Winterkursussen Landbouwpraktijkschool Schoondijke Jubileumtrekker voor loonbedrijf Binnenkort verschijnt het boek 'Ondernemen in een intelligente ekonomie' Is een kursus bijenteelt misschien iets voor u? In de periode tussen 12 december en 3 maart a.s. worden weer kursussen gegeven aan de Landbouwpraktijk school "Prins Willem" in Schoon dijke. U kunt zich hiervoor opgeven door bijgeplaatste bon vóór 2 de cember ingevuld te retourneren aan Landbouwpraktijkschool "Prins Willem", Prinses Beatrixstraat 66, 4507 AL Schoondijke. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen met ir. T. Vulink, tel. 01173-1551. Dagkursussen Kunstmeststrooiers. Het aankoppe len en afstellen van een centrifugaal- en pendelstrooier. Uitvoeren van strooiproeven met centrifugaal- en pendelstrooier. Elektronische hoe- veelheidsregeling. Metselen. De grondbeginselen van metselen. Ploeg afstellen, uitlijnen en elektro nische hefinrichting. Bespreken van de afstellingen voor en tijdens het ploegen. Uitlijnen ploeglichaam en schijfkouters. Treklijn en bestuur baarheid trekker. Elektronische hef inrichting en eventueel boordcom puter, indien de weersomstandighe den het toelaten zal hiermee ca. 1/4 dag buiten gewerkt worden. Spuitmachine en spuitcomputer. Het hulpmiddel voor de boer om nauwkeurig te spuiten. De dag om vat: uitleg over de werking en moge lijkheden van semi- en volautomati sche spuitcomputers en het pro grammeren en testen van dergelijke apparatuur op de spuitmachines. Hydrauliek. Opzetten van eenvoudi ge hydraulische systemen m.b.v. componenten op een proefbaan, systemen van weerstandregeling via topstang of trekstangen, ombouwen van een stuurschuif voor dubbelwer- kende cylinders naar een voor enkel- werkende cylinders en toerenrege- ling van hydromotoren, eventueel aan te vullen met elektrische af standsbediening. Meten en regelen voor het bewaar- proces. Meet- en regeltechniek voor luchtgekoelde bewaarplaatsen. Met behulp van een kleine bewaarcel wordt gewerkt met mechanische en elektronische meet- en regelappara- tuur. Verder zal er gewerkt worden met een microprocessor en compu terbesturing. Trekker- en wagenverlichting. Het aanleggen van een kontaktdoos op de trekker uitgaande van I.S.O. nor malisatie (ANWB) en aansluiting op wagens. Het verhelpen van sto ringen. Trekkerprestatie, boordinfo. Ver band tussen uitrusting, het gebruik en de prestatie van trekkers. Vermo genstest m.b.v. waterrem. Door middel van veldproeven wordt het effekt van aanspanning, gewichten, bandenspanning, versnellingskeuze, vierwielaandrijving etc. op wielslip, brandstofverbruik en capaciteit be handeld. Verder wordt ongeveer een kwart dag besteed aan elektronische meetapparatuur (boordcomputers) op trekkers. Oriëntatie MIG/MAG lassen voor beginners. Deze dag is bestemd voor mensen die weinig of geen ervaring hebben met dit proces. Bij inschrij ving voor deze dagkursus lasvoor- opleiding of laserervaring vermelden. Oriëntatie managementsystemen met computer. Inleiding over be- drijfsregistratie, met computers, toetsenbord, MS-DOS, floppy disk. Werken met een of meerdere mana gementsystemen. Werken met het Vitak informatiesysteem voor de ak kerbouw en het Vicon weerstation. Oriëntatie managementsystemen met computer voor dames. De deel nemers moeten over enig boekhoud kundig inzicht beschikken, daar de dag met name is gericht op de boek houding. Inleiding over automati sche gegevens verwerking. Werken met toetsenbord, beeldscherm, flop py disk. Werken aan de hand van opdrachten met een of meerdere boekhoudsystemen (Miconet, Comak). Elektriciteit in en om de woning voor dames. Aanleg lichtnet installa- Opgaveformulier winterkursussen 1988/1989 Naam M V Adres Woonplaats Postcode Beroep Telefoonnummer Geboortedatum Ik geef me op voor de volgende kursus(sen): de gewenste kursus(sen) aankruisen s.v.p. Dagkursussen 0 kunstmeststrooiers, inkl. elektro nische hoeveelheidsregeling 0 metselen 0 ploeg afstellen, uitlijnen en elek tronische hefinrichting 0 spuitmachine en spuitcomputer 0 hydrauliek 0 meten en regelen, bewaren van landbouwprodukten 0 trekker- en wagenverlichting 0 trekkerprestatie en boordinfo 0 oriëntatie MIG/MAG lassen be ginners 0 oriëntatie computermanagement- syst. 0 oriëntatie