Landbouwschap: Landbouw alsnog in overlegorganen PTT Braks kan extra 3% m.v.h. graan niet laten vervallen Prosea-projekt: handboek over nuttige planten Z.O. Azië B.D. bedrijven in Lelystad straks sterk gevarieerd Hoegen Dijkhof showt veldspuiten in Emmeloord Gist-brocades neemt belang in Mogen Varkenshouders naar de bijstand "Koning-Winter-Garantie" op verbeterde 0K- supergasolie Multi-funktionele ATV- voertuigen in opkomst Het landbouwschap hééft bij Minis ter Braks gepleit voor het laten ver vallen van de extra premie van 3% medeverantwoordelijkheidsheffing bij granen. De bewindsman zei hier niet op te kunnen en te willen ingaan. Aangenomen wordt dat de produktie - in de EG van een zodanige omvang zal zijn dat deze extra heffing zal moeten worden betaald. Het land bouwschap en Braks zijn het eens over een verhoging van het aantal dieren dat voor een premieregeling rundvlees mesters in aanmerking komt. Het plafond is nu verhoogd van 50 naar 75 dieren. Het land bouwschap wil in het geheel geen plafond en een drempel van 10 die ren zodat alleen de gespecialiseerde bedrijven er voor in aanmerking komen. De minister zei dat wat de verzorging betreft een vermindering van de veestapel niet in diskussie komt. Wat betreft de braakregeling zal een amb telijke werkgroep proberen de toe gankelijkheid van de regeling voor ons land te gaan verbeteren door de regels meer aan te laten sluiten op de praktijk. De extra melkquota die bedrijven in opvolgingssituaties na de instelling van de superheffing kregen toegewe zen, gelden ook als de eigenaar, de vader, de grond verpacht aan de zoon of dochter. Wel moet er sprake zijn van een formeel pachtcontract. Op aandringen van het landbouw schap heeft minister Braks van land bouw hiertoe besloten. Het Landbouwschap is boos op mi nister Smit van Verkeer en Wa terstaat omdat ze het landbouwbe drijfsleven niet wil betrekken bij twee overleg- en advieskommissies voor de op 1 januari a.s. te privatise ren PTT. De beide kommissies, het overlegorgaan PTT Post en het overlegorgaan PTT Telecom, ko men in de plaats van de huidige PTT Raad waarin de georganiseerde land- en tuinbouw wel vertegen woordigd is. Het Landbouwschap heeft minister Braks gevraagd om bij zijn kollega van verkeer en waterstaat te bemid delen zodat de landbouw alsnog in de beide overlegorganen een zetel krijgt. Mevrouw Smit vindt dat de belangen van boeren en tuinders in voldoende mate behartigd kunnen worden door de middenstandsorganisaties of de centrale werkgeversorganisaties, die wel voor de nieuwe overlegorganen zijn uitgenodigd. Volgens het Landbouwschap is dat een redenering die nergens op slaat. Door het feit dat boeren, tuinders en agrarische bedrijven op het platte land zijn gevestigd, zijn ze veel af hankelijker van de PTT- dienstverlening dan inwoners van dorpen en steden, aldus de redene ring van het schap. De vertegenwoordigers in PTT Tele com zullen vooral te maken krijgen met de infrastruktuur voor telekom- munikatie in ons land. Mevrouw Smit vindt dat zaken als datakom- munikatie e.d. voor de agrarische sektor slechts een afgeleide vormen. Het Landbouwschap vindt dit een onjuiste inschatting van de werkelij ke situatie. De snel voortschrijdende automatisering en informatisering in de landbouw vragen juist om goede voorzieningen, zoals bekabelingen, ook in de zogenaamde onrendabele gebieden ln ons land. Op 24, 25 en 26 november a.s. zet Hoegen Dijkhof Machinefabriek in Emmeloord haar fabriekspoort wa genwijd open voor allen die bij het veldspuiten betrokken zijn. Naast het bekende HD