KNLC bestuur: Akkerbouwsituatie struktureel slecht 1 techt uit de pral (tij k Het bevel tot betaling Vierdelige tv-serie 'De boer op' De wortel uit Produktschap verhoogt subsidie voor Graancentrum PERSONALIA D'66 wil onderzoek "agri-energie" in Zeeland Raet neemt Larc komputercentrum over Het KNLC-bestuur had in de dinsdagmorgen 1 november 1988 gehouden vergadering een groot aantal organisatorische zaken te regelen. In de eerste plaats waren dat de benoemingen en herbe noemingen van een aantal leden en plaatsvervangende leden van (hoofd-) afdelingen en kommis sies van het Landbouwschap. Daarnaast werd er gesproken over de situatie in de akkerbouw, het toekomstig EG-zuivelbeleid en het Verplaatsingsbesluit II. De afdeling Zeeland van D'66 vindt datGedeputeerde Staten van Zeeland zich moeten inzetten om op korte termijn een vereni ging op te richten die de moge lijkheden van "agri-energie" moet gaan onderzoeken. Volgens de fractie is voor die innovatie vrijwel zeker ook EEG-subsidie beschikbaar. "De technologie is voorhanden en de braakregeling in de akkerbouw biedt soelaas om groene energie betaalbaar te maken", aldus D'66 in de alge mene beschouwingen over de Zeeuwse provincie-begroting. De fractie stelt vast dat in met name Zweden al op ruime schaal met groene energie, het opwekken van stroom door gebruik te maken van bomen en planten, wordt geëxperimenteerd. "Voor Zee land", concluderen de democra ten, "lijkt vooral snel groeiend hout interessant, maar ook be paalde granen lijken geschikt voor brandstof". D'66 vreest bovendien dat een marktgericht prijsbeleid in de Zeeuwse akkerbouw zal leiden tot "deastreuze verschuivingen" in de richting van vergaande groot schaligheid. "Naast sociale span ningen zal dat ook effect hebben op de ruimtelijke structuur van Zeeland. De set aside-regeling biedt aanknopingspunten voor de produktie van snelgroeiend hout. Ook de noodzaak om te voorzien in de eigen behoefte aan hout wordt steeds dringender in verband met de gigantische ont bossing in ontwikkelingslanden. Een op de Zeeuwse regio toege sneden studie is hier dan ook op zijn plaats". D'66 vindt tenslotte dat "een kleine enthousiaste club" van mensen uit de akkerbouw, de agro-industrie en de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) in Zeeland de aanzet moet geven voor de produktie van groene energie. Deze wortekheejt zichzelf gelabeld, zo lijkt het wel. Door een gril van de natuur groeide dit worteltje precies door het gaatje in een label van de NAK, dat in de tuin van de familie Mieras in Kapelle was terechtge komen. Laten we het er maar op houden deze rode wortel een goed ontwikkeld gevoel voor publiciteit heeft. Tijdens een Bijzondere Hoofd bestuursvergadering van het KNLC op 28 en 29 september 1988 is uitge breid gesproken over de organisatie doelstelling en de struktuur van het KNLC. Besloten werd toen twee werkgroepen in te stellen, nl. de Werkgroep Kollektieve Belangenbe hartiging die nu moet gaan kijken hoe de belangenbehartiging door het KNLC het meest doelmatig kan plaatsvinden en de Werkgroep Dienstverlening. Het bestuur ging nu over tot aanwij zing van de leden van de werkgroe pen. De eerst genoemde werkgroep zal bestaan uit J. Boertjens (sekr. Groninger Mij.), J. de Groot (voor zitter Hollandsche Mij.), G. Pol (se- kretaris Geldersche Mij.), Jhr. J.W. Steengracht van Oostkapelle (voor zitter ULG), J. Slijkhuis (voorzitter OLM) en W. Trip (voorzitter VBB). De werkgroep dienstverlening zal bestaan uit: J. Helder (sekretaris Hollandsche Mij.), J. Hiddingh (se kretaris DLG), G. Hofstra (voorzit ter Friese Mij.), J. Oggel (sekretaris ZLM), J. Panman (voorzitter LMIJ), en H. Robben (hfd. SEV- OLM). A.A. Jaarsma zal sekretaris zijn van beide werkgroepen. Akkerbouwsituatie struktureel moeilijk Duidelijk werd door het KNLC- bestuur gekonstateerd dat de slechte resultaten van 1987 niet als inciden teel kunnen worden gezien. De resul taten van 1988 lijken eerder slechter dan beter te worden. Onbegrijpelijk is het dat Minister Braks de spil- funktie van de granen niet erkent. In verschillende LEI-publikaties en ook anderszins blijkt deze spilfunktie overduidelijk. Het LEI zou hier eens een aparte publikatie aan moeten wijden. Het KNLC-bestuur vindt dat aan het akkerbouwaktieplan on voldoende invulling is gegeven. Er is een grote discrepantie tussen