Zeeuwse akkerbouwers hechten sterk aan objektieve voorlichting Akkerbouw moet inspelen op milieubeleid Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland Bijzondere appelboom geplant op Floriade-terrein Spuit- veiligheids uitrusting Bosbouwvoorlichtingsraad wil verscherping milieubeleid Resultaten enquete TAZ Objektieve Vaktechnische Voorlichting skoort hoog Bij de praktijk bestaat wel degelijk behoefte aan objektieve voorlich ting, welke niet verloren mag gaan voor de Zeeuwse akkerbouw. De bereidheid om voor de voorlichting op bepaalde terreinen te gaan be talen is aanwezig, waarbij voorlichting op teelttechnisch gebied de belangrijkste plaats inneemt. Dit onder andere blijkt uit een onder zoek dat de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ) heeft laten uitvoeren door de sektor HEAO van de Hogeschool Zeeland te Vlis- singen onder 79 bij de TAZ aangesloten Zeeuwse akkerbouwers. De Zeeuwse akkerbouwer onderkent het belang van objektieve vaktechni sche voorlichting. Negen van de tien akkerbouwers in Zeeland acht ob jektieve voorlichting op dit gebied noodzakelijk. Acht van de tien ak kerbouwers vindt de informatie die de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst geeft objektief. Zij vinden dat deze vorm van voorlichting voor de akkerbouwer niet verloren mag gaan en willen er desnoods voor betalen. In totaal zijn ruim 2.300 akkerbou wers in Zeeland via de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en Akker- bouwstudieklubs bij de TAZ aan gesloten. Het idee om een dergelijk onderzoek te laten uitvoeren, is ont sproten uit de behoefte die er bij de TAZ bestond om zicht te krijgen op de ideeën en wensen die er bij de Zeeuwse akkerbouwers bestaan op Een verscherping van het milieube leid is noodzakelijk om het Neder landse bos duurzaam in stand te houden. Dit stelt de Bosbouwvoor- lichtingsraad in zijn advies aan de minister van landbouw over de vita- Een 15-jaar oude goudreinette boom zette op 8 november z'n wortels in de aarde van het Floriade-terrein te Zoetermeer. De officiële handeling werd ver richt door de sekretaris van de Floriade, de heer ir. A. Groot. Hij gaf met het inplanten van de bijzondere appelboom het start sein voor de kollektieve inzen ding van de Nederlandse Fruit teelt op de Wereldtuinbouwten toonstelling Floriade 1992 te Zoetermeer. Hij werd bijgestaan door de stripfiguur Obelix die dit jaar is ingezet in de kampagne voor Nederlandse appelen. het gebied van de vaktechnische voorlichting. Het leek de TAZ nuttig om de mening van boeren aan de ba sis te vragen, die in de regel hun ge luid in vergaderingen niet laten ho ren. De druk om deze informatie bo ven water te halen werd aanmerke lijk groter toen het voornemen van de overheid om de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te gaan privatise ren, bekend werd. De TAZ heeft vervolgens de Hoge school Zeeland (sektor HEAO) be naderd met het verzoek om een re presentatieve enquête te houden. De vragenlijst is in gezamenlijk overleg opgesteld, waarna studenten in het voorjaar en de zomer van 1988 de enquête hebben afgenomen. Gebruik van voorlichting De 79 geënqueteerde bedrijven vor- liteit van het Nederlandse bos en het milieubeleid. "Uit onderzoek is bekend dat meer dan de helft van de bomen in het Ne derlandse bos, minder, weinig of niet vitaal zijn. Verontrustend is dat De goureinette boom, afkomstig uit Tuil en 't Waal (bij Houten), is een oud type hoogstamboom dat zo langzamerhand zeldzaam is in Nederland. Naast de 8 oude hoogstambomen van het ras Goudreinette krijgen nog vele andere bijzondere fruitrassen een plaats op de Floriade. Zo zijn er walnoten, mispels, vlieren, abri kozen, perziken, tamme kastan jes en een Japanse wijnbes. Maar ook van de bekende zachtfruit- rassen als bessen, bramen en frambozen is er voldoende te zien in 1992. Voor elke boom en struik staat de plaats al vast. men een goede afspiegeling van het Zeeuwse akkerbouwbedrijf wat be treft omvang, bouwplan, mechani satie en dergelijke zaken. Bijna de helft van de ondernemers is ouder dan 50 jaar; meer dan 90% heeft de Lagere dan wel de Middelbare Agra rische School gevolgd. Er blijkt uit de enquête, en dat was te verwach ten, dat een breed skala van advi seurs om informatie wordt gevraagd afhankelijk van de aard van het pro bleem, dat zich op het bedrijf voor doet. Adviseurs/informanten zijn onder