Nieuwe AM-rassen doen het goed op Zuidwestelijke klei Duitsland scherpt normen nitraatgehalte aardappelen aan Spaanse aardappelhandelaren op bezoek in Nederland Daling in areaal en opbrengst EG-aardappelproduktie Konsekwenties voor export en teelt korte wenken akkerbouw Een van de nieuwe aardappelras sen op de donderdag 10 novem ber jl. gepubliceerde rassenlijst is de Timate. Dit aardappelras waarvan Stet en Slot Export B.V. te Emmeloord de alleenvertegen woordiging heeft, is in eerste in stantie bedoeld voor de export van pootaardappelen. Reeds dit jaar wordt de Timate naar 15 landen, hoofdzakelijk rond de Middellandse Zee, geëxporteerd. Daarnaast zijn er mogelijkheden voor de export van konsumptie- aardappelen. Het is vrij nieuw voor Nederland dat er konsumptie- aardappelen van een specifiek ras voor export geteeld worden. In ons land bestaat de konsumptie- aardappelteelt hoofdzakelijk uit Bintje, plus wat rassen voor de bin nenlandse markt zoals Eigenheimer, Irene etc. In Zuid-Europa heeft de konsument voorkeur voor langovale aardappelen. Ook is men bereid voor dit type aardappel een hogere prijs te betalen dan voor Bintje, al dus Stet en Slot die dit jaar reeds 1.500 ton van dit ras naar Zuid- Europa exporteert. Gunstig voor aardappeltelers is vol gens direkteur Stet dat er met Tima te een AM-ras op de markt is waar voor een betere prijs te maken is dan Bintje. Ervaringen dit jaar leerden dat Ti mate een zeer weinig vatbaar is voor Phytophthora en dat er weinig uitval is (geen kromme aardappelen, groei- scheuren etc.). De aardappel Timate is vroeg tot middenvroeg met lang ovale, vlakogige knollen met gele schil, vleeskleur: lichtgeel, een goede loofontwikkeling, weinig gevoelig voor droogte, een hoge marktbare opbrengst. Timate is resistent tegen aardappelmoeheid (biotypen RO en Ro4), onvatbaar voor wratziekte, weinig vatbaar voor Phytophthora in loof en knol, zeer weinig vatbaar voor Y-virus, onvatbaar voor X- virus, zeer weinig vatbaar voor krin- gerigheid, iets vatbaar voor schurft en weinig gevoelig voor stootblauw en rooibeschadiging. "Goede kon- sumptiekwaliteit, neutraal van smaak, verkleurt niet na het koken. Kooktype B. De aardappelhandel Kruythoff in Strijen bracht voor Stet en Slot dit seizoen 7 ha in het Zuid westen onder. Ca. 2 ha werd geteeld door Marianne Kruythoff, Weelse- dijk 61 te Strijen. Als aardappel teelster in de Hoeksewaard is zij ge wend aan een jaarlijkse teelt van Bintje. "Voor het eerst heb ik Te- mate geteeld en dat is me goed geval len. Juist op de zware grond heb ik een mooi produkt geoogst, d.w.z. een goede opbrengst, een mooi gaaf produkt en dankzij de vorm en de gladde huid van de aardappel liet de grond makkelijk los zodat het pro dukt goed verwerkbaar was. Het ge heel werd financieel aantrekkelijker gemaakt omdat door de fa. Stet en Slot gegarandeerd werd afname van het produkt en een premie op de prijs die boven de Bintjemarkt ligt. Al met al voor herhaling vatbaar", zo zegt ze. Geen absolute konklusies Akkerbouwster Wilma v.d. Weele, aan de Elkerzeeseweg 60 te Eikerzee bij Scharendijke op Schouwen- Duiveland zette ook voor het eerst Timate. Van 5 ha oogstte ze 257.960 kg bruto. Wilma heeft drie jaar gele den de pacht van haar ouders over genomen. Het eerste jaar teelde ze nog Bintje maar gezien het bouw plan was ze vorig jaar en ook dit jaar gedwongen AM-resistente rassen te telen. Vorig jaar teelde ze Bildstar en het afgelopen seizoen Timate. "Als ik nu vergelijk, zo zegt ze, dan komt de Bildstar er voor mij toch het beste uit. De prijs was beter en ook hier in de omgeving was de vraag naar deze aardappel door z'n prima smaak erg groot. Echt een aardappel voor de konsumptie in vooral ons eigen land. Dit jaar komt ze voor Timate die overigens ook prima smaakt op netto ruim 45 ton bij een prijs van 15 cent af land. Met een prima sorte ring (ca. 70 a 80% boven 45 mm. opw.), het geringe prijsverschil met Bintje en een toch iets tegenvallende kg-opbrengst denkt ze er over vol gend jaar toch weer Bintje te gaan proberen. Overigens moet ze wat de opbrengst van Timate betreft toch zeggen dat ze vroeg doodgespoten zijn. Dat heeft dus wel wat op brengstderving gegeven. De teelt be geleiding vanuit de Stet en Slot was prima. Toch geeft een nieuw ras dat je voor het eerst teelt niet direkt