nieuws uit brussel Quotum Slomboeren gekort Ing. J.T. Mellema: "Er moet internationaler gedacht worden Andriessen stapt over van landbouw naar buitenlandse betrekkingen Minister Braks wijst Krammer-Volkerak aan als staatsnatuurmonument Rol van produktschappen in het Europa van na 1992 99 KNLC-kommissie Veredelingslandbouw Opsplitsing van PPE in twee sektorbesturen is een goede zaak (R. Winkel, Straatsburg) Slomboeren zullen net als de andere melkveehouders de afgelopen jaren hebben gedaan quotum moeten inle veren. De EG-landbouwministers werden het daar maandag in Brussel over eens. Volgens Braks betekent dat voor Nederlandse Slomboeren een korting van rond de 15 procent. Er is nog onenigheid over de vraag of daar ook kompensatie tegenover moet staan. De eis dat de Slommers de landbouw als hoofdberoep moe ten hebben, zal Andriessen dan laten vallen, vreest Braks. Aan de andere kant voelt de land- bouwkommissaris er niets voor om de zuidelijke landen af te kopen met extra quota. Braks had daar al op gezinspeeld, maar slikte die sug gestie haastig in. Besluiten worden op zijn vroegst in december verwacht. De meeste EG-landen stemmen in met het voorstel van de EG- kommissie om de rundvleesinterven tie te beperken tot 200.000 ton per jaar. Alleen Ierland en Frankrijk hebben grote bedenkingen, maar zij kunnen overstemd worden. Neder land en Duitsland vrezen problemen met de interventie-inschrijvingen. Andriessen wil hetzelfde systeem als bij boter, maar volgens Braks is bo ter geen rundvlees. Regionaal en kwalitatief zijn er enorme verschil len. De Nederlandse minister had maandag kritiek op de verhoging van de stierenpremie. In Nederland profiteren de renteniers en de melk veehouders met een paar stieren daarvan. Als sociale maatregel schiet het zijn doel dus voorbij, al dus Braks. GATT De Landbouwraad heeft EG- kommissaris Andriessen maandag wat ruimte gegeven voor concessies voor het GATT-overleg over de landbouwhandel, begin volgende maand in Montreal. Dat overleg dreigt vast te lopen. De VS willen al leen praten over afbraak van alle steun over tien jaar, terwijl de EG de nadruk legt op de korte termijn. An driessen mag zijn voorstellen nu wat aantrekkelijker maken voor de an dere partijen, met name de Cairn- groep (onder andere met Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Argenti nië). De Raad verklaart zich bereid het huidige steunniveau te bevriezen en op korte termijn met een nader te bepalen percentage te verlagen. Ge dacht wordt aan tien procent, maar daarop bestaat nog geen over eenstemming. Braks lanceerde het voorstel om de extreem hoge tarief muren van de EG wat te verlagen, maar daarvan wilde de rest (nog) niets weten. Braks wil de bodem on der de voeten van de Europese boe ren wegslaan, aldus de verontwaar digde Westduitse minister. Volgens Braks kan wat meer invloed geen kwaad, zolang de interventie in stand blijft. In ruil kan de EG een ruimere toegang tot de andere afzet markten verlangen. Volgende week bepalen de ministers van buitenland se zaken uiteindelijk hoe de EG zich in Montreal zal opstellen. De GATT-ronde gaat niet alleen over landbouw, maar ook over de handel in andere produkten en diensten. Minister Braks heeft het Krammer- Volkerak aangewezen als beschermd staatsnatuurmonument. Het gebied, circa 3300 ha, is grotendeels eigen dom van de staat. Een gedeelte van de partikuliere eigendommen was al eerder aangewezen als beschermd natuurmonument. Het gebied bestaat uit water, platen, slikken en schorren met de daarbij behorende krekenstelsels. De omstandigheden en voedselrijk- dom in het Krammer-Volkerak zijn voor planten en dieren erg gunstig. Het gebied is van grote betekenis als pleister- en fourageerplaats voor ve le duizenden steltlopers, eenden en ganzen. Regelmatig is meer dan 1% van de Noord-West Europese popu latie van bijvoorbeeld bergeenden, kanoetstrandlopers en de steenlo pers in het gebied aanwezig. Nu de Oesterdam en de Philipsdam gesloten zijn zal het karakter