebied vallen niet onder de handelingen, waarvoor een vergun ning noodzakelijk is. Onderzoek heeft uitgewezen, dat het effekt hier van op de grondwaterstand relatief gering is ten opzichte van de natuur lijke wijzigingen van het grondwa terpeil. Akkerbouwers die een gegarandeer de lening voor de overbruggingsfi- nanciering van hun liquiditeitstekort krijgen, mogen deze nu in tien jaar in piaats van vijf jaar aflossen. Dit heeft de Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw 16 november jl. besloten. Hiermee heeft de Stichting haar eer dere besluit van juli dit jaar aange past. Toen was aflossing van de le ning op vijf jaar vastgesteld. De Stichting verwacht dat een groot deel van de perspektiefbiedende be drijven, dat als gevolg van tegenge vallen opbrengsten in liquidi teitsproblemen is geraakt, geholpen kan worden door banken zonder in schakeling van het Borgstellings fonds. In veel gevallen zullen de bancaire zekerheden nog niet volle dig benut zijn. Voor perspektiefbie dende bedrijven met weinig bancaire zekerheden kan het fonds een be langrijke taak vervullen. Of een bedrijf perspektief heeft wordt vastgesteld aan de hand van de kosten en opbrengsten in de jaren 1984, 1985 en 1986. Indien de resul taten over deze jaren vanwege bij zondere omstandigheden ongunstig zijn of wanneer de resultaten daarna aanmerkelijk zijn verbeterd, kan men aan de hand van een aan de om standigheden aangepaste begroting aantonen dat een garantieverlening toch verantwoord is. Indien op een later tijdstip de aflossing van de ge garandeerde lening op financiële moeilijkheden stuit kunnen bank, Borgstellingsfonds en bedrijf samen een passende oplossing zoeken. Aanvragen voor een garantie kan men via de banken bij de direkteu- ren Landbouw, Natuur en Open- luchtrekreatie in de provincie in dienen. GS van Zeeland stellen voor de Kommissie voor Waterbeheersing en Ontzilting over het jaar 1989 een subsidie van 75.000,te verstrek ken. De Stichting voor de Bedrijfs ontwikkeling in de Landbouw in Zeeland, waaronder de CWO ressor teert, heeft GS verzocht om over de periode 1989 t/m 1990 een totale subsidie van 300.00,aan de CWO toe te kennen. Wat betreft de subsidietoezegging voor de jaren 1990 t/m 1992 willen GS nog wach ten op een standpuntbepaling ten aanzien van het uitgebrachte rapport van het Waterloopkundig Laborato rium te Delft waarin verslag wordt gedaan van onderzoek naar de taken die de provincie heeft op het gebied van het waterbeheer. In het subsidieverzoek wijst de CWO op de belangrijke strukturele wijzigingen die zich in het Zuid westelijk kleigebied voordoen. Voor de ontwikkeling van de landbouw wordt het niet kunnen beschikken van zoet water daarbij in toenemen de mate als handicap ervaren. Nu ernstig wordt overwogen in grote de len van Zeeland zoet water uit het Zoommeer toe te passen, heeft de C.W.O. hierop geanticipeerd. Belangrijke projekten zijn de proef Kwelscherm Flauwers inlaag en de voorbereiding van een langjarig proefveld ten zuiden van Tholen. Bij de opzet van deze proeven heeft in het kader van integraal waterbeheer een verbreding van het onderzoek plaatsgevonden in die zin dat naast agrarische aspekten in toenemende mate rekening wordt gehouden met milieuaangelegenheden. Volgens de heer C.A.C.J. Oomen, sekretaris-penningmeester van de Stichting voor de Bedrijfsontwikke ling, is de subsidie van 300.000, voor de CWO in de periode 1989 t/m 1992 noodzakelijk om de konti- nuïteit van dit urgente onderzoek te waarborgen. Commissaris der koningin in Noord- Brabant mr. F. Houben heeft in Veghel het Coöperatie Centraal La boratorium (CCL) van de Cehave officieel geopend. Met het nieuwe lab heeft het veevoederkoncern haar onderzoeksmogelijkheden fors uit gebreid. Het projekt is opgezet in sa menwerking met de Chemische Be drijven in Son, de Encebe in Boxtel, Petfood Service in Veghel en pluim veeslachterij Goossens in Asten. Het CCL richt zich vooral op het verband tussen de kwaliteit van agrarische grondstoffen (zoals graait, soja, tapioka, bietenpulp en citruspulp) en de daaruit van het dier verkregen produkten als melk, eie ren en vlees. De onderzoeksresulta ten kunnen de boeren in Brabant, Gelderland en Zeeland zeker ten goede komen; de Cehave is immers behalve veevoederproducent belan genorganisatie van de zuidelijke vee houders. De onderzoeksresultaten in het cen traal laboratorium kunnen ertoe bij dragen dat - door een betere benut ting van het voer door het dier - er 4 minder mestproblemen ontstaan. Op dit moment heeft mest al een la ger koper- en fosfaatgehalte. Behal ve het milieu is ook de boer ermee gebaat, omdat de produktiekosten per dier kunnen worden gedrukt. In het Cehave-lab zal zeker gebruik worden gemaakt van biotechnologie met behulp van enzymen. Bij het ge zamenlijk onderzoek van de Bra bantse agrarische bedrijven zal waar nodig