Sinterklaas bestaat niet Drie PK \iy zegge en schrijve 'Zaös ^wuojj^ zuidelijke landbouw maatschappij ZLM-organisatie Provincie geeft jaarlijks 50.000, subsidie voor projekt agrarische geschiedschrijving Zeeland Tenslotte m VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 76e JAARGANG NO. 3952 land- en tuinbouwblad Onlangs is de Stichting 'Het Werkend Trekpaard' officiéél geïnstalleerd. Het oprich ten van deze stichting is voor een groot deel het werk van de Junior Kamer "de Beve- landen" dit ter gelegenheid van hun derde lustrum. Bij de installatie werd een touwtrekwedstrijd gehouden tussen drie trekpaarden en een aantal leden van Junior Kamer. De serviceclub leden bleken aan het korste eind te trekken. Zie ook pag. 17. Daags nadat vorige week premier Lubbers een (voorlo pig) eind had gemaakt aan de interne kabinetstwisten over de mestproblematiek gooide de Brabantse FNV de knuppel opnieuw in het hoenderhok. De beschuldi gingen vanuit de FNV komen voorzover ik uit de pers heb begrepen in feite neer op een regelrechte oorlogs verklaring aan de - in hun ogen - ongebreidelde milieu vervuiling vanuit de landbouw. Blijkbaar had de FNV- vergadering geen kennis genomen van de verklaring van premier Lubbers en had ook niemand op die verga dering het hoofdartikel van de voorzitter van de ZLM in ons blad van vorige week gelezen. De voorzitter van de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer waarschijnlijk wèl, blijkens zijn uitspraak - vorige week vrijdag in Lim burg - dat ook hij - Wim Kok - geroep om inkrimping van de veestapel veel te voorbarig vindt. Toch goed dat wij ons blad ook aan politici toesturen. Aan de uit val van de FNV zit trouwens ook nog een bestuurlijke kant. De FNV is immers rechtstreeks vertegenwoor digd in het Landbouwschap - zowel provinciaal in Noord-Brabant als landelijk. Daardoor is de FNV mede verantwoordelijk voor het standpunt van het Land bouwschap met betrekking tot de mestproblematiek. Om dan zo uit te halen roept op z'n minst vraagtekens op. Op de jaarlijkse rondgang langs de kringen die we deze dagen aan het maken zijn wordt er natuurlijk druk gepraat over het gekrakeel rondom de mestproblema tiek. Heel nadrukkelijk wordt ons gevraagd om in deze kwestie een aanvallende houding te kiezen en ons niet in de verdediging te laten drukken. Hierover bestaat ui teraard geen verschil van mening. De praktijk kan ons daarbij de beste ondersteuning geven door vanuit de eigen bedrijfssituatie aktief in te spelen op de mestre- gelgeving. Dat is onze troef die de FNV blijkbaar voor een zwarte piet aanziet. In Sinterklaas geloven wij ech ter allang niet meer. Op de reeds genoemde rondgang langs de kringen is één van de hoofdonderwerpen de onlangs door ons hoofdbestuur vastgestelde beleidsvisie over de organi- satiestruktuur en werkwijze van de ZLM. In de desbe treffende notitie wordt aangegeven dat door onder Gedeputeerde Staten van Zeeland willen gedurende de jaren 1989 t/m 1993 jaarlijks 50.000,bijdragen aan het onderzoek en de beschrijving van de agrarische ge schiedenis van Zeeland, tot een maximum-subsidie van totaal 250.000,Het initiatief tot dit projekt is geno men door de Stichting Historisch Onderzoek i.o., de Landbouwuniversiteit Wageningen en de provinciale commissie voor de regionale geschiedbeoefening Zeeland. Door prof. A.M. van der Woude van de Landbouwuni versiteit Wageningen zijn de mogelijkheden onderzocht om het betreffende onderzoek uit te voeren. Het bleek nl. dat de agrarische geschiedschrijving in Zeeland tot nu toe onderbelicht is gebleven, ondanks dat de landbouw in Zeeland altijd een belangrijk economisch en maatschap pelijk element is geweest. Op grond van het vooronder zoek van de heer Van der Woude is een projektplan opgezet, met behulp waarvan de leemte in de Zeeuwse ge schiedschrijving naar verwachting kan worden opgevuld. De feitelijke werkzaamheden zullen worden verricht door een nog aan te stellen medewerker van de Landbouwuni versiteit. De totale kosten van het projekt bedragen onge veer 670.000,waarvan de Landbouwuniversiteit 196.000,zal bijdragen. Er ontbreken dus nog ruim twee ton. De in oprichting zijnde stichting wil proberen de ontbrekende gelden in te zamelen bij het bedrijfsleven en overige instanties. meer het marktgericht beleid van Brussel, de terugtre dende nationale overheid en de toenemende aandacht voor het milieu de land- en tuinbouw rekening moet houden met de weerslag daarvan op de bedrijfsvoe ring. De veerkracht en de inventiviteit van de agrari sche ondernemer - en het gezin - zullen opnieuw danig op de proef worden gesteld. Bij dit proces van veran dering qua mentaliteit en bedrijfsvoering ligt een be langrijke begeleidende taak voor de ZLM. De ZLM wil daarom meer aksent gaan leggen op dienstverlening en voorwaardenscheppend beleid. Wat de dienstverle ning betreft moet gedacht worden aan advisering en begeleiding op juridisch gebied en op het terrein van de milieuregelgeving. Vooral wat dit laatste betreft vrees ik dat er nog heel wat op ons afkomt. Ook het onder houden van maatschappelijke kontakten (public relati ons) zal meer aandacht vragen. Met versterking en uit breiding van de Sociaal Ekonomische Voorlichting wordt rekening gehouden. Veel belang wordt ook ge hecht aan het aktiveren en integreren van agrarische vrouwen en jongeren binnen de ZLM. Wat het voor waardenscheppend beleid betreft moet vooral worden gedacht aan het aktief inspelen op potentiële mogelijk heden die de ontwikkelingskansen van de land- en tuinbouw in ons werkgebied vergroten. De ZLM wil daarvoor als katalysator dienen en daarvoor in beginsel ook geld en menskracht beschikbaar stellen. Als voor beelden kunnen worden genoemd: zoetwatervoorzie ning, groenteteelt, afzetbevordering, hazelnotenteelt, schapenhouderij enz. enz. Een en ander zal zonder meer leiden tot hogere apparaatskosten, die door min der leden zullen moeten worden opgebracht. Om deze kosten beheersbaar te houden wil de ZLM zo mogelijk samenwerken met derden. Ook is besloten dat voor bepaalde diensten een financiële bijdrage kan worden gevraagd, dat wil zeggen invoering van het zogenaam de profijtbeginsel. De ZLM zal zich op basis van de vastgestelde beleidsvisie de komende jaren moeten ontwikkelen tot een belangenorganisatie die ook onder veranderde omstandigheden in staat is de leden opti maal van dienst te zijn. Dat is onze doelstelling. Tenslotte wil ik nog mijn komplimenten maken aan de politie. Door knap aktievoeren hebben ze toch maar 100 miljoen binnen gekregen. Boze tongen fluisteren dat de boeren hun 100 miljoen wel helemaal kun nen vergeten. Mijn vraag is nu: kunnen wij nog wat van de politie leren? Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1