Landbouwschap tot Kamer: Wateraanvoer voor landbouw moet mogelijk blijven Breimodewinkel Wolfederatie in Goes gesloten Livestock Control start laboratorium voor onderzoek Aujeszki Acmesa betaalt boer hoogste melkprijs Doorbraak in bestrijding van ziekte van Aujeszki Uitkomst Boerderij-onderzoek: korte wenken veehouderij Wateraanvoer voor beregening van landbouwgrond mag niet bemoei lijkt worden. Boeren moeten het risi co van droogteschade kunnen ver minderen. Bovendien heeft berege ning volgens onderzoek een gunstig effect doordat mest beter benut wordt. Het Landbouwschap wijst in een brief aan de Tweede Kamer de sug gestie van de Natuurbeschermings- raad af om wateraanvoer sterk te be moedigen. De adviezen van deze raad zijn dinsdag onderwerp van ge sprek in een overleg tussen de Ka mer, minister Braks van landbouw en minister Smit van verkeer en wa terstaat. Bij de discussie over gebiedsvreemd water heeft de Natuurbeschermings- raad ten onrechte het probleem van de overschotten betrokken, vindt het Landbouwschap. Volgens de raad heeft aanvoer van water voor de ver hoging van de produktie geen zin meer bij overschotprodukten als graan en zuivel. Gewassen waar een overschot aan is en produkten waarbij dat niet het geval is worden volgens het Land bouwschap echter in één stroomge bied geteeld. Het is onmogelijk om het beheer van het waterpeil hieraan aan te passen. Bovendien is ook voor de teelt van overschotproduk ten goed waterbeheer nodig. Met het oog op de verlaging van-de kostprijst en verbetering van de kwaliteit moe ten droogtelen wateroverlast voor komen worden. Mest Een ander advies van de Natuurbe- schermingsraad is om het waterpeil in het voorjaar hoger te houden om zo de aanvoer in de zomer te kunnen beperken. De hoge waterstand in het voorjaar zal het uitrijden van mest niet echt belemmeren omdat de mestregels dit al onmogelijk maken, denkt de raad. Het Landbouwschap wijst erop dat door de wetgeving de boer juist in het vroege voorjaar mest wil uitrijden. Aanvoer van gebiedsvreemd water is ook noodzakelijk om verzilting van het water te voorkomen. Daarom moeten sommige gebieden met veel zoet water worden doorgespoeld. Het Landbouwschap vindt dan ook dat per stroomgebied moet worden bekeken of de aanvoer van water van Maas en Rijn gewenst is. De be langen van landbouw en natuur moeten daarbij betrokken worden. Op 29 oktober jl. is de breimodewin kel in Goes van de Nederlandse Wol federatie gesloten, wegens een te laag rendement. De wolwinkel in Goes is de laatste in de keten van de Wolfederatie die het veld moest rui men. De winkelauto verdwijnt ech ter niet, integendeel. Er komt bin nenkort een nieuwe, zodat de heer J. van Kerkhoven zijn klanten nog be ter'van dienst kan zijn. Bovendien heeft de Wolfederatie een nieuwe vestiging voor opslag en stalling van de winkelauto op het bedrijvencen trum te Goes, Alb. Plesmanweg 80, in gebruik genomen. In principe zal de heer J. van Kerkhoven hier elke donderdag aanwezig zijn. Boeren die melk leveren aan de zui velfabriek Acmesa te Assen ontvan gen de hoogste melkprijs in Neder land. Dit blijkt uit het melkprijzen- onderzoek over 1987 waarvoor het landbouwweekblad Boerderij het initiatief nam. Acmesa betaalde de melkveehouders vorig jaar 77,13 per 100 kg melk. Van de vier grote zuivelondernemin gen in Nederland leidt DMV- Campina te Veghel met een prijs van 75,00 per 100 kg. Op de tweede plaats eindigt Melkunie Holland te Woerden (74,49). Daarna volgt Co- berco te Zutphen (74,27). De laagst betalende van 'de grote vier' is Noord-Nederland te Leeuwarden met een prijs van 73,83. Boerderij, die in zijn onderzoek alle prijzen vergelijkbaar maakt onder meer door ze te herleiden tot melk met dezelfde vet- en eiwitpercentages Andere toetsing voor verbouwing boerderijen De gemeenten in Noord-Brabant mogen voortaan verbouwingen van boerderijen in het buitenge bied zelf toetsen ter bescherming van hun kultuurhistorische, landschappelijke en architektoni- sche waarde. Het gaat daarbij om verbouwingen voor niet- agrarische woondoeleinden. Tot dusverre was deze toets in han den van de provincie. Kontrole blijft er natuurlijk wel; bij iedere behandeling van een verbouwingsaanvrage zullen GS nagaan of het gemeentebestuur de planologische en vormge- vingstoets naar behoren heeft uitgevoerd. De nieuwe werkwijze gaat op 1 januari 1989 in. Opheffingsuitverkoop in de winkel van de Wolfederatie in Goes, eind oktober