Landelijke kleinfruitdag op 25 november Bomen die geen eerste klas fruit meer leveren gaan eruit Kaktusvoedsel 'prikkelt' de bloei van kaktus Start aanvoer krulsla Elke dag goed weer is meegenomen Wijziging Duitse verkeerswetgeving belemmering voor planten en bloemeneksport Onderweg werd de nieuwsgierig heid van onze fotograaf gewekt door het flinke stuk boomgaard dat men op het fruitbedrijf van C. de Wit in de Mooiseweg 6 be zig was te rooien. 'Je vraagt je dan af waarom wordt hier ge rooid. Is het vanwege de leeftijd of is het een andere reden? Even een praatje gemaakt. C. de Wit zelf was achter in de boomgaard, maar mevrouw De Wit stond me uiterst plezierig te woord. Half in het gesprek werd Cees erbij ge haald. Wat je dan hoort doet je toch wel even schrikken. Het be drijf van De Wit omvat 10 Vi ha fruitbomen van de meest gangba re soorten, Cox, Jonagold, Goud- reinet, Golden en nog enkele andere. De laatste twee jaar is vanwege vorstschade 2/3 ge rooid en weer opnieuw aan geplant. De aanplant Coxen, die 6 jaar oud is, moet ook gerooid worden vanwege de vorstschade - de stammen zijn al door gezaagd. Op het voorste gedeelte waar mijn aandacht door getrokken was, stonden nog perebomen (Conference en Doyenné du Co rnice) weliswaar 23 jaar oud maar toch vorstschade. Volgens De Wit geven de bomen die on danks de vorstschade toch geble ven zijn geen le klas fruit, al thans te weinig. De rentabiliteit van het bedrijf is dan natuurlijk te laag; als je dan ook nog zoals op 11 juni 1988 een hagelbui op je dak krijgt met een schade van 60% moet je van goede huizen komen om de moed er in te hou den' (Bewondering van akker bouwer en fruitteler voor deze in stelling is wel op z'n plaats, maar zo vroeg onze fotograaf zich af, hoe vertellen we dat onze konsu- menten??) Er is ook op THOLEN goed gebruik gemaakt van het droge weer. De grond knapte behoorlijk op zodat er gerooid, geploegd, gespit en gezaaid kon worden. Het ploegen kost dit jaar vooral op de zware grond be hoorlijk wat trekkracht. De struk- tuur is door de vele regen erg slecht en verdicht en het is een hele toer om het kapotgereden land gaaf geploegd te krijgen. Er wordt dan ook steeds meer toe vlucht genomen tot het spitten en eventueel gelijk zaaien. Men heeft dan geen sporen meer op het gezaai de, en de ploegzool of sporen van o.a. rooiwerkzaamheden worden dan ook eens een keer goed opgebro ken. Dit komt de ontwatering zeker ten goede. De omstandigheden waarop dit ploegen of spitten kan gebeuren zijn van groot belang, om hiermee de basis alweer te leggen voor een volgend seizoen. De grond is en blijft nog steeds onze belang rijkste produktie-faktor waar we zuinig op moeten zijn. Het is dan ook te wensen dat het voorlopig droog weer blijft en men volop gele genheid krijgt om het land tijdig ge reed te maken voor de winter, zodat deze zich kan herstellen. Onder glas groeit de kropsla nog snel, zeker met de zonnige dagen die we gehad hebben. De dagen worden echter steeds korter, waarbij het licht de beperkende groeifaktor gaat worden. Met weinig licht en naar verhouding nog hoge temperaturen kan de kwaliteit en kropvorm nade lig beïnvloed worden. Door de don kere vochtige dagen die men in som mige jaren rond deze tijd zo vaak kan hebben - waarbij het nog windstil is ook, zodat er een zg. dood klimaat ontstaat, kunnen di verse kwalen in sla optreden. Sla is een kwetsbaar produkt en kan in korte tijd van een mooi gewas veran deren in een misère. Eén van de meest gevreesde schimmelziekten is nog steeds de valse meeldauw ofte wel het wit. Ondanks dat er dit jaar veel rassen uitgeplant zijn met re sistenties tegen de tot nog toe beken de fysio's van deze schimmel, gaan de geruchten dat er toch weer wit is gesignaleerd van mogelijk een nieuw fysio. De strijd tegen deze kwaal, met steeds nieuwe resistente rassen, kan zo nog vele jaren door gaan. Dit komt de steeds zwakkere positie van de slateelt in de Nederlandse tuin bouw zeker niet ten goede. Op 25 november a.s. wordt in motel Tiel, Laan van Westroyen 10 te Tiel (bij afslag Rijksweg 15) de landelijke kleinfruitdag gehouden. De organi satie berust bij de Kommissie Houtig kleinfruit van de NFO en de Gewas- senkommissie van de NTS. Vanaf 9.00 uur is de ontvangst met koffie, waarbij tevens de informa tiestands bezichtigd kunnen worden. Deze betreffen: de proefresultaten kleinfruit op de proeftuin te Gelder- malsen; de kleinfruitproeven op de proeftuin te Horst; onderzoekresul taten op de proeftuin te Breda; akti- viteiten en resultaten met betrekking tot het kleinfruitonderzoek op het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp; CAD - Insekten en Bijen; aktualiteiten bij de gewasbe scherming; CAD voor Bedrijsuit rusting; boekenstand van NTS en NFO. Om 10.00 uur vindt de opening plaats door de heer P.A.J. Soberjé, voorzitter van de kommissie Houtig Kleinfruit. Om 10.10 