Deel inkomen zal uit plattelandsfunkties en uit toegevoegde waarde moeten komen" Direkteur D. Kommer Z.O.N.: "Incorporatie regeling slechte zaak voor Nederland" Z.O.N. versterkt financiële positie WEST-BRABANTSE AKKERBOUWERS IN STUDIE: HET BLIJFT REKENEN EN CALCULEREN Akkerbouwers komen met bijdragevoor hun eigen ontwikkelings mogelijkheden Bedrijfsekonomisch gezien boekt ca. de helft van de in totaal 660 West- Brabantse akkerbouwbedrijven de laatste jaren een inkomenstekort van gemiddeld f 26.000,Voor de groep middelgrote bedrijven is dit ruim f 13.350,De ca. 120 kleine bedrijven in dit gebied zullen voor een niet onbelangrijk deel hun inko men moeten zien aan te vullen bui ten de direkte sfeer van de akker bouw matige produktie. Hierbij kan o.m. worden gedacht aan een deugdelijke beloning voor beheersfunkties bij waardevolle landschapselementen en aan het tot waarde brengen van rekreatieve en of toeristische mogelijkheden die het landschap biedt. De ca. 200 middel grote bedrijven kunnen hun inko mensachterstand wegwerken door meer waarde toe te voegen aan de door hen voortgebrachte produkten. Suggestie Dit staat in het rapport "Bijdragen" dat een vijftal akkerbouwers uit West-Brabant op verzoek van het bestuur van de ZLM afdeling Steen- bergen/Dinteloord heeft samen gesteld. De werkgroep was gevraagd een aantal suggesties te doen voor inkomensverbetering in de akker bouw. Het rapport van de groep die bestaat uit de heren J.C. Zandee (voorzitter) uit Nieuw-Vossemeer, P.A.A. Mol uit Dinteloord, J.C.M. Akkermans uit De Heen, C.A.J. Si mons uit Steenbergen en M.P. Hage uit Kruisland zal volgende week donderdag 24 november in de afde ling aan de leden ter bespreking wor den aangeboden. De markt De werkgroep wijst er o.m. op dat kostenverlaging, kwaliteitsverbete ring en produktieverhoging moge lijkheden zijir om het inkomen te verbeteren. Ze merkt op dat produ centen meer en zeer nauw betrokken moeten worden bij verwerking en af zet. Ook de markt voor milieuvrien delijk geteelde produkten moet de aandacht krijgen. Produktie, ver pakking en presentatie moeten meer afgestemd zijn op wat de markt vraagt. De suggestie wordt gedaan of het wellicht gewenst is om een ei gen herkenbaar zuidwestelijk aan bod van be- en verwerkte produkten te introduceren zoals eigen bier, ei gen brood en eigen aardappelen. Biomassa De werkgroep is verder van mening dat de mogelijkheden van het ont wikkelen van nieuwe produkten niet moet worden onderschat. Zij wijst hier op de produktie van bio-ethanol en bio-massa volgens het zgn. Zweeds koncept, een methode waar bij graanmassa omgezet kan worden in veevoeder of energie. Bij het ont wikkelen van nieuwe produkten is een nauwe samenwerking tussen de akkerbouwers en de verwerkers van produkten noodzakelijk. Voor wat betreft de toevoeging van waarde aan de geteelde produkten Deze vijf Westbrabantse akkerbouwers hebben een studie verricht naar de mogelijkheden voor inkomensverbetering in de akkerbouw. Hun rapport "Bijdragen" zal de volgende week in de afdeling Steenbergen/Dinteloord van de ZLM worden besproken. V.l.n.r. J.C.M. Akkermans uit De Heen, P.A.A. Mol uit Dinteloord, C.A.J. Simons uit Steenbergen, M.P. Hage uit Kruisland en J.C. Zandee uit Nieuw-Vossemeer (voorz.). ziet de werkgroep mogelijkheden bij de produktie en afzet van uit gangsmateriaal. Zelf sorteren van aardappelen voor de verwerkende industrie is overigens alleen mogelijk bij kombinaties van bedrijven en nieuwe systemen van sorteren. Aardappelen voor de verse markt zouden kunnen worden verpakt. Voor de teelt van grove tuinbouwge- wassen liggen er beperkte kansen. Waar ze zijn moet worden gewezen op de mogelijkheden van wassen, verpakking en dergelijke. Voorts ziet de groep enkele moge lijkheden voor verruiming van het bouwplan; de aardpeer en hennep bieden in principe perspektief en dat geldt zeker ook voor de teelt van brouwgerst. Onder voorwaarden zijn er mogelijkheden voor vlas, ge neeskrachtige planten, erwten en veldbonen voor zaaizaad en voor suikermaïs. Het Produktschap voor Veevoeder heeft minister Braks