n«w»n« fm.SnS Jonge agrarische vrouwen ontmoetten elkaar ZAJK naar Straatsburg 'Samen met een Schot, een Duitser en een Deen op één kamer drankjes proeven APJW komt met boek over vormingsaktiviteiten 2^^ m jv Zeeuws Agrarisch m mW Jongeren Kontakt Kursus alternatieve landbouw aan MAS-Boxtel Bert Keur horst (PJGO) maakte vrienden op European Rally 'Effe Serieus' borduurt voort op 'Sukses'-formule mM BB Grote Markt 28 Onlangs vond een eerste kaderweek end voor jonge agrarische vrouwen plaats. Het weekend was bedoeld voor de vrouwen die bestuurlijk ak- tief zijn op regionaal en/of provinci aal nivo. Uit alle hoeken van Zee land en West-Brabant togen de vrouwen naar het laatste dorp in Ne derland - Aardenburg. Daar werden zij gastvrij ontvangen door Ria de Feyter, medewerkster van het vor mingscentrum Van Eeghenhuis/He- denesse. Op de 'agenda' stonden vooral orga nisatorische punten. Bijvoorbeeld: Hoe werk je samen in een vrouwen- regiogroep, welke methodes zijn er om de achterban enthousiast te ma ken, enz. Tijdens het weekend waren de 'poorten' van het Van Eeghen- huis min of meer gesloten voor de mannen. Na het weekend kon ik (schrijver dezes, van het mannelijk geslacht) het niet laten om in de tele foon te klimmen en enige deel neemsters op te bellen met de vraag: 'Hoe was 't'? Enthousiasme Iedere deelneemster die ik na afloop sprak was enthousiast over het weekend. Ans Kloet (vrouwenregiogroep de Bevelanden) vertelde dat ze vrijdag middag voor het weekend even wat weerzin voelde om aan 't weekend te beginnen. 'Na een lange werkweek moest ik me echt ertoe aanzetten om naar Aardenburg te gaan. Eenmaal daar gekomen viel dat beetje weerzin al snel van me af. Door de inbreng van Ria de Feyter raakten we al snel op elkaar betrokken. De rompslomp van de afgelopen week vergat je zo al snel'. Het was een zeer geslaagd weekend'. Ook Jacqueline Simons was enthou siast over het weekend. Jacqueline (provinciaal koördinatrice) was enigszins verrast door de aanpak van Ria de Feyter. 'Ik had verwacht dat Ria veel meer echt les zou geven (in leiding over de agendapunten). Het tegenovergestelde was waar. Ria heeft zelf bijna geen inleidingen ge houden, maar zij heeft vooral ons aan het werk gezet. Eigenlijk leer ik daar meer van, dan van uren lang naar iemand te moeten luisteren. Ria's aanpak heeft me ertoe aange zet om in het vrouwenwerk ook meer te gaan werken met zelfwerk zaamheid'. Eindelijk kennismaking Kennismaken met elkaar was niet het hoofdagenda-punt van het week end. Opvallend is dat alle na afloop geïnterviewde deelneemsters los van elkaar zeiden dat het weekend een goede gelegenheid was voor echte kennismaking. Ans zegt er het volgende van: 'Re gelmatig zijn er provinciale bijeen komsten. Je zou zeggen dat de ken nismaking dan wel voldoende uit de verf moet zijn gekomen. Toch is dat niet het geval. Bij - met name pro vinciale - bijeenkomsten is de agen da meestal dermate vol dat voor kennismaking weinig ruimte is. Er 'moet' zoveel op zulke bijeen komsten. Af en toe lijkt kennisma king niet waard er ekstra tijd voor in te ruimen. Je neigt ertoe om zo snel mogelijk zoveel mogelijk besluiten te nemen. Mijn ervaring is dat als je nooit tijd vrij maakt voor kennisma king, het samen tot iets besluiten ook steeds moeilijker wordt'. Ans verduidelijkt dit: 'Als je niet weet wie achter een bepaalde mening schuil gaat, dan begrijp je iemands mening niet. Tijdens een diskussie kan dit leiden tot veel tijdsverlies. Het duurt immers elke keer weer lang voordat je iemands mening be grijpt. Verder (zo voegt Ans toe) is het ook gezellig om tijdens