Ugandees John Muijenzi verrast over hoge kwaliteit zaadschoningsproces Ministeriële belangstelling voor OOGST Vekabo nieuws KNLC-Commissie Grondgebruik wil 50/50 verdelingswaarde melkquotum Akkerbouwactieplan verder uitvoeren PVV-voorzitter eens met EG-voorstellen rundvleesbeleid CAV0 Rijnstreek Midland betaalt 4 miljoen terug Landbouwschap: EG niet aan wereldmarkt overleveren "De meeste indruk heeft op mij gemaakt de manier waarop de mensen hier met hun machines omgaan, secuur en toegewijd. Ze kennen ze precies en weten direct wat ze moeten doen wanneer het proces hapert. Erg goed.De Ugandees John Nuijenzi (28) heeft er net twee maanden bij VanderHave op zitten. Op ver schillende afdelingen heeft hij een kijkje genomen en ook mee gewerkt. Maar het zaadscho- ningsproces in Kapelle vond hij toch wel het meest boeiend. Muijenzi is door het Ugandese minsterie van Landbouw aange wezen om ervaring in Europa op te doen in het kader van een in ternationaal programma voor de promotie van kwaliteitszaaizaad dat in 1983 is opgesteld door de F.I.S., de Federation Internatio nal de Semences, een internatio nale vereniging van graanhande laren waarbij 45 landen zijn aan gesloten. Doel van deze F.I.S. waarvan ook VanderHave lid is, is zaadhandelaren over de gehele wereld samen te brengen voor het uitwisselen van gegevens, over o.m. rassen, opbrengsten, kweek- werk, prijzen en uiteraard de bevordering van de internationa le handel in zaaizaden. In het kader van de promotie voor het gebruik van kwaliteits zaaizaad worden jaarlijks enige mensen uit ontwikkelingslanden naar West-Europese landen uit genodigd voor een stage. Zij kunnen dan van nabij kennis ma- John Muijenzi voor het hoofdbedrijf van Van der Have ken met de westerse zaadwereld in al zijn verscheidenheid en hun ervaringen in hun eigen land uit- dragen. "Daarmee hopen we, zo licht directeur D.M. Vermerris van VanderHave toe, dat er op wereldschaal meer samenwerking ontstaat bij het telen van zaai zaad, en de handel erin. En een uitwisseling van kennis en erva ring natuurlijk. We hopen dat mensen als Muijenzi de distribu tie van kwaliteitszaad in hun va derland zullen helpen bevorderen onder de boeren. Dat is goed voor ons land maar zeker ook voor die landen. Op deze manier kunnen zij ook een stuk kennis in huis halen waarmee het al in die landen aanwezige plantenmateri- aal verder kan worden ontwik keld. Op die wijze kunnen zij op termijn ook beter in hun eigen voedselbehoeften voorzien." Muijenzi bevestigt dat. Hij ver telt enthousiast over zijn ervarin gen. "Ik heb veel geleerd en ge zien. Een aantal elementen daar van probeer ik straks naar onze plaatselijke omstandigheden te vertalen. In Frankrijk heb ik houten kooien gezien voor het drogen van maïskolven. Dat is precies wat voor ons. En die kun nen we zelf nog maken ook". Verder wil hij de werknemers in de Ugandese vrij primitieve scho- ningsbedrijven de noodzaak van discipline en voortdurende kwali teitscontrole op het hart drukken. Bij zijn president Yoweri Muse veni die de ontwikkeling van de landbouw in zijn land een warm hart toedraagt, wil hij de aan schaf van een aantal eenvoudige zaadschoningsmachines beplei ten. Verder zal hij in zijn verslag op de noodzaak wijzen van het gebruik van zaaizaad van goede kwaliteit," want gebrek daaraan is bij onze landbouw één van de grootste problemen." Regering en president van dit overigens ze ker niet arme land staan achter dit streven. Opdat het de boeren op hun kleine bedrijven en de in woners in dit land dat John Mui jenzi trots de Parel van Afrika noemt, nog beter mag gaan J.W. Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft vorige week donder dag in Den Haag hei eerste nummer van OOGST in ontvangst geno men. Daarbij was ook aanwezig minister De Koning van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Na afloop van het 'OOGST-feest' namen de bewindslieden belangstellend kennis van de inhoud. V.l.n.r.: Braks, Schouten (KNBTB) en hoofdredacteur van OOGST, Pieter Bos. AM?EKEN EDEKAT/E ZEELAND Het kampeerseizoen is voorbij, en de meeste kampeerboeren hebben nu andere zorgen, zoals het oogsten van de laatste gewas sen, tarwe zaaien, ploegen enz. Als kampeerboer kunnen we de balans opmaken over het afgelo pen seizoen. De meesten zullen, dacht ik, tevreden zijn, en enkele anderen wat minder. Op Schouwen was er ook wel kri tiek op het Vekabo-bestuur. En kele malen is ons verweten, dat wij er niet voor zorgden dat ie dereen de maximale bezetting had. Ten eerste is Vekabo geen VVV, op vrijwel iedere vergade ring dringen wij er bij de leden op aan, om lid te worden van de plaatselijke VVV, dat maakt voor ons de samenwerking met de VVV's veel gemakkelijker. Ten tweede vind ik het een nogal luxe probleem, enkele jaren terug mocht men zo weinig, dat dit probleem niet bestond. Zeker mede door de inspanningen van Vekabo, mogen de meesten van ons, nu wat meer, en nu komen enkelen met dit verwijt. Hiermee wil zeker niet gezegd zijn, dat er geen verbeteringen mogelijk zou den zijn, en wanneer iemand ideeën heeft laat het ons weten, wellicht kunnen we er ons voor deel mee doen. Ook wil ik er nogmaals voor plei ten, om wanneer uw terrein vol is, de mensen door te verwijzen naar kollega's. Er zijn voorbeel den die bewijzen dat dit heel goed kan werken, maar naar mijn mening, gebeurt het nog te weinig. Verder kwam ons ter ore, dat en kele leden zich afvragen of Veka bo nog wel zin heeft omdat er toch niet meer in zit wat betreft het aantal toegestane eenheden. Als men in een gemeente woont waar men het hele seizoen 10 en in het hoogseizoen 15 eenheden mag plaatsen, denk ik dat men wat het aantal betreft, gelijk heeft. Men vergeet dan echter dat deze aantallen nog op geen enke le wijze wettelijk zijn onder bouwd. Bij de behandeling van de Wet openlucht rekreatie zal dit aantal zeker nog door enkele groeperingen worden aangevoch ten. En hoewel de landbouwor ganisaties het kamperen bij de boer positief beoordelen, dienen zij de landbouwbelangen niet uit het oog te verliezen. Dit houdt in dat t.a.v. de hinderwet oplossin gen gevonden dienen te worden. In Zeeland zijn op dit moment al enkele probleemgevallen wat be treft de hinderwet. Dit zijn slechts enkele voorbeel den van de problemen waar we mee te maken zullen krijgen. De ze maken een sterke en eensge zinde Vekabo hard nodig. Wan neer U nog geen lid bent, geef U dan nu op als lid dat is goed voor ons en voor U. Loslaten minimum broodprijs brengt broodvoorziening platteland in gevaar Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft zich in zijn vergadering van 3 novem ber jl. uitgesproken voor hand having van de minimum broodprijs. Zonder handhaving van dit struktuurelement vreest het schap dat in de komende ja ren zo'"n 1.000 bakkerijen zullen moeten sluiten. Onder meer zou hierdoor de broodvoorziening in plattelandskernen sterk worden bedreigd. Het Produktschap heeft zijn standpunt per brief aan de betrokken bewindslieden Braks en Evenhuis* kenbaar gemaakt. Vrijdag 11 november 1988 Nederland vraagt maatregelen tegen hormoonvlees uit België Nederland heeft de Belgische autori teiten op de hoogte gesteld van de aanwezigheid van groeibevorderende hormonen in uit België geïmporteerd rundvlees. De Europese Commissie is eveneens geïnformeerd en verzocht om passende maatregelen. Het ministerie van landbouw en vis serij heeft bij controles op geïmpor teerd rundvlees uit België sinds januari 1988 178 monsters met ver dachte injectieplaatsen onderzocht. In 127 van deze monsters werden groeibevorderende stoffen aange troffen. Het vlees is daarop afge keurd en vernietigd. Zendingen Belgisch vlees worden sinds twee jaar intensief gecontroleerd op de aanwe zigheid van groeibevorderende hormonen. Het bestuur van het Landbouw schap wil dat Minister Braks snel verder uitvoering geeft aan het ak kerbouwactieplan. Het voltallige bestuur bestreed dat er sprake is van een incidentele situatie. De voorzit ter van het Landbouwschap Doorn bos benadrukte dat het bedrijfsleven en de overheid gezamenlijk moeten werken aan een beter perspectief voor de akkerbouw. In het akkerbouwactieplan komt het bedrijfsleven zelf met