Winst Cebeco-Handelsraad vertoont licht daling PERSONALIA Cebeco blijft coöperatie VanderHave neemt opnieuw Amerikaans bedrijf over Fusie Menken-Van Grieken definitief H. van Oosten weg bij PFW De winst van Cebeco-Handelsraad over het boekjaar 1987/1988 be draagt ƒ35 miljoen, een daling van 2,8 miljoen ten opzichte van het voorgaande boekjaar. Deze verla ging is het gevolg van buitengewone lasten, en niet uit het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening dat is verbeterd. Van het batig saldo wordt ƒ13,3 miljoen toegevoegd aan de Re serve deelnemingen en ƒ10,3 miljoen aan het Fonds voor prijsverschillen. Per saldo resteert een netto overschot van ƒ11,5 miljoen. Aan de algemene vergadering zal worden voorgesteld de uit de winst te verrichten statutaire reservering, die minimaal 20 procent bedraagt, te stellen op 40 procent, en het daarna van het netto-overschot resterende met de leden te verrekenen. De gekonsolideerde omzet bereikte in 1987/1988 een nivo van ƒ3,7 mil jard, tegen ƒ3,8 miljard in het jaar daarvoor. Deze daling was ver wacht. De omzet van de sektor Vee voeders Aan- en Verkoop daalde met bijna vier procent tot ƒ1,2 mil jard, het kwantum steeg licht met 0,5 procent. De sektor Veevoeders Afzet en Verwerking zag de omzet teruglopen met ƒ3 miljoen tot ƒ121 miljoen. Zowel de omzet als het kwantum van de sektor meststoffen daalde met 17 procent: bij 895.000 ton was de omzet vorig jaar ƒ243 Door de ontvangen positieve advie zen van de betrokken ondernemings raden en vakorganisaties is de laatste drempel weggenomen voor de op 26 september jongstleden aangekondig de fusie tussen: Menken-Landbouw (Wassenaar) B.V. en Van Grieken Melk B.V. te Rijswijk. Met ingang van de komende jaarwisseling zal de nieuw gevormde onderneming gaan opereren onder de naam: Menken Van Grieken B.V. Intensief overleg met en tussen de betrokken ondernemingsraden en vakorganisaties gedurende de afge lopen weken heeft tot dit opvallend snelle resultaat geleid. De direktie van de nieuwe onderneming heeft respekt voor de kritische, maar vooral ook konstruktieve wijze waarop ondernemingsraden en va korganisaties zich in dit overleg heb ben opgesteld. Licentieovereenkomst kuilvoersnijders H.A.M. Schrijver B.V. uit Broek land (O) is met de heren F. van C. Liet van Litech B.V. te Enschede een licentieovereenkomst aangegaan, waarbij de heren Liet aan Schrijver de nieuw ontwikkelde technische kennis (waarop octrooi is aange vraagd) inzake de Litech Excellent Kuilvoersnijder ter beschikking stel len. Schrijver zal produktie, ver koop en distributie verzorgen. "Boeren hoeven zich geen zorgen te maken over de struktuuraanpassin- gen bij Cebeco-Handelsraad. In dit nieuwe kostuum kan Cebeco de be langen van de boeren nog beter die nen". Dat zegt drs. W. Adema, lid van de hoofddirektie van Cebeco- Handelsraad. Onlangs werd bekend dat de ver schillende afdelingen van deze top- coöperatie verzelfstandigd zullen worden. Een meer slagvaardige en marktgerichte organisatiestruktuur is het doel. Het onderscheid dat nu nog bestaat tussen afdelingen en deelnemingen van het koncern, zal verdwijnen. Ook wordt het aantal stafafdelingen teruggebracht. Cebeco-Handelsraad zelf wordt een coöperatieve houdstermaatschappij Beslissingen moeten meer dan tot nu 4 miljoen. Voornamelijk door hogere verkopen bij de Luxan-groep steeg de omzet bij de sektor Gewasbe scherming met vier procent tot ƒ200 miljoen. De omzet in de sektor Zaaizaden en Pootgoed nam dit jaar, evenals vo rig jaar, fors toe. In 1987/88 werd voor ƒ202 miljoen omgezet; een toe neming met ƒ57 miljoen. Deze stij ging wordt verklaard