Museumvolkje... Dreigend gebrek aan goede kalfvaarzen door toename in aantal vleesveekruisingen Niet te veel met de vinger één richting uitwijzen Het veldwerk loopt ten einde De wintertijd op onze bedrijven in de WESTHOEK is aangebroken. Alles geploegd, gezaaid en een perio de van rust op de landerijen is het gevolg. Er is zo te horen en te zien erg veel wintertarwe uitgezaaid het geen al van te voren te voorspellen was. En het heeft nog gelegenheid gegeven, ook vanwege de gunstige weersomstandigheden de laatste paar weken. Met de tegenwoordige werktuigen is al gauw een goed zaaibed te maken en het gekombineerd werken veroor zaakt weinig sporen wat vooral bij veel neerslag een positieve zaak is. Er liggen veel bietenhopen op of bij de bedrijven. Ook om die bieten te rooien waren de weersomstandighe den goed, en dat is niet altijd zo als het eenmaal november is. Alle weer wat de werkzaamheden gaat bemoei lijken kan dan komen. Nu het bietenrooien toch is ge noemd, het grote woord de tarra. We kunnen nogal eens lezen dat de gehaltes en tarra's deze campagne meevallen. In gesprekken met kolle ga's hoor je met name andere gelui den hierover. Men klaagt er over dat die percentage's zo hoog zijn, ge middelden tussen de 20 en 25%, en dat gaat nogal wat kosten met de huidige tarraregelingen van de fa brieken. Voor '88-'89 kost tarra 18,— per ton (een kleine vrijstel ling is aanwezig) en voor vervoer 6,50 per ton. Ga dan maar eens uitrekenen wat dat kost per ha. Maar wat hiertegen te doen? Vele adviezen worden gegeven, maar worden ze opgevolgd en kan dat on der slechte omstandigheden? Als de bieten zo in het zwad liggen en je loopt er langs, dan lijkt het zoals een oude boer zegt wel "revolutie Ook op WALCHEREN is er de laat ste weken onder redelijk tot goede omstandigheden veel land op winter- voor gereden. Het werk zal vroeger klaar zijn dan velen in de loop van het najaar verwacht hadden. De na tuur kan zijn invloed weer op de grond laten inwerken en ze rijp ma ken voor een volgende oogst, de voortzetting van het al oude ritme van de uitwisseling der seizoenen. Sommige kollega's hebben hun kali bemesting voor aardappels al voor het ploegen gegeven. De meningen in de praktijk verschillen hierover, toedienen in 't najaar of tijdens een eventuele vorstperiode in de winter of 't vroege voorjaar. Krijgt men echter geen kans voor het laatste, en moet men over op chloorarme kali hetzij emkelvoudig hetzij in de vorm van mengmest, dan is men duurder uit. Dit alles afgezet tegen de kwali teitsinvloed van kali op de aardappel. In ons gebied kennen we het systeem dat het Waterschap, het onderhoud en de uitvoering van de hoofdwater afvoer via watergangen en sprinken voor zijn rekening neemt. De ka- velsloten die aan schouwplicht on derhevig zijn worden door de inge landen (aangelanden) in eigen be heer geschoond, 't Voordeel hiervan is dat je dit op 't gunstigste moment in verband met oogsten in zaai van gewassen uit kunt voeren. Een enke ling gaat nog met zeis erop uit, ande- werk". Ik heb dat ook tegen de men sen van de loonwerker gezegd. Ze werden even stil, en toen "ja het kan niet anders, we doen ons best", en toen was het verhaal uit en gingen ze verder. Maar het zal toch anders moeten want het gaat heel veel kosten. Voor de technische dienst van de fabrieken nog veel werk om de juiste methode te vinden. Tijdens de goed weer periode is nog heel wat drijfmest uitgereden op de percelen, net voor 't ploegen. De bij komende geur is dan gauw weg, zo hoor je daar ten minste niet veel klachten over. Al zijn sommigen toch verkeerd bezig door op zater dag uit te rijden tegen een woonkern aan en niet direkt in te werken. De zaak gaat toch steeds gevoeliger lig gen, nog even en we worden als landbouw aangezien voor "milieu bandieten". Alles hebben we ge daan. De lucht bedorven, het grond