Opzegtermijn en WW Minister Nijpels: "Produkten chemische industrie zijn grootste milieuproblemen" Jaarmarkt Axel 40 jaar Oudste boom Flevopolder geplant Afwikkeling droogteschade uitkeringen door waterleidingbedrijf Woord-West-Brabant Merette: introduktie van nieuw soort meerval V oorlichtingsdagen Agrarische Hogeschool van het KNLC Diploma-uitreiking s.g. "de Leeuwtjes" Minister Nijpels: "Te veel accent op landbouw bij verlaging grondwaterstand" "Kleine boeren in Derde Wereld moeten profiteren van biotechnologie" "De grootste milieuproblemen zijn in de toekomst de produkten van de chemische industrie die tegen beta ling als het ware via de voordeur het bedrijf verlaten. Uiteraard niet alle produkten, maar die produkten die milieuschadelijk zijn en die nadat ze de chemische bedrijfstak heeft verla ten in grote hoeveelheden ongekon- troleerd worden verspreid. "Dat zei minister drs. E. Nijpels dinsdag bij de ingebruikname van de formaldehyde-fabriek van Caldis in Zevenbergen. De bewindsman noemde in dit ver band o.m. de chloorfluorkoolwa terstoffen, gechloreerde en niet Als een werkgever een werknemer wil ontslaan moet een aantal spelre gels in acht worden genomen. Deze regels zijn opgenomen in het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945 (BBA 1945) en in het Bur gerlijk Wetboek. Het BBA 1945 be paalt dat de werkgever een ontslag vergunning nodig heeft als hij de ar beidsovereenkomst eenzijdig wil beëindigen. Nadat de ontslagvergunning is afge geven, zal de werkgever een opzeg termijn in acht moeten nemen. De regeling van de opzegtermijnen is neergelegd in het Burgerlijk Wet boek. Van die bepalingen kan in een CAO worden afgeweken. In de agra rische CAO's is van die afwijkmoge- lijkheid gebruik gemaakt. Het is dan ook van belang dat werkgever en werknemer in het bezit zijn van het CAO-boekje en in ieder geval bij ontslag het boekje raadplegen. De werkgever kan het CAO-boekje aan vragen bij de werkgeversorganisatie waar hij is aangesloten; de werkne mer kan dat bij zijn vakbond. Korrekte toepassing van de opzeg termijnen is van belang voor het Wat betreft de verlaging van de grondwaterstand meent minister Nijpels (milieubeheer) dat de aan dacht te exklusief wordt gericht op het belang van de landbouw. De mi lieukwaliteit wordt daarbij in veel gevallen negatief beïnvloed. De mi nister zei dit maandag 21 november op de jaarvergadering van de Unie van Waterschappen in Utrecht. De bewindsman toonde in zijn rede gro te waardering voor het werk van de waterbeheerders: "De waterbeheer ders zijn bij uitstek milieube heerders". 16 gechloreerde oplosmiddelen, allerlei toevoegingen aan kunststoffen zoals weekmakers, brandvertragers, stabi lisatoren en pigmenten(cadmium), dopes voor brandstoffen, chemica liën voor de behandeling van textiel en nog vele andere toepassingen van chemische stoffen. "Komen veel van deze produkten niet ongecontroleerd in het milieu? In het Nationaal Mi lieubeleidsplan dat in de lente van 1989 zal verschijnen is duurzame ontwikkeling het uitgangspunt. Dat wil zeggen voorzien in de behoeften van de huidige generatie zonder daarmee voor toekomstige genera ties de mogelijkheden in gevaar te recht op WW. Gedurende de opzeg termijn blijft namelijk de verplich ting tot loondoorbetaling bestaan. De werknemer is in beginsel ver plicht voor dat loon arbeid te ver richten. Ontslaat de werkgever de werknemer zonder opzegtermijn in acht te nemen dan zal hij dus toch het loon moeten betalen terwijl daar geen arbeidsprestatie van de werkne mer tegenover staat. De werknemer kan in deze situatie over de opzegter mijn geen WW-uitkering krijgen. Hij mist dus een stuk WW- uitkering, waarover door de WW geen kompensatie wordt geboden. Inachtneming van de opzegtermij nen is dus zowel voor de werkgever als voor de werknemer van belang. In de agrarische sektor zijn meer dan 20 verschillende CAO'S van toepas sing. Het zal duidelijk zijn dat wij niet alle voorkomende regelingen uitgebreid kunnen beschrijven. Bin nen het bestek van dit artikel zijn wij genoodzaakt ons te beperken tot een globale beschrijving van de meest voorkomende regels. Per CAO kun nen dus afwijkende bepalingen voorkomen. Regelgeving Minister Nijpels wil in overleg met de betrokkenen bekijken of de regel geving ten aanzien van waterkwaliteits-inrichtingen kan worden vereenvoudigd. Hij hecht veel belang aan de mogelijkheid om alle milieuvoorschriften per bedrijf of bedrijfstak in één dokument vast te