laten weten de incorporatieregeling onacceptabel te vinden. De regeling wordt een dezer dagen in de landbouwraad besproken. Aanvaarding ervan zou voor de konkurrentiepositie van de intensieve veehouderij in ons land een slechte zaak zijn. Met de incorporatieregeling beoogt Euro pees Kommissaris mr. F. Andriessen een vergroting van het graan- verbruik in de veevoeding. Veevoederproducenten die tussen 20 en 45% graan in hun veevoeders ver werken komen volgens de regeling voor een premie in aanmerking. Voor de verwerking van graan in het voer tussen 20 en 45% ontvangt de fabrikant per ton graan 45 ECU (ca. 100,Een fabrikant die al meer dan 45% graan verwerkt krijgt bo ven 45% een extra premie van ca. 12,per ton. Het produktschap is het geheel oneens met het minimum percentage van 20%. "Juridisch ge zien dient voldaan te worden aan de eis van een voor iedere verwerker neutrale en non-diskriminatoire re geling. Een minimum percentage is hiermee in strijd. Om dezelfde reden is ieder maximum percentage ver werpelijk", aldus het Produktschap voor Veevoeder. Het verwer kingspercentage van graan in het veevoer verschilt sterk van EG-land tot EG-land. In Spanje is dit percen tage 64%, in Italië 48,2%, in Ierland 40%, in het Verenigd Koninkrijk 37,7%, Frankrijk 35,6%, Denemar ken 33,3%, Portugal 41%, West- Duitsland 20,2%, België/Luxem burg 18,0% en Nederland 12,1%. Het gemiddeld verwerkingspercenta ge is 32,5%. Het produktschap vindt het verder onacceptabel dat zelfmengende vee houders, die zijn vrijgesteld van de Medeverantwoordelijkheidsheffing, ook in aanmerking zouden komen voor een incorporatiepremie. Kon-, troletechnisch is dit onuitvoerbaar bij gebrek aan gegevens. Bovendien Vrijdag 18 november 1988 bestaan er in de veevoedersektor ern stige twijfels omtrent de GATT- konformiteit van deze regeling. In de brief aan de minister wordt gesteld dat bij de vaststelling van de premie niet de mogelijkheid tot pe riodieke aanpassingen wordt open gelaten, wat de kans op succes on dermijnt. Om onzekerheden voor het bedrijfsleven te voorkomen zou de premie naar de mening van het produktschap voor één jaar vast die nen te zijn. Kostprijs Volgens een woordvoerder van het Produktschap voor Veevoeder is de ze nieuwe EG-regeling, die overigens nog niet formeel is vastgesteld, gunstig voor een land als Frankrijk dat wat lager ligt met haar kostprijs van granen en bovendien op deze wijze nog eens een flinke prijson dersteuning ontvangt. De kans dat de niet-granen even snel en even veel mee zakken in prijs is namelijk niet groot. Onze kostprijs zal dus relatief minder zakken. Toch gaat het hier om een zo komplexe materie met tal van produkten, markten, kompo- nenten, wisselkoersen en dergelijke dat thans nog moeilijk is vast te stel len welke gevolgen de EG-regeling precies zal hebben op de samenstel ling van de veevoeders, de kostprij zen en de handelsstromen. De Nederlandse mengvoederin dustrie ligt gemiddeld ver beneden de drempel van 20% graanverwer- king in hun veevoeders en wordt dus op een enkele uitzondering na van deelname aan de regeling uitgeslo ten. In ons land worden zoals be kend veel graanvervangers zoals maïsgluten, tapioka en dergelijke verwerkt. Alleen fabrikanten met veel pluimveevoeders in hun pakket komen voor de regeling in aan merking. Rekenen en calculeren De Coöperatie Zuid-Oost Nederland te Eindhoven, de ZON, is één van de weinige mengvoederfabrikanten in ons land die voor de subsidieregeling in aanmerking komen. De ZON ver werkte in 1987/1988 ca. 27.000 ton graan op een totaal van 126.000 ton produkt hetgeen ruim 21% bete kent. "Dat wij net mee kunnen doen hangt inderdaad samen met het feit dat wij relatief veel pluimveevoeders fabriceren", zo zegt direkteur D. Kommer. Of de door Andriessen voorgestelde subsidie op graanver- werking in voeders tot gevolg zal hebben dat de ZON meer granen gaat verwerken acht hij vooralsnog onzeker. "Het is voortdurend een rekensom. Tarwe- en gerstprijzen liggen nu tussen 44,en 46, franko terwijl bijvoorbeeld tapioka inklusief kosten op 33,komt. Trek je van de