VOO It ml VltOIIW 'Morgen zal het anders zijn...' p.j. zuid geluid Kaderweekend PJZ Kursus kosten drukken/ milieu sparen A Zeeland en Brabant. Koning Arthur Opleiding Emancipatie Boerinnen redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- \f sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Onder de titel "Morgen zal het anders zijn" organiseerde de Zeeuwse Vrouwenraad op 7 november in Kapelle een studiedag. Meisjes die in 1990 (of later) 18 jaar worden, moeten er rekening mee houden dat ze - ook als ze trouwen of gaan samenwonen - voor hun eigen inko men zullen moeten zorgen. Voorlopig geldt dit alleen als hun partner werkloos wordt. De zogenoemde 'gezinstoeslag' bedoeld om de werkloosheidsuitkering aan te vullen tot een minimum waarvan een 'gezin' kan rondkomen, zal komen te vervallen, tenzij er kinderen onder de 12 jaar tot het huishouden behoren. De aanvulling wordt alleen nog uitgekeerd als ook de vrouw zich als werkzoekende Iaat in schrijven bij het arbeidsbureau. Dit betekent dat het (nog meer dan vroeger) van belang is dat meisjes een beroepsopleiding met toe komstmogelijkheden kiezen én dat ze, ook als er kinderen komen, blijven werken. Anders worden de meisjes van 1990 de herin- treedsters van 2010. De voorzitster mevrouw Westhoff- Hubée kon een volle zaal begroeten op die mistige maandagmorgen. De rij sprekers werd geopend door me vrouw drs. R. van Loon, van de Di- rektie Coördinatie Emancipatiebe leid van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Als tweede spreker was aanwezig de heer mr. J.A.R.M. Douwes die sprak na mens de Provincie Zeeland in plaats van mevrouw E. Maris-Koster die als Gedeputeerde andere plichten te ver vullen kreeg. Na de middag kreeg de heer J.L.J. Swinkels het woord als di- rekteur van het Gewestelijk Arbeids bureau Walcheren. De laatste in- leidster was mevrouw D. de Buck, di- rekteur van de Scholengemeenschap "De Leeuwtjes" te Terneuzen. Voor de lunchpauze genoten we van het Solotheater van mevrouw Els Austmann. Deze begaafde actrice voerde ons mee naar een situatie waarin menigeen iets kon herkennen Elk jaar organiseert de PJZ een 'ka derweekend'. Dit weekend is vooral bedoeld voor nieuwe, aankomende bestuursleden van de PJZ- afdelingen. Maar ook de huidige af delingsbestuursleden en eventueel andere belangstellenden zijn van harte welkom. Het weekend wordt gehouden op 25, 26 en 27 november op de volkshogeschool 'Van Eeg- henhuis' te Aardenburg. Doel van het weekend is kennisma king van de afdelingsbestuursleden van de PJZ met elkaar en hun ver enigingen. Ook is het leuk om eens te horen hoe andere afdelingsbesturen het doen; vaak brengt je dat op hele leuke en bruikbare ideeën. Nieuwe afdelingsbestuursleden worden op de hoogte gebracht van hoe de PJZ in elkaar zit en wat de PJZ doet (of zou moeten doen). Verder worden onderwerpen aan de orde gesteld die aktueel zijn binnen de vereniging en die een keer wat uitgebreider en diepgaander besproken moeten wor den. Tenslotte is het doel het kweken van eenf onderlinge band. Het pro gramma voor het weekend van dit jaar ziet er als volgt uit: Vrijdagavond 25 november 20.00 uur. We komen rustig op gang met enkele kopjes koffie en het bespre ken van de huishoudelijke gang van zaken in het 'Van Eeghenhuis'. Daarna maken we kennis met elkaar en proberen we met hulp van onszelf een beeld te schetsen van de 'platte landsjongeren anno 1988' en hoe die Vrijdag 18 november 1988 uit eigen omgeving. Ze bracht het op een manier, dat niemand voelde dat behoefte aan eten of drinken nader bij kwam. Het is een stuk om gezien te hebben en de herkenning van de si tuatie te laten inwerken. Mevrouw Austmann kreeg dan ook een dave rend applaus. Daarvoor hadden we al geluisterd naar mevrouw Van Loon, die haar toespraak begon met een leerzame geschiedenis uit het verleden. Hierdoor zaten we er met een middenin en luisterden geboeid. 