Dankdag over geld èn goed Het ondernemingsplan Op tijd de werkelijkheid onder ogen zien is belangrijk! Bij beëindiging pacht kwotum terug naar verpachter Kursus 'Geen opvolger, wat dan?' in Walcheren Zien jullie dan niet dat de grotere be drijven steeds groter worden en de kleine relatief kleiner. Als je mee doet aan een wieier- of een hard loopwedstrijd is er tenminste een fi nish. In de Landbouw vragen we ons af waar de eindstreep ligt. Volgens ons wordt die iedere keer een paar meter verder gelegd. En jij moet toch weten dat gedwongen afscheid moeten nemen van een bedrijf, waar je als man en vrouw op hebt ge werkt, je best hebt gedaan, zeer hard en pijnlijk is. Met dat gedwongen af scheid nemen, bedoelen wij dat je het of om financiële redenen niet meer kan bolwerken, of de geestelij ke spanningen te groot worden of dat je arbeidsongeschikt wordt. Nee, nu moet jij niet zo sip kijken: Want jij kent verschillende van die mensen en wij ook. Dit zijn de hoofdzaken van een ge sprek dat ik vorige week in mijn funktie als sociaal-ekonomisch voorlichter had met een boer en boerin, die het voor de toekomst van hun bedrijf niet meer zo zagen zitten. Luisteren Als voorlichter doe je het beste te luisteren en je proberen te verplaat sen in de situatie van het betreffende gezin. Een oplossing aandragen door middel van grond bijkopen, of De kring Walcheren van de ZLM or ganiseert in samenwerking met de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de jongeren en de GEV de kursus 'Geen opvolger, wat dan?' In de meeste gevallen is de voorlichting ge richt op ondernemers met een be- drijfsopvolger. Agrariërs die vermoedelijk geen op volger hebben hebben andere vragen en 'problemen'. De SEV wil deze ondernemers dan ook gerichte voor lichting bieden met deze kursus. In vier morgens staan de volgende onderwerpen centraal: vermogens ontwikkeling, bedrijfsboekhou- ding, pacht, verhuur, beëindiging, Enige tijd geleden is door een aantal organisaties, waaronder de grote banken en accountants, een unifor me wijze van het totstandkomen van een ondernemingsplan uitgewerkt. Dit ondernemingsplan is in principe bedoeld voor startende onderne mers, maar gezien de wijze van op zet is het tevens eveneens zeer ge schikt voor bestaande onderne mingen. Zo'n ondernemingsplan geeft, om dat men een aantal gegevens op een logische manier op een rij zet een goed inzicht in de mogelijkheden van de onderneming. Zo wordt aan dacht besteed aan financiering (waar haal ik het geld vandaan), te ver wachten investeringen in machines, gronden, gebouwen, enz. (waar heb ik dat geld voor nodig) en te ver wachten omzetten, de te maken kosten en waar het in feite om gaat de te behalen winst. Uit deze winst moeten immers de privé-uitgaven betaald worden! Hierboven is reeds Vrijdag 11 november 1988 verdere intensivering is er meestal niet. Wel blijkt in veel gevallen dat het bedrijf goed doorlichten aan de kosten- en opbrengstenkant soelaas biedt door aanpassingen aan te bren gen in deze bestanddelen en hierdoor tot een beter resultaat te komen. Op tijd Soms kom je voor de moeilijke si tuatie te staan, na de boekhouding te hebben geraadpleegd, na een indrin gend gesprek met de boer en de boerin en soms met de kinderen, te vragen of door op tijd stoppen, het gezin niet een hoop ellende bespaard blijft, niet alleen financieel, maar ook moreel en mentaal gezien. In de praktijk blijkt dat op tijd on der ogen durven zien dat het niet meer gaat toch bijzonder belangrijk is. Zeker geldt dat bij daling van de grondprijzen, wat nu vooral in de akkerbouw-gebieden plaatsvindt. Ook als de boekhouding aangeeft