door het feit dat in het afgelopen boekjaar de om zet van Wolf Wolf B.V. voor het eerst in deze sektor is verantwoord. Voor de sektor Afzet en Verwerking Akkerbouwprodukten daalde de omzet in 1987/88 met ƒ28 miljoen tot ƒ631 miljoen. De deelnemingen binnen deze sektor behaalden ten opzichte van 1986/87 een 9% hogere omzet in 1987/88. De bedrijfslasten, eksklusief de kosten van handelsgoederen, grond en hulpstoffen en rente, namen toe Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. Vanderhave B.V. in Ka- pelle, dochteronderneming van Suiker-Unie, heeft overeenstemming bereikt met L.L. Olds Seed Compa ny in Madison, Wisconsin (VS) over de overname van dit bedrijf door VanderHave. Olds Seed Company is aktief op het gebied van de verwerking en distri butie van zaden van verschillende gewassen, zoals hybridemais, luzer ne en grassen. Daarnaast wordt een aantal tuincentra geëksploiteerd. Het bedrijf is gesitueerd in het noor delijk deel van het Midden-Westen van de Verenigde Staten en het dis- tributiegebied omvat naast de thuisstaat Wisconsin ook de staten Minnesota, Iowa en Illinois. De om zet bedraagt ruim 15 miljoen dollar en het personeelsbestand omvat 74 full-time en 25 part-time mede werkers. De belangrijkste reden voor de over name van Olds Seed Company is de noodzaak die binnen dit bedrijf werd gezien om zich te binden met een internationaal georiënteerd veredelings- en zaaizaadbedrijf als VANDERHAVE. Bovendien past deze acquisitie uitstekend in het stre ven van VANDERHAVE naar een versterking van haar positie in het betreffende marktgebied. Eerder dit jaar heeft VanderHave haar positie in de Verenigde Staten reeds aan zienlijk verstevigd door de acquisitie van Payco Seeds Inc. in Dassel, Minnesota. Olds Seed Company zal worden on dergebracht in de holding Vander- Have U.S.A. Inc., die nu reeds drie zaaizaadbedrijven omvat: Interstate Seed Company in Fargo, North Da kota; VanderHave Oregon Inc. in Albany, Oregon; Payco Seeds Inc. in Dassel, Minnesota. De verwachting is dat de overname in de vorm van aandelen overdracht toe in de werkmaatschappijen wor den genomen. Financiering Een groot deel van de Cebeco- bedrijven bezit nu reeds de BV- struktuur. In de toekomst moet dit voor alle onderdelen gelden. Dat houdt onder meer in dat kapitaal van derden kan worden aangetrok ken. Volgens Adema is dat echter nog niet aan de orde. "Zolang we overnemingen zelf kunnen financie ren, is dat een veel betere konstruk- tie". Wel verklaart hij desgevraagd, dat men bezig is met een aantal stu dies naar mogelijke vormen van fi nanciering in de toekomst. Voorop staat dat boeren en tuinders de uit eindelijke zeggenschap in hun coö peratie moeten behouden. van ƒ389 tot ƒ410 miljoen, een stij ging van ruim vijf procent. Dit boekjaar Voor dit boekjaar verwacht Cebeco- Handelsraad een iets lagere gekon solideerde omzet, veroorzaakt door een lichte daling bij de deelnemin gen. De geldomzet ekskl. deelnemin gen zal zich op het huidige nivo handhaven, zo verwacht de topkoö- peratie, onder meer door prijsstij gingen voor mengvoedergrondstof fen. De omslag van een daling in de grondstofprijzen voor mengvoeders naar een stijging heeft zich al de laatste maanden van het afgesloten boekjaar ingezet. Mogelijk komen er ook prijsstijgingen voor meststof fen. Voor het thans lopende boek jaar verwacht Cebeco-Handelsraad opnieuw een lichte teruggang in het netto-resultaat ten opzichte van het vorige boekjaar. medio december a.s. zijn beslag zal krijgen, nadat de verkoop formeel is goedgekeurd door de Algemene Ver gadering van Aandeelhouders van Olds Seed Company. NEDERLANDER