veldspuitenpro- gramma zal een groot aantal ver nieuwingen op spuitengebied ge toond worden. In de show ruimte zal het gehele le veringsprogramma getoond worden. Naast de opbouw-spuiten voor Uni- mog, MB-Trac, INtrac en Fendt worden diverse andere kombinaties getoond. Zo zullen er diverse zelfrij- ders met knik- en/of vierwielbestu- ring aanwezig zijn. Op het aangren zende terrein zal uitgebreid gede monstreerd worden. Verder zijn di verse machines in bedrijf op de ekstra grote 'video-monitor' die voor deze gelegenheid wordt op gebouwd. Na jarenlang vragen gaat een wens van Indonesië in vervulling. Er verschijnt een handboek over de nuttige planten van Zuid-Oost Azië: 'Plant Resources of South- East Asia'. Projektleider dr. E. Westphal benadrukt dat het handboek breder van opzet is dan de voorloper van Heyne: 'De nuttige planten van Neder- landsch Indië (1927). Ook plan ten uit Maleisië, Brunei, Singa pore, de Philippijnen en Papua Nieuw-Guinea worden behan deld. Informatie over planten uit het randgebied wordt opgenomen in zoverre ze ook in het randgebied voorkomen. 'Je kunt veel leren van een be zoek aan een markt. Je vindt de produkten die er geteeld worden, je leert het gebruik van land- bouwprodukten kennen'. De heer Westphal heeft al meerdere malen voor het Prosea-projekt Zuid-Oost Azië bezocht. Waarschijnlijk wordt in mei 1989 een symposium gehouden waar de doelstellingen van het projekt aan de orde zullen komen. De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen hoopt met de hulp van het Rijksherbarium te Leiden, het Koninklijk Instituut voor de Tro pen en instellingen in Zuid-Oost Azië een handboek samen te stel len waarin ruim 5000 planten be handeld zullen worden. Gege vens worden opgeslagen in een databank waarin later nieuwe in formatie toegevoegd kan wor den. Zodoende kan het hand boek, als het veroudert, herzien worden. Hoewel het projekt als doelstel ling heeft het vergaren en publi ceren van kennis, worden milieu- aspekten niet uit het oog verlo ren. Met nadruk worden planten als bodembeschermers, natuur lijke bestrijdingsmiddelen en brandhout genoemd. Men hoopt ziekteresistente planten te vinden om zo het gebruik van chemische middelen terug te dringen. Het Centrum voor Genetische Bronnen Nederland werkt ook aan het Prosea-projekt mee. Pro- sea is uitsluitend voor Aziatische landen bedoeld, maar de heer Westphal sluit niet uit dat de Ne derlandse landbouw een graantje meepikt. 'Het is mogelijk dat ter zijner tijd een Aziatische plant in de introduktie-demonstratietuin van het CGN opduikt'. G.C. v.d. Berg Nieuwe ontwikkelingen Een van de belangrijkste ontwikke lingen is ongetwijfeld de toepassing van 'AIRTEC', het systeem waar lucht en vloeistof in een dop samen gevoegd worden. De opgedane prak tijkervaringen van de laatste 2 jaar hebben duidelijk aangetoond dat door het goed kontroleerbare spuit- patroon uitstekende resultaten te be halen zijn. De belangstelling voor 'AIRTEC' is sterk groeiende. De getrokken veldspuiten komen steeds meer in de belangstelling te staan. Hoegen Dijkhof laat een vol ledige serie zien gebouwd rondom de vertrouwde HD spuitboom. De Hoegen Dijkhof getrokken veldspui ten zijn thans ook leverbaar met een elektronisch/hydraulisch gestuurde diesel, die een optimale veiligheid op de weg kombineert met een perfekte spoorvolging. De showdagen zijn geopend van 10.00-17.00 uur. Binnenkort moeten de aandeelhou ders van Mogen International zich in een bijzondere vergadering uitspre ken over de uitgifte van nieuwe aan delen, om de deelneming van