en uitbetalingskondities, konstateert dat het verschil tussen de hoogste en laagste melkprijs 4,09 per 100 kg melk bedraagt. Hoewel de verschil len ogenschijnlijk klein zijn, hebben ze veel invloed op het inkomen van de melkveehouder. Een cent prijsver schil per kg betekent voor het gemid delde Nederlandse bedrijf met 48 koeien een bedrag op jaarbasis van 3.000. De gemiddelde melkprijs steeg in 1987 licht met 0,36 procent tot 74,56 per 100 kg melk. In 1986 was er nog sprake van een daling van één pro cent. De toename van de melkprijs was het meest te danken aan hogere kaasprijzen. Het onderzoek toont te vens aan dat de meeste zuivelonder nemingen in 1987 meer toevoegden aan de financiële reserves dan in 1986. Ondernemingen met een goede melkprijs reserveerden meestal ook het meeste. Werkgelegenheid in relatie tot omvang veestapel Er is een duidelijke relatie tussen de omvang van de Nederlandse veesta pel en de werkgelegenheid. Bij de diskussies over de grootte van onze veestapel dient met dat aspekt wel degelijk rekening te worden gehou den. In de diskussie over de verzu ring van ons milieu wordt steeds meer de omvang van de veestapel be trokken. Zowel in politieke kringen als daarbuiten wordt gesproken over een halvering van de veestapel. Dat betekent naar schatting van de voor zitter van het produktschap voor vee en vlees (pvv), ir. R. Tazelaar, dat daarmee het bestaan van een 170.000 arbeidsplaatsen in ons land op de tocht komt. Veghel komt met eigen 'mestbeleid' Het is de twaalf meest verzuurde ge meenten van Noord-Brabant niet ge lukt om gezamenlijk afspraken te maken over eenzelfde beleid voor de aanpak van de mestproblematiek. Het kollege van B. en W. v^p Veghel heeft gezegd in de loop van novem ber met een eigen tijdelijk beleid te komen. Een deel van de Veghelse raad vindt mestopslag in bassins een achter haald station en voelt meer voor het verbranden van mest. Sommige raadsleden zijn van mening dat de gemeente niet de provinciale, maar de landelijke adviezen moet volgen. ONTWA TERING. Ieder jaar blijkt dat ér aan de ontwatering van het grasland nog veel mankeert. Hier door blijven grasgroei en grasbenut- ting achter. Ook het grasbestand gaat sneller achteruit, waardoor her- inzaai nodig is. Het ophalen van slo ten en zo mogelijk draineren, kan vee! verbetering geven. Verbeter ge zamenlijk met Uw buurman de ont watering. Investeren in dit soort ver beteringen geeft een hoog ren dement. AFRASTERING. In het najaar komt het noga! eens voor dat vee uit de weide breekt. Kontroleer de af rastering regelmatig, en zorg voor een goed werkend schrikapparaat. Voer direkt reparaties uit bij konsta- tering van een defekte afrastering. Dit is in het belang zowel van U als Uw medemens. ONDERHOUD. Indien U de voe- derwinningsmachines en de kunst meststrooier niet meer gebruikt, rei nig ze dan en berg ze op. Olie verver sen en door smeren niet vergeten. Goed onderhoud en droge bewaring is van groot belang voor de levens duur en voor een goede werking in het volgende seizoen. VOORDROOGKUILEN. Er zijn deze zomer uitstekende voordroog- kuilen gewonnen. De hoeveelheid is groter dan vorig jaar, maar ook de kwaliteit is stukken beter. Zorg dat het goede voer goed blijft. Let voor al op de afdekking, zorg dat het plastic niet stuk gaat. Livestock Control B.V. te Wijk bij Duurstede gaat een nieuw laborato rium stichten, EIA LAB, dat een be langrijke bijdrage moet gaan leveren aan de door de.overheid gestimuleer de bestrijding van de ziekte van Au jeszki in de varkenshouderij. Voor de financiering hiervan heeft Livestock nieuwe aandelen en een achtergestel de lening geplaatst bij het biotechno- logiefonds van de Rabobank. Dit fonds verwerft daarmee als nieuwe aandeelhouder een belang van 33 procent. De ziekte van Aujeszki ontstaat door een virus. De bestrijding vindt plaats door vaccinatie. Livestock Control bepaalt met behulp van een moderne biotechnologische test het zoge naamde gl-antilichaam in het var- kensbloed en kan daardoor onder scheid maken tussen varkens die in kontakt zijn geweest met het veldvi- rus en gevaccineerde varkens. Besmette varkens kunnen hierdoor versneld worden afgevoerd en vor men derhalve niet langer een bedrei ging voor de gezonde dieren. Het EIA LAB werkt met een ver gaand geautomatiseerd proces, zodat het bloedonderzoek snel en goed koop kan worden uitgevoerd. Als af nemers van deze dienst ziet EIA LAB fokkerijgroeperingen, provin