Hebt u wel eens een Zijden Hemdje geproefd???? Heruitgave oude topografische kaarten van Zeeland 1910/1920 in boekvorm BESTELBON J ACM MOl.tiS W SjOSCxA'HtfNÏ Nua twt \J> yM HA V V m w&W'' %mK*/ r Zo zcrg het Sloe er een kleine 80 jaar geleden uit. Ondergetekende bestelt bij Boekhandel Gittenberger Spuiplein 37 BRESKENS de Historische Provincie-atlas van ZEELAND. Intekenprijs 85, inclusief verzendkosten. Naam afzender Telefoon (0 Straat en huisnummer Postcode en woonplaats Handtekening Bon in enveloppe verst' *n zonder postzegel aan: BOEKHANDEL GITTENBERGER Antwoordnummer 1202 4500 VH BRESKENS rond 1900. De kaarten tonen elk perceel landbouwgrond en wei land afzonderlijk. Elke mei doornhaag, als voorloper van het prikkeldraad, staat er als perceel scheiding op aangegeven. Elke boerderij (meestal met naam) boomgaard en zelfs waterput vinden we er op terug. Het Sloe en de Braakman ziet men nog als diepe watergangen. U zult bij het bekijken van de at las ook weer herinnerd worden aan de scheurplicht die door de Duitsers in de oorlog werd inge voerd. Vanwege voedseltekort moest men toen van veeteelt weer naar akkerbouw overschakelen. De inundatie van Walcheren in 1944 met daarop volgend de wa tersnood van 1953 en de her- en ruilverkavelingen hebben het "groene Zeeland" voorgoed gro tendeels doen verdwijnen. Iedereen die belang stelt in de ge schiedenis van zijn woonomge ving zal versteld staan hoe land bouw, stedebouw, het wegennet en industrie zich de laatste 65 jaar ontwikkeld hebben. De Historische Provincie Atlas van Zeeland kan bij intekening besteld worden voor 85,per atlas inklusief verzendkosten (zie bestelbon). Ruilverkaveling, grensscheidin gen, gescheurd land, stads- en dorpsuitbreiding, iedereen die hier wel eens mee te maken gehad heeft kent de bekende topografi sche kaarten uit Delft op de over zichtelijke schaal van 1 25000. Door de heer Gittenberger uit Breskens, bekend van zijn "Zee land in oude kaarten" werden wij opmerkzaam gemaakt op het feit dat er eind januari 1989 een unieke reproduktie uitgave in kleur zal verschijnen van alle to pografische kaarten van de Zeeuws eilanden en Zeeuws- Vlaanderen van omstreeks 1910/1920 op de schaal van 1 25000. Het is een uitgave van ROBAS in samenwerking met de topografi sche dienst te Delft. De kaarten worden samen met een verkla ring van alle tekens en kleuren als atlas ingebonden en voorzien van een stofomslag. Formaat 32 x 46 cm, omvang 86 pagina's. De van de originelen nauwelijks te onderscheiden kaarten laten ons Zeeland zien in een tijds bestek toen men net van hoofd zakelijk akkerbouw op veeteelt was overgegaan. Dit vanwege de lage graanprijzen in Amerika Dijkmanszoet Aristokratie Van de 16e tot de 19e eeuw was het telen van appels en peren voorbehouden aan de aristokra tie. Langs bakstenen muren van buitenhuizen en kastelen werden fruitbomen in fraaie vormen ge plant. Men ging daarbij zo ver dat zelfs de muren werden aange past aan de boomvorm en zo ont stonden de zgn. golvende slange muren; de fruitboom als onder deel van de tuin en een pronkstuk voor de bezoeker. Rassen met een opvallende vorm of smaak waren favoriet. Het Zijden Hemdje, een populaire appel, met zeer gladde schil en eigen smaak in die tijd is hiervan een fraai voorbeeld. De zelfgekweek te appels en peren werden vaak benoemd naar de landeigenaar of naar de streek waarin men woon de. Voorbeelden te over: de Belle de Lunteren, Dijkmans Zoet, Echtelse Zoete, Gamerense Zure, Gerrie Roelof, Glorie van Veen- dam, Groninger Kroon, Ingrid Marie, Jakob Dirk, Jansteen, Notarisappel, Reinette van Ekenstein en Schellinhouter. Bij de peren komen we ze ook tegen: de Brakelse Marktpeer, de Zwijndrechtse