Haal meer uit uw geld over geld en goed Spanje wil zich op ekonomisch gebied aan ons land spiegelen Jachtraad: hele samenleving moet kosten opvang ganzen dragen! Bijdragen set-aside regeling belast ingezonden Ekstra verzilvering ASF-vakantiecheques boekjaar 1988/1989 'Nee, ik heb beslist geen hoofd pijn', zei hij op een wat korzelige toon, nadat zijn vrouw een week lang iedere dag aan hem had ge vraagd. 'Zeg Wullem, wat zie je bleek, heb je soms pijn in je hoofd'? Vrouw, als je me dat nu nog 2 dagen vraagt, krijg ik het beslist. In Nederland zullen er Beslist mensen zijn met hoofd pijn maar ik heb het niet'. Toen de vrouw wat bezorgd zei: 'Maar je zou het toch kunnen krijgen, neem alvast een aspirine in' werd Wullem woedend, liet zijn koffie onaangeroerd staan en zei: 'Ik ga er tegen aan en aan het werk'. Gezond of ongezond? Hetzelfde beluisteren we in verschil lende persoonlijke gesprekken op vergaderingen waar over de 'Land bouw' wordt gesproken. Maar te vaak zonder de laatste reaktie van Wullem. Nu weten wij als Sociaal Ekonomisch Voorlichters dat er in de landbouw verschillende takken zijn die moeilijke tijden doormaken zowel op het bedrijf als door de maatregelen die vanuit Den Haag en Brussel op hen afkomen, en dat dat voor verschillende bedrijven moei lijkheden oplevert. Wij vinden dit erg. Betekent dit nu dat ieder bedrijf in de landbouw ziek is? Gelukkig niet! In de praktijk komen we vaak ook gezonde bedrijven tegen. Maar zelfs die vragen zich vertwijfeld af: 'Als je alle geluiden die op je afko men verwerkt zonder naar je eigen bedrijf en je gezin te kijken dan ga je je soms afvragen: 'Kan mijn bedrijf nog wel gezond zijn'. Mijn ant woord is dan: 'Zo mag je absoluut niet gaan denken; je bent onderne mer, je moet positief kritisch zijn en blijven op je eigen funktioneren als ondernemer, je moet je daadkracht behouden, je moet van je bedrijf een sterkte en zwakte-analyse maken en de sterke punten uitbuiten. Je moet inventief blijven en je doorzettings vermogen behouden. Juist in deze tijd mag je niet bij de pakken neer gaan zitten. Wel zul je goed moeten luisteren naar signalen uit de samen leving. Eigen verantwoordelijkheid Let wel: iedere ondernemer heeft voor zijn eigen onderneming een ei gen verantwoordelijkheid. Als je be drijf ziek is moet je proberen het zo uit te kienen dat het indien maar enigszins mogelijk weer gezond wordt en dat die bedrijven die ge zond zijn alles in het werk moeten stellen gezond te blijven. Het recept zal niet voor ieder bedrijf hetzelfde zijn, met andere woorden: één aspi rientje is daar niet voor. Wat is noodzakelijk Dat iedere ondernemer een goed in zicht heeft of krijgt in het funktione ren van zijn bedrijf. Eigenlijk zou iedere boekhouding zo samengesteld en bewerkt moeten worden dat er een signaalfunktie uitgaat naar de ondernemer op financieel- ekonomisch, technisch-ekonomisch en op de verbetering van het onder nemerschap. De fiskale boekhou ding in de huidige opzet leent zich daar te weinig voor. Deze opzet zal drastisch moeten veranderen en snel. Het signaal zou kunnen zijn: - Uw werktuigkosten zijn te hoog in vergelijking met andere gelijksoorti ge bedrijven. - Uw voerkosten liggen ƒ300,ho ger dan normaal. - Uw vermogen gaat teveel achteruit. - U hebt steeds een lager saldo van een bepaald gewas dan een ander. - Uw algemene kosten liggen veel ho ger dan op andere soortgelijke be drijven. Maak eens een analyse van uw bedrijf met de SEV als het om fi- nancieel-ekonomische zaken gaat of zaken die betrekking hebben op de relatie bedrijf en gezin of kwaliteits verbetering van het ondernemer schap, of de bedrijfsvoorlichter als het om technische zaken gaat. Oorzaak herkennen belangrijk Om de aard en oorzaken van de om standigheden op het huidige indivi duele bedrijf te herkennen en te on derkennen en om in te spelen op toe komstige ontwikkelingen is het op tijd beschikbaar hebben van een be- drijfsanalyse van uw bedrijf noodza kelijk. Ook op nu zeer gezonde be drijven is het goed op wat langere termijn de perspektieven van het be drijf te bekijken om tijdig te kunnen reageren op veranderingen. Konklusie Uw eigen kunnen, uw eigen onder nemerschap is van grote invloed op de resultaten in uw bedrijf. Dit on dernemerschap moet u verder ont wikkelen met behulp van o.a. een signaal funktie vanuit een goede be- drijfsanalyse van uw eigen bedrijf. Studiegroepen of rationalisatieker nen van gelijksoortige bedrijven for meren is nodig. Opleidingen en kur- sussen nog meer richten op het on dernemerschap is nodig. Een goede samenwerking tussen accountants- buro's en sociaal ekonomische voor lichters blijft noodzakelijk. De indi viduele ondernemer(ster) in de agra rische sektor schiet er niets mee op als hij/zij zich "hoofdpijn" aan laat praten. J. Markusse Regelmatig blijkt dat relaties niet het maksimale aan netto rente of andere opbrengsten uit hun vaak moeizaam bij elkaar vergaarde kapitaal(tje) halen. Alvorens hier op in te gaan eerst de fiskale behandeling van opbrengsten uit vermogen. Rente-opbrengsten worden tot het belastbare inkomen gerekend. Er geldt echter een jaarlijkse rente vrijstelling van ƒ2.000,voor een echtpaar en ƒ1.000,voor een al leenstaande. Bij het bepalen van de ze vrijstelling wordt er rekening ge houden met eventueel betaalde rente voor zover deze geen betrekking heeft op een hypotheek voor de ei gen woning. Heeft men daarenbo ven ook nog rente-inkomsten uit vermogen van minderjarige kinde ren dan geldt daarvoor nog een vrijstelling van ƒ300,per kind. Een andere vrijstelling geldt voor de opbrengsten in de vorm van dividen den, waarbij dezelfde vrijstellingen van toepassing zijn als bij die van de rentevrijstelling. Als we nu de in vloed van al deze vrijstellingen eens illustreren met het volgende reken- voorbeeldje dan wordt u duidelijk wat u daarmede aan belasting kunt besparen. Rekenvoorbeeld Stel u bezit ƒ175.000,terwijl u aan belasting rond 50% betaalt. Mo menteel staat dit geld uit op een 'ge woon' spaarboekje waar het 3% of te wel per jaar ƒ5.250,opbrengt. Na aftrek van belasting houdt u 'slechts' 3.625,over (na toepas- Vrijdag 18 november 1988 sing van de rentevrijstelling). Als u nu dit geld als volgt zou gaan beleg gen dan ontstaat het volgende plaatje: - op een spaarboekje ƒ70.000,te gen 3 ƒ2.100,— - als aandelen ƒ70.000,dividend ƒ2.100,— - vermogen van twee minderjarige kinderen ƒ35.000,tegen 3% ƒ1.050,— In dit geval heeft u de volgende vrijstellingen: - rente spaarboekje ƒ2.000, - dividend ƒ2.000, - rente kinderen ƒ1.000, Aan belasting bent u nu ƒ125,ver schuldigd, zodat u netto overhoudt ƒ5.125,—. Dit is ƒ1.500,— hoger dan hetgeen overbleef in de situatie dat alles op een spaarboekje stond. Het bezitten van aandelen is niet ge heel risikoloos want u loopt kans bij verkoop minder terug te krijgen dan u bij aankoop betaald heeft. An dersom is ook mogelijk, namelijk dat u meer terugkrijgt. Dergelijke koerswinsten of verliezen zijn fis- kaal niet belast maar leiden ook niet tot een fiskale aftrekpost. Koersrisi- ko's zijn nooit uit te sluiten, maar wel te verminderen, door bijvoor beeld te beleggen in aandelen van een specifieke beleggingsmaatschap pij of aandelenfondsen van bankin stellingen. Overigens zult u bij aan delenbezit rekening moeten houden met de kosten van bewaren door de bank. Mocht u belegging in aandelen des ondanks te riskant blijven vinden dan bestaat altijd nog de mogelijk heid eens na te gaan of wellicht een Op vakantie in Spanje, trof ik bij Spaanse kennissen het blad van de Coöperatieve Landbouw- en Veeteeltbedrijven in de provincie Valencia aan. Een soort zusteror ganisatie van de ZLM. Ik werd erop geattendeerd dat op de voorpagina van dat julinummer een hoofdartikel was opgenomen dat handelde over de Nederlan ders. Hieronder volgt de verta ling van het hoofdartikel: In de politiek zegt men, dat één van de successen van de demokratie te danken is aan het respekteren van minderheden, die zich nooit ver drukt voelen door de meerderheid. Laten we het echter niet over de poli tiek hebben, wél over de ekonomie. Maar hier liggen de feiten net omge keerd, de minderheid zet de meer derheid onder druk. Zoals de Neder landers. Op hen zinspelen we; een klein landje met weinig inwoners en in de gehele EEG draagt het de kroon op alle terreinen, zelfs in de voetbalwereld zijn ze er bang van. Het is ongeveer als toen we nog kin deren waren en ze riepen dan: "Daar komt de boeman an...", en we sid- derden van angst. Ze overspoelen ons met hoge tech nologie, elektronika, bloemsier- kunst e.d. en om de top te kunnen bereiken wordt ons gezegd dat Luis Süner enkel "eerste kwaliteit" groenten moet leveren voor hun konservenindustrie. Maar tenslotte - voor ieder wat voor hen van toepas sing is - in de veeteelt: melkproduk- ten, eieren, levende varkens, kippen, kaassoorten. Ze fabriceren veevoer dat goedkoper is dan in de rest van de EEG. Van nu af voorwaarts! We moeten onszelf bekijken in de spiegel van dit kleine en tegelijker tijd grote land, met als doel alles te leren wat maar mogelijk is. Tenslot te zien ze toch maar kans om ieder een een pak voor de broek te verko pen. Dat doorziet voetbalclub Bar celona en men weet beslag te leggen op Johan Cruyff als trainer. En let maar op, misschien is hij in staat zelfs Barcelona goed te laten draai en: "Aan de slag, op weg naar de top". A.H.J. Scheele Terneuzen andere spaar/beleggingsvorm tot een hogere rente-opbrengst kan lei den. In het algemeen is het zo dat naar gelang u uw geld voor een lan gere periode laat vastzetten de rente hoger zal zijn. Ook hier een keerzij de aan de medaille namelijk het feit dat u dan minder eenvoudig over dat geld kunt beschikken. U zult voor u zelf moeten nagaan wanneer u waar schijnlijk belegd geld weer nodig heeft. Tot slot nog een opmerking over op brengsten uit vermogen van minder jarige kinderen. Dit vermogen kan gevormd worden middels schenkin gen waarvoor echter een aantal fis kale spelregels gelden die nauwlet tend dienen te worden nageleefd. D. Duinkerke Bijdragen die boeren ontvangen voor het braakleggen van grond in het kader van de set-aside regeling, worden toegevoegd aan de winst en zijn derhalve belastbaar. Voor de in komstenbelasting geldt het progres sief tarief. De bijdrage mag worden toegevoegd aan de winst van het jaar waarin de bijdrage wordt ontvangen, maar ook kan de bijdrage worden toege voegd aan de winst van het jaar, waarin de verbintenis wordt aange gaan. Een en ander is het resultaat van een gesprek tussen het ministerie van Landbouw en staatssekretaris Koning van Financiën. Voor de omzetbelasting (BTW) vormt de bijdrage een vergoeding voor een in beginsel belaste presta tie, waarvoor thans 20% van toepas sing is. De staatssekretaris van Fi nanciën zal bij aanschrijving goed keuren, dat de bijdrage buiten de heffing kan blijven indien deze wordt uitgekeerd aan een landbou wer, die de landbouwregeling toepast. De Ganzennotitie van de Minister van Landbouw en Visserij zou op di verse onderdelen bijgesteld moeten worden, wil deze aanvaardbaar zijn voor degenen die in de praktijk bij het ganzenbeleid betrokken zijn. Met de voorstellen zoals die nu op tafel liggen kan men nog niet uit de voeten. Aldus de Jachtraad op 7 no vember j.l. in het advies dat de Mi nister van Landbouw en Visserij heeft gevraagd over deze notitie. De Raad is samengesteld uit natuur beschermers, landbouwers en jagers en aangevuld door deskundigen op diverse terreinen. Zij konstateert dat in strenge winters de lasten van op vang voor in Nederland overwinte rende ganzen snel oplopen. Zij acht deze opvang een zaak van algemeen belang. Daarom vindt de Raad het onjuist als deze lasten worden ver haald op boeren en jagers. De Raad adviseert meer aandacht te besteden aan de mogelijkheden een fonds te vormen, zodat in zachte winters een reserve gekweekt kan worden. De Raad meent dat de ganzen buiten het jachtseizoen alleen in bijzondere gevallen be- en verjaagd mogen wor den. Daarvoor zullen dan speciale besluiten van de Minister noodzake lijk zijn. De Raad zou graag zien dat er behalve aan de financiële- en schadezaken ook aan andere aspek- ten van het ganzenbeleid meer aan dacht werd besteed. De Raad meent dat er op dit mo ment zoveel verschillende regelingen voor de opvang van ganzen aan de orde zijn, dat er verwarring kan ont staan. De Raad vraagt dan ook om verduidelijking, waarbij behalve voor de overwinterende ganzen ook aandacht voor de overzomerende ganzen van belang is. Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat er naast de voor- en najaarsverzilve- ring in 1989 een ekstra verzilvering van vakantiecheques uitgegeven Brabantse Gedeputeerde opent ontsluitingsweg glastuinbouwgebied Plukmadesepolder Op maandag 28 november zal de heer D. Sonneveld, lid van Gede puteerde Staten van Noord- Brabant, de officiële opening verrichten van de Tuinbouwweg, die van essentiële betekenis is voor de infrastruktuur bij het glastuinbouwgebied Plukmade sepolder. De nieuw aangelegde weg vormt de verbinding tussen de T 33 in Oosterhout en de Slui- zeweg naar Drimmelen. Na de re- konstruktie van het Wilhelmina- kanaal vormt de Tuinbouwweg een belangrijke schakel in de ver keersverbinding tussen Made en Geertruidenberg. door het A.S.F. zal plaatsvinden van het boekjaar 1988-1989 (kenbaar aan de opdruk 'Deze cheque blijft geldig tot 01-04-1994'). De cheques kunnen worden ingele verd in de periode van maandag 2 ja nuari tot en met vrijdag 6 januari 1989. De uitbetaling van de voor de ingeleverde cheques verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van maandag 6 februari tot en met vrijdag 10 februari 1989. Bij het in leveren van de cheques is het nood zakelijk, dat men zich behoorlijk kan legitimeren. Wordt een cheque ten behoeve van een ander aangebo den, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de cheque te la ten verzilveren. Het inleveren van cheques kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der na volgende bonden: Voedingsbond - F.N.V. (Inlichtingen tel.: 030 - 738333). Industrie- en Voedings bond - C.N.V. (Inlichtingen tel.: 03402 - 44124). De penningmeester, bij wie men zijn cheques heeft inge leverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gel den. Uitbetaling van deze gelden kan alleen geschieden door overschrij ving op bank- of girorekening van belanghebbende. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3