GEKOZEN TOT SEKRETARIS GENERAAL IFAJ De internationale federatie van land- bouwjournalisten (IFAJ) heeft 14 november tijdens het zesde wereld- kongres in Sydney de Nederlander Marius Kwaak gekozen tot sekretaris-generaal voor de komende twee jaar. Kwaak is plaatsvervan gend direkteur Voorlichting en Eksterne Betrekkingen van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij. De vakature ontstond doordat de huidige sekretaris-generaal, de Noor Alf Skeppsledl in Sydney werd geko zen tot president van de IFAJ voor de periode 1989/1990. De IFAJ bestaat uit 19 nationale verenigingen voor landbouwjourna- listen. In totaal zijn er 4.000 leden bij aangesloten. Tijdens het kongres in Sydney presenteerde Nederland zich als land, dat in 1991 het IFAJ kongres zal organiseren. Van 25 mei tot en met 1 juni zullen de land- bouwjournalisten dan in Schevenin- gen bijeen zijn. dr.ir. H.J. van Oosten Dr. ir. H.J. van Oosten (45) stapt op bij het proefstation in Wilhelmina- dorp. Per 15 december gaat hij over naar het proefstation voor de groen teteelt onder glas in Naaldwijk. Net als op het proefstation voor de fruit teelt, zal hij daar adjunkt-direkteur worden. Henk van Oosten heeft zeventien jaar in Wilhelminadorp gewerkt. In 1971 begon hij als onderzoeker vi russen. In 1984 promoveerde hij tot adjunkt direkteur en kreeg de op dracht het fruitteeltkundig onder zoek te koördineren. Wie de nieuwe adjunkt direkteur van het proefstation in Wilhelmina dorp wordt, is nog niet bekend. Groot hippisch evenement in de Brabanthallen Op zaterdag 19 en zondag 20 novem ber a.s. wordt de grootste paardesport- en rijtuigenbeurs van ons land gehouden in de Brabanthal len te 's-Hertogenbosch. Dit hip pisch evenement, dat jaarlijks ruim 10.000 bezoekers trekt en ruim 60 eksposanten, biedt een zeer geva rieerd overzicht van deze tak van sport. Zo vindt er een veiling plaats van rijtuigen, tuigen, concourswa gens en dergelijke. Opening beide dagen 10.00 uur, zaterdag tot 22.00 uur en zondag tot 18.00 uur. Avond voor bijenhouders Op maandag 21 november a.s. om 19.30 uur spreekt in Hotel Goes, Anthony Fokkerstraat 100 te Goes, dr.ir. C. van Heemert van het Kon- sulentschap in Algemene Dienst voor Insektenbestuiving en Bijen- houderij, voor de imkers van de kring Zeeland, boven de Wester- schelde. Ook geïnteresseerde niet- imkers zijn welkom. Regiogroep Walcheren Op woensdag 23 november houdt Regiogroep Walcheren een thema avond over het huwelijksgoederen en erfrecht. De avond wordt gehou den in Hotel Walcheren te Koude- kerke, aanvang 20.00 uur. Spreker is notaris Van Wouwe uit Middelburg. Zeeuwse Groente Telers Organisatie Vergadering op 29 november a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee, i.s.m. de Vereniging van Oud Leer lingen Tuinbouwwinterkursussen te Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. De heer J. Wals zal spreken over de teelt van herfst- en winterbloemkool. Voorlichtingsbijeenkomsten mastitispreventie- en bestrijding De komende week zullen in de vol gende plaatsen bijeenkomsten wor den gehouden over preventie en bestrijding van mastitis. De aanvang is telkens om 13.30 uur (13.15 uur ontvangst met koffie). Er zullen drie inleidingen worden gehouden en er is daarna een forumdiskussie. Ko mende week zullen de bijeen komsten worden gehouden in: Noord-Brabant: Zaal 'Verstappen', Pr. Bernhardlaan 15, Gemert en in café-restaurant 'Het Witte Huis', Reekseweg 7, Zeeland op dinsdag 22 november. Café P. van Bussel, St. Jozefstraat 77, Deurne en Zaal 'Wa pen van Someren', Wilhelminaplein 32 te Someren op donderdag 24 no vember. Limburg: 