leggen. Hij is echter geen voor stander van het overhevelen van de bestaande bevoegdheden tot het stel len van eisen aan lozingen van de waterkwaliteitsbeheerder naar pro vincie of gemeente. brengen om ook in hun behoeften te voorzien. Duurzame ontwikkeling betekent voor de geïndustrialiseerde wereld een drastischè reduktie in grondstoffen en energiegebruik. Dit houdt in dat de keten van grondstof tot afval veel beter moet worden be heerd en dat afval zoveel mogelijk moet worden hergebruikt in hetzelf de toepassingsgebied of nuttig wor den aangewend in een ander toepas singsgebied", aldus de heer Nijpels. De minister verwacht een belangrij ke bijdrage van het chemisch be drijfsleven aan het realiseren van een duurzame ontwikkeling binnen het Nederlandse bedrijfsleven. Op de Vakbeurs Intensieve Vee houderij (VIV) heeft de Veghelse mengvoedercoöperatie Cehave een nieuwe vis geïntroduceerd: de merette. Het beestje is een zoutwatervariant van de gewone Afrikaanse meerval. Na de be trekkelijke mislukking van de meerval komt het Veghelse con cern niet voor niets met deze va riant: de Nederlander is van na ture immers een zoutwater viseter. De merette wordt maandenlang in zoet water gehouden. In de laatste fase wordt echter overge schakeld naar zout water. De vis zal worden verkocht als filet en als gerookte vis. De Cehave tracht bij het nieuwe dier pro- duktie en afzet angstvallig in evenwicht te houden. Op dit moment is slechts een handvol mesters bij de integratie aangesloten, maar de Cehave verwacht de komende vijf jaar vijftig mesters aan werk te kun nen helpen. i Op 28 januari en 22 april 1989 zullen in Delft voorlichtingsdagen worden gehouden van de afdelingen land bouw en bedrijfskunde van de Agra rische Hogeschool van het KNLC. Beide data vallen op een zaterdag, van 10 tot 13 uur. Voor inl. tel. 015-150215. Van de afdeling tuinbouw worden de voorlichtingsdagen gehouden op zaterdag 26 november a.s. van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur en op 18 fe bruari 1989 van 10 tot 12 uur. Deze worden gehouden in Utrecht. Voor inl. tel. 030-896354. Drie leerlingen van de opleiding Ak- tiviteitenbegeleiding ontvingen na het volbrengen van een uitgestelde stage, hun diploma, op vrijdag 18 november 1988. Geslaagden: Sandra Cappendijk, Vogelwaarde; Marja van Eetvelde, Terneuzen; Erna de Poorter, Axel. De diploma-uitreiking werd bijge woond door hun ouders en vertegen woordigers van de stageadressen. De reeds eerder geslaagde kandidaten gaven acte de presence. Laatstge noemden wisselden hun ervaringen uit als werkzaam aktiviteitenbegelei- der of als student binnen het Hoger Beroeps Onderwijs. PHLO-kursus 'kreatief management in groenbeheer' Op 29, 30 en 31 maart 1989 wordt in Wageningen de PHLO-kursus 'krea tief management in groenbeheer' ge geven, bedoeld voor afgestudeerde HAS-sers en LUW-ers. Voor inlich tingen tel. 08370-84093. Dit jaar steekt de traditie getrouwe Jaarmarkt Axel in een feestelijk jas je. Want het is voor de 40e maal dat een naoorlogse jaarmarkt wordt ge houden. Steeds de tweede donder dag in december, dus dit jaar don derdag 8 december. 'Als biijk van erkenning, aan de in schrijvers, en het vieren van het feit van 40 maal jaarmarkt, wordt er dit jaar geen inschrijfgeld gevraagd, zo dat de aanvoer wellicht ook nogal wat groter zal zijn', vertelt voorzit ter Ben Ysebaert, en sekretaris/pen- ningmeester Jan Dieleman, de stu wende krachten, die samen met vice- voorzitter Fred Kerckhaert en de le den Jan de Feyter, Piet Basting en Petrus den Hamer het bestuur vormen. Dit jaar als ekstra rubriek een ten toonstelling van vleesrassen. Het pu bliek ziet dan het verschil tussen het gewone vee en de vleesrassen, even- Ontwikkelingslanden moeten zoda nig over biotechnologie kunnen be schikken dat de positie van de kleine boeren niet wordt aangetast. De FAO, de Wereldvoedselorganisatie, moet zorgen voor een goed gebruik van deze nieuwe technologie op plantaardig en dierlijk gebied. Drs. M.L. de Heer, algemeen sekre- taris van het Landbouwschap zei dit op 18 november op een symposium over biologie en ontwikkelingssa menwerking. De Heer zei dat de les van de "groene revolutie" uit de ja- Na enkele jaren van overleg is het nu toch zover dat het waterleidingbe drijf Noord-West-Brabant de schade gaat vergoeden die land- en tuin bouw hebben geleden van grondwa teronttrekkingen te Schijf en Hoe ven. Degenen die voor 1 maart 1984 een schadeclaim hebben ingediend zullen