uit de praktijk gezien Tenzij hij gebukt gaat... Velen kiezen voor de magere tarwezekerheid Kwaliteitsproblemen bij aardappelen en uien, massale tarwe uitzaai Sterke uitbreiding areaal wintertarwe op zandgrond Vernieuwingen bij Valmet Met het mooie weer van de laatste dagen wordt er op SCHOUWEN- DUIVELAND op het ogenblik erg veel werk verzet. De aardappelen en de uien zijn nu gelukkig allemaal ge rooid. De vorst van vorige week heeft er voor gezorgd dat de boven liggende knolletjes voor het grootste gedeelte zijn bevroren. Het was weer eens als vanouds, de zware nachtvorsten kwamen weer eens vlak voor of in het week-end! Erg veel bieten zijn er hier overigens niet afgedekt, alhoewel het maar net aan het randje was. Gemakzucht kan je als teler wel duur komen te staan. Merkwaardig overigens steeds weer te zien, enerzijds hoe ontzet tend veel aandacht er wordt besteed aan de verzorging bij de teelt van een gewas, kosten noch moeite worden gespaard. En anderzijds zie je hier en daar tijdens de oogst, in dit geval bij de opslag, dat alle aandacht wijkt voor gemakzucht en slordigheid. Gelukkig zijn niet alle boeren zo! De wintertarwe is voor het aller grootste gedeelte gezaaid. Het ras Oblisk was de grote favoriet. Op verscheidene plaatsen werd er wel tarwe gezaaid uit ongelabelde zak ken. Ik vraag me werkelijk af of hiermee de belangen van de boer, ze ker die op de lange termijn, zijn gediend. De nachtvorst heeft er gelukkig voor gezorgd dat de slakken die in grote aantallen aanwezig waren wat dieper in de grond gekropen zijn. Laten we maar hopen dat zij daar blijven. Na de natte sombere tijd die wij de afge lopen jaren gehad hebben blijft waakzaamheid geboden ten aanzien van deze kruipgasten. Van veel kan ten hoor je de klacht dat de grond ontzettend zwaar ploegt. Het is in elk geval goed te merken als je de traktor 's avonds vol tankt met die selolie. Er gaat nog al wat meer in. Net als vorig jaar blijft de grond na het ploegen nogal open staan. Voor al op de zwaardere grond. Het netjes onderploegen van de groenbe- mesting is niet eenvoudig dit jaar. Het rooien van de witlofwortels en de gladiolen gebeurt nu onder rede lijk goede omstandigheden. De schouw van de sloten wordt deze week ook gedreven. Er moet toch hier en daar nog al wat aan de sloten gebeuren. Het najaar is altijd weer een drukke periode waarin veel werkzaamheden tegelijkertijd moe ten gebeuren. Er wordt veel ge vraagd van mens en machines. Het goed plannen maken van de werk zaamheden is in zo'n periode nood zaak, wil je niet voor verrassingen komen te staan. En dikwijls is de boosdoener het weer wat roet in het eten gooit. De prijzen van de uien zijn te laag, de aardappelprijzen zijn nu ook niet om over naar huis te schrijven. Als je de berichten goed leest zou er mo gelijk een iets betere prijs te ver wachten zijn. De oogstramingen van andere landen blijven onbetrouw baar, terwijl die van eigen land zeker Diepgevroren fruit uit Chili Chili is van plan om naast vers fruit ook diepgevroren fruit te gaan uit voeren. De nadruk komt daarbij te liggen op frambozen en aardbeien. In de periode 1984 t/m 1987 nam de eksport toe van 1,4 tot 7,3 min dollar. Vrijdag 18 november 1988 ook niet zo solide zijn. Elk jaar wor den zij immers weer bijgesteld. Kort om het blijft altijd afwachten, het afgaan op publikaties, verwachtin gen van derden is een hachelijke zaak. Je eigen boeren verstand ge bruiken dus. Eén ding is zeker de werkzaamheden op hel land schieten goed op en dat is veel waard. Straks is er weer eens tijd om over de ekonomische kant van het bedrijf na te denken. Staken zoals de politie doet is voor de boer echt een onhaalbare kaart. Ineens moet ik denken aan de spreuk van Plinius (Romeins schrijver) "Een ploeger houdt geen streek (richting), tenzij hij gebukt gaat". Gelukkig kunnen we