dat de vermogenspositie terugloopt, is ingrijpen op tijd noodzakelijk. Wie moet het antwoord geven? Op de vraag stoppen of doorgaan zal het betreffende gezin zelf een antwoord moeten geven. Soms vra gen wij ons af: is het dan soms wer kelijk waar zoals sommigen zeggen "Stoppen is nog moeilijker dan be ginnen". De ervaring is dat de behoefte om te schenkingen, woning op naam van de kinderen, WIR terugbetaling, sta kingswinsten, Wet op bejaardenoor den, huursubsidies, enz. Deze on derwerpen worden door een notaris, een accountant en een SE V-er gege ven. Tevens zal de kringvoorzitter van de ZLM een lezing verzorgen met als onderwerp: 'Wat doet minis ter Braks en de EEG voor deze groep en wat niet?' De kursus is op de volgende data gepland: 10, 17, 24, 31 januari van 9.00 tot 11.15 uur in het Dorpshuis in Meliskerke. Opgave vóór 17 de cember bij de heer A. Langebeeke tel. 01189-1311. Er zijn geen kosten aan de kursus verbonden. aangegeven dat een* onderne mingsplan nuttig is voor de bestaan de ondernemer. Dit komt omdat er een raming wordt gemaakt van op brengsten en kosten, en deze zijn er ook bij een bestaande onderneming. Een goede raming hiervan is een zeer belangrijk gegeven, want ook de be staande ondernemer zal van zijn winst zijn privé-uitgaven moeten be kostigen. Een eeuwenoud goed Nederlands ge zegde luidt: 'de tering naar de nering zetten' hetgeen neerkomt dat de uit gaven moeten worden aangepast aan de inkomsten. Wordt meer privé be steed dan er aan winst binnenkomt dan zal dit ten laste van het eigen vermogen gaan. Het maken van uw onderne mingsplan is minder moeilijk dan u op het eerste gezicht denkt want veel gegevens heeft u al. Wat uw kosten betreft kunt u veel halen uit de ac countantsrapporten van voorliggen de jaren, waarin als het goed is de praten over de vragen die op het menselijk vlak liggen, even groot is en voor sommigen nog belangrijker dan de financiële gevolgen. Toch moet de sentimentele houding t.o.v. het bedrijf, de grond en de omgeving worden doorbroken. Want alleen van het sentiment kun je niet leven. Vragen Er zijn veel zaken en veel vragen die bij doorgaan of stoppen op een ge zin afkomen. Deze uit de weg gaan is niet juist? Er zijn regelingen die wel licht in uw situatie passen. Er moet bekeken worden hoe het verder moet, wat de mogelijkheden zijn. Belangrijk is wat de belasting nog komt halen, wat er met de grond (pacht of eigendom) moet of kan ge beuren. Advies Bekijk samen met een deskundige of er aanpassingsmogelijkheden zijn in uw bedrijf, die het bedrijfsresultaat kunnen verbeteren. Kunt u dit niet waarmaken. Stop dan op tijd. Aan een gesprek met uw sociaal- ekonomisch voorlichter(ster) in uw gebied, kunt u ontzettend veel heb ben. Hoe weet je dat, zult u wellicht vragen. Omdat het ons vaak is ge zegd, soms pas 1 of 2 jaar na het stoppen of doorgaan. J. Markusse Grondprijzen in Brabant sterk gezakt De prijzen van landbouwgrond in Noord-Brabant zijn, na. twee ekstreem dure jaren, vorig jaar weer gedaald naar het nivo van eind 1984. Eén hektare landbouwgrond bracht eind vorig jaar gemiddeld ƒ46.500,— op, dat is ƒ12.000,— minder dan eind 1985. Dit blijkt uit het jaarverslag ruimtelijke ordening van de provincie Noord-Brabant. De hoogste prijzen voor landbouw grond worden momenteel betaald in De Kempen en De Peel. Het laagst scoren het westelijk kleigebied en het Land van Heusden en Altena. samenstelling van die kosten is opge nomen. U dient dan deze kosten van de afgelopen twee jaar door te ne men en op te tellen. Bij het doorne men van die kosten dient u zich steeds af te vragen of dezelfde kosten ook in de toekomst