Goedkoopste tracé WOV duurste voor landbouw en natuur! Nieuw beheersplan Zuid-Beveland in de maak Waterschap Tholen maakt haast met voorbereiding zoetwaterplan Automatisering doorsneebedrijf nog onaantrekkelijk Landbouwschap: Verordening nodig voor assimilatiebelichting Volgens veilingdirekteur volop kansen voor boomteelt Programma studiekringen ruimtelijke ordening Landbouwschap Noord-Brabant Aanzienlijke leverbotinfektie verwacht voor najaar en winter 1988-1989 Landbouwbedrijven krijgen 23 miljoen gulden investeringsteun Vorige week vrijdag heeft Gedepu teerde drs. R. Barbé in het provin ciehuis te Middelburg een rapport gepresenteerd waarin een 7-tal tra- cé's is opgenomen voor de Wester- schelde Oeververbinding, de WOV. De verschillende tracé's zijn getoetst op hun effekten voor het milieu (de zgn. Milieu Effekt Rapportage, de MER-proceduren) en op een aantal andere aspekten. Het rapport zal voor een eerste inspraakronde wor den toegezonden aan o.m. de 6 bij de uitvoering betrokken gemeenten, aan de Waterschappen, de Zeeuwse Milieu Federatie, Havenschappen, het Landbouwschap en aan de Ka mer van Koophandel. Begin volgend jaar zullen de staten kennis kunnen nemen van het stand punt van GS die na de inspraak het aantal tracé's terug zal brengen tot 2 a 3. Daarna volgt het tweede trajekt met de overgebleven tracé's. Deze gaan de komplete MER-procedure in met een zeer brede inspraak onder de bevolking. Mogelijk dat medio 1990 een eindoordeel over het defini tieve tracé door de Staten kan wor den gegeven. In de zomer van 1990 zou dan met de bouw kunnen wor den begonnen, aldus een toelichting van de heer Barbé. In het rapport worden de effekten van de aanleg van de WOV bij de 7 verschillende tracé's op een tiental aspekten waaronder natuur, land schap, landbouw, milieu, exploita tie, verkeer en vervoer beoordeeld. De tracé's 4 Oost en 4 West skoren louter gelet op de financiële kant van de zaak het beste. Het tracé 4 Oost bestaat uit een brug verbinding tus sen Terneuzen Oost en Ellewouts- dijk met aansluiting door de Zak van Zuid-Beveland op de A58 bij Goes. Het tracé 4 West bestaat uit een brug tussen Terneuzen Oost en Ellewoutsdijk met een verbinding langs Borsele en het havengebied naar Middelburg. Beide tracé's leg gen met respektievelijk 184 en 191 ha. een zeer groot beslag op land bouwgrond. Vooral tracé 4 Oost door de Zak skoort voor de land bouw zeer slecht. Bij dit tracé is er een zeer grote doorsnijding van de kavelstruktuur, is er zeer veel omrij- schade en ontstaat er een sterke mate van barrièrewerking tussen de be drijven onderling. Dit tracé moet ook uit milieu- en landschappelijk De zgn. brug-brug verbinding, een van de mogelijkheden om de WOV te rea liseren. oogpunt als "zeer ingrijpend" wor den beoordeeld. Gedeputeerde Bar bé wees er bij de presentatie van het rapport indringend op dat het tracé door de Zak wat hem betreft wel vergeten kan worden. "Weliswaar voldoen de andere tra cé's niet aan de financiële randvoor waarden, maar in de uitvoeringsmo gelijkheden zit nog zeker zoveel speelruimte dat hier wel een mouw aan te passen is". Het Waterschap Tholen heeft aan G.S. van Zeeland gevraagd of de aan de uitvoering van het basisplan zoetwatervoorziening Tholen/St. Philipsland verbonden kapi- taalslasten kunnen worden omgesla gen over alle traditionele geschot- plichtigen c.q. gebouwde en onge bouwde eigendommen en zo moge lijk ook de heffingplichtigen waar het de waterkwaliteit betreft. Het waterschap heeft thans een plan ge reed dat zodanig van opzet is dat na uitvoering in het gehele gebied rede lijkerwijs van een basisvoorziening kan worden gesproken. De dijkgraaf de heer I.C. Hage meldt dit in zijn aanbiedingsbrief bij de begroting van het waterschap dat in de algemene vergadering op 13 de cember aan de orde komt. Het bestuur van het waterschap bestu deert thans welke kosten de uitvoe- Het Landbouwschap wil zo mogelijk door een verordening voorkomen dat assimilatiebelichting in de tuin bouw schade toebrengt. Het dage lijks bestuur van het schap heeft dit op 16 november besloten. Steeds meer tuinders bevorderen de groei van hun gewassen in de kas door belichting 's avonds en 's nachts. Dat kan schadelijk zijn voor de gewassen op naburige be drijven. Het dagelijks bestuur had er eerder voor gekozen om de proble men in overleg tussen de tuinders te laten oplossen, bijvoorbeeld door het plaatsen van schermen. Nu dat niet lukt, lijkt een verordening de enige oplossing. Het schap begint nu