Oud-inwoner Noordgouwe aan koningin Beatrix voorgesteld Drs. R. Zijlstra pleit voor krachtenbundeling in land- grotere en tuinbouw Melkvervoer per schip voor DMV-Campina helft goedkoper Reusel wacht na jaar nog op lokatie mestfabriek Door heldendaad bleef in 1953 Schouwsedijk behouden Subsidie Zeeuws Landschap voor aankoop in Yerseke Moer Instelling Kommisie Ar beidsomstandigheden diervoedersektor Een sterkere bundeling van krachten is nodig om de konkurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuin bouw ook in de toekomst te waar borgen. De tijd is rijp dat de agrari sche standsorganisaties de diskussie openen over de oprichting van een Nederlandse Landbouwfederatie. Om een direktere binding tussen produktie en markt te realiseren zul len ook de koöperaties meer moeten samenwerken en waar mogelijk moeten samengaan. Bijvoorbeeld in de aardappelensektor is meer lande lijke samenwerking mogelijk, terwijl in de zuivel vooral in het noorden van ons land een verdere krachten bundeling dringend gewenst is. R. Zijlstra Dit zei drs. R. Zijlstra, lid van de Eerste Kamer voor het CDA en bestuurder bij Cebeco-Handelsraad en Rabobank op 1 november bij het 70-jarig jubileum van de Friese CBTB. Enerzijds moet de band tussen boer en markt korter en direkter worden, anderzijds dient de band tussen de organisaties onderling nauwer te worden aangehaald. Een sterkere bundeling is volgens de heer Zijlstra mogelijk, zonder dat essentiële waarden die in de huidige organisa- tiestruktuur zitten, worden aange tast. De versterking van de vaktech nische belangen zal in de standsorga nisaties zijn bedding moeten blijven vinden. Zaterdag 29 oktober is de heer M.A. Vis, voormalig inwoner van Noordgouwe, Schouwen- Duiveland, voorgesteld aan H.M. de Koningin tijdens een ontvangst voor de Nederlandse gemeenschap in Adelaide, Australië. De heer Vis heeft tij dens de watersnoodramp van 1953 levensgevaarlijk werk ver richt aan de Schouwsedijk, ter hoogte van Kakkersweel - tussen Noordgouwe en Kerkwerve. De Schouwsedijk is een binnen dijk tussen Zierikzee en Brou wershaven en nadat de stroomga- ten bij Ouwerkerk en Schelphoek waren ontstaan, diende de dijk als bescherming van enkele pol ders in het centrum van het ei