ciale gezondheidsdiensten en de indi viduele varkenshouder. De aan- vangskapaciteit van het laboratori um is zodanig dat tweemaal per jaar bloedmonsters van 600.000 varkens kunnen worden getest. In de bestrijding van de ziekte van Aujeszki is onlangs een doorbraak bereikt met de ontwikkeling van een Aujeszki-teststof. De in Apeldoorn gevestigde firma Euro-Diagnostics heeft de test ontwikkeld en er oc trooi op aangevraagd. Wetenschap en handel wachten met spanning op grootschalige invoering van de nieu we methode. De teststof voor de ziekte van Au jeszki is ontdekt op het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) te Lelystad, de rechten ervan zijn opge kocht door Euro Diagnostics. De tëst onderscheidt gevaccineerde en geïnfekteerde varkens, gebaseerd op zgn. 'snuffelmolekulen'. Deze stof fen reageren op antistoffen die het dier heeft opgebouwd na inenting te gen de ziekte van Aujeszki. De snuf felmolekulen (monoklinale antistof fen) geven precies aan of er antistof fen tegen de virusziekte zijn ont staan door vaccinatie dan wel door infectie. Niet reagerende vloeistof fen komen van geïnfekteerde var kens. De besmettingshaard kan door de nieuwe methode worden op gespoord en opgeruimd. Met deze methode is het volgens we tenschappers mogelijk dat de ziekte van Aujeszki wordt uitgeroeid. Voor de eeuwwisseling lijkt dit echter niet meer te gebeuren. Wintertip Probeer de temperatuur in uw zeu- genstal met individueel gehuisvest zeugen rond de 18°C te houden. In stallen met groepshuisvesting is 16°C voldoende. Een te lage stal- temperatuur kan naast schrale en grauwe zeugen veel problemen ge ven, o.a. verwerpen. Ook zal het ge boortegewicht van de biggen dalen, met alle gevolgen van dien. Op dit moment is het al raadzaam om deze staltemperatuur m.b.v. een mini/maxi-thermometer te kontrole- ren. Is bijverwarmen niet mogelijk, dan is het noodzakelijk om de voer- gift te verhogen. Een vuistregel hier bij is: 100 gram voer per zeug extra per 1°C onder de norm. Het scheren van rundvee Bij het begin van de stalperiode is het een goede zaak aandacht te besteden aan het voorkomen van uitwendige parasieten op vee. Hier bij doelen wij met name op: ring worm (schimmelschurft); schurft - veroorzaakt door mijten; luizen. Scheren is een belangrijke maatregel om aantasting door deze parasieten te beperken. Het micro-klimaat wordt hiermee voor deze schadever- wekkers ongunstiger; ze kunnen zich minder goed uitbreiden. Een behandeling met chemische middelen zal niet altijd zijn te voor komen. Het is van groot belang te weten wat de oorzaak van de huid aandoening is. In de praktijk wor den nog wel eens verkeerde middelen ingezet met het gevolg dat de behan deling niet effektief is. Bloedonderzoek van verwerpers Veehouders zijn verplicht bloedon derzoek op besmettelijk verwerpen te laten verrichten als koeien ver werpen. In Noord-Brabant zijn 400.000 drachtige koeien, waarvan er 2% verwerpen. Dit zijn er dus 8.000. Jaarlijks ontvangt de Gezondheids dienst 2.000 bloedmonsters van verwerpers, dit is dus slechts 25% van het totaal. Gezien het feit dat Brucelosse of besmettelijk verwer pen in Zuid-Nederland de laatste tijd meer voorkomt, is deze waarschu wing op zijn plaats. Dit onderzoek is bovendien voor de veehouder zelf kosteloos, de Ge zondheidsdienst betaalt het bloed- tappen en het onderzoek. Eigen vereniging eierexporteurs Vorige week hebben de Nederlandse exporteurs van gesorteerde kon- sumptieëieren besloten een eigen vereniging op te richten. Dit naast de Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhandelaren. Ook de koöpe- ratieve eierexporteurs kunnen zich bij de nieuwe Vereniging van Eierex porteurs (VEE) aansluiten. De ex porteurs zijn van mening dat hun af brokkelende positie op de Westduit- se afzetmarkt een gezamenlijke in spanning noodzakelijk maakt. Voor volgend jaar is reeds een beperkt budget voor exportbevordering be schikbaar. Jaarverslag Stichting voor het Fokkerijwezen in de Varkenshouderij Onlangs is het jaarverslag over 1987 van de Stichting voor het Fokkerij wezen in de Varkenshouderij ver schenen. De stichting houdt zich vooral bezig met taken voortvloei end uit de Berenverordening, nadat in 1986 overeenstemming bereikt is over de splitsing van taken tussen de Stichting voor het Fokkerijwezen en de Vereniging van Fokkerij instellingen van Varkens. Vrijdag 11 november 1988 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11