samenwerking worden ge zocht met research-instellingen als TNO, DLO en de universiteiten. Wegomleiding bij NSM Sluiskil In verband met een uit te voeren transport van een gasbol op de Kade bij de Nederlandse Stikstof Maat schappij N.V. zal rijksweg Sluiskil- Axel tussen km 0,5 en km 1,250 op 28 november 1988 van 09.00 uur tot 12.00 uur afgesloten zijn. Het door gaande verkeer zal worden omge leid. Van deze omleiding zal door middel van borden aan het wegver keer bekendheid worden gegeven. Sommige politieagenten denken al aardig agrarisch, gètuige de kreet 'Even het kabinet omploegen' op deze trekker. Een aktievoerende agent reed hiermee vorige week over straat. Per 1 januari a.s. zal de heer T. Roo- zendaal, Bedrijfstakdeskundige bij het Konsulentschap voor de Rund veehouderij in Noord-Brabant en Zeeland, de dienst verlaten omdat hij dan gebruik zal maken van de VUT-regeling. De heer Roozendaal is werkzaam in West-Brabant, glo baal ten westen van de lijn Gilze- Heusden. Op 20 juni 1955 werd de heer Roo zendaal bij het toenmalig Rijksland- bouwkonsulentschap Zevenbergen aangesteld als assistent bedrijfseko- nomie en later als hoofdassistent. Op 1 juni 1963 volgdezijn benoe ming tot Bedrijfstakdeskundige. In deze funktie geeft hij nu leiding over een team van 6 Bedrijfsvoorlichters. Zijn landbouwkundige- en gebieds- kennis en de sympathieke omgang hebben hem gemaakt tot een ge waardeerd voorlichter. Hij is niet ie mand die uit zichzelf op de voor grond treedt, doch zijn kennis ten dienst stelt aan de medewerkers. Hij heeft direkt en via medewerkers in- direkt veel werk verricht voor de landbouw en voor de rundveehoude rij in West-Brabant in het bijzonder. De waardering binnen en buiten het Konsulentschap voor Roozendaal als persoon ep in zijn werk is groot. Ter gelegenheid van het afscheid vindt er op vrijdag 16 december a.s. in zaal Bruininks, Kerkstraat 10 te Bavel een afscheidsreceptie plaats van 14.00 uur tot 16.30 uur. Een ieder, die hem persoonlijk de hand wil komen drukken, is daar van har te welkom. T. Roozendaal Minister Nijpels roept Waterleidingbedrijven op tegen vervuilers processen te beginnen Minister Nijpels (VROM) heeft woensdag jl. de Waterleidingbedrij ven opgeroepen om daar waar mo gelijk is procedures aan te spannen tegen vervuilers van het water. Te vens zei de minister dat hij er niet over peinst om de nu geldende norm van maksimaal 0,1 mikrogram per liter aan persticiden in het water te verruimen. Het is eerder een sane ringsnorm, aldus minister Nijpels, daar het uitgangspunt is dat per sistente stoffen eigenlijk niet in het drinkwater thuis horen. De norm zou feitelijk nog meer teruggedron gen moeten worden. Na ruim 35 jaar werkzaam te zijn ge weest bij verschillende Rijksdiensten ten behoeve van de Landbouwvoor lichting, waarvan de laatste jaren, als tak coördinator bij het Consulent schap voor Kwaliteit en Bewaring te Wageningen, zal ing. G.A. Toren per 30 december 1988 zijn werk zaamheden beëindigen. Op donder dag 22 december zal er voor de men sen met wie hij samengewerkt heeft gelegenheid zijn afscheid van hem te nemen tijdens een informele recep tie. Deze vindt plaats in de kantine van het Bikilt, Bornsesteeg 45 te Wa geningen van 15.30 tot 17.00 uur. IR. ELEMA DIREKTEUR AF Ir. R.K. Elema, direkteur van het Proefstation voor de Fruitteelt en konsulent bij het Konsulentschap in Algemene Dienst voor de Fruitteelt in de Vollegrond, heeft gekozen. De reorganisatie binnen de Rijkstuin- bouwvoorlichting is er de oorzaak van dat het vervullen van de dubbel- funktie van direkteur en konsulent niet meer mogelijk is. De heer Elema* heeft voor het konsulentschap geko zen. De werving voor een nieuwe di rekteur voor het proefstation in Wil- helminadorp is inmiddels gestart. De wisseling van de wacht zal vermoe delijk in het voorjaar van 1989 plaatsvinden. BENOEMINGEN BIJ DE DIREK- TIE VEEHOUDERIJ EN ZUIVEL Met ingang van 1 januari 1989 zal drs. J.E. Stienstra benoemd worden tot sektorhoofd varkens- en pluim veehouderij van de direktie Veehou derij en Zuivel van het ministerie van landbouw en visserij. Hij volgt hiermee ir. T. van Ingen op, die re cent benoemd is tot adjunkt- direkteur tevens sektorhoofd Rund veehouderij van de direktie. Met in gang van 1 februari 1989 zal ir. P.H.A.M. Kurtsjens benoemd wor den bij deze direktie tot hoofd van de hoofdafdeling Ekonomische en Strukturele Zaken. Hij volgt hier mee ir. J.G.B. Venneman op die per 1 september benoemd werd tot hoofd van de nieuw opgerichte hoofdafdeling Milieu aangelegenheden Dierlijke Pro- duktie. Ir. J.B. Kosse zal met ingang van 1 januari 1989 benoemd worden als opvolger van de heer Stienstra tot waarnemend Konsulent van het Konsulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij voor Overijssel en Flevoland te Zwolle. Vrijdag 25 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4