een weekend eens te praten met elkaar over je eigen persoonlijke omstandigheden. Voor mij hoeft dat niet per se zo heel diep gaand, maar te weten wat iedereen zoal bezielt maakt alles veel ver trouwder'. Plaats van het vrouwenwerk Tijdens het weekend is toch ook meer gebeurd dan alleen maar ken nismaken. Gedurende de twee dagen bleek regelmatig dat de organisa- tiestruktuur van het agrarisch vrou wenwerk niet altijd even helder is. Zo kwam weer een keer duidelijk naar boven dat in de regio's het agrarisch vrouwenwerk zeer ver schillend georganiseerd is. Ook op provinciaal nivo bleek de struktuur niet voor iedereen duidelijk te zijn. Iedereen was het erover eens dat het agrarisch vrouwenwerk onder het plattelandsjongerenwerk moet blij ven bestaan. Wel vonden de deel neemsters dat de plattelandsjongeren organisaties zich wat opener moe ten opstellen naar het agrarisch vrouwenwerk. Ook naar het ZAJK-bestuur toe kan de samenwerking beter. 'Een vrouw in het Dagelijks Bestuur van het ZAJK-bestuur is hard nodig', aldus Ans Kloet. 'En eigenlijk is het vreemd dat het agrarisch vrouwen werk geen eigen vertegenwoordigster heeft in het bestuur van de nieuwe vereniging 3 PJO-Zeeland. In zowel Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt is uitgenodigd om op dins dag 17 januari een bezoek te brengen aan het Europarlement in Straats burg. Het programma in Straats burg omvat een rondleiding door de gebouwen van het Europees Parle ment. Ooit 'n Italiaan Italiaans zien spreken tegen 'n Deen die uitsluitend Deens praat Na de rondleiding vindt een diskus sie plaats met een delegatie leden van het Europarlement. Misschien een gelegenheid om uit de doeken te doen waarom een graanprijsdaling ongewenst is? Naast het aangeboden programma organiseert het ZAJK zelf nog enige 'leuke' programma onderdelen. De reis wordt gesubsi dieerd door de Europese Gemeen schap. Alle werkelijk geïnteresseer- ZAJK als 3 PJO worden veel beslui ten genomen die rechtstreekse in vloed op het agrarisch vrouwenwerk hebben! Eind november vindt een provinci aal overleg van agrarische vrouwen plaats. Deze organisatorische pun ten staan dan 'hoog' op de agenda. Volgend jaar weer! Thilda Kuypers (regio Oost Zeeuws- Vlaanderen) is ervan overtuigd dat zo'n weekend het volgend jaar per se weer moet plaatsvinden. 'Jaarlijks moeten we eens een paar dagen in tensief bij elkaar komen. Zo blijven we op de hoogte van waar iedereen staat, tijdens zo'n weekend is er ein delijk plaats om met elkaar vooruit te komen'. Thilda voegt daaraan toe: 'wat mij betreft mogen we het volgend jaar ook wat meer aandacht besteden aan 'kritiek uiten op el kaar' (zowel positief als negatief). Onder begeleiding van Ria de Feyter zal ook zo'n volgend weekend een grote kans van slagen hebben'. Jacques Roumen den kunnen deelnemen aan dit reisje (je hoeft dus niet in een of ander bestuur te zitten!). Het programma ziet in grote lijnen als volgt uit: maandagochtend 16 ja nuari vertrek uit Zeeland (de reis duurt ongeveer 7 uren), 's Avonds vindt een zeer aantrekkelijk pro gramma plaats in Straatsburg. Over nachting in Straatsburg. Dinsdag ochtend wordt het ZAJK verwacht in de gebouwen van het Europarle ment. Daar vindt de rondleiding en het gesprek plaats. De thuiskomst is om uiterlijk 22.30 uur. De eigen bijdrage voor het uitstapje bedraagt maksimaal ƒ60,per per soon. Opgeven kan tot en met dins dag 15 november bij Jacques Rou men, tel. 01100-21010 of 13709. Jacques Roumen Catherine Murphy, Gottfried Kirchengast, Pertti Haapaniemi, Ur sula Hunziker, Anders Bengtsson en Bert Keurhorst. De overeenkomst tussen