deze maal eens met positieve geluiden beginnen in het WEST ZEEUWS VLAAMSE praktijkverslag. Er is de laatste veer tien dagen enorm veel werk verzet. Tegen de verwachting in kregen we alsnog de kans de aardappel- en uien- oogst af te ronden. Zo'n oosten windje doet wonderen, grond die plakt van regen en mist is in een mum van tijd weer goed berijdbaar. Voor de toch al blauwgevoelige aard appels was het wel wat fris maar dat moeten we maar op de koop toe nemen. Een onbeschadigde partij die nu nog in de grond zit begint zijn waarde ook te verliezen, want hoe krijg je die er nog uit. Ook de meeste bieten zijn gerooid. Hier en daar nog een onaangeroerd blok maar dat zijn dan wel kollega's die altijd laatst zijn. De meesten hebben de bieten liever op het droge. De industrie prees onlangs de lage tarra- hoeveelheden die de boeren aanleve ren. Als de briefjes thuis komen valt dat toch behoorlijk tegen ondanks alle mooie machines. Zo'n acht ton afval (of aftrek, hangt af van waar je het bekijkt) uit iedere vrachtwa gen is enorm veel. De geweldig goe de gehalten blijken in ons distrikt bepaald geen regel te zijn, we had den ons weer al te vroeg rijk laten rekenen. Het goede weer was ook aanleiding om de achterstand in tarwe zaaien in te halen. Door de zeer slechte resul taten van de alternatieven de afgelo pen jaren kiezen velen voor de mage re tarwezekerheid. De start was veel al niet eenvoudig. Twee, drie keer met een aangedreven eg om de klui ten enigszins te breken. Voor het zaaien werd nogal eens naar de kunstmeststrooier gegrepen, dit werkt zeer snel en het zaad moest toch letterlijk met de aangedreven eg in de grond gedwongen worden. Ge lukkig hebben we niet direkt veel re gen op deze intensief bewerkte grond gehad. Als we nu even aan de gang kunnen blijven zullen de meeste ploegen met St. Nicolaas wel in het vet staan. Nu het wat minder druk wordt kun nen we ons weer aan de politiek gaan ergeren. Aan minister Braks bij voorbeeld die ondanks duidelijke taal door o.a. Huib v.d. Maas blijft volhouden dat het in de akkerbouw wel meevalt. Of ons aller tante Neelie die nu weer rondbazuint dat de landbouw de grootste vervuiler is. Alsof bij ver keer en waterstaat alles koek en ei is. Als gewone man wisten we natuur- Als het landelijk areaal wintertarwe voor oogst 1989 zo'n stijging te zien geeft als in WEST BRABANT ZUID dan zal dit het overschotper centage van de vrije produkten een heel eind terugdringen. Wintertarwe is twintig procent meer uitgezaaid dan najaar 1987 en als de weersom standigheden gunstig blijven kan dit wel uitlopen naar 25%. Al jaren wordt de oppervlakte win tertarwe op de zandgronden jaar lijks groter maar een stijging zoals dit najaar te zien geeft had niemand verwacht. Hieruit kan de voorzichti ge konklusie getrokken worden dat Onlangs introduceerde Kuiken N.V. de nieuwe generatie Valmet trek kers: de C-modellen. Het betreft hier de derde generatie van de 05-modellen, die nu zo'n 6 jaar op de markt zijn. De nieuwe Valmet C-modellen zijn qua uiterlijk afwijkend van hun voorgangers; de kabines zijn zwart en hebben een grijs interieur. Er kan worden gekozen uit de nieuwe Val met kleuren: rood, wit, blauw, geel en groen. Ook technisch zijn de nodige ver nieuwingen doorgevoerd. De nieuwe vooras is voorzien van een geïnte greerde stuurcilinder. De zui gerstang fungeert tegelijkertijd als lijk al lang dal in de toekomst veel schoner gewerkt zal moeten worden, maar dat geldt niet alleen voor landbouw. Dank zij een periode van goed werk baar weer is het veldwerk op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND de laatste tijd goed opgeschoten. Be houdens een uitzonderlijk geval zijn de aardappelen thans aan de kant, maar de zorg van het afleveren van een goed produkt blijft wel konstant aanwezig. Op vele percelen kwamen meer of minder