voorstellen om de situatie in de akkerbouw te verbeteren. Dit plan is een uitvloeisel van het vorig jaar door de heer Blauw gepresenteerde VVD-sector- plan akkerbouw. Voor de uitvoering van het akker bouwactieplan is tot en met 1992 286 miljoen gulden nodig. Minister Braks heeft tot nu toe ruim 25 mil joen toegezegd. PVV-voorzitter R. Tazelaar vindt het een logische stap om de rol van het uit de markt nemen van rund vlees terug te dringen. Hij zegt dit in een eerste reaktie op de voorstellen van de EG-kommissie tot aanpassin gen in het gemeenschappelijk rund vleesbeleid. Tegenover het terugdringen van de interventie van rundvlees staat een verhoging van de premie per afgele verde vleesstier en een kleine verrui ming van het aantal dieren per be drijf. De PVV-voorzitter acht het nieuwe voorstel voor de stierenpre mie overigens voor diskussie vat baar. Hij acht het wenselijk dat een ondergrens van het aantal dieren wordt ingesteld en dat de boven grens aanzienlijk wordt verruimd. De EG-rundvleesvoorraad omvat momenteel ca. 700.000 ton. Er gaat voor het leveren van rundvlees voor de internventie een systeem van in schrijving gehanteerd worden. Bij de verdeling van (waarde) van het melkquotum moet volgens de KNLC-Commissie Grondgebruik in principe worden uitgegaan van een 50/50 verdeling tussen pachter en verpachter. Deze verdeling geldt echter als richtlijn; de volgende fac toren kunnen de verdeling beïn vloeden: - kwaliteit ligging grond; - alternatieve aanwendingsmogelijk heden voor de grond; - bijdrage verpachten in bedrijfsin vesteringen; - de "dichtheid" van het quotum per hectare. Minister Braks is echter van mening Voor het tweede jaar kan de coöpe ratie CAVO Rijnstreek-Midland in Woerden terugzien op een uitste kend boekjaar. Er is daardoor vol doende gelegenheid om aan de leden een winstuitkering te geven van to taal 2,5 miljoen gulden. Aan bonus korting is al 1,5 miljoen terug betaald. Op de Algemene Ledenvergadering op 3 november in Alphen a/d Rijn werd met grote instemming besloten om 1,per kg afgenomen meng- voer aan de leden terug te betalen. De goede resultaten zijn vooral te danken aan de grotere mengvoerom- zet die met ruim 4% toenam en de beheersing van de kosten, aldus di recteur C. v. Reenen die een toelich ting gaf op de druk bezochte leden- vergadeing. In het boekjaar, dat op 31 mei werd afgesloten, is de varkensvoeromzet met bijna 10% toegenomen. Aan meststoffen werd minder verkocht hetgeen ook het geval is met ruwvoe- der. De geldomzet nam met 10 miljoen gulden af door een lager prijsniveau van mengvoeders en dat bij beëindiging van de pachtover eenkomst het melkquotum terug moet naar de verpachter. Zuiveringsslib In de vergadering werd verder gedis cussieerd over het "ontwerp besluit gebruik en kwaliteit overige organi sche meststoffen (slib, compost en zwarte aarde). Uit de discussie kwam als conclusie dat het beter zou zijn het gebruik van deze overigens organische meststoffen te verbieden. Het gebruik van slib in de landbouw blijft ondanks de gestelde randvoor waarde, risico's inhouden. Daarbij concurreert het gebruik ervan met de afzetmogelijkheden van dierlijke mest. meststoffen. Er zijn bij CAVO ver gevorderde plannen om in 1989 een fusie aan te gaan met LATUCO in Haarlem. Er was instemming voor het bestuursvoorstel om voor het lopen de boekjaar een vaste ledenkorting te hanteren. Minder bescherming van de markt mag er volgens het Landbouwschap niet toe leiden dat de Europese boer en tuinder aan de prijzen op de we reldmarkt wordt overgeleverd. Het schap vreest dat de EG in december bij de GATT-onderhandelingen in Uruguay geïsoleerd komt te staan. De druk groeit om de EG-markt be ter toegankelijk te maken voor land- bouwprodukten van derden en om de eksportsteun te verlagen. Het EG-landbouwbeleid mag echter niet verdwijnen, vindt het Landbouw schap. Het schap beoordeelde in zijn vergadering van 2 november jl. het voorstel van de VS om in tien jaar alle subsidies en tariefmuren in de wereld af te breken als niet rea listisch. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5