Gewestelijke Raad Noord-Brabant afkeurend over nota sociaal-economisch beleid KIMLC De FOR forever? Samenwerking kommentaar over geld en goed CD A-kamerleden op bezoek bij BD-bedrijven Landbouwschap wil schade door ganzen volledig vergoed zien In de nota "Landbouw en Milieu" van de externe adviesgroep sociaal-ekonomisch beleid provincie Noord-Brabant is in de ogen van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord- Brabant "rijp en groen" bij elkaar gebracht. Bovendien blijkt vaak dat de schrijvers de bedrijfstak landbouw met zijn toeleverende, dienstverlenende en verwerkende bedrijven en hun organisaties slechts beperkt te kennen. Bij een aantal aanbevelingen vraagt de Raad zich af of ze een bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de problematiek. De nota met het advies is behalve aan de Gewestelijke Raad ook aan andere externe provinciale adviesra den aangeboden. De Raad zal zijn mening over de nota aan het provin ciaal bestuur kenbaar maken, zo werd in de vergadering van 27 okto ber besloten. Bescherming grondwaterwinge- bieden Op grond van de Wet Bodembe scherming dienen Provinciale Staten vóór 1 januari 1989 een grondwater- beschermingsverordening vast te stellen. Dit kan vergaande gevolgen hebben voor de agrarische bedrijfs voering in onder andere bepaalde beschermingszones van waterwinge bieden. In het bestuurlijk overleg met het provinciaal bestuur en de waterleidingbedrijven in Noord- Brabant is overeenstemming bereikt over een pakket van maatregelen ten behoeve van de waterwingebieden en de beschermingszones van de water wingebieden Boxmeer en Vier lingsbeek. Vanwege het algemeen verbod op het gebruik van kunstmest en dierlij ke mest, zal er naar gestreefd wor den het agrarisch gebruik van de gronden in de waterwingebieden (puttenvelden) zo spoedig mogelijk te beëindigen. Op basis van de over eenstemming over de hoofdlijnen voor een schadevergoedingsproce dure met de daarbij behorende schade-komponenten wordt mo menteel in een werkgroep verder ge werkt aan een voorstel voor een schadevergoedingsregeling met ver goedingsnormen voor de verschillen de schade-komponenten, dat tesa- men met de mestnormerings- voorstellen aangeboden kan worden aan Provinciale Staten. De partijen achten het, voor zover graslandexploitatie niet inpasbaar is in de bedrijfsvoering noodzakelijk dat de gronden worden aangekocht door het waterleidingbedrijf. Ontheffing zaadbietenteelt Uit het verslag van de kontrolekom- missie is gebleken dat de preventieve maatregelen in 1988 ertoe geleid hebben dat geen vergelingsziekte is opgetreden als gevolg van de zaad- bietenveldjes. De praktijkveldjes van de zaadteeltbedrijven waren dit jaar deels in bietenvrije en bietenar- me gebieden gelegen. De Gewestelijke Raad heeft in gestemd met het verzoek van het kweekbedrijf Van der Have te Ril land om op het bedrijf te Moerstra ten kassen op te richten in verband met de uitbreiding van de zaadbie tenteelt. Hieraan is de voorwaarde verbonden dat de open praktijkveld jes in de toekomst uitsluitend in bie tenvrije gebieden worden geloka liseerd. Bijscholing van werknemers Bij wijze van proef zullen voor werknemers in de land- en tuinbouw mogelijkheden tot bijscholing wor den gekreëerd. Deze zullen vorm krijgen in goed overleg met werkge vers, van wie verwacht wordt dat zij deelname zullen stimuleren. Boven dien zal deelname aan de bijscho- lingskursussen geen financiële nade lige gevolgen voor één van de partij en hebben door landelijk te treffen kompenserende maatregelen. De kursussen zullen gegeven worden op Middelbare Agrarische Scholen. Er wordt gedacht om één of meer van onderstaande kursussen op één Vrijdag 4 november 1988 of meer scholen te organiseren, te weten: automatisering en informati ca; gewasbescherming en het om gaan met gewasbeschermingsmidde len; veiligheid en arbeidsomstandig heden in de land- en tuinbouw. Provinciaal Aktieprogramma Klein Chemisch Afval Het Provinciaal Aktieprogramma Klein Chemisch Afval heeft tot doel een struktuur te ontwikkelen voor een integrale verwijdering van kleine partijen chemisch afval. Voor de land- en tuinbouw heeft dat vooral betrekking op restanten bestrij dingsmiddelen, diergeneesmiddelen en probleemstoffen zoals verf, olie en dergelijke. In het aktieprogram ma voor Noord-Brabant wordt de verwijdering van het klein chemisch afval opgesplitst