schade vergoed krijgen over de jaren 1966 t/m 1986. Deze scha devergoeding is onder te verdelen in gewasschade en veedrenkschade. Op 21 november jl. is te Schijf een bijeenkomst gehouden voor bestuursleden onder voorzitterschap van de heer J. Martens uit Schijf. De heer J. Lips, medewerker van het Landbouwschap, gaf uitleg over de te volgen procedure en over de aan pak van vergoedingen als gevolg van grondwaterstandsverlagingen door andere winningen. Land- en tuin bouwers die tijdig een schadeclaim hebben ingediend moeten nu via koopaktes, pachtkontrakten of an dere officiële stukken aantonen dat ze van een bepaald stuk land dat bin nen de invloedsfeer van een pompstation ligt gebruiker waren. Voor de jaren 1987 en 1988 kan te vens aanspraak gemaakt worden op een vergoeding. Aan de hand van een door de Kommissie Grondwater wet Waterleidingbedrijven voor gestelde regeling wordt de schade claim afgewikkeld. De Cogrowa heeft de invloedssfeer van de pompstations in kaart gebracht met daarbij de gewasschade in pro centen. Het schadebedrag is bepaald per procent opbrengstverandering. Voor de veehouderij is dit bepaald op ba sis van kompensatie door de aan koop van 50% ruwvoer en 50% krachtvoer. Voor tuinbouw, sierteelt tueel wordt daarbij dan uitleg gege ven. Traditioneel ook weer de verlo ting, met als hoofdprijs een vet var ken, 25 kalkoenen en 5 parelhoen ders. De hoofdprijs van vorig jaar 'zit er nog' die is niet afgehaald. Als omlijsting van de jaarmarkt; een kramenmarkt in de ruimste zin des woords, beurs met landbouwwerk tuigen en een huisdierenshow. Het streekcentrum stelt de bekers beschikbaar voor de ereprijzen. Als juryleden treden op, voor de paarden: P. den Hamer en A. de Feyter, beiden uit Axel; voor het fokvee: Iz. de Feyter, Zaamslag en J. Goossen, Axel; voor het vleesvee: J. Maris, Grijpskerke en A. de Lint, Zevenbergen. Als internationaal ju rylid: J. van Damme, Wolvertem (België). Om half tien is de opening van de jaarmarkt, door burgemees ter de Graaf van Axel, daarna begin nen de keuringen. De trekking van de verloting is om 16.00 uur. ren zeventig geleerd moet zijn. Toen kwam de ontwikkeling van zaden voor gewassen met een hogere pro- duktie vooral ten goede aan grotere boeren in de Derde Wereld. De Heer vond verder dat ontwikke lingslanden niet een dumpplaats mo gen worden van methoden die in in dustrielanden verboden worden. De FAO moet het voortouw nemen voor een internationale kode voor het gebruik van moderne methoden van manipulatie van de groei van plant en dier. en boomkwekerijen zijn schadebe dragen vastgesteld per ekstra berege- ningsgift. Al naar gelang de hoeveel heid neerslag ligt de schade per pro cent tussen de ƒ21,en ƒ47,per ha. Voor een perceel land met b.v. in 1970 een opbrengstverandering van 3% betekent dit een vergoeding van 3 x ƒ29,66 ƒ88,98 per ha. In de praktijk komt het er op neer dat een gemiddeld rundveebedrijf over 20 jaar enkele tienduizenden guldens kan ontvangen. Niet ieder een heeft voor de periode 1966-1986 tijdig schade gemeld maar voor be trokkenen bestaat de mogelijkheid dit alsnog te doen. Begin 1989 zullen voor deze mensen drie bijeen komsten belegd worden. Daar er toch nog bedrijven zijn die niet bij een standsorganisatie zijn aangeslo ten of die in verband met leeftijd hun lidmaatschap hebben opgezegd is besloten via streekkrantjes mel ding te maken van deze moge lijkheid. Naast grondwateronttrekkingen door waterleidingbedrijf Noord- West-Brabant wordt evenzo een gro te hoeveelheid water onttrokken door het waterleidingbedrijf Roo sendaal en de industrie. Grondwa terstandsverlagingen door deze ont trekkingen zorgen net zo voor inko- mensschade voor de landbouw. Voorgesteld wordt om nu alvast schadeclaims in te dienen bij het provinciaal bestuur. De afdelings besturen zullen van een circulaire hun leden op de hoogte stellen. Er liggen nogal wat gronden waar voor geen schade gemeld is naar de afdelingsbestuurders van NCB en ZLM vinden dat er bij hun leden ook initiatief naar voren moet komen. J. van Tilburg Vrijdag 25 november 1988 Vorige week werd door burgemeester J.P.A. Gruijters de oudste boom van de Flevopolders geplant, te weten een 45-jarige linde. Een en ander vond plaats ter gelegenheid van de inrichting van een 17 ha grote boomkwekerij. De Flevopolders dateren beide van na de 2e wereldoorlog, de bomen die er groeien zijn derhalve (veel) jonger dan 45 jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 16