'Morgen zal het anders zijn...', een pakkende titel om een blik in de toe komst te werpen. Ter illustratie van de problemen, waarover we het van daag hebben, een kort verhaal uit het verleden, uit de tijd van Koning Ar thur en zijn ridders van de ronde tafel. Welnu, Koning Arthur kreeg een denken over een organisatie als de PJZ. Zaterdagochtend 26 november 10.00 uur. Onder het motto 'herinnert u zich deze nog???', gaan we terug in de tijd. Aan de hand van foto's, teksten en andere interessante infor matiebronnen proberen we een beeld te schetsen van de 'plattelandsjonge ren anno 1970'. Zaterdagmiddag 26 november 13.45 uur. Het eerste gedeelte van deze middag staat in het teken van een uitleg over hoe de PJZ in elkaar zit en wat de PJZ precies doet en welke positie afdelingsbestuursleden hier hebben. Daarna gaan we met z'n allen even lekker een frisse neus halen. Uitgerust en toch ook weer moe, kunnen we rond half zes lekker gaan eten. Zaterdagavond 26 november 19.30 uur. Het beeld dat we zo krijgen, ge bruiken we om aan te geven óf en zo ja, hóe de PJZ in de toekomst zal veranderen en wat dit voor gevolgen heeft voor de huidige PJZ. Zondagmorgen 27 november 10.00 uur. Na een gezonde nachtrust is iedereen natuurlijk goed uitgerust en stipt op tijd aanwezig om serieus bezig te zijn met de 'rechten en plichten' van de afdelingsbestuur der. Hierbij komen vragen aan de orde zoals: wat mag je verwachten van een afdelingsbestuurder; hoe krijg je nieuwe afdelingsbestuur ders; wat moet je doen met afde lingsbestuurders, die alleen maar jaar de tijd om het antwoord te vin den op de vraag "wat wil de vrouw". Als hij na een paar jaar het antwoord niet wist moest zijn hoofd rollen. Dat was tamelijk gebruikelijk in die dagen. Hij ging er ook niet zelf op uit. Zijn trouwe ridder Gha- wyn nam die taak op zich. Hij ver nam dat er ergens een heks woonde, die het antwoord wist. Hij zocht en vond de heks. Zij wilde hem wel het antwoord geven, maar.... dan moest hij met haar trouwen. Hoewel Gha- wyn voor zichzelf een aantrekkelij ker partij had gedroomd, beloofde hij toch haar te zullen trouwen om het leven van zijn koning te redden. Zij zei dat het antwoord op de vraag was: "de vrouw wil soevereiniteit". Het leven van Arthur was gered en er kwam een feest aan het hof met een bruiloft, zoals die voor iemand van Ghawyns stand en verdienste ge bruikelijk was. Na de huwelijksvoltrekking diende de bruid te worden gekust en Gha- wyn week hier tegenover de huiveri ge voltallige hofhouding niet vanaf. En zie: de heks veranderde in een beeldschone prinses en ze sprak: "Bedankt Ghawyn, gij hebt de helft van de betovering doorbroken, die mijn broer over mij heeft afgeroe pen toen ik niet handelde naar zijn wil.... Gij moogt kiezen: wilt ge dat ik overdag aan het hof de schone prinses ben en 's nachts als ik met u alleen ben de heks of andersom? Gaat u eens in de schoenen van Gha wyn staan en kies het antwoord dat bij u past. Ghawyn, die nog ongelovig zijn voor de show in het afdelingsbestuur zitten, maar werken ho maar. Zondagmiddag 27 