graanprijzen de subsi die van 10,af dan worden de verschillen wel erg klein. En als het gelijk ligt dan geven we zeker de voorkeur aan granen boven maïsglu ten en tapioka". Overigens verwacht ook Kommer dat de prijzen van de graanvervangers naar beneden zul len gaan. Het blijft dus steeds meer rekenen en calculeren. Ook Kommer meent dat de op stapel staande Eu ropese maatregel de Franse intensie ve veehouderij in een gunstiger kon kurrentiepositie brengt ten opzichte van die in ons land. Dit nadeel is vol gens Kommer groter dan het ver wachte voordeel van lagere grondstofprijzen voor de vee voeders. Overigens heeft hij meer bezwaren tegen de voorgestelde regeling. Ze bevoordeelt gebieden waar veel graan wordt geteeld (zoals Frank rijk). Verder is de uitvoering in Ne derland zeer goed mogelijk en bo vendien kontroleerbaar, dit in tegen stelling tot de Zuideuropese landen waar de regeling door tekortkomin gen in de administratie niet toepas baar, niet kontroleerbaar en dus zeer fraudegevoelig is. Politiek gezien is er dan ook nog de handelspartner de VS die zich sterk tegen de maatrege len van Andriessen zal verzetten. Het zou zeer kwalijk zijn als deze re geling er door zou komen, aldus de heer Kommer. J. Wierenga De werkgroep ziet zeker in het Bra bantse mogelijkheden voor het eko- nomiseren van plattelandsfunkties. "Het in sterke mate door de land bouw gevormde landschap heeft maatschappelijk gezien een specifie ke waarde gekregen. Een landbouw die het "produceren" of het in standhouden en ontwikkelen van de ze natuur en rekreatieve waarden tot een van zijn doelstellingen maakt, zal goed kunnen passen binnen de hedendaagse samenleving. "We gaan niet meer uit van belangente genstellingen maar van gemeen schappelijke belangen bij natuur en milieu en landbouw. De arbeid welke nodig is om de na tuurwaarden in stand te houden zal deugdelijk beloond moeten worden en dient vooral geleverd te worden door de inwoners van de streek, in casu met name floor ons, de boeren. Het zou de maatschappij in z'n alge meen en de terzake verantwoordelij ke bestuurders in Noord-Brabant in het bijzonder sieren wanneer een be langrijk deel van het inkomenstekort zou kunnen worden verdiend door een beloning van deze funkties", al dus de akkerbouwers in hun rapport. J.W. Algemene vergadering Coöperatie ZON Op donderdag 24 november zal er een algemene vergadering worden gehouden van de ZON in de zaal van de vereniging Hastelweg 159, Bea- trixkade 40 te Eindhoven. Zaal open en ontvangst met koffie vanaf 19.30 uur. Het bestuur rekent erop dat de dames zoals gebruikelijk mee komen en dat er na de vergadering nog een gezellige bijeenkomst zal zijn. Het gaat goed met de Coöperatie Zuid Oost Nederland, de ZON, te Eindhoven. In het pas verschenen jaarverslag maakt het dagelijks bestuur melding van een versterking van de financiële positie van de Oost-Brabantse coöperatie. Weliswaar lag de omzet in het ver slagjaar 1987/1988 met 68.016.003,iets onder dat van 1986/1987 toen de omzet 68.772.170,bedroeg, maar de eerste helft van het lopend boekjaar geeft een flinke omzetgroei te zien. Deze is vrijwel uitsluitend te danken aan nieuwe leden en afnemers. De nieuwe aktiviteiten op het gebied van de ontvangst van granen, peul vruchten en korrelmaïs geven de coöperatie een breder draagvlak. Het bedrijfsresultaat na belastingen bedraagt voor het boekjaar 1987/1988 115.718,— (voorgaand boekjaar 256.234,—). De bonus korting bedraagt 400.000,het geen evenveel is als het vorig boek jaar. De algemene vergadering zal gevraagd worden haar goedkeuring te verlenen aan de bestemming van het netto resultaat: 79.404,— gaat naar de statutaire reserve (8% inte rest), 31.950,— naar het Fonds voor prijsverschillen en het restant ad 4.364,gaat naar de statutaire reserve. Door de leden werd afgenomen voor een waarde van ƒ25.682.700, (exkl. BTW) en dat is per lid gemid deld 167.900,—. De algemene vergadering vindt plaats op donderdag 24 november in de zaal van de landbouwvereniging aan de Beatrixkade te Eindhoven. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13