be schikbaarheid en benutting. Voor een beperkt aantal kollektieve zaken is geld beschikbaar gekomen, maar voor het individuele akkerbouwbe drijf niets. Het bestuur onderstreept nog eens de prioriteit van een breed werkende investeringsregeling en een over bruggingsregeling in de trant van het vroegere Gegarandeerd Bedrijfs Krediet. Voorts moet de graanprijs niet verder omlaag, moet de medever antwoordelijkheidsheffing terug worden betaald en kan het BTW- forfait niet verder omlaag. Financiële situatie slecht Zowel in de akkerbouw als in de in tensieve veehouderij is de financiële situatie op een toenemend aantal be drijven slecht. De Minister zegt al leen een regeling te willen treffen als de banken ook bijdragen. Vanuit de banken komt het omgekeerde ge luid. Het KNLC zal daarna op korte termijn overleg op bestuurlijk ni- Op donderdag 17 en 24 november, 1 en 8 december brengt de RVU edu- katieve omroep op Nederland 3 de vierdelige serie 'De boer op'. De uit zendingen zijn telkens van 21.15 tot 21.40 uur. In de vierdelige dokumentaire-serie 'De boer op' volgen de makers een aantal jonge boeren, zoals de melk- veau tussen banken, bedrijfsleven en overheid bevorderen. Toekomstige EG-zuivelbeleid Er zijn nogal wat melkveehouders die tevreden zijn met het huidige systeem van superheffing en "zich koesteren in het zonnetje". Het is de vraag of de superheffing op termijn wel in het voordeel van de sektor werkt. Een bestuur heeft tot taak ook op langere termijn te zien. Ver andering van systeem moet echter op basis van een goede analyse plaats vinden. Duidelijk is wel dat afschaf fen van de superheffing op korte ter mijn niet haalbaar is. Na 1992 is er echter wel een geheel andere situatie die zich moeilijk met landenquota verdraagt. Tot die tijd moet er prag matisch worden gewerkt. Dit kan in zekere zin een versoepeling inhou den en bijvoorbeeld ook het breed toepassen van leasing. Het KNLC- bestuur vindt in ieder geval dat er op korte termijn duidelijkheid moet ko men. Het is daarom wenselijk dat het Landbouwschapsbestuur zich in de decembervergadering duidelijk uitspreekt. Verplaatsingsbesluit Het Verplaatsingsbesluit II is er nog steeds niet. De Raad van State heeft het ontwerp in behandeling. Het bestuur van het KNLC vindt wel dat het verplaatsingsbesluit op korte ter mijn in werking moet kunnen treden. Dam Jaarsma veehouder Marco van der Vegte, de rozenkweker Wim van Diepen en de varkenshouder Henk Oplaat. Waar om hebben zij voor het agrarische le ven gekozen? Hoe zien zij hun toe komst en hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de overschotten en het milieu? In sfeerrijke beelden wordt een portret geschilderd van het boerenleven anno 1988, met al zijn moeilijkheden en onzekerheden, maar zonder de schone kanten ervan te vergeten. De eerste aflevering is op 17 novem ber. Dan komt in 'De boer op' aan de orde: Wat is de invloed van de politiek op het boerenbestaan? Het Nederlandse landbouwbeleid wordt steeds vaker gedirigeerd vanuit Brussel. Hier ze telt de Europese Gemeenschap en de landbouwkommissaris aldaar is de Nederlander Frans Andriessen. Veel boeren zien Andriessen als de kwade genius achter impopulaire maatrege len zoals de superheffing. Maar is dat wel terecht? Deze uitzending laat zien hoe de EG-politiek ingrijpt in het leven van de Nederlandse boer. Op 24 november worden de boeren- organisaties behandeld, op 1 de cember het milieu en op 8 december de toekomst. Toename in produktie verwerkte groenten In de eerste helft van dit jaar is er meer groenten verwerkt door de in dustrie dan in 1987. Vooral in het tweede kwartaal is er meer geprodu ceerd van de twee belangrijkste pro- dukt(groepen), de champignons en de overige groenten. In het eerste kwartaal was de totale produktie bij deze produkten echter kleiner dan in 1987. HAGTING (IMAG) NAAR VICON Ir. A. Hagting, directeur van het In stituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG), treedt per 1 fe bruari 1989 in dienst van Vicon. De landbouwwerktuigenfabrikant uit Nieuw Vennep heeft Hagting aange zocht voor het leiden van de High Tech-afdeling van het bedrijf. Het Produktschap voor Granen, Za den en Peulvruchten heeft besloten haar bijdrage aan het Nederlands Graan Centrum met een ton te ver hogen tot ca. zeven ton. Eerder besloot het Produktschap voor Landbouwzaaizaden