november na het middageten. De middag is bestemd voor het trekken van konklusies en het maken van eventuele afspraken. Verder kunnen programma-onderde len, die niet af zijn nog afgerond worden. Tenslotte houden we een korte evaluatie: wat vond je er van; wat heb je er aan gehad. Rond half vier sluiten we het programma af. Als je nog niet opgegeven bent door je afdelingsbestuur, en je wilt toch meedoen met dit weekend, geef je dan a.s. maandag tussen 9.00 en 13.00 uur op op het PJZ- sekretariaat te Zevenbergen (tel. 01680-27921). Het belooft ook dit keer weer een gezellig en toch leer zaam en nuttig weekend te worden. PJZ agenda Afd. Fijnaart: wintersportdag op za terdag 21 januari 1989. Plaats: de Belgische Ardennen. Kosten ƒ35,— p.p. Opgave bij S. Kok (01686-2918, na 17.00xuur) of bij B. Dane (01687-2384). Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 19 november ekskursie naar de suiker fabriek te Sas van Gent. Vertrek om 9.30 uur vanaf de Brink te Schoon- dijke. Opgave bij Jan Scheele (01174-327). 25 november: schaatsen in het Bou- dewijnpark te Brugge. Vertrek om 19.15 uur vanaf het Ledelplein in Oostburg. Kosten: ƒ5,00. Volgende aktiviteiten: 2 december: Sinterklaas avond; 26 december: Kerstbal; 1 ja nuari: Nieuwjaarsbal; 3 februari: Grote Avond. Afd. Tholen en St. Philipsland: zon dag 20 november volleybalmiddsag in de sportzaal te St. Annaland van 15.00 tot 17.00 uur. Provinciale aktiviteiten: 19 novem ber: provinciale bowling te Goes. Aanvang: 17.00 uur. 21 november: H.B.-vergadering. 25-26-27 novem ber: kaderweekend voor (aanko mende) bestuursleden. 16 december: avond voor HB-, DB- en kommissie- leden. 7 januari: PJZ-zeskamp. ogen stond uit te wrijven, dacht na en zei: 'TkT>en van mening dat ge zelf dient te kiezen". Een lichtstraal viel op Ghawyn en zijn bruid toen ze sprak: "Nu is de hele betovering ge broken en kan ik voortaan weer me zelf zijn". De kern van het verhaal is dat de vrouw wordt geheeld op het moment dat ze de volledige macht over zich zelf terugkrijgt. Dan kan ze zichzelf zijn in de volle glorie van haar we zen. Voorwaarde voor gezondheid en welzijn is macht over zichzelf, soevereiniteit, autonomie, zelfbe schikkingsrecht, kortom een zelfstandig bestaan. Veel vrouwen en meisjes hebben een te lage opleiding om te komen tot een hogere plaats op de arbeids- .markt. Veel zal nog moeten worden gedaan om tot een betere arbeidsver deling te komen. De zorg voor een gezin is veelal het struikelblok om te komen rot een volle baan. De part time werkkring geeft veel minder ge legenheid tot doorstromen naar ho gere funkties. Aan de hand van sta tistieken werd getoond dat meisjes dikwijls langer werkloos zijn. Do centen behandelen jongens vaak an ders dan meisjes en adviseren voor de jongens technische beroepen en wiskunde in hun pakket te nemen. Voor meisjes wordt nog steeds in de eerste plaats gedacht aan de verzor gende beroepen. Emancipatie van vrouwen is niet af In het voorjaar bereidde een ZAJK- werkgroep een kursus voor met als titel 'kosten drukken/milieu spa ren'. In eerste instantie was deze kursus een POOC-kursus. Door al lerlei omstandigheden kon de kursus als POOC-kursus dit seizoen geen doorgang vinden. Met goedvinden van het POOC is het ZAJK op zoek gegaan naar een nieuwe vorm om de kursus alsnog door te laten gaan. Het een en ander bleef niet zonder resultaat. Bij het opzetten van de nieuwe kur sus is uiteindelijk nauw en vrucht baar samengewerkt met jonge agra riërs van de