een optimaal resultaat. Je weet bijvoor beeld niet precies hoeveel kunstmest toegediend moet worden en wan neer. Al te absolute konklusies mag je daarom na een jaar telen nog niet trekken". Ze merkt ten slotte nog wel op dat meer promotie voor de AM-rassen op zich een goede zaak is. "We moeten ons niet te eenzijdig op Bintje richten". Van overheidswege worden in West-Duitsland de normen voor het nitraatgehalte in aardappelen aangescherpt. Thans wordt door de Duitse Gezondheidsdienst gewerkt met het advies om verse aardap pelen met een nitraatgehalte boven 100 mg N03/kg niet meer te im porteren. Het lijkt erop dat dit advies op betrekkelijk korte termijn wordt afgekondigd als een maatregel. Een aantal aardappelexpor teurs is reeds tegen het advies aangelopen. Naar aanleiding daarvan kwamen veel vragen binnen bij het Instituut voor Bewaring en Ver werking van Landbouwproducten (het IBVL) over gemiddelde ge haltes, de spreiding in gehaltes en de mogelijkheid tot het verrichten van nitraatbepalingen in aardappelmonsters. zijn, zijn stikstofbemesting, klimaat (bevochtiging en temperatuur), grootte van de knollen, rasverschil len. Vooral stikstofbemesting heeft een grote invloed op het nitraatge halte in de knollen. In 1984 is bij het IBVL een onderzoek verricht naar de invloed van bemesting op het ni traatgehalte. Hieruit bleek het volgende: Bintje rijp mg N03-/kg aardappelen Volgens ing. C.P. Meijers van het IBVL moet de zaak niet te zwaar worden aangezet. "In het algemeen liggen onze waarden beneden tot ver beneden de tolerantiegrens", zo zegt hij. Hij vermoedt dan ook dat de on rust is veroorzaakt door een enkel partijtje dat een te hoog gehalte heeft gehad. Wel begint het IBVL nu op korte termijn een onderzoek hoe het zit met het nitraatgehalte in de verschillende rassen, op verschillen de momenten enz. enz. Op het programma staan al een aan tal bemestingsproeven naar opname en afbraak van N en het ontstaan van N03. Deze zullen op korte ter mijn worden opgestart. Hij geeft toe dat er op dit terrein nog weinig gege vens voorhanden zijn. Deze affaire zal zijns inziens waarschijnlijk lei den tot het naar beneden bijstellen van de N-gift bij de teelt van aard appelen. Oppassen Bij CMK Kruiningen liep men ook tegen de verscherpte N03-eisen op. Direkteur L. Wentholt: "Wij had den een partij aardappelen aan een relatie in Duitsland geleverd en in eens wilde men nadere gegevens van ons over het N03-gehalte. Ons pro dukt bleek wel een gehalte te hebben dat aanzienlijk boven de door hen toegestane norm ligt. Ze hebben het produkt toch afgenomen maar we moeten wel oppassen". Wentholt pleit sterk voor het snel invoeren van richtlijnen bij het strooien van stikstof. "Onze voormannen mogen dit niet bagatelliseren. We moeten onze teelt snel veranderen zodat we kunnen oefenen met een aangepaste N-gift. Als de richtlijnen dan for meel en wettelijk worden vastgesteld dan zijn wij er klaar voor. Daar gaat het om". De heer P. Hijma van het produkt- schap voor Aardappelen heeft ook van de problemen gehoord. Hij meent dat de Nederlandse Aardap pelassociatie zich hierop zal moeten bezinnen. "Het moet onze aandacht hebben, zo zegt hij, maar er is geen enkele reden voor paniek. Het ni- Vrijdag 11 november 1988 traatgehalte is niet te hoog maar af nemers kunnen het gehalte natuur lijk wel te hoog vinden. Daar zullen we een gepast antwoord op moeten geven maar deze materie is veel te in gewikkeld om dat zo even te doen. Spreiding Overigens blijkt uit een recent schrij ven van het IBVL aan de aardappel exporteurs dat de gemiddelde ni- traatwaarde in verse aardappelen rond de 120 mg N03/kg ligt. De spreiding is wel aanzienlijk. Wan neer de Nederlandse gehaltes wor den vergeleken met de Duitse dan blijkt er sprake te zijn van een verge lijkbaar niveau. De Duitse maatre gel/advies dat aardappelen met een gehalte hoger dan 100 mg N03/kg aardappelen niet geïmporteerd mo gen worden lijkt dan ook onrede lijk", aldus het IBVL in de brief. Faktoren Faktoren die van invloed kunnen 0 kg N per ha 18-35 200 mg N per ha 37-42 400 mg N per ha 102-97 Het totale aardappelareaal in de EG is gedaald met 38.000 ha of 2,6 pro cent. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Produktschap voor Aardap pelen. Met uitzondering van het Ver enigd Koninkrijk en Denemarken is in alle EG-landen het areaal ge daald. De uitbreiding in Engeland is bestemd voor de Engelse verwerken de industrie. Op grond van enkele aannames be treffende de oogst in Portugal en Griekenland, waarover nog geen cij fers bekend zijn, en de voorlopige opbrengsten in de andere EG-landen valt te konkluderen dat de EG-oogst dit seizoen bijna 39,5 miljoen ton zal bedragen, zo'n 2 miljoen ton minder Rasverschillen zijn van minder groot belang dan de andere faktoren. In het IBVL-schrijven wordt tenslot te nog opgemerkt dat ook in de Duitse pers nogal wat diskussie is ontstaan. Zo is door een ecologische beweging een onderzoek uitgevoerd bij 36 aardappelmonsters van diver se rassen. Het gemiddelde nitraatge halte van deze aardappelen bedroeg 285 mg nitraat per kg ongeschilde aardappel. De Duitse aardappelver- werkende industrie en de boeren bond bekritiseren dit onderzoek om dat uit een ander onderzoek waarbij 270 monsters werden onderzocht een gemiddeld nitraatgehalte van 100 mg per kg aardappel werd gevonden. Bovendien zeggen ook zij dat bij schillen en koken minstens 20-30% van het nitraat verdwijnt. Op uitnodiging van het Nederlands Instituut voor de Afzetbevordering van Aardappelen (NIVAA) waren onlangs tien Spaanse aardappel groothandelaren in ons land. Er was een vierdaags werkbezoek georgani seerd, waarin ook een ontmoeting met Nederlandse eksporteurs was opgenomen. De Nederlandse aardappelhandel heeft hooggespannen verwachtingen van Spanje. Alvorens zakelijke be trekkingen aan te gaan met een Zuideuropees land als Spanje is het van belang de gewoonten en kuituur van het land te kennen. Het kuituur- verschil moet overbrugd worden. Een goed persoonlijk kontakt is voor het tot stand komen van zake lijke betrekkingen met Spanje zeer bevorderlijk. De Spanjaarden bezochten onder andere een Nederlandse aardappel boer en een afpakbedrijf. De geno digden toonden vooral belangstel ling voor de kwaliteitskeuring van de aardappelen bestemd voor de ver werking. In Spanje kennen ze dat niet. Tijdens het afsluitingsdiner vond er een drukke uitruil van visitekaartjes plaats. De meeste Spaanse groothan delaren waren onder de indruk van de Nederlandse aardappelproduktie en hadden zeker interesse voor de toekomst. Het NIVAA is van plan deze vrij nieuwe aanpak om Nederlandse handelaren direkt in kontakt te brengen met handelaren afkomstig uit de niet zo voor de hand liggende eksportlanden, zoals Spanje, Italië, Portugal en Griekenland vaker toe te passen. Onlangs heeft ook een groep Italiaanse groothandelaren een werkbezoek gebracht aan Ne derland. Klikt het op het persoonlijke vlak, dan komt het zakendoen met de Spanjaar den veel sneller van de grond dan vorig jaar. De grootste op brengstdalingen doen zich voor in Nederland, Frankrijk, België en Spanje. Behalve in Engeland stijgt de totale aardappelopbrengst ook in West-Duitsland, doordat daar de opbrengst per ha 2,5 ton hoger lag dan in 1987. Ondanks een forse areaalinkrimping steeg de Duitse oogst met 200.000 ton. In Nederland daalde het areaal (con sumptieaardappelen met ongeveer 2.500 ha. De voorlopige opbrengst in ons land bedraagt 6,7 miljoen ton, oftewel 777.000 ton minder dan vorig jaar. Van deze daling komt 349.000 ton voor rekening van de poot- en konsumptieaardappelen en de rest voor zetmeelaardappelen. WINTERTARWE HEEFT VEEL KOSTGANGERS. Met name slak ken kunnen heel wat schade aanrich ten. Overdag zitten ze meestal onder kluiten of in de grond, 's Nachts ko men ze boven om van uw tarwe te eten. Meestal vindt U ze het eerst langs de slootkanten. Slakkenkor- rels strooien tegen de avond, wan neer 's nachts geen regen wordt ver wacht, geeft nog steeds de beste ge wasbescherming. PLOEGEN ONDER NATTE OM STANDIGHEDEN is vragen om problemen. Wordt bij het ploegen de natte bovengrond ondergewerkt, dan wordt deze "blubber" zo maar weer geen goede teeltaarde, en dat is in oogst 1989 terug te vinden. Als de grond droog is, stel dan vanaf nu het ploegwerk niet langer uit. Het heeft wel degelijk zin om in deze tijd overuren te maken. BIJ GOED WEER DOORPLOEGEN, al is het maar enkele uren per dag. Laat het landwerk in deze tijd voorgaan. Be steed nu uw energie om straks ener gie te besparen. Een goede oogst in 1989 zal uw loon zijn. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9