computermanagement- syst. voor dames 0 elektriciteit in en om de woning voor dames Kursussen van twee dagen 0 omgaan met werktuigen voor dames 0 procesbesturing op werktuigen en trekkers (dameskursus) Data waarop ik verhinderd ben Alleen voor meerdaagse kursus invullen Weekkursussen 0 erf en gebouwen 0 elektriciteit 220 en 380 V be ginners 0 elektriciteit 220 en 380 V gevor derden 0 maaidorsmach. (afstellingen, klein onderhoud) 0 maaidorsmachines, groot on derhoud 0 trekkeronderhoud 0 hydrauliek en remmen Twee weekse kursussen 0 elektrisch lassen voor beginners 0 elektrisch lassen voor gevor derden 0 autogeen lassen voor beginners Maakt wel/geen gebruik van de logeergelegenheid. Wil wel/geen warme maaltijd (alleen invullen als men niet blijft slapen). Datum Handtekening tie. Aansluiten kontaktdozen en schakelaars. Uitleg meterkast en werking van beveiligingen. Opzoe ken en verhelpen van storingen in huishoudelijke apparaten. Kursussen van twee dagen Omgaan met werktuigen voor da mes. Voor dames met geen of weinig trekkerrijervaring. Uitleg bediening en belangrijkste punten t.a.v. de werking van een trekker. Trekkerrij- oefening, aan- en afkoppelen twee wielige wagens en werktuigen. Procesbesturing op werktuigen en trekkers, a. werken met simulatie modellen van zaaimonitor, spuitmo- nitor, verliesindicator en vicontrol; b. werken met computer op land- bouwspuitmachines; c. werken met vicontrol en zaaimonitor; d. werken met boordcomputer op trekkers. Bovenstaande onderwerpen zijn evenwichtig verdeeld over de twee dagen. Weekkursussen Erf en gebouwen. Grondbeginselen metselen. Stellen van profielen en kozijnen. Metselen van halfsteen, - steensmuur en spouwmuur. Bezetten en voegen van muur. Uitzetten en bestraten van horizontaal en hellend vlak. Elektriciteit 220 V en 380 V voor be ginners. 220 V: de installatie (kleur, dikte draden), lichtschakelingen, aansluiten, enkele voorschriften om trent aanleg, schema's lezen, beveili gen, storingen. 380 V: de installatie, aansluiten en schakelen van moto ren, schakelaars, beveiligen, storin gen lokaliseren. Omgaan met meet apparatuur. In overleg met de kur- sisten kunnen accent-verschuivingen in het programma worden aange bracht. Elektriciteit 220 V en 380 V voor ge vorderden. Om deze kursus te vol gen is het noodzakelijk dat men de beginnerskursus gevolgd heeft of vergelijkbare voorkennis heeft. Het in de beginnerskursus behandelde wordt uitgebreid met: 220 V: scha kelen met relais, 220 V motoren, T.L. apparatuur. 380 V: twee toeren motoren, handbediende meer snel heden schakeling met bijbehorende motoren. Principe van aanleg elektr. magneet-schakeling, besturings- kosten en storingen. Omgaan met meetapparatuur. Maaidorsmachines (afstellen, klein onderhoud). Gedurende twee dagen wordt behandeld: bediening, bouw en werking, afstelling voor diverse gewassen en dagelijks onderhoud machine en motor. De overige dagen worden afhankelijk van wensen en onderhoudstoestand maaidorser pe riodieke onderhoudswerkzaamhe den verricht. Maaidorsmachine (groot onder houd). Om deze kursus te kunnen volgen dient men op de hoogte te zijn van de werking van een maai dorsmachine b.v. door kursus afstel ling en klein onderhoud. Gedurende de week wordt behandeld: a. korte inleiding afstellingen voor verschil lende gewassen; b. de grote onder houdswerkzaamheden, zoals: afstel len van maai- en invoerdeel, demon tage en montage, repareren, vernieu wen en kontroleren van dorsorganen en onderdelen, uitlijnen van schud- ders en schudderassen, variators. Trekkeronderhoud. Dagelijks en pe riodiek onderhoud. Revisie vooras, toespoor kontroleren en afstellen. Revisie remmen en koppeling. Ver lichting kontroleren en afstellen. Koeling en luchtfilter kontroleren (vernieuwen). Brandstofsystemen, kleppen stellen (geen motor revisie). Afhankelijk van onderhoudstaat van trekker en in overleg met kur- sisten kunnen accent-verschuivingen plaats vinden. Hydrauliek en remmen. Hydrauli sche en pneumatische remmen. Hy draulische systemen en hefinrich ting. Het opbouwen van systemen. Slangen repareren, leiding buigen. In overleg met kursisten kunnen accent-verschuivingen worden aan gebracht. Kursus van twee weken Elektrisch lassen voor beginners. Het "onder de hand" lassen van