met het ontwer pen van een verordening. Nog veel technische en juridische problemen moeten daarbij opgelost worden. Volgens ir. H. de Boon, direkteur van Bloemenveiling Westland, lig gen er nog veel kansen voor de boomteelt. Op een themadag op 15 november zei hij dat bij een strategi sche aanpak van de afzet van de boomteelt-produkten een sterkere positie op de internationale markt kan worden verkregen. De veilingdi rekteur ziet dankzij biotechnologie en automatisering groeiende pro- duktiemogelijkheden, en door be bossing en 'groen denken' kan vol gens hem de afzet groeien. Vrijdag 18 november 1988 ring van de verfijning van het leidin- gennet met zich mee brengt, dit in relatie tot de rendementskriteria die worden gehanteerd voor het verkrij gen van de 40% rijkssubsidie in de totale werken. Februari volgend jaar hoopt het dagelijks bestuur een defi nitief plan ter behandeling voor te kunnen leggen. De voortgang in de voorbereiding is urgent in verband met de procedure voor het uitvoeren van de administratieve ruilverkave ling in St. Philipsland. Het bestuur "stelt voor de water schapslasten voor 1989 te verhogen mèt ƒ3,per ha en deze te brengen op 133,— per ha. In 1983 is het beheersplan De Poel- Heinkenszand vastgesteld. Dit plan loopt in 1989 af. Daarom is onlangs het beheersplan geëvalueerd. De voornaamste conclusie uit het evalu atierapport is dat het zinvol is om Consulent ir. De Wit vertrekt De consulent voor de akker- en tuin bouw in'Goes ir. L.Th.J.M. de Wit heeft bij de ministerie van Land bouw een verzoek ingediend om per 1 mei 1989 uit de ambtelijke dienst ontslagen te worden. De heer De Wit vertrekt om persoonlijke redenen. Hij heeft het personeel op het Land bouwcentrum inmiddels van zijn besluit op de hoogte gesteld. In Noord-Brabant funktioneren 10 studiekringen verspreid over de provincie die in het winterseizoen circa 4 maal bijeenkomen om on derwerpen met betrekking tot het overheidsbeleid betreffende be stemming, inrichting en beheer van het landelijk gebied te bespreken. In de winterperiode 1988/1989 zal op de eerste bijeenkomst van de studiekringen aandacht geschonken worden aan de rekreatieve ont wikkelingsmogelijkheden op het platteland en het gebruik van vrij komende agrarische bedrijfsgebouwen of aan fauna aangelegenheden waaronder het ganzenbeleid zoals dat ontwikkeld wordt. Voor de 2de en 3de bijeenkomst is in het programma opgenomen: 1. diskussienota van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschao voor Noord-Brabant "Wat wordt verwacht van de Brabantse landbouw"; 2. het bespreken van een aantal rijksnota's die binnenkort uitkomen, te weten: - struktuurnota landbouw - natuurbeleidsplan met daarin opgenomen een visie landschapsbouw; - nationaal milieubeleidsplan waaronder de evaluatie van het verzurings- beleid. Tenslotte zal afhankelijk van de aktualiteit in de regio van de betreffende studiekring al of niet een vierde bijeenkomst worden gehouden. Indien U als raadslid of bestuurder van een landbouworganisatie of vrouwen organisatie belangstelling mocht hebben om een uitnodiging te ontvangen van de bijeenkomsten van de studiekringen Ruimtelijke Ordening dan kunt U zich melden bij de sekretaris van de plaatselijke landbouworganisatie of bij het Landbouwschap voor Noord-Brabant te Tilburg, telefoon 013-426429. Onderstaand volgt een overzicht op welke plaatsen en data de eerste bijeen komsten van het seizoen gehouden zullen worden: - Deurne, woensdag 30 november 1988, aanvang 09.30 uur; - Rosmalen, vrijdag 2 december 1988, aanvang 13.30 uur; - Eersel, maandag 5 december 1988, aanvang 13.30 uur; - Uden, dinsdag 6 december 1988, aanvang 09.30 uur; - Roosendaal, woensdag 7 december 1988, aanvang 09.30 uur; - Bavel, vrijdag 9 december 1988, aanvang 09.30 uur; - Haps, maandag 12 december 1988, aanvang 13.30 uur; - Leende, dinsdag 13 december 1988, aanvang 13.30 uur; - Udenhout, donderdag 15 december 1988, aanvang 13.30 uur; - Almkerk, woensdag 21 december 1988, aanvang 09.30 uur. het beheersplan voort te zetten, zij het met enkele aanpassingen. De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden is nu bezig het voort te zetten beheersplan voor te bereiden. Dit beheersplan zal Zuid- Beveland gaan heten, omdat een aantal gebiedjes buiten De Poel- Heinkenszand wordt toegevoegd aan het beheersplan. Evaluatie De Poel-Heinkenszand Vanaf 1 oktober 1983 kunnen grondgebruikers op basis van het be heersplan De Poel-Heinkenszand beheersovereenkomsten sluiten. Van de 91 