andere kollega-boeren, de boekhouder, de bedrijfsvoorlichter, de bank, de SEV, de leveranciers en afnemers van produkten en de spe cialist. Hierbij dient bedacht te worden, dat de intensiteit van de verschillende kontakten hiermee niet is aangege ven. Uit het onderzoek blijkt, dat jongere boeren naar verhouding meer gebruik maken van voorlich ting dan de oudere boeren. Een uit zondering daarop vormt de bedrijfs- opvolgingsproblematiek. Voorlichting van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst Voor welke soort problemen is de in nu ook loofbomen snel in vitaliteit zijn afgenomen. Er komen steeds meer aanwijzingen dat er een slui pend proces van degradatie van bos- bodems plaats vindt", aldus de raad. In verband hiermee acht de raad een scherpere normstelling van de uitein delijk te bereiken depositie nodig, met daarbij vast te stellen noodzake lijke emissieredukties per verbinding en een gefaseerde uitwerking voor de jaren 1995 en 2000. Er zijn verder meer stimulerende overheidsmaatre gelen nodig die sneller tot resultaten leiden. Van de zure depositie in ons land (neerslag van S02, NOx en NH3) komt 41% uit Nederland (waarvan 50% uit de landbouw en 21% van het wegverkeer). Aangezien de NH-emissie in Neder land relatief groot is, namelijk een faktor 1,5 en 3 hoger dan in de ons omringende landen, is het nodig dat deze emissie in ons land snel en fors vermindert, vindt de raad. Hoegen Dijkhof Machinefabriek B.V. te Emmeloord, de bekende fa brikant van de HD-veldspüiten, heeft nieuw in het verkoopprogram ma'de zgn. ONE-PAK veiligheidsui trusting. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan het toenemende be wustzijn in de omgang met gewasbe schermingsmiddelen. Deze ONE-PAK bevat: een gezichts- scherm; een met polypropylene ge coate, veiligheidsoverall; een paar nitrile handschoenen; een veilig- heidsbril; drie mondfilters en een sa- narex short. De ONE-PAK wordt geleverd in een handige koffer in een opvallende ge le kleur. Voor naleverfrig kan alles afzonderlijk besteld worden. De overall is leverbaar in vier maten: S, M, L en XL. De verkoop zal plaats vinden via de landbouwmechanisa- tiebedrijven. De prijs bedraagt 160,exklusief B.T.W. formatie van de landbouwvoorlich- tingsdienst belangrijk? Het hoogst skoort de problematiek op teelttech nisch gebied. Niet minder dan 66% van de ondernemers vindt de infor matie van de voorlichtingsdienst voor teelttechnische problemen be langrijk. Door iets meer dan de helft van de geënquêteerden is genoemd de voorlichting over nieuwbouw en andere belangrijke investeringen (53%), voorlichting over over heidsmaatregelen (53%) en voorlich ting in verband met de keuze van an dere takken (51%). Minder vaak is genoemd voorlichting over bedrijfs opvolging (35%), verandering van bouwplan (32%) en grond- en pacht zaken (29%). De wijze waarop de voorlichtings dienst haar informatie naar de boe ren toe brengt, spoort met de wensen van de boeren zelf. De vakbladen worden door 77% genoemd als een goed middel en ook de bedrijfsvoor lichter skoort hoog (72%). Iets meer dan de helft noemt bijeenkomsten en studieklubs een goed middel; iets minder dan de helft kursussen, bro chures en folders. Voorlichting in de toekomst Meer dan 90% van de geënquêteerde ondernemers vindt objektieve vak technische voorlichting noodzake lijk. Meer dan 80% vindt de infor matie van de voorlichtingsdienst ob jektief. Vervolgens is er gevraagd in hoeverre de ondernemers bereid zijn voor deze voorlichting te betalen. Het blijkt, dat 56% in principe be reid is te betalen. Mocht de konse- kwentie zijn, dat de landbouwvoor- lichtingsdienst zal gaan verdwijnen dan loopt het percentage op tot 84. Wat betreft de wijze van betaling geeft 44% een voorkeur aan een be taling per advies, 25% aan een om We kunnen ervan op aan dat in de jaren negentig een echte "schoon maak" wordt gehouden onder de ge wasbeschermingsmiddelen in land en tuinbouw. Het milieubeleid, naar een schoner milieu, loopt als een ro de draad door de politieke partijen. De akkerbouw, de Nederlandse ak kerbouwers, moeten daar duidelijk op inspelen, 't Is beter om zelf het "voortouw" te nemen dan steeds "geslagen" te worden. De akkerbouw gebruikt chemische middelen voor het doden van on kruiden, voor het bestrijden van schadelijke organismen en voor het beschermen van de gewassen tegen allerlei ziekten en plagen. De