van het gebied sterk veranderen. Deze slui ting tast echter niet de wezenlijke kenmerken van het gebied aan. Het zoute getijdemilieu zal plaats maken voor een zoet milieu, waarin getijde werking ontbreekt. De laagste delen van de slikken zullen door het weg vallen van de getijdewerking voor goed onder en de schorren in de ho ger gelegen slikken permanent boven water komen te staan. Flora en fau na zullen zich door de verzoeting van grond- en oppervlaktewater ge leidelijk aanpassen. In ondiep water kan op beschutte plaatsen een vege tatie van waterplanten, voorname lijk fonteinkruiden, gaan ontstaan. Op de overgang van land naar water zullen riet- en biezenvegetaties, die zich spontaan zullen ontwikkelen, goede mogelijkheden gaan bieden voor riet- en moerasvogels. Uitein delijk zullen weidevogels in het ge bied, als gevolg van de veranderin gen in de fauna, in aantal verminde ren en geleidelijk verdwijnen en plaats maken voor bijvoorbeeld de Bruine kiekendief, de Velduil en zangvogels. Typische bos- en park vogels zullen zich bij moeras- en bosvorming in het gebied gaan vesti gen. Tevens zullen er mogelijkheden gaan ontstaan voor kolonievormen- de vogels, zoals aalscholvers en rei- eersoorten. Nederland heeft de hoop vrijwel op gegeven dat Frans Andriessen (CDA) aanblijft als EG-kommissaris van Landbouw in Brussel. Het staat praktisch vast dat Andriessen na 1 januari de portefeuille buitenlandse betrekkingen overneemt van de Belg Willy De Clercq. De zeventien porte feuilles worden definitief verdeeld op 16 december. De overstap van Andriessen komt niet helemaal onverwacht. Hoewel met name minister Braks de voor keur gaf aan landbouw, heeft de re gering Andriessen de kans gegeven zich in een goede uitgangspositie voor een andere post te manoeuvre ren, door zijn kandidatuur in een vroeg stadium te bevestigen. Het was bekend dat Andriessen min of meer uitgekeken is op landbouw en graag de buitenlandse betrekkingen van de EG wil behartigen. Door de portefeuille-wissel verliest Nederland zijn direkte greep op het landbouwgebeuren in Brussel. Landbouw is sinds 1958 vrijwel on onderbroken in Nederlandse handen geweest, met Mansholt, Lardinois en ten slotte Andriessen. De direkte lijn met Brussel heeft de Nederland se landbouw nooit windeieren ge legd. Aan de andere kant zijn bui tenlandse betrekkingen voor Neder land als exportland van levensbe lang. Op deze post moet Andriessen de komende jaren met de andere GATT-landen onderhandelen over het wegnemen van handelsbelemme ringen. De landbouw speelt in die onderhandelingen een cruciale rol. Andriessen's ervaring als landbouw- kommissaris komt dan daarbij goed van pas. Wie Andriessen gaat opvolgen op landbouw is vooralsnog onduidelijk. Italië en Ierland hebben nog niet be kend gemaakt wie zij de komende vier jaar naar Brussel willen sturen. Beide landen zijn eventueel in de markt voor landbouw. In Brussel wordt ook de naam van de huidige begrotingskommissaris, de Deen Henning Christophersen genoemd. Denemarken leverde al eens een landbouwkommissaris. Tegen een Italiaan op landbouw bestaat in de Noordelijke landen enige huiver, te meer omdat er de komende jaren vooral in de zuidelijke produktie zal moeten worden gesneden. De Krammer-Volkerak bestaat uit water, platen, slikken en schorren, alsmede de daarbij horende krekenstelsels. Tijdens het Symposium het Agra risch Bedrijfsleven na 1992 heeft de voorzitter van dit symposium ing. J.T. Mellema zich bezig gehouden met de vraag of er in het Europa van na 1992 nog een rol zal zijn wegge legd voor de produktschappen. Dat de produktschappen ook na de totstandkoming van de Europese Gemeenschap gezien werden en nog worden als verlengstukken van de nationale overheid, kwalificeerde De Kommissie Veredelingslandbouw heeft op 3 november onder andere gepraat over het voorstel tot opsplit sing van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in twee sektor besturen. Verder kwamen aan de or de het Europese voorstel ter bescher