Wijnpeer, de Zure Brederode en de IJsbout. En spreekt de romantiek niet uit de naam Maagdenpeer en Kamper Venus? Boeren bezaten meestal slecht onderhouden zelfgekweekte fruitbomen. Met de opkomst van handel en industrie veranderde dat ingrijpend. De vraag naar Nieuwe rode mutant van Elstar fruit in de stad nam toe en de rij ke handelaren en industriëlen be gonnen in de fruitteelt als aardige vorm van geldbelegging. De boomgaarden werden verpacht; de veredeling kwam nu op gang en oude tot dan toe veel gebruik te rassen werden op een zijspoor gezet en geraakten in de vergetel heid. Dankzij de inzet van veel partikulieren en kwekers is er toch nog veel bewaard gebleven. De Nederlandse Stichting Fruit- rassen zet dat vrijwillig werk nu professioneel voort. Opdat er niets meer verloren gaat J. Wierenga Het bedenken van namen voor nieuwe rassen levert bij kwekers en veredelaars nogal eens proble men op. Vroeger in de achttiende eeuw toen het kweken van nieu we rassen pas op gang kwam brak men zijn hoofd daar aller minst over. Vooral in het fruit lag de naam van een nieuw ras vaak dicht bij huis. Zo werd de appel vaak genoemd naar de heer bij wie de entenier in dienst was. Neem bijvoorbeeld de naam van het appelras "Mijnheer van Dijksterhuis mandappel". Deze appel groeide alleen op de bui tenplaats van de Heer van de Menkemaborg in het Noord- Groningse Uithuizen, Jonker A. Dijksterhuis. Dit ras is helaas verloren gegaan. Maar talrijke andere niet populaire rassen bestaan gelukkig nog dankzij de zorg bij partikulieren en kwekers of soms door toeval. Hebt u bij voorbeeld wel eens een Zijden Hemdje geproefd? Dat kan nog dankzij de in 1983 opgerichte Ne derlandse Stichting Fruitrassen die het voortbestaan van dit zeer oude ras en al die andere honder den oude en nieuwe fruitrassen tot haar doelstelling heeft gemaakt. Handel Natuurlijk kent iedereen de Advertentie I.M. Mooie verzameling van "Queen" van verschillende bomen (en stand plaatsen) 'Boskoop'mutanten Elstar, de Jonagold, de Cox's, de Alkmene, Karmijne en Golden Delicious. Moderne, smakelijke appelrassen die met de pereras sen Conference, Beurre d'Hardy, Beurre Lebrun, Bonne Louise en Triomphe de Vienne het leeu wendeel van de fruitopstanden op onze boomgaarden uit ma ken. Appels en peren die op grote schaal geteeld worden voor de handel. Maar ons land kent veel en veel meer rassen. Van zeer oud tot zeer jong. Rassen die het om allerlei redenen niet hebben gebracht tot de status "kommer- cieel interessant"; niet lekker ge noeg, niet houdbaar, niet pro- duktief genoeg, onvoldoende wintervast, enz. enz. Ze hebben een onvoldoende gekregen en zijn gezakt voor de toelating tot produktie op grote schaal. Een groot aantal partikulieren en (hobby)kwekers in ons land legt die strenge kriteria niet aan. Hoeft dat ook niet te doen. Zij willen voor hun plezier uit dik wijls nostalgische of historische overwegingen in hun tuin een paar "antieke" rassen in stand houden. De Nederlandse Stich ting Fruitrassen in Culemborg speelt op deze behoefte in en heeft inmiddels een grote kollek- tie oude (en nieuwe) fruitrassen verzameld. Onlangs heeft ze daarvan een overzichtsten toonstelling gegeven. "Van Eva tot Elstar". In een gidsje staat over haaf doelstelling "dat zij de oude, soms bijna verdwenen, rassen vanwege hun typische ei genschappen in stand wil houden (een genenbank dus) en dat zij het gebruik, de restauratie en aanplant van fruitrassen en oude boomvormen wil bevorderen. Op haar kwekerij zijn tientallen oude rassen meestal nog volop verkrijgbaar. Het enten van vruchtbomen zoals dat in de zestiende eeuw plaatsvond Vrijdag 11 november 1988 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13