gemaakt moeten worden en zo ja of ze niet la ger kunnen. Indien u er tijd aan besteedt zult u merken dat er best nog weieens bezuinigingen mogelijk zullen blijken. Als u alle kosten op een rijtje hebt gezet is het zaak de opbrengsten te ramen. Bent u akkerbouwer dan kunt u voor de verwachte hoeveelhe den produkten houvast hebben aan uw bouwplan. Vanzelfsprekend zijn er punten die u vooraf niet kunt we ten zoals de weersomstandigheden. Heeft u nu een indruk van de te ver wachten hoeveelheden dan zult u een berekening moeten maken van de hiervoor te verkrijgen opbrengsten. Dat laatste zal het moeilijkste zijn. Heeft u nu ook nog een raming van uw privé-uitgaven gemaakt en zijn deze vermeerderd met de te verwach ten kosten hoger dan de verwachte opbrengsten dan zal uw vermogen afnemen. Ik adviseer u het hierbo ven aangegevene eens te proberen en u zult merken dat uw inzicht in het financiële gebeuren er door zal ver beteren. Opgemerkt wordt nog dat in de privé-uitgaven de belastingen en pre mieheffing begrepen zijn. D. Duinkerke "En die van Beth-Sémes maai den de tarweoogst in het dal, en als zij hun ogen ophieven, zagen zij de ark, en verblijdden zich, als zij die zagen" 1 Sam. 6 13 De mannen van Beth-Sémes zijn druk bezig om de tarweoogst bin nen te halen. Dat is altijd weer een wonder als er geoogst kan worden. We hebben dat nu een maal niet in eigen hand. Dat mer ken we zelfs in onze moderne tijd. Met alle hulpmiddelen zijn we als er overvloedige regenval is niet in staat om te oogsten. We blijven in alles van de Heere af hankelijk. Hebben we de afgelo pen tijd die les van de afhanke lijkheid weer mogen leren? We zijn met al onze wijsheid niet in staat om één korenhalm te doen groeien. Daar moet de Heere aan te pas komen. De oogst is het werk van Zijn handen. Als de Heere er niet in mee komt dan groeit er helemaal niets. En als er niet geoogst kan wor den of we de oogst niet binnen kunnen halen vanwege de weers omstandigheden dan merkt de boer dat al gauw in zijn porte- monnaie. Zonder gewas is er geen welstand. Dat er ondanks alles toch nog geoogst kon wor den is een reden tot dankbaar heid. Daarom is de dankdag voor gewas en arbeid zeker geen over bodige luxe. Als onze ogen er voor open gaan zien we dat iede re korenhalm en iedere aardappel een bewijs van Gods genade is aan ons. Een bewijs van Zijn goedertierenheid. Dan kan het niet anders of we komen in dank op onze knieën terecht. Het is pas dankdag als we bij de Heere terecht mogen komen. Dat gebeurde in Beth-Sémes. Terwijl ze aan het maaien zijn worden hun ogen naar de weg getrokken. Wat ze daar zien kunnen ze nau welijks geloven. Ja, toch is het waar, het is de ark des Heer en. De ark, die in de handen van de Filistijnen was gevallen. En kijk nu eens, de ark blijft staan. Met een wordt het werk op het land stil gelegd. Ze willen zo snel mo gelijk bij de ark komen. Wonder lijk! Nee, toch niet, want de ark Minister Braks is van mening dat bij beëindiging van een pachtovereen komst het melkkwotum terug moet naar de verpachter. Hiermee schaart de minister zich achter de recente uitspraak op dit onderwerp. Hij schrijft dit in een toelichting op een technische wijziging van de Beschik king superheffing 1988 van 14 okto ber jl. Heeft de pachtovereenkomst betrek king op het gehele bedrijf, dan moet de pachter bij beëindiging meewer ken aan de overgang van het hele kwotum dat aan het bedrijf is ge koppeld. Heeft de pachtovereen komst alleen op een deel van het be drijf betrekking, dan gaat bij beëin diging een evenredig deel van het kwotum over, tenzij pachter en ver pachter iets anders besluiten. Hierbij