Gist- brocades in het biotechnologiebe drijf mogelijk te maken. Het belang van Gist in Mogen zal bijna zeven procent gaan bedragen. In ruil hier voor krijgt Mogen de licentie voor de commerciële toepassing van een aantal oktrooien, die van grote waar de zijn bij de genetische manipulatie van planten, aldus mevrouw M. van Manen van de afdeling Algemene en Juridische Zaken van Mogen. Het bedrijf zal op dit gebied ook onder zoek voor Gist gaan doen 8 Steeds meer varkenshouders komen in ernstige financiële problemen en moeten een beroep doen op het Bijstandsbesluit Zelfstandigen. In vergelijking met vorig jaar is het aantal BZ-aanvragen uit de varkens houderij met 75 procent toegeno men. Alleen al in Noord-Brabant worden momenteel via de SEV ge middeld acht aanvragen per week in gediend. De verwerkingsprocedure is uitgelopen tot acht maanden. In de bestuursvergadering van het produktschap voor Vee en Vlees is woensdagmorgen grote zorg uit gesproken over de situatie waarin vooral de vermeerderingssector zich bevindt. De situatie is vooral zo ern stig, omdat veel varkenshouders pas een beroep op de BZ blijken te doen, als de problemen nagenoeg onoplos baar zijn. Het PVV gaat een beroep doen op de overheid om overbruggingsrege lingen te treffen, zoals dat voor de akkerbouw gebeurt. Bij de banken zal men aandringen op extra over bruggingskredieten en uitstel van af lossingen. Vakgebiedskursus Informatica voor Akkerbouwers in West- Brabant De kursus Informatica voor Akker bouwers is vastgelegd op de Middel bare Land- en Tuinbouwschool te Breda. Helaas zijn er nog niet vol doende kursisten voor deze kursus. Als u voor deze kursus belangstel ling heeft, geeft u zich dan nog zo snel mogelijk op, of neem nog eens kontakt op met de school. De kursus is bedoeld voor onderne mers, die zich willen oriënteren op het gebied van de informatieverwer king via komputers en komputer- programma's in de akkerbouw. Als voorwaarde voor toelating geldt het diploma Middelbare Land- en Tuin bouwschool met informatica of een basiskursus informatica of een opleiding op vergelijkbaar nivo. De kursus duurt 40 uur (elke dinsdag van 16.00-18.30 uur). De kursus start 6 december 1988 en eindigt 21 februari 1989, en vindt plaats op de MLTS-Breda en 1 of 2 dagen op de Praktijkschool te Schoondijke. De kosten bedragen ƒ250,p.p. (onder voorbehoud). Landbouwschap wil biggenoverschot aanpakken Het biggenoverschot is funest voor de exportpositie van Nederlands var kensvlees. De lage prijs van export- biggen levert varkenshouders in het buitenland een voordeel van 50, per varken op. Dit zegt W. van Hoof, die namens de KNBTB lid is van de landbouw schapscommissie, die oplossingen moet aandragen voor het biggen overschot. Een van de oorzaken van het biggen overschot is dat dëmestregels de omwisseling van mestvarkens naar zeugen hebben gestimuleerd. "De omwisselingsfactor is nu één zeug voor 2,7 mestvarkens. Dat zou ver ruimd moeten worden naar acht tot negen mestvarkens. Voor kleine zeu genhouders zou dat mogelijkheden bieden om te schakelen naar een gesloten bedrijf. (Uit "Oogst") Konsentraties fluoride Zeeland in buitenlucht gedaald De konsentraties aan fluoride in de buitenlucht in Zeeland zijn in 1986 en 1987 gedaald ten opzichte van 1985. Dit blijkt uit door provinciale waterstaat verrichte metingen. Deze zijn uitgevoerd rond het Sloegebied en Sas van Gent. Een direkte oorzaak van de daling is niet gevonden. De analyse van de weersomstandigheden in de verschil lende jaren leverde geen verklaring op voor de gekonstateerde forse da ling. De