water vergiftigd en ga zo maar door. En van verweer is geen sprake. Is al les wat we naar ons toe krijgen op dat gebied, ten opzichte van de in dustrie en verkeer zo doorslagge vend, dat ook nu de landbouw in z'n totaliteit aangepakt moet worden? Wat zouden vliegtuigen er niet uit blazen, de lange rijen auto's waar we dagelijks van horen, de telkens ver nieuwde waspoeders en noem maar op alles draagt er toe bij en daar zal ook best wat aan gedaan worden. Maar wij zijn als landbouw ook overtuigd dat er iets moet gebeuren. Maar niet te veel met de vinger één richting uitwijzen, want ook deze mensen zijn door de moderne tech nieken deze richting uitgedreven. Want een uitspraak is niet voor niets: Een goede boer volgt stap voor stap de vorderingen van de we tenschap. ren doen dit met eigen maaibalk of schotelmaaier met taludverstek. Ve len maken echter gebruik van loon werkers of kollega's die dit werk met de maaikorf uitvoeren. Een duidelij ke verbetering voor de waterberging en afvoer is toch wel dat bij de delf- plicht (blokgewijs) de wegsloten daaraan zijn toegevoegd. Dit meestal gepaard gaande met het op schonen van de houtopstand door het Wegschap, zodat de schade van dit typisch Walcherse landschapsele ment binnen aanvaardbare normen wordt teruggebracht, voor de grond gebruikers. Dat de kosten van 't del ven van de wegsloten op rekening komen van de aangelanden is voor sommigen nog steeds een moeilijk te verteren punt. Een besluit echter in 't verleden door de belanghebbende partijen tot standgekomen. Als burger en ondernemer worden we regelmatig gekonfronteerd met een grote hoeveelheid post via de P.T.T. of andere bezorgkanalen, zo wel gericht op de gehele samenleving als wel toegesneden op het boerenbe drijf in zijn vele facetten. Een over- weldige informatiestroom wordt op gang gebracht door ménsen en be drijven die bij de landbouw betrok ken zijn en een graantje proberen mee te pikken, want er gaat veel om in de agrarische sektor. We kennen tevens in ons land een uitgebreide landbouwpers, deels uit het land bouworganisatie-wezen, deels be rustend op pure commercie. Of dit In de LANGSTRAAT zijn de blade ren voor een groot gedeelte weer van de bomen gevallen dit najaar. Een najaar dat in oktober zeer nat dreig de te verlopen toen er plaatselijk meer dan 100 regen viel. De koeien werden vroeg opgestald en het leek een lange winter te worden. Doch eind oktober en begin november werden gekenmerkt door goed droog en soms vriezend weer, waar door het land zeer goed opdroogde en de koeien overdag en het jongvee zelfs dag en nacht weer de wei in konden. Doordat het gras lang door was blijven groeien, stond er nog veel van op de weiden, doch dit is nu grotendeels afgegeten en de weilan den gaan mooi kort de winter in. Alle gewassen zoals mais, suikerbie ten en aardappelen zijn hier van het land afgehaald en op sommige plaat sen is eind oktober, begin november veel geploegd en zijn er nogal wat percelen ingezaaid met wintergra nen. De oogst van de gewassen heeft dit jaar, door het natte weer, toch nogal voor wat problemen gezorgd. Vooral sommige maispercelen zijn behoorlijk kapotgereden, maar hoe kan het ook anders als er in geen vel den of wegen sloten zijn te beken nen, en het water uit zichzelf moet bezakken of besterven. Duidelijk moet nu toch wel worden dat water afvoer geen noodzaak is maar zelfs een hoofdzaak. Een en ander kan nu beter gereali seerd worden nu de ruilverkaveling ZAK-Beneden Donge een aanvang heeft genomen met de werkzaamhe den in het westelijk gedeelte van het gebied. De aannemer heeft daar een groot gebied onder handen, waar nieuwe sloten gegraven worden en oude gedempt, en nog veel kavelin richtingswerk, zoals egalistie e.d. voor handen ligt. Jammer is hierbij dat het weer half oktober spelbreker was en er nogal wat achterstand is ontstaan in