rotte knollen voor. Wij hebben ons best gedaan om de plekken waar deze rotte knollen za ten, zo goed mogelijk te lokaliseren en ter plaatse de aardappels niet te rooien, maar voor 100% lukt dat na tuurlijk nooit. Zodoende komt er dan ook in onze koelcellen een aantal rotte knollen voor, die de partij nat maken. Door veel te ventileren trachten wij deze cellen droog te draaien, maar dat blijkt een moeilijk proces te zijn als het aantal rotte knollen meer dan een half tot één procent bedraagt. Dit percentage blijkt bovendien snel ler bereikt te worden dan we aan vankelijk dachten, omdat vooral tij- .dens de eerste rooibare dagen na de overvloedige neerslag, de rotte knol len niet voldoende herkenbaar wa ren. Tijdens het rooien van de laat ste aardappels zijn deze knollen on dertussen helemaal verrot en blijven ze grotendeels op het land achter. Wij konstateren dat de aardappels nogal kiemlustig zijn, zodat we ver plicht zijn onze partijen tijdig met een kiemremmingsmiddel te behan delen; soms al voordat de partijen helemaal droog zijn. Gelukkig verloopt de prijsvorming wat gunstiger dan vorig jaar, maar dat is wel nodig ook voor de totaal uitkomsten van ons bedrijf, want de prijzen van de overige akkerbouw- produkten vallen steeds niet mee. Wij denken dan aan de uien, die overigens in ons gebied lang niet al lemaal geoogst zijn, meestal als ge volg van de enorme hagelschade waardoor de afrijping in het gedrang kwam. Toen daar nog de natte moesson van najaar 1988 op volgde bleef er een nauwelijks rooibaar pro- dit ten koste zal gaan van het areaal erwten, sperciebonen, brouwgerst en aardappelen. Alle uitgezaaide win- tertarwerassen zijn op enkele hekta- res na bakwaardige rassen. Het heeft veel moeite gekost maar op enkele stukjes na zijn alle aard appelen nu gerooid. Op diverse plaatsen zijn geheel of gedeeltelijk percelen met de hand opgeraapt. Dit kost per kg wel een paar centen, maar aardappels die met 40% tarra in opslag gaan kosten in januari voor bewaarkosten alleen al 1 a 2 cent ekstra. Velen zijn benieuwd hoe de kwaliteit van deze onder koude en stuurstang. De casterhoek is terug gebracht tot 0°, waardoor de ideale mogelijkheid tot montage van dub- bellucht op de voorwielen bestaat. De wieluitslag is max. 55°, hetgeen borg staat voor een extreem kleine draaicirkel. De opbrengst van de stuurpomp alsmede de kapaciteit van de orbitrol zijn vergroot. In kombinatie met toepassing van de nieuwe vooras zijn hierdoor de stuurkracht en de stuursnelheid be langrijk vergroot. De regelventielen voor de externe hydrauliek zijn voorzien van zweefstand en automa tische terugslag. Eventuele lekolie bij aankoppelen van slangen aan de veiligheidskoppelingen, wordt opge vangen in een tankje. Hefvermogen vergroot De hefkapaciteit van de 505, 605, 655, 705 en 805 uit de C-serie is nu 4400 kg door het hele trajekt. De 905 tilt 5600 kg. De Valmet trekkers kunnen worden uitgerust met de Agrodata - prestatie komputer - en de Autocontrol - elektro- hydraulische hefinrichting -. Verdere informatie kunt u krijgen bij Kuiken N.V. in Emmeloord. Tel. 05270-14141. dukt over, en meerderen hebben toen de rooi- en droogkosten maar in de zak gehouden en de verliespost voor lief genomen. Anderen hebben dit niet gedaan en wij hopen dat zij voor werk en kosten beloond zullen worden. De kwaliteit heeft flink geleden zo dat afleveren in de klasse II waar schijnlijk wel heel wat problemen zal geven. Voor de vroege percelen heeft men geprobeerd om middels de snel le oogstmethode een klasse I pro dukt te bereiken. Dit blijkt echter dit jaar met zijn slechte zomer een vrij- Wat de natuur verwoest, herstelt hij ook weer. Als we nu als 'op pervlakkige toeschouwers de pol ders inkijken zouden we zeggen: "Het is waar, want alles lijkt op een gewoon jaar". Er is ge ploegd, gezaaid, mest