deze eksotische namen is dat hun eigenaars samen met nog negentig andere plattelandsjongeren uit Europa deel namen aan de internationale 'European Rally'. PJGO-lid Bert Keurhorst, uit het Overijsselse Wesep, had onmiddel lijk 'ja' gezegd toen ze hem vroegen mee te gaan naar de jaarlijkse 'jamboree' van de 'European Comitte of Young Farmersclubs'. In 1980 was de Nederlandse PJGN het laatst gastheer van deze interna tionale ontmoeting van plattelands jongeren, die dit jaar plaatsvond in het Zuid-Engelse Hampshire. Gedu rende een week werden de delegaties uit veertien landen ondergebracht in een internaat en werd de deelnemers een aantrekkelijk, gevarieerd en en kele malen echt deftig programma voorgeschoteld. 'Sherry-recepties' in nationale kle derdracht, een ontmoeting met Prin ses Anne, een 'day-conference' over de problematiek van landbouw en platteland, een ekskursie naar een Engelse schapenfarm en dagtochten naar hoofdstad Londen en bad plaats Portsmouth maakten de uit wisseling tot een boeiende en leerza me gebeurtenis. Drie vriendinnen Maar het was vooral de ontmoeting met andere jongeren, leeftijdsgeno ten uit pakweg Finland, Zwitserland of Noord Ierland die de week vol gens Bert Keurhorst zo fantastisch maakte. 'Vooral de kontakten die je legt. Ik bedoel, stel je voor, samen met een Schot, een Duitser en een Deen op een kamer nationale drank jes proeven vertelt Bert en thousiast. Na het avondprogramma, dat meestal tegen twaalf uur ophield, gingen we natuurlijk nog vrolijk door op de kamers. Iedereen had wat bij zich, Whisky, Aquavit, Bee- renburg dus je kan nagaan dat Vrijdag 11 november 1988 liep uit op een groot gesmeer, met tandpasta, gel en scheerschuim. Zelf heeft Bert aan het bezoek drie vriendinnen overgehouden, waar hij nu mee korrespondeert en die hij volgend jaar vast gaat opzoeken. Deelneemster Lesley-Anne Fleming uit Schotland waarmee hij veel heeft opgetrokken, en Caroline en Nicola Dowding, twee 'mooie, jonge doch ters' van het gastgezin waar Bert ook nog twee dagen heeft doorgebracht en waarmee hij onder meer de New Forest Show, een soort landbouw RAI, bezocht. Geen jonge boer Hoewel Bert Keurhorst niet van plan is boer te worden, was de agrarische gerichtheid van de Rally voor hem geen probleem. Het thema was 'Campaign for the Country' en ging behalve over veiligheid op het be drijf en melkoverschot, ook over mi lieuvervuiling op het platteland. Ie der land moest een speech houden, en daaruit kwam naar voren dat in vrijwel alle landen de plattelands jongeren organisaties proberen meer betrokkenheid bij de landelijke ge bieden te krijgen. Zowel naar boeren toe en agrarische industrie, als naar stadsmensen. Om zo de vernietiging van het platteland tegen te gaan', al dus Bert. Volgend jaar vindt de European Rally plaats van 22 tot 28 juli, in An trim, Noord-Ierland. Belangstellen den kunnen zich nu reeds melden, bij Wilma Dehing, 030-730830. (Dit artikel is overgenomen uit 'Pla taan', een blad voor de besturen van de drie plattelandsjongeren organi saties in Nederland. Dit blad wordt uitgegeven door de werkgroep Alge mene Plattelands Jongerenwerk (APJW) van de Nederlandse Federa tie van Plattelands Jongerenorgani saties. Dit blad is gratis aan te vra gen op het volgende adres: Postbus 816, 3500 AV Utrecht). PJZ-agenda Afd. Walcheren: 11 november naar Zwemparadijs 'De Roompot', ver trek om 19.45 uur bij Resto Veerse- gatdam te Vrouwenpolder. Entree ƒ15,Opgave bij Annemarie. tel. 01180-26001. Afd. Zevenbergen: 11 november: 'Westernavond' i.s.m. de K.P.J. Plaats: Saloon 'de Mijlpaal' aan de Achterdijk. Aanvang: 20.00 uur. Kom verkleed!! 