'Mareveld', Mareweg 24, Schimmert op woensdag 23 novem ber. "t Zwaantje', Dorpstraat 42, Afferden op donderdag 24 no vember. TV serie 'De boer op' over boerenorganisaties Nadat afgelopen donderdag 'de boer' het onderwerp was van de vierdelige tv-serie van de RVU, volgt volgende week 'De boeren organisaties'. De uitzending is donderdag 24 november van 21.15 tot 21.40 uur op Nederland 3. De laatste uitzendingen zijn op 1 en 8 december. De programma makers namen voor hun tweede aflevering een kijkje achter de schermen van de boerenorganisa ties. Zij vroegen zich onder meer af of de belangen van de indivi duele boer nog wel te behartigen zijn, of dat het werk van de orga nisaties één grote politieke lobby geworden is. Openbare bijeenkomst PvdA over gevolgen EG- landbouwpolitiek voor Zeeuwse landbouw Op woensdag 30 november a.s. wordt een openbare diskussiebijeen- komst belegd over: 'De Europese Landbouwpolitiek: de gevolgen voor de Zeeuwse landbouw en met name de akkerbouw'. Hierover zal een inleiding worden gehouden door de heer Eisso Woltjer, landbouw- woordvoerder namens de socialisti sche fraktie in het Europese parle ment. In het forum, dat hierop zal reageren, hebben zitting: H.C. van der Maas, voorzitter ZLM; W.J. Sanderse, vice-voorzitter CBTB West-Nederland en N. Filius, lid Provinciale Staten. Uiteraard is er ook voor de zaal gelegenheid om vragen te stellen of opmerkingen te plaatsen. De bijeenkomst staat on der leiding van D. Eveleens (lid Pro vinciale Staten). De bijeenkomst vindt plaats om 20.00 uur in 'de Caisson' te Kapelle. Landelijke kleinfruitdag op 25 november Op vrijdag 25 november a.s. wordt in motel Tiel te Tiel de Landelijke Kleinfruitdag gehouden. Er zal een viertal inleidingen worden gehou den, afgewisseld met bezoeken aan diverse informatiestands. Aanvang 10.00 uur. Algemene Ledenvergadering Bloemenveiling Westland Op donderdag 8 december wordt de Algemene Ledenvergadering van Bloemenveiling Westland gehouden. De veilingprovisie voor het jaar 1989 blijft, als de leden ermee instemmen, gelijk aan die van 1988: 5,25%. Ledenkontaktavonden Bloemenveiling Westland Voorafgaand aan de Algemene Le denvergadering van Bloemenveiling Westland, op 8 december, wordt tra ditioneel een aantal kontaktavonden voor de leden gehouden. Op 24 no vember wordt de kontak'tdag voor Zeeland en de Zuidhollandse Eilan den gehouden. Vekabo Walcheren Op donderdag 24 november houdt de Vekabo Walcheren haar Algeme ne Vergadering in 'Ons Huis' te Me- liskerke, aanvang 19.30 uur. Spre kers zijn de heer J. Markusse, hoofd SEV van de ZLM en de heer W.J. Plomp, burgemeester van Val- kenisse. Studie-avond over toekomstmogelijkheden varkenshouderij in Zeeland De Vereniging van varkenshouders NCB organiseert een studie-avond op donderdag 24 november in "De Caisson" te Kapelle/Biezelinge, aanvang 19.30 uur. De heer Chr. Backx, bedrijfstakdeskundige var kenshouderij West-Brabant/Zee land bij het CVP te Tilburg, zal een inleiding houden over "De toe komstmogelijkheden voor de var kenshouderij in de provincie Zee land". Na afloop is er voldoende tijd om met elkaar van gedachten te wisselen. Alle varkenshouders en hun echtgenotes (en eventuele be- drijfsopvolger) zijn welkom. Nieuwbouw Bloemenveiling Westland goedgekeurd Als de bouw van fase Hl, van Bloe menveiling Westland, die momen teel aan de gang is, is afgerond, zal meteen worden gestart met het bou wen van fase H2. Deze zal in sep tember 1991 opgeleverd worden en is grotendeels bestemd voor de huis vesting van kopers. De oppervlakte zal 7.000 nr bedragen. Vrijdag 18 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4