haar bijdrage aan het Graancentrum, die tot dus ver steeds rond de vijftig procent van de kosten van het NGC bedroeg, terug te draaien. Groningen lokt intensieve veehouderij Onder het motto "Groningen, ruimte voor de veehouder" gaan Landbouwcoöperatie Aceco en de provincie Groningen tijdens de VIV in Utrecht de aandacht trekken van oostelijke en zuide lijke varkenshouders voor de mogelijkheden die het Groninger land hun biedt. Bezoekers van de VIV krijgen volgende week aan de ingang een stuk Groninger koek met daarop een sticker die aanspoort door te lopen naar de stand van Aceco, de handelscoöperatie uit Gronin gen. Daar treft de bezoeker geen reclame voor veelbelovend meng- voer aan maar voorlichting over de vestigingsmogelijkheden voor intensieve veehouderij in de "grote groene ruimte". (Uit "Oogst") Voor het gerstrassenonderzoek stelt het Produktschap voor Granen, Za den en Peulvruchten 125.000, beschikbaar aan de Stichting Neder lands Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier (NIBEM). Voorts krijgt het Instituut voor Graan, Meel en Brood (IGMB) volgend jaar 235.000,van het produktschap, bestemd voor o.a. onderzoek naar nieuwe technologie voor de deegbe reiding. Het Nederlands Instituut voor Koolhydraat Onderzoek (NI- KO) krijgt volgend jaar 490.000 gul den, waarvan een deel is bestemd voor nieuw onderzoek naar de ge schiktheid van tarwe voor de zetmeel- en glutenbereiding. Ter on dersteuning van het onderzoek naar de samenstelling van gluten in gra nen krijgt de Universiteit van Leiden een subsidie van 25.000,van het produktschap. Raet BV te Arnhem heeft LarcKom- putercentrum BV te Deventer over genomen. Dit is het resultaat van besprekingen tussen Raet BV en Cebeco-Handelsraad. Larc is al 25 jaar aktief in de auto matisering in de agrarische sektor. Roet, dienstverleners in automatise ring, kan nu meer en specifiekere deskundigheden in de agrarische sektor aanwenden. Vrijdag II november 1988 Cash and carry, boter bij de vis. Dat is de mooiste manier van za ken doen. Geen krediet, geen ge zeur. Niet zelden klagen kopers over geleverde waar; een onbete kenende klacht is dan reden om een rekening niet te betalen. Dat is een risiko voor degenen die niet kontant zaken doen. Het komt veel voor, goed vertrouwen en een betalingstermijn van bij voorbeeld dertig dagen na leve ring. Je kunt ook niet altijd bankgaranties, eigendomsvoor behoud of andere zekerheden be dingen. Zeker bij kleinere trans- akties werkt dat in de praktijk niet zo. Wat te doen als na herhaald aan dringen een rekening onbetaald blijft? In ons procesrecht is een eenvoudig middel opgenomen om voor bedragen tot 2.500,— een betalingsverzoek een ernstig karakter te geven. In het Wet boek van Burgerlijke Rechtvor- dering (art. 125k e.v.) is de pro cedure over het rechterlijk bevel tot betaling geregeld. Óp deze wijze kunnen onwillige debiteu ren op andere gedachten worden gebracht. Hoe werkt dat nu? Een eenvoudig verzoekschrift aan de kantonrechter is voldoen de om de zaak op gang te bren gen. Inschakeling van een advo- kaat of deurwaarder is niet ver plicht, maar met name deurwaar ders zijn bedreven in dit soort aangelegenheden en halen een model verzoekschrift zo uit de kast. Er moet een vast recht be taald worden en de vordering moet worden gemotiveerd. De kantonrechter neemt de gegevens op in een rechterlijk bevel tot be taling van de vordering en de kosten en stuurt dat aangetekend naar de wanbetaler. Weigeren van het stuk is een truc die niet werkt. Niets laten horen helpt ook niet. Het bevel werkt als een verstekvonnis op grond waarvan de betaling kan worden afgedwongen. De schuldenaar kan natuurlijk wel protesteren als de vordering niet terecht is; hij moet dan een briefje sturen naar de kanton rechter. Dan komt de zaak ge woon voor. Men kan bij de kan tonrechter zijn zaken zelf beplei ten of een schriftelijk gemachtig de dit laten doen. U moet dan uw vordering natuurlijk wel hard kunnen maken. Als dat het geval is krijgt u een vonnis dat tot het zelfde resultaat leidt als hiervoor aangegeven. Coulant zijn tegen over debiteuren is een goede ei genschap. Een zakelijke opstelling vereist niettemin het stellen van grenzen. Deze betrekkelijk eenvoudige procedure staat u hierbij ter be schikking. Mr. ir. J. Huisman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4