moeten zij zich wel altijd houden aan de grens van 20.000 kg/ha. Bo vendien moeten de pachter en ver pachter de hoeveelheid kwotum die ze willen overdragen in een schrifte lijke overeenkomst vastleggen. Uiteraard kunnen pachter en ver pachter afspreken dat de pachter bij beëindiging van de pacht in aanmer king komt voor een vergoeding van de verpachter. De Beschikking su perheffing regelt dit niet, netzomin als de overige kontraktuele verhou ding tussen pachter en verpachter. Wanneer de verpachter van mening is dat de pachter ten onrechte geen medewerking verleent, of wanneer beiden het niet eens worden over de hoogte van de hoeveelheid kwotum die ze willen overdragen, kan de ver I des Heeren was hen meer waard i dan de oogst. Is de Heere voor I ons ook meer waard dan alles wat het land voortbrengt? De ark wordt door de Levieten van de wagen getild. De wagen in I stukken geslagen om te dienen als brandhout voor het dankof- fer dat nu gebracht zal worden. j De koeien worden geslacht en op I het altaar geofferd aan de Heere. I Het offer komt op de eerste plaats en de oogst op de tweede plaats. Dat is dankdag. Er was j vreugde omdat de ark als het te ken van Gods tegenwoordigheid onder Zijn volk weer terug was. De ark weg betekende voor Israël dat God weg was. Nu de ark, die I in de handen van de Filistijnen i was gevallen weer terug is wil dat I voor deze mensen zeggen, dat de Heere weer temidden van Zijn volk wil wonen. Daarom ver blijdden ze zich. Temidden van j I de drukte van de oogst kunnen ze i niet anders dan dit dankoffer aan i de Heere brengen. Is het zo voor ons ook dankdag? Dankdag, zelfs als we niet binnen hebben kunnen halen wat we ge- j hoopt en verwacht hadden? Of i I zijn we meer verblijd om de op- 1 brengst van het land dan om de Heere? Dat we het zo druk heb ben, dat we niet aan een offer toekomen? Aan dankdag? Als we de gaven hebben en we missen de Gever dan zijn we nog arm. 1 Ten diepste gaat het er niet om of we veel of weinig hebben, maar I of de Heere ons genoegzaam deel j is. Dan kan het ook dankdag zijn I onder moeitevolle omstandighe- j den. Voor een ondankbaar mens is het nooit genoeg. Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Wie de Heere heeft, heeft genoeg I en genoeg is alles. Dan kunnen I we het met psalmdichter I eindigen: Gij hebt m' in 't hart meer vreugd gegeven, dan and'ren smaken in een tijd, als zij, door aards geluk verheven, bij koorn en most wellustig leven, in hunnen overvloed verblijd. Tholen ds. H. Verheul pachter een rechterlijke procedure beginnen. De bewindsman raadt ie dereen die een pachtovereenkomst wil afsluiten aan duidelijke afspra ken te maken zodat dergelijke rech terlijke procedures voorkomen kun nen worden. bestemmings plannen Made en Drimmelen Een wijziging van het bestem mingsplan Buitengebied wordt voor bereid voor een perceel grond langs de Dwarssteeg te Made. Het voorbe- reidingsbesluit met de daarbij beho rende tekening ligt voor een ieder ter inzage ter gemeentesekretarie en treedt in werking op vrijdag 4 no vember 1988. Zundert Een herziening van het ter plaatse geldende bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied van de voormalige vuilstortplaats "De Leemputten". Het voorbereidings- besluit is genomen om te voorkomen dat het gebied voor agrarische doel einden wordt gebruikt. Het voorbe- reidingsbesluit met bijbehorende te kening dat op 4 november in wer king treedt, ligt met ingang van 4 no vember ter gemeentesekretarie, sek- tor Ruimtelijke Ordening en Milieu, Markt 1 te Zundert, voor een ieder ter inzage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3