uur houdt ing. W. van Mullem (CAT Tilburg) een inleiding over 'Aktiviteiten rond en hulpmiddelen bij de oogst van aard beien en houtig kleinfruit. Daarna volgen inleidingen door de heer G. Korse (kleinfruitteler) over 'Be drijfsvoering van een modern aardbeien- en houtig kleinfruitbe- drijf', de heer B. Vroegop (Vroegop AGF BV) over 'De positie van aard beien en houtig kleinfruit nu en in de toekomst, gezien vanuit de handel', en ir. J. Dijkstra (PF Wilhelmina dorp) over 'Aktualiteiten uit het kleinfruitteelt praktijkonderzoek'. Rond 16.00 uur wordt de dag geslo ten door de heer A. Geerts, voorzit ter van de Gewassenkommissie Aardbeien. Tussendoor en na afloop kunnen de informatiestands bezocht worden. De kosten bedragen 25, pp, bij aanvang van de studiedag te voldoen. Rooien van een perenopstand Zesjarige Cox. Duidelijk is te zien dat de stammen zijn doorgezaagd Over de verzorging van kakteeën en vetplanten bestaat verwarring. De bewering dat deze groep droogte- minnende planten nauwelijks enige verzorging «nodig hebben is onjuist. Kakteeën en vetplanten hebben het vermogen om in snel tempo het voorradige water op te nemen en dit vervolgens mondjesmaat te gebrui ken, afhankelijk van hun groei- en rustperiode. Het is daarom beter om veel water in een keer te geven dan af en toe een scheutje. De grondsoort moet goed waterdoorlatend zijn. Een dichte beharing en vaak dicht opeengeplaatste doorns vormen een uitstekend hulpmiddel om een te sterke verdamping door de felle zon in de oorspronkelijke gebieden af te remmen. Pokon kaktusvoedsel draagt door de speciale samenstelling vooral tijdens de groeiperiode - afhankelijk van de soort in ons klimaat veelal in de zo mer - bij tot een verantwoorde groei en een uitbundige bloei van de plan ten. Het dient in de groeiperiode eenmaal per week te worden gege ven. Tijdens de rustperiode, wan neer de plant nauwelijks enige akti- viteit vertoont, is eenmaal per maand genoeg om de planten in op timale konditie te houden. Ook een kaktus heeft verzorging nodig! Duitsers eten minder groente en fruit Inwoners van West-Duitsland heb ben het afgelopen jaar veel minder fruit gegeten, per hoofd van de be volking gemiddeld 13 kg minder dan in het jaar daarvoor. Het gemiddeld verbruik bedraagt nu ongeveer 80 kg per persoon. Het gemiddeld ver bruik van groente in de Bondsrepu bliek is heel licht gedaald, maar blijft rond de 77 kg per hoofd van de bevolking hangen. Brochure 'Bloemkwekerij, een internationale bedrijfstak' In samenwerking met de Nationale Bloemenvaktentoonstelling (2-6 no vember in Aalsmeer) heeft de Rabo bank de brochure 'Bloemkwekerij, een internationale bedrijfstak' uitge bracht. Hierin wordt ingegaan op de aktuele ontwikkelingen en toe komstverwachtingen in de bloem- kwekerijsektor. Vrijdag 11 november 1988 De Nederlandse eksport van planten en bloemen wordt getroffen door een wijziging van de Westduitse ver keerswetgeving. Er is een streep ge haald door de mogelijkheid onthef fing te krijgen van het rijverbod op zon- en feestdagen. Sinds 1 oktober geldt een algemene vrijstelling voor wegvervoer van bederfelijke le vensmiddelen, echter niet voor plan ten en bloemen. Vooral met het oog op de drukke decembermaand wor den de gevolgen gevreesd. Deze gevolgen van de veranderde Duitse verkeerswetgeving zijn door de EVO, Algemene Verladers- en Ei gen Organisatie te Zoetermeer onder de aandacht van de Nederlandse re gering gebracht. Gevraagd is in Bonn aan de bel te trekken om te be reiken dat de algemene vrijstelling ook voor het planten- en bloemen- vervoer gaat gelden. Krulsla, een vrij nieuw type sla, is vanaf 10 november tot eind april op de markt verkrijgbaar. Het produkt heeft een aantal belang rijke voordelen die de groei op de sa- lademarkt mogelijk maakt. Die voordelen zijn onder andere de smaak, knapperigheid, vorm en houdbaarheid. Krulsla is zoeter dan botersla en valt wat knapperigheid betreft tussen botersla en ijsbergsla. Het is een laag type sla met krullend blad, een geel hart en een lichtgroen buitenblad. Bij een temperatuur van 1-2°C is krulsla enkele dagen langer houdbaar dan botersla. De aanvoer van het nieuwe type sla, krulsla Nieuwe uitgave potplantenboekje verschenen Het Bloemenburo Holland heeft weer een nieuw potplantenboekje vervaardigd. Hierin zijn 678 pot planten beschreven, elk met een fo to. Het boekje kost 3,50, te bestel len via tel. 071-312031. Vaktentoonstelling trekt 77.000 bezoekers Zevenenzeventigduizend vakmensen en konsumenten bezochten de 26ste Nationale Bloemenvaktentoonstel ling, die van 2 t/m 6 november in de Bloemenveiling Aalsmeer werd ge houden. Dit aantal werd, ondanks een lichte daling ten opzichte van vorig jaar, algemeen als een sukses beschouwd. De organisatoren werden namelijk aangenaam verrast door een verho ging van het vakbezoek. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15