de werkzaamheden, wel ke nu weer vlot verlopen. De opbrengst van de mais viel dit jaar niet helemaal mee. Per ha werd amper de 40 ton gehaald, alhoewel het kolfaandeel dit jaar zeer goed was en de mais kwalitatief weieens goed uit zou kunnen vallen, doch dit zal het onderzoek uit moeten wijzen. Met ingang van het nieuwe jaar zal het onderzoek naar de kwaliteit van de geleverde melk aan de fabriek weer behoorlijk worden aange scherpt. De normen voor kiemcijfer, alles in de toekomst levensvatbaar is of zal blijven is toch wel een vraag gezien het aantal agrariërs in de toe komst. Het lezen en verwerken van al deze informatie is toch ook ge bonden aan menselijke limieten en de kosten hieraan verbonden moeten toch te verantwoorden zijn met de bedrijfsresultaten. Deze week sprak ik kollega "Buur man Akkerbouwer", hij was net naar de boekhouder geweest en had de uitkomsten van boekjaar '87 besproken, 't Was bar tegengeval len. Hij had het eigenlijk wel ver wacht, al doet hoop leven. Maar de ze kollega werd wel hardhandig cij fermatig in de grond geboord. Aan de kostenzijde had hij 't goed in de hand, maar aan de financiële op brengstzijde zat het goed fout. Hij was al een kwart eeuw boer, goe de en minder goede jaren waren hem in zijn boerenbestaan ten deel geval len, toch een leuk bedrijf opge bouwd; bij de tijd gebleven en steeds aangepast. De laatste jaren had hij struktureel zijn inkomen zien dalen* met nu de uitkomst van vorig jaar als klap op de vuurpijl in neerwaart se richting. Hij voelde zich als een soort kop van Jut en aan de zelfkant van de maat schappij geplaatst. Het inkomen dat hij nog verdiend had, was eigenlijk terug te brengen op zijn jarenlange vlijt en goed rentmeesterschap. De volgende dag zag ik hem weer, tarwe zaaien.... Wellicht met de ge dachte: "Hier rij ik, ik kan niet anders". celgetal e.d. zullen dan weer worden aangehaald, normaal gesproken moet dit voor de betere bedrijven geen probleem zijn, doch de 5 a 8% bedrijven die nu al moeite hebben goede melk te leveren, zullen ver moedelijk nog meer in de problemen komen, maar ook hier geldt kwaliteit is hoofdzaak. Duidelijk is wel dat de melkprijs de ze winter zeer goed is, en met de re delijke ruw- en krachtvoerprijzen is er in de veehouderij een redelijke bo terham te verdienen, mits men zich een beetje aan de normen en regels •houdt. Regels die in deze streek wat betreft het uitrijverbod op grasland, dat nog geldt tot 1 december, door sommige boeren niet werden nage leefd en mest gewoon op de weiden werd uitgereden bij mist of in de avonduren. Doch de rechtelijke macht, politie, weet vermoedelijk ook niet precies hoe het allemaal zit en mede daardoor zijn verbalen in onze streek uitgebleven tot nog toe. Doch de meeste mest zal wel be waard blijven tot na 1 december, mits er voldoende opslagcapaciteit is. Met de vleesprijzen gaat het tot nog toe dit jaar niet slecht. De slacht koeien en -stieren zijn redelijk aan prijs, terwijl de nuchtere kalveren na een dure zomer nu wat onder druk staan. Een en ander zorgt op onze veebedrijven toch voor een redelijke postomzet, hetgeen de kas ook weer aardig spekt. Kalfvaarzen zijn goed gevraagd en worden meestal duur betaald. De laatste jaren zijn er mede door stimulatie van onze eigen K.I.- verenigingen veel koeien met vlees vee geïnsemineerd. Een duidelijke visie ontbrak daarbij, hetgeen de verwachting voor hét vJees voor de komende jaren zeker niet beter maakt. Steeds meer kruislingvee zal op de markt komen, terwijl op som mige bedrijven de waarde van het fokvee is ondergewaardeerd en er wel eens een gebrek aan goede kalf vaarzen kan ontstaan. Dit komt nu al een beetje in de prijs tot uiting, jammer is dan wel dat er genetisch nogal wat verloren is gegaan. Het is tot slot heugelijk dat onze melkkontrole-vereniging dit jaar het 50-jarig jubileum mag vieren. De