in vier deelprojek- ten, te weten, landbouw, overige be drijven, huishoudens en restanten uit minerale vloeistof5fscheiding. De Gewestelijke Raad is van mening dat in het voorgestelde overleg er naar gestreefd dient te worden aan sluiting te zoeken bij het landelijk op te starten beleid. Voorts acht hij het niet raadzaam om het beleid te rich ten op een gekombineerde inzame ling van klein chemisch afval met landbouwplastic en steenwol uit substraatteelt, vanwege de aard van deze stoffen. Waterzaken De Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant heeft het voor stel van het technisch sekretariaat van de Kommissie Grondwaterwet Waterleidingbedrijven voor de droogteschadevergoedingen niet aanvaard, omdat hun bezwaren te gen de berekeningen niet zijn geho noreerd. Echter, omdat onderkend wordt dat de schadeclaims om af wikkeling binnen afzienbare tijd vragen, zullen de vergoedingen over de jaren 1966 tot en met 1988 op ba sis van de voorstellen worden uit gekeerd. Sedert 1 januari 1973 bestaat de re geling van de fiskale oudedagreserve voor zelfstandigen. De bedoeling van deze regeling, die wordt afge kort tot FOR, is te sparen voor de oudedag binnen de eigen onderne ming. De opbouw van de FOR vindt plaats door een jaarlijkse reservering ten laste van het onzuiver inkomen. Voor 1988 mag tot een winst van ƒ58.664,11.5% gereserveerd wor den en 10% over het winstbedrag boven het hiervoor genoemde. De maksimale toevoeging voor 1988 be draagt ƒ16.653,terwijl het altijd is toegestaan minimaal ƒ1.059,te re serveren. Het gevolg van gebruikma ken van de FOR is dat er jaarlijks een belastingbesparing valt te reali seren, want uw belastbaar inkomen daalt. De toevoeging is niet verplicht en u kunt ieder jaar opnieuw beslissen of het aantrekkelijk is van de regeling gebruik te maken. Bij niet toevoegen moet dit de fiskus gemeld worden. Overigens is het zo dat op de jaar lijkse reserveringen de door u betaal de premies voor beroeps- of be drijfspensioenfondsen in mindering worden gebracht. Tot zover de opbouw, want het zal u duidelijk zijn dat er een moment komt waarop u met de belasting dienst tot een afrekening moet ko men. In het algemeen is dit het jaar na het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Hierbij is er een aantal moge lijkheden. Bij staking van de onder neming tegen een bijzonder tarief, waarbij een eventueel onbenut deel van de stakingsvrijstelling (maksi maal ƒ35.000,mag worden ge bruikt. Blijft u na uw 65ste nog on dernemer, dan vindt afbraak plaats in vijf jaar waarbij het alsdan vrij vallende bedrag tegen het normale (progressieve) percentage inkom stenbelasting wordt belast. De af braak is geheel onbelast indien u een stamrecht bedingt waarbij u echter dient te bedenken dat de uitkering ten gevolge van dit stamrecht nor maal belast worden. Na vele jaren is er een wijziging gekomen in een van de communi catiemiddelen van de KNLC- organisatie en de provinciale or ganisaties met de leden. In geza menlijkheid met de andere CLO's verschijnt "Oogst" ter wijl voor de eigen identiteit de standsorganisaties hetzij inge bonden, hetzij los nog het één en ander meesturen. Op dit punt is het nog verscheidenheid in geza menlijkheid. Toch is deze ontwikkeling voor een aantal provinciale organisa ties aanleiding geweest om te be zien of er niet iets kan en moest veranderen. Enkele provinciale KNLC-organisaties hebben besloten samen een editie uit te geven. Groningen en Drenthe doen samen, Overijssel en de IJs- selmeerpolders en tenslotte Gel derland en Utrecht. Een terechte keuze deze samenwerking; tenslotte moet in het belang van de leden ook de kostenkant in de gaten gehouden worden en houdt ergens de grens van historie en autonomiteit op. Deze op reali teit en zakelijkheid gebaseerde samenwerkingsvormen zullen naar de toekomst toe niet op zich staan. Immers hoe men ook te gen de land- en tuinbouw en te gen het landbouwbeleid aan kijkt, het proces, dat in een zich steeds hoger economisch ontwik kelde samenleving, steeds minder mensen voldoende voedsel pro duceren is ook diep historisch be paald en gaat door. Daarbij zul len we als organisaties er naar moeten streven dat er zoveel mo gelijk economische gezonde zelf standige boeren- en tuindersbe- drij ven zijn en toekomst hebben. Dat kan niet door op de plaats van de boer of tuinder als onder nemer te gaan zitten en