uitgereden en nu half november zijn we weer bij. De vele lichtjes in de polder in de nacht- en late avonduren zijn verdwenen. Daar kunnen we alleen maar blij mee zijn, want de nacht is voor het ongedierte en wordt liever niet in de kabine van een traktor doorgebracht. Ook al hebben we radio en verwarming en een thermoskan met koffie bij ons. De vele aardappels die zijn blijven zitten, rot en goed door elkaar, zijn verdwenen. De spitploeg met zaaimachines hebben hun werk gedaan. Op en kele ha's suikerbieten na is de oogst 1988 geborgen. Het jaar zal toegevoegd worden aan de reeks "van toen was het nat, te nat". Dan hoor je meestal 1957, '60, '74 en '88 doet ook een hoge gooi om nooit meer vergeten te worden. natte weersomstandigheden gerooi de aardappelen zich zal houden. Ten opzichte van vorig jaar ligt het per centage 50 mm opwaarts bijna 10% hoger en de totaal opbrengst ligt even onder de 50 ton p/ha. Als de aardappelprijzen op het huidige nivo blijven hangen zal 1988 wel een iets beter maar bij lange na nog geen goed aardappeljaar worden. De prij zen veldsgewas voor goede zandaard- appelen liggen tussen de 15 en 17 cent per kg, maar als er iets aan mankeert vliegt de prijs omlaag. Voor de rundveehouderij betekent 1988 wat de grasgroei betreft een re- kordjaar. Zelfs nu heeft op de meeste plaatsen het jongvee nog vol doende gras zodat niet bijgevoerd hoeft te worden. Enkele veehouders hebben hun grasland met de maai- machine getopt om de schade aan de zode bij een strenge winter te beper ken. Waar het gras wat lang was is de opraapwagen er aan te pas geko men. De ruwvoedervoorziening is voor de komende wintermaanden ruim voldoende. Op veel melkveebedrijven zijn en worden nogal wat investeringen ge daan in grondverbetering. Vaak ging men er nog vanuit dat weiland niet gedraineerd hoefde te worden. Al of niet in ruilverkavelingsverband wor den nieuwe kavelsloten getrokken en zorgt een kilverbord voor de juiste vlakteligging. Dat een drainage op gronden waar in hoofdzaak snijmais geteeld wordt binnen twee jaar zich zelf terugbetaalt is dit jaar wel ge bleken. Als de veehouder zijn gedraineerde grond voor gladiolen of aardappelen wil verhuren blijkt dat de huurder er aanmerkelijk meer voor over heeft. Voor 1989 ziet het er dan ook niet naar uit dat de veehouder zijn door de superheffing "overtollige" grond zelf zal opzaaien. wel onhaalbaar ideaal te zijn. On danks hoge uitvalspercentages is het uiteindelijk resultaat toch maar kla- se II. Wij vinden dit een zorgelijke ontwikkeling. Want als het na alle mogelijke zorg toch nog niet lukt, hoe moet het dan verder met de Ne derlandse uienteelt? Ons bouwplan is toch al zo eng, een vierde gewas dient zich niet aan, hoe dan? Men weet het niet en daarom wordt er thans nog massaal tarwe gezaaid, met het erg grote risiko dat de prijs daarvan volgend jaar flink zal kunnen dalen! Wat we nog meer gemist hebben zijn de lichtjes op de elfde van de elfde. Het was zo'n vertrouwd beeld geworden. De kinderen met hun uitgeholde suikerbiet, met daarin een kaars. Zingend voor een paar centen (lees dub beltjes) of een appel, peer en mandarijn. Aarzelend kwamen ze het modderig erf op. Een beet je bang zo'n donkere boerderij. Was de buit binnen dan vertrok ken ze joelend richting dorp. Dit jaar dus geen grillig brandende kaarsen, geen kinderstemmen die zingen op het feest van Sin te Maarten. Het hoeft allemaal niet meer en als je een traditioneel mens bent net als ik, dan vind je het jammer. De zon, die steeds korter en lager schijnt van dag tot dag, koestert als het ware de gehavende gron den in onze polders. Al lijken de ze schijndood, ze zullen toch weer krachten verzamelen voor de zware inspanning van het ko mende seizoen. Een rust die ook voor de boer en z'n gezin nodig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7