ming van mestkalveren in intensieve produktiesystemen en de Clenbuterol- affaire. Het bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) heeft in principe besloten tot opsplit sing van het PPE in twee sektor besturen: een voor de legsektor en een voor de slachtsektor. De kommissie Veredelingslandbouw is het met dit besluit eens. Zij denkt dat door de opsplitsing en de hier mee vergrote zelfstandigheid van de twee sektoren de besluitvorming zal verbeteren. Vrijdag 18 november 1988 Financiering De financiering van het plan zal ech ter moeilijk zijn. Een heffing bij de fokkers heeft voordelen. Als belang rijkste bezwaar kan echter aange voerd worden dat de internationale konkurrentiepositie wordt aange tast. Ook wordt bezwaar aange voerd tegen een hernieuwde diskus- sie over de opzet van de gezond heidszorg. Marktsituatie De eierprijzen blijven slecht on danks de dalende inlegcijfers en het verminderde aanbod. Binnen de pluimveehouderij bestaat nog steeds de indruk dat er gemanipuleerd wordt in deze sektor. Er is namelijk een gretige afname van eieren in kombinatie met laag blijvende prij zen. Het overgrote deel van de eieren wordt buiten de veilingen afgezet. Er moet geprobeerd worden hierin ver andering aan te brengen. Vleeskalverhouderij De kommissie is tegen het invoeren van het Europese voorstel ter be scherming van mestkalveren in inten sieve produktiesystemen. De Minis ter mag volgens de kommissie Ver edelingslandbouw ook geen voorstan der zijn van deze regeling, omdat er in de Nederlandse vleeskalverhoude rij al veel is gedaan op het gebied van welzijnseisen. De voorgestelde aanpassingen, zo betoogde de Kommissie verder, lei den tot rose of zelfs rood vlees. Hiervoor is nauwelijks een afzet markt te vinden, omdat de vraag voor 80-85% betrekking heeft op blank vlees. De overgangsperiode is korter dan de gebruikelijke afschrij vingsperiode. Mellema als een miskenning van de ruimte die de wetgever aan die pu bliekrechtelijke organen heeft mee gegeven. Nu we in de Gemeenschap zijn over gegaan van een produktie-gericht systeem naar een marktgericht systeem komen de produktschappen in een ander licht te staan, aldus Mellema. Hij gewaagde van het ont staan van toenemende belangente genstellingen binnen de primaire sektoren, die leiden tot nieuwe pro blemen. Een primaire produktie staat niet meer op zichzelf, er is een sterke afhankelijkheid gekomen met de opvolgende schakels. Daarbij voldoet de vertikale opbouw van de produktschappen naar de mening van Mellema wonderwel aan de behoefte alle opvolgende schakels bij de huidige problematiek te be trekken en die problematiek is niet nationaal afgebakend. Interprofessionele organisaties Er is een grotere betrokkenheid van de varkensmesters in Bretagne en Brabant, en de Groningse akkerbou wer heeft meer gemeen met de graanteler in Sleeswijk Holstein dan met zijn provinciale buurman de Friese veehouder. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Europese Commissie zich de laatste maanden intensief heeft bezig gehouden met de "interprofessionelles" in de land bouw. Dat wil zeggen organisaties in bepaalde sektoren die zich over het gehele gebied van de Gemeenschap uitstrekken. Mellema zag echter een ernstige fout in de diskussies daar over, namelijk dat men nog steeds Ing. J. T. Mellema nationaal denkt. Van wezenlijk be lang is echter dat internationaal ge dacht wordt. De EG moet de be voegdheden aan zichzelf houden en .niet overlaten aan de afzonderlijke lidstaten. Pas wanneer dat gebeurt kunnen deze organen een bijdrage leveren aan de realisering van de technische problemen. Pas dan kun nen oneigenlijke toepassingen van algemene regels konkurrentieverval- sing voorkomen. Daarom, aldus Mellema is 1992 voor de produktschappen geen eind- maar een tussenstation. De trein gaat door en de voedingsbonden van CNV en FNV zullen zich ernstig ver gissen als ze en de trein en het station verlaten, aldus Mellema.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5