13 november: trimmen in de Tete- ringse bossen. Vertrek om 11.00 uur op 'Plein 1940' te Zevenberg- schenhoek. 19 november: provinciale bowling te Goes. Hiervoor opgeven bij Reinier Scheele (01682-2842). Afd. Langstraat: 19 november: pro vinciale bowling te Goes; 2 decem ber: filmavond te Zidewinde; 16 de cember: intern voetbaltoernooi. Provinciale aktiviteiten: 19 novem ber: provinciale bowling te Goes. Aanvang 17.00 uur. 21 november: H.B.-vergadering. 25-26-27 novem ber: kaderweekend voor (aanko mende) bestuursleden. 16 december: avond voor HB, DB en kommissiele den. 7 januari: PJZ-zeskamp. In het voorjaar van 1989 start de MAS-Boxtel met een kursus alterna tieve landbouw. Met alternatieve landbouw wordt bedoeld een wijze van landbouw waarbij met inachtna- me van landschap, milieu, welzijn van het dier en natuurlijke processen men komt tot ekonomisch verant woorde bedrijfsvoering. Redenen om te beginnen met onder wijs in de alternatieve landbouw zijn o.a.: toenemende regelgeving op mi lieugebied; beperkingen in de pro- duktiesfeer (kwota e.d.); toenemen de aandacht voor het landschap en het welzijn van het dier; behoefte van de konsument aan op meer na tuurlijke wijze voortgebrachte pro- dukten. De kursus is breed van opzet: vele onderwerpen uit de ecologische en biologisch-dynamische landbouw komen aan de orde. Vanzelfspre kend zullen diverse bedrijven be zocht worden. De kursus zal 10 we- Binnenkort rolt een nieuwe uitgave van het APJW van de persen. De uitgave, getiteld 'Effe Serieus' bevat ruim honderd suggesties voor afde lingen om met diverse inhoudelijke thema's aan de slag te gaan. De opzet van het boekje is gelijk aan de KPJN-uitgave 'Succes'. De in houd is samengesteld op basis van aktiviteiten die reeds suksesvol zijn georganiseerd in afdelingen van KPJ, CPJ en PJG. Aan de orde ko men onderwerpen als geloof, poli tiek, seksualiteit en relaties, krimi- naliteit, alkoholgebruik, aids, ho- meapathie, milieu, ontwikkelingssa menwerking, emancipatie meiden- werk, popmuziek, video, kompu- ters, diskriminatie e.d. ken duren en gedurende 1 dag per week te Boxtel worden gegeven en kost slechts ƒ250,— De doelgroep voor deze kursus Al ternatieve landbouw zijn die kur- sisten die de alternatieve landbouw bedrijfsmatig (gaan) uitvoeren of die binnen de alternatieve landbouw willen gaan werken en landbouwers die in de traditionele landbouw werkzaam zijn maar meer van de al ternatieve landbouw willen weten. Niet iedereen kan worden toegela ten, men moet voldoen aan de vol gende eisen: LAS-nivo (of daaraan gelijkwaardig b.v. praktijkerva ring); affiniteit met de bedrijfsmati ge landbouw; interesse in de alterna tieve landbouw. Voor geïnteresseerden bestaat de mogelijkheid om op onderstaand adres nadere schriftelijke en monde linge informatie te krijgen. Voor meer inlichtingen en aanmelding: MAS - Boxtel, Schouwrooij 2, 5281 RE Boxtel, tel. 04116-83333. De behandelde werkvormen zijn net zo gevarieerd: spellen, films, diskus- sieonderwerpen, ekskursies, kreati- viteit, toneel, video en uitwisse lingen. Waarschijnlijk zullen alle afdelingen een gratis eksemplaar van het boek toegestuurd krijgen. Daarnaast zal 'Effe Serieus' ook los te bestellen zijn. Heb je belangstelling voor deze uitgave, die tot stand gekomen is in samenwerking met de drie landelijke plattelandsjongeren organisaties KPJN, NCPJ en PJGN, neem dan kontakt op met Renee Lommen, me dewerkster van het APJW die het boek samengestelde. Adres Postbus 816, 3500 AV Utrecht, telefoon 030-730830. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19