Neder landse overheid is bezig met een grondige studie, met een grondige voorbereiding om grote lijnen tot in detail uit te werken. Talloze stuur groepen, projektgroepen en werk groepen zijn in het leven geroepen om de "operatie negentig" te kun nen uitvoeren. Het bedrijfsleven, in ons geval de landbouw, krijgt nau welijks kans om daar een visie op te geven, een visie op het gebruik van chemische middelen. Als we niet oppassen dan wordt op tal van plaatsen de vloer met ons aangeveegd. Dan kan een aantal ak kerbouwbedrijven de tent wel sluiten. Tot nu toe hebben we incidenteel diskussies gevoerd over een aantal middelen of over gebruiksmetho- den. Denk hierbij aan het gebruik van kwik, beperkingen bij vlieg tuigspuiten, of aan het intrekken van toelatingen van gramoxone, reg- lone, dinoseb. Hier en daar is wat op punten geskoord in de vorm van één of enkele jaren respijt. Maar je voelt gewoon dat de politieke drang naar een schoner milieu zo groot is dat er straks weinig meer te skoren valt. Wat dan? We zullen weer het "voortouw" moeten nemen, zoals we dat op an slag per hektare en 11 aan een kombinatie. Hierbij moet bedacht worden, dat er niet naar de hoogte van het te beta len bedrag gevraagd is; het gaat om de principiële bereidheid om te beta len. Tot slot is gevraagd voor welke problemen de ondernemers advies zouden vragen, als er betaald zou moeten worden. De meeste belang stelling gaat uit naar adviezen op teelttechnisch gebied (59%). Nieuw bouw en andere belangrijke investe ringen zijn door 47% genoemd, daarna bedrijfsopvolging (44%), keuze voor andere takken (43%), overheidsmaatregelen (38%) en grond- en pachtzaken (32%). Opval lend is dat de ondernemers wel geïn formeerd willen worden over over heidsmaatregelen maar dat de be reidheid om daarvoor te betalen niet zo groot is. Hetzelfde geldt voor in formatie over de verandering van bouwplan. Voor zaken als het bepa len van het bouwplan, keuze van nieuwe machines, doorspreken van bedrijfsresultaten bestaat weinig be reidheid om te betalen. Deze zaken worden in vergelijking met de eerder genoemde zaken ook als minder be langrijk gezien. Konsulent Akker- en Tuinbouw ir. L.Th.J.M. de Wit zegt zich over de uitslag van het onderzoek niet zo te verbazen. "Ik had dit eerlijk gezegd wel verwacht". Hij is er zeer tevre den mee. "Deze positieve uitslag voor de landbouwvoorlichting bete kent dat er bij de basis een stuk ver trouwen is in ons funktioneren. Men wil vasthouden aan objektieve voor lichting en dat geeft ons veel ver trouwen voor de toekomstige situa tie waarin de dienst geprivatiseerd zal zijn. dere plaatsen gewend waren. Zo hebben we een aantal jaren geleden de vermarkting van aardappels grondig aangepakt en met succes! Een bijna verslagen fruitteelt bij de Europese éénwording is met goede troeven in de hand weer tegen de wal opgeklauterd. Met trots liggen er weer prachtige Nederlandse appels in de winkels. Öf samen met de overheid een nieuw aardappelmoeheidsbeleid uitstippe len met minder chemische middelen en meer resistente rassen. Öf samen met de Nederlandse overheid een konvenant opstellen en uitvoeren, aangaande restanten bestrij dingsmiddelen, gewasbescher mingsmiddelen en de opruiming daarvan. We zullen zelf weer verder de handen uit de mouwen moeten steken, zelf weer verder het voor touw moeten nemen. De totale ge wasbescherming en gebruiksmetho- dieken onder de loupe nemen. Een aantal kwalijke middelen zullen we stellig kwijt raken. Hoe kan dat gebeuren met zo weinig mogelijk ekonomische pijn. Onderzoek en voorlichting zullen nodig zijn, toege sneden op een modern gewasbe- schermingsbeleid. Als we bijvoor beeld praten over de loofdoding van pootaardappelen dan zullen we loof- trekken voorop moeten zetten, dan loofklappen met rijen-bespuiting en tenslotte pas de chemische methode. Er is veel onderzoek en voorlichting voor nodig om daar ook werkelijk inhoud aan te geven. Verdere verbe tering van looftrek-systemen: maar ook meer onderzoek naar de gekom- bineerde methode van loofklappen en de rijenbespuiting. Om op essentiële punten chemische middelen te kunnen blijven inzetten zal het gebruik ervan behoorlijk moeten worden uitgekamd. De Nederlandse landbouw heeft al tijd voortvarend gewerkt; dat zal ook bij de gewasbescherming moe ten gebeuren. A. Vermeer Vrijdag 18 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10