is ook niet door veel regelgeving af, te dwingen. Dit zal moeten gebeu ren door een goede in frastructuur. Een onderdeel van die infrastruc tuur zijn ook de organisaties die de individuele en collectieve sociaal-economische belangen van boer en tuinder zo efficiënt mogelijk moeten behartigen. Dat houdt in dat ook de organisa tiestructuur en invulling niet een voor altijd vaststaand gegeven is. Mogelijk dat via de nieuwste communicatiestructuur van Oogst en Landbode er weer een verdere aanzet gegeven is om met deze discussie en zelfs met een mogelijke invulling daarvan door te gaan. Marius Varekamp Voorzitter KNLC Een minder plezierige wijze van af rekenen ontstaat indien uw onderne mingsvermogen, onverschillig door welke oorzaak dan ook, lager wordt dan het op dat moment totaal gere serveerde bedrag want in dit geval moet het meerdere vrijvallen. Dit be tekent dat een op deze wijze vrijge vallen bedrag bij de belastingheffing is begrepen in het belastbare inko men en waarbij de inkomstenbelas ting wordt berekend tegen het nor male tarief. Dit kan tot nare situaties aanleiding geven. Te denken valt hierbij aan de omstandigheid dat uw ondernemingsvermogen lager wordt omdat u verlies maakt en u boven dien, u moet toch ook leven, opna men doet voor privé-uitgaven. In de ze situatie is het zelfs denkbaar dat u ondanks het feit dat u verlies maakt toch belasting verschuldigd bent, omdat, zoals reeds aangegeven, de vrijval van de FOR als inkomen wordt opgenomen. Wellicht is het zinvol uw eigen situa ties eens te vergelijken met dit voor beeld, want voorkomen is beter dan genezen. D. Duinkerke Dertienhonderd belangstellen den bij open dag chemie NIZ0 Circa dertienhonderd belangstellen den maakten afgelopen zaterdag ge bruik van de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de open dag chemie van het NIZO. De bezoekers werd door middel van bijna vijftig demonstraties een indruk gegeven van het brede onderzoeksveld van het zuivelresearchcentrum. Het startschot voor de NIZO- bijdrage aan de landelijke Open Dag Chemie werd gegeven door Mr. W. Blanken, burgemeester van Eede. Opvallend was de relatief grote be langstelling van jongeren onder de 18 jaar en de getoonde interesse voor de nieuwste onderzoekmethoden. Behalve dat er veel was te zien was er ook het nodige om te proeven en om mee naar huis te nemen. Kamerleden van het CDA hebben vorige week een kijkje genomen bij Biologisch Dynamische (B. DJ-bedrijven in Lelystad. De kamerleden, onder wie mevrouw Oomen, en de heren Lansink, Esselink en Van Noord, stelden zich op de hoogte van het biologisch dynamisch land- bouwen op een moderne manier. De kamerleden werden op een platte wagen achter een trekker rondgereden. Het Landbouwschap is het volstrekt oneens met een plan van minister Braks om schade aan landbouwge wassen door ganzen niet meer te ver goeden in gebieden waar extra jacht- mogelijkheden zijn geschapen. Vol gens het schap is het onjuist om op deze manier het risiko van schade bij jagers en grondgebruikers op tafel te leggen. Ook het voorstel van de minister om een eigen risiko in te stellen gerela teerd aan de bruto-opbrengst van een gewas is voor het Landbouw schap niet acceptabel. Dit heeft het Landbouwschap aan minister Braks geschreven in een advies over diens Ganzennotitie. Hierin staan voor stellen om de schade door ganzen te rug te dringen en de schade- uitkeringen te verminderen. Door het toenemend aantal overwin terende ganzen in Nederland krijgen steeds meer gebieden en landbouw bedrijven te maken met schade. Des ondanks zijn boeren over het alge meen bereid voedselzoekende gan zen op het land te accepteren. Voor waarde hierbij is dat de ontstane schade volledig wordt vergoed. In de brief aan de minister wijst het Land bouwschap erop dat als gevolg van internationale afspraken boeren overlast van ganzen moeten accepte ren. Deze acceptatie staat of valt, al dus het Landbouwschap, met een volledige schade-vergoeding. De schade veroorzaakt door ganzen kan volgens het Landbouwschap te ruggedrongen worden door het in gereedheid brengen van speciale ge bieden waar ganzen voedsel kunnen zoeken. Dergelijke fourageermoge- lijkheden kunnen bijvoorbeeld wor den ontwikkeld in speciaal daarvoor aangekocht land. Volgens de minis ter is dit echter een te kostbare oplossing.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5