interim-grenswaarden voor de gemiddelde fluoridekonsentratie per dag, per maand en in het groei seizoen zijn in 1986 en 1987 niet overschreden. Deze grenswaarden zijn opgesteld ter bescherming van planten en vee. Zij komen overeen met de grenswaarden die de Gezond heidsraad in 1981 heeft geadviseerd. Vanaf half oktober levert OK de winterkwaliteit supergasolie met een anti-bezinktoevoeging. Door deze toevoeging blijven de in de gasolie noodzakelijke paraffinedeeltjes ook bij extreem lage temperaturen zwe vend. Als eerste in Nederland geeft OK tot -20°C zelfs een volledige ga rantie op zijn supergasolie. Deze "Koning-Winter-Garantie" houdt in, dat OK alle kosten van herstel vergoedt als er onverhoopt mo torstoringen optreden als gevolg van het uitvlokken van paraffine in de supergasolie van OK. Voorwaarde is wel, dat de gebruiker steeds al het noodzakelijke onderhoud heeft uit gevoerd, zoals het jaarlijks, liefst voor de winter, vernieuwen van de brandstoffilters in de trekker en eventueel de opslagtank. Ook moet het kondenswater uit zowel de opslagtank als de tank van de trek ker zijn afgetapt. Bovendien mag men in de winter uitsluitend de win terkwaliteit OK-supergasolie gebrui ken. Als aan al deze, eigenlijk voor iedere gebruiker normale, voorwaar den is voldaan, staat OK er volledig voor in, dat OK-supergasolie pro bleemloos tot zelfs twintig graden onder nul kan worden gebruikt. In een toenemend aantal sektoren, zoals landbouw, strandbeheer, bos exploitatie, kwekerijen, jachtha vens, jagersverenigingen en rekreatie- en pretparken, groeit de belangstelling voor relatief goedko pe en multi-funktionele All Terrain Vehicles (ATV). Speciaal voor on dermeer de agrarische sektor ont wikkelde het Amerikaanse bedrijf Polaris (Minnesota) een nieuwe all- rounder, het Polaris ATV-voertuig. Door een krachtige aandrijving op twee of vier wielen - afhankelijk van de uitvoering rekent het voertuig moeiteloos af met de meeste hindernissen. De biologisch-dynamische be drijfstak in Lelystad blijft sterk groeien. Steeds meer bedrijven die elders in het land uit hun jasje zijn gegroeid komen nu naar Lelystad waar nog ruimte genoeg is. Met de komst van de nieuwe bedrijven neemt niet alleen het aantal toe maar ook de variëteit in de bedrijven. Het is niet meer zo dat alle nieuwe bedrijven die zich in het gebied vesti gen ook automatisch landbouwbe drijven zijn die zich alleen bezig houden met het verbouwen van biologisch-dynamische groenten. Bij de nieuw te vestigen bedrijven zijn steeds meer gespecialiseerde onder nemingen. Bijvoorbeeld in het ver werken van biologisch dynamische produkten. Specialisatie De nieuwe bedrijven hebben zich vaak op een of andere manier gespe cialiseerd in het verwerken van B.D. produkten. Een van de nieuwe be drijven is het kruidenteeltbedrijf van de familie Holwerde uit Vaassen. Een bedrijf dat zich gespecialiseerd heeft in de teelt van kruiden en de verwerking van verse groenten. Een ander voorbeeld van een gespe cialiseerd bedrijf is dat van Copijn Boomchirurgen Tuin en Parkbeheer uit Utrecht. Dit bedrijf is in Neder land en in het buitenland aktief op het gebied van boomchirurgie en de kweek en export van zware park- en laanbomen. Waarschijnlijk zal er aan het bedrijf in Lelystad ook een scholings projekt worden ge koppeld. Gaiapolis uit Katwijk aan de Rijn gaat in Lelystad uitbreiden met een konservenfabriek. De fabriek die nu al gebouwd wordt gaat zich bezig houden met het verwerken van groenten en kleinfruit. Vrijdag 11 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8