grondgebruikers hadden op 1 oktober 1988 38 personen een be heersovereenkomst, voor in totaal 113 ha. Verder was op 1 oktober 1988 39 ha reservaat pachtvrij ver worven. Het vrijwillige relatienota instrumentarium is daarmee op de helft van de totale oppervlakte - zijnde 304 ha - effectief. Hieruit mag worden geconcludeerd dat het relatienota-instrumentarium in de streek redelijk is aangeslagen. Gelet op de effecten van het beheer op de natuur is het zinvol het be heersplan voort te zetten. Daarbij is het wel gewenst het beheersplan op een aantal punten aan te passen. "De Poel-Heinkenszand" wordt "Zuid-Beveland" Het nieuwe beheersplan voor De Poel-Heinkenszand gaat Zuid- Beveland heten. Deze naamswijzi ging is nodig omdat het nieuwe be heersplan niet meer alleen betrek king heeft op De Poel- Heinkenszand, maar ook op een aantal andere gebieden. Voorlichting en inspraak Alle grondgebruikers en grondeige naren die met hun grond (gedeelte lijk) in het beheersplan Zuid- Beveland vallen hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen om een van de huiskamerbijeenkomsten bij te wonen. Tijdens deze huiskamerbijeen komsten wordt een toelichting gege ven op het beheersplan en kan wor den ingesproken op het beheersplan. Huiskamerbijeenkomsten 28-11-1988, 19.30 uur in Heinkens- zand, De Stenge. 30-11-1988, 19.30 uur in Kapelle, De Vroone. 01-12-1988, 19.30 uur in Heinkens- zand, De Stenge. 07-12-1988, 19.30 uur in Kapelle, De Vroone. 08-12-1988, 19.30 uur in Heinkens- zand, De Stenge. Veldonderzoek geeft aan dat er reke ning dient te worden gehouden met een aanzienlijke leverbotinfektie in najaar en winter 1988-1989. De Werkgroep Leverbotprognose komt daarom tot het volgende ad vies. Op bedrijven waar in de vorige herfst en winter leverbot is gekonsta- teerd moeten schapen vanaf nu wor den behandeld met leverbotmidde- len die jonge leverbotstadia doden. Zolang de schapen op leverbotge- voelige percelen lopen, moet men ze om de zes a acht weken behandelen tegen leverbot. Jongvee en niet- lakterende runderen kan men met jonge leverbotstadia dodende mid delen behandelen na het opstallen. Zes tot acht weken na het opstallen kunnen de Iakterende runderen te gen leverbot worden behandeld. Preventief moet men - zo mogelijk - de schapen niet op natte, leverbotge- vaarlijke percelen laten weiden. Bij twijfel over een bestaande lever botinfektie kunt u bij de Gezond heidsdienst voor Dieren van mini maal vijf runderen die één of twee weideperioden achter de rug hebben Automatiseringspakketten zijn voor veel bedrijven onaantrekke lijk. Alleen de grootste en sterkste bedrijven profiteren vol op van de ontwikkelingen in de computerindustrie. Dat is de be langrijkste konklusie uit het au- tomatiseringsonderzoek van het Ned. Agrarisch Jongeren Kontakt. Om de doorsnee-bedrijven niet de aansluiting met de koplopers te laten missen, moeten snel maatregelen worden genomen, aldus het NAJK. De jongerenor ganisatie pleit er daarom voor de procesautomatisering beter te la ten aansluiten op de verschillen de typen bedrijven. Ook vindt het Jongeren Kontakt dat het au- tomatiseringsonderwijs meer ge richt moet worden op de verschil lende groepen boeren en tuin ders. Overheid, bedrijfsleven en standsorganisaties zouden hier toe initiatieven moeten ont wikkelen. en/of van vijf lammeren bloed laten onderzoeken. Daarnaast kan vanaf eind december een mestonderzoek duidelijk inzicht geven in een even tuele leverbotinfektie op een bedrijf. Landbouwbedrijven krijgen 23 mil joen gulden extra steun voor investe ringen. Het geld komt uit de 100 mil joen gulden die aan de begroting van het ministerie van landbouw en vis serij is toegevoegd als compensatie voor het afschaffen van de WIR- investeringspremies. Dat heeft het ministerie van landbouw en visserij woensdag bekendgemaakt. Eerder ging 28,8 miljoen gulden van het bedrag naar vernieuwende pro jecten in de land- en tuinbouw over precieze vormgeving van de nu aan gekondigde steun. Voor landbouw bedrijven is advies gevraagd aan de raad voor de bedrijfsontwikkeling over twee ontwerp-regelingen na ad visering dat het bestuur van de ontwikkelings- en saneringsfonds een besluit nemen. In de ontwerpregelingen wordt voor gesteld om zeven miljoen gulden ex tra te besteden voor de structuurver betering. Landbouwbedrijven en 16 miljoen aan een aanvullende rege ling voor investeringen op het gebied van milieu, kwaliteit, arbeidsom standigheden en recreaties. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11