werkstukken volgens modelleerplan van het Ministerie van Landbouw. Afsluiting van de kursus vindt plaats d.m.v. een theorie en praktijk exa men onder toezicht van het Neder lands Instituut voor Lastechniek. Elektrisch lassen voor gevorderden. Om aan deze kursus deel te nemen is het bezit van het beginnersdiploma vereist. Het lassen van werkstukken in verschillende posities volgens mo delleerplan van Ministerie van Land bouw. Afsluiting van de kursus vindt plaats d.m.v. theorie en prak tijk examen onder toezicht van het Nederlands Instituut voor Lastechniek. Autogeen lassen voor beginners. Het autogeen lassen van werkstukken. Afsluiting van de kursus vindt plaats d.m.v. theorie en praktijk examen onder toezicht van het Nederlands Instituut voor Lastechniek. Voor alle kursussen kunnen zich zo wel dames als heren aanmelden. De minimumleeftijd is 18 jaar. De kosten: Dagkursus: 45,(inklusief verze kering, koffie en een middagmaal tijd). Kursus van twee dagen: 90,— (inklusief verzekering, kof fie en een middagmaaltijd). Over nachten in het logeergebouw is mo gelijk. Kosten: 15,logies en ont bijt. Overige kursussen: kursusgeld vooreen week: 190,—. Kursusgeld voor twee weken: 260,Verblijf kosten: Volledig pension 75,per week. Gebruik van alleen de mid dagmaaltijd 48,per week. Dit najaar nam loonbedrijf Elco Ge- mert B.V. uit Gemert de 25e Inter national/Case tractor sinds haar oprichting in 1959 in gebruik. Deze jubileumtrekker, een Case-IH Mag num type 7130, is door Boeke- Heesters te Erp speciaal aan de spe cifieke wensen van Elco B.V. aan gepast. Het loonbedrijf is gespecialiseerd in kultuurtechnische werken. De nieu we trekker zal dan ook voornamelijk ingezet worden voor diepwoelen, ploegen, egaliseren. Het egaliseren of kilveren wordt met behulp van een door de computer berekende werkmethode uitgevoerd. De heer en mevrouw Van den Elzen van loonbedrijf Elco B.V worden ge lukgewenst door de heer J. van der Putten van Boeke-Heesters te Erp. Er gebeuren vreemde dingen op het grensvlak van onderneming en sa menleving. Ondernemers besteden - soms tot verbazing van hun kolle ga's - meer aandacht aan de politiek, zij houden meer rekening met maat schappelijke ontwikkelingen en spe len er zelfs nadrukkelijk op in: fos faatvrije wasmiddelen, Max Havelaar-koffie, loodvrije benzine en statiegeld op verpakkingen. Ook de zorg voor de bedrijfsidentiteit neemt toe, al *fcs het alleen maar om op de arbeidsmarkt een goede plaats te veroveren. Daarnaast is zelfregu lering in opkomst, bijvoorbeeld in de reklame, bij de bewaking van on ze privacy en in het milieu-beheer. Met andere woorden, veel bedrijven ontwikkelen al dan niet bewust een nieuw beleid om een duidelijk her kenbare maatschappelijke rol te spe len. Deze ontwikkelingen houden gelijke tred met de terugtreding van de overheid, een verschijnsel dat te genwoordig in vrijwel alle landen wordt waargenomen. In het boek 'Ondernemen in een in telligente ekonomie' systematiseert de auteur deze opmerkelijke gang van zaken op een zodanige wijze dat een kader ten behoeve van de besluitvorming in het bedrijfsleven ontstaat. Het beleid op dit terrein zou men 'politieke marketing' kun nen noemen. Auteur is dr. W.J. de Ridder, direkteur van de stichting Maatschappij en Onderneming waar het boek ook kan worden besteld, tel. 070-500721. Als er een voldoende aantal deel nemers is, kan er begin 1988 een kursus 'Bijenteelt voor Begin ners' gestart worden. Het aantal lesuren schommelt om de 40. De toelatingseisen zijn: diploma LBO of daarmee gelijkstaand onderwijs, minstens 18 jaar oud en werkzaam in de agrarische sektor. De kursus wordt geleid door een bevoegd leraar bijen teelt en staat onder toezicht van de inspektie van het agrarisch on derwijs. De kosten bedragen on geveer ƒ100, U leert tijdens deze kursus om gaan met bijenvolken, u weet dan in grote trekken hoe het bij envolk leeft, en hoe u het meeste profijt kunt hebben van zo'n volk in uw boomgaard of op uw gewas. De lessen worden gegeven in de LAS te Kapelle. U kunt zich aanmelden bij de se- kretaris van de imkersvereniging Noord- en Zuid-Beveland, J.J. Oranje, Oude Vlissingseweg 95, 4336 AC Middelburg, tel. 01180-25293. 18 Vrijdag 18 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18