vereniging 'de Vooruitgang' is in 1938 in Kaatsheuvel opgericht en na de roerige oorlogsjaren sloten buurt verenigingen één voor één aan, het geen nu resulteert in een vereniging van 40 leden meet ongeveer 1600 koeien. Duidelijk is wel dat de aan gesloten bedrijven kontrole op melk. hoog in het vaandel hebben staan, en daar nu nog steeds de vruchten van plukken. Het vijftigjarig jubi leum, en tevens het 25 jaar deel uit maken van het bestuur door een lid, wordt door de vereniging op hun ei gen gezellige manier in besloten ei gen kring gevierd. Het is weer half november en dat geeft weer een heel ander cachet aan het bedrijf. De bieten zijn ge rooid en al heel wat tarra- en sui kerpercentages zijn bekend. Ge middeld 18'/2% tarra, 15.8% sui ker en 55 ton netto bietenop brengst per ha. Voor zo'n sterk afwijkend klimatologisch jaar nog cijfers om erg trots op te zijn. In ons dagboek lezen we over een reeks van lange perio den, dat de bladluizendruk ont zettend groot was en dat wij de bladluizen moeilijk de baas kon den. Grote aantallen lieveheers beestjes zijn ons gelukkig in onze strijd te hulp gekomen en zo is de infektie van het vergelingsziekte- virus verlaat. Late infekties doen weinig schade en dat hebben we zelf kunnen ervaren aan onze ge le bieten in de maanden augustus en september. Vele vraagtekens belagen ons als bietenboer jaar in jaar uit, maar gelukkig staan we in de bieten teelt niet alleen. Bij de suikerin dustrie ligt voor wat dat betreft de kennis van de bieten voor het grijpen en de landbouwkundigen weten die ook goed aan ons over te brengen. Genoemde specialis ten zijn paraat geweest en hebben zoals gewoonlijk heel goed werk verricht. Eigenlijk zouden we voor andere gewassen ook over zulk soort van specialisten moe ten kunnen beschikken. Een spe cialist weet het naadje van de kous en tevens weet hij alle ver anderingen en verbeteringen op de voet te volgen. Gesteund door een instituut als het I.R.S. in de bietenteelt weten we, dat er in de ze ook voor andere gewassen nog een groot terrein braak ligt. Teeltbegeleiding, kostenbewa king en kwaliteitsverbeteringen zijn voor ons troeven waarmede wij het onderste uit de kan kun nen halen. Uren zijn we op het land bezig met trekkers en ma chines en iedere boer op zijn ei gen wijze. Min of meer zijn wij solisten geworden die voor studie weinig tijd meer over hebben. De tijd is voorbij, dat we ons druk kunnen maken over het laatste onkruidje. Ook de jonge generatie boeren prefereert de handwerkloze bietenteelt steeds meer en meer. Geheel alleen boeren op een groot akkerbouwbedrijf vraagt andere spelregels dan vroeger toen er nog een grote klub mede werkers onze gewassen schoon hield. Thans is dat systeem uit de tijd en niet meer te betalen. Nu kunnen we met 4 liter of met 4 kg per ha aan bestrijdingsmiddelen in de vorm van bodemherbiciden of van kontaktmiddelen een bie tengewas redelijk schoonhouden. Wat in andere lidstaten van de E.G. is toegestaan om volgens re cept toe te passen, wordt in ons kikkerlandje steeds meer verbo den om te gebruiken. In deze wist een paar ministers pas geleden heel goed de pers te halen met een aanval op minister Braks en op onze landbouw. Wanneer in de voorzomer grote groepen bui tenlanders als vakantiegangers onze Noordzeekusten komen be volken, dan zijn wij als boeren dankzij een heleboel verbodsre gelingen veroordeeld om dagen lang in handwerk bieten en ande re gewassen te wieden. Dat is een werk zonder eind en maakt van ons een museumvolkje waarnaar de vreemdeling graag komt kijken. Zij krijgen een verkeerde indruk hoe stom die Hollandse boeren nog wel zijn, maar wij weten be slist wel beter. Politiek: Een politicus denkt aan de vol gende verkiezing; Een boer strijdt voor zijn gewas en voor zijn gezin. 6 Vrijdag 18 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6