Zuid-Hollandse eilan den. De kursus kosten drukken/mi lieu sparen gaat definitief door als akkerbouwkursus. Deze kursus wordt gegeven op het vormingsinsti tuut Van Eeghenhuis/Hedenesse. De kursus duurt 4 achtereenvolgen de dagen, namelijk maandag 30 ja nuari tot en met donderdag 2 fe bruari. De kursus wordt in zijn ge heel begeleid door deskundige mede werkers van het vormingsinstituut. Tevens zullen alle meer specifieke kursusonderdelen ingeleid worden door zeer deskundige docenten van buitenaf. De kursus is bedrijfsgericht van opzet en bestaat globaal uit 3 delen, name lijk een blok rond de bodem (voort brengend vermogen/relatie bodem en bemesting, kwaliteitsbeheer dier lijke mest, bodembemonstering, ver te dwingen met regelgeving maar er moet sprake zijn van mentaliteitsver andering en deze is zeker niet in de laatste plaats noodzakelijk in het ge zin en het onderwijs. In het jaar 2000 zullen in Zeeland 26.000 vrou wen vallen onder de z.g. 1990 rege ling en de uitwerking van de tekst van deze regeling vraagt inzicht van de beleidsmakers maar eveneens van de betrokkenen. Het ministerie van Sociale Zaken werkt er hard aan en eind november komt het eerste voor stel aan de kamer. Zaak is dat alle groeperingen zich er over buigen zo dat een soepel beleid kan worden ge vormd. De arbeidsbureaus hebben een grote taak in deze. Ze zullen zich in de toekomst meer moeten bezig houden met de arbeidsbemiddeling voor meisjes en jongens, want de veranderingen tellen voor alle jongeren. Aandacht is ook gevraagd voor de positie van de a.s. boerin en de vrouw als meewerkende echtgenote in een eigen bedrijf. In de nota die in november uitkomt zal de speciale positie van deze groep worden opge nomen. Een heel leerzame dag, veel informatie en goede diskussie na de lezingen. De aanwezigen kregen na afloop een map uitgereikt, waarin de volledige tekst van alle lezingen en nog wat ex tra informatie, zodat men het thuis nog kan nalezen. P.J. de Rooy-Janse, M.A. vuiling van buiten de landbouw). Al deze items worden toegespitst op het thema kosten drukken en milieu spa ren. Bijvoorbeeld: indien je een hel dere analyse hebt van de bemestings- waarde van een bepaalde dierlijke mest kan dat kosten drukken, im mers je geeft niet méér dan wat de bodem strikt nodig heeft. Het tweede deel van de kursus gaat over het gewas. Daarbij komen on der andere aan de orde: relatie ras- senkeuze en benodigde gewasbe scherming, mogelijkheden van me chanische onkruidbestrijding, moge lijkheden van selektieve onkruid bestrijding, biologische bestrijding, enz. In het derde gedeelte van de kursus staat het hele bedrijfssysteem cen traal. Aan de hand van een Zeeuws voorbeeldbedrijf wordt gekeken naar hoe op zo'n bedrijf het totaal van de kosten gedrukt kan worden en tegelijkertijd milieu gespaard kan worden. In feite wordt bij dit bedrijf gekeken naar de mogelijkheid om wat - zoals als dat tegenwoordig heet - geïntegreerder te werken. De kosten voor de kursus (geheel verzorgd inkl. maaltijd en overnach ting) bedragen ƒ100,per persoon. Belangstellende kunnen zich nog op geven voor deze zeer interessante kursus. Heeft u belangstelling geef dat dan door aan Jacques Roumen, sekretaris van het ZAJK, tel. 01100-21010. Jacques Roumen 21 Er is ook aandacht gevraagd voor de a.s. boerin en de meewerkende echtge note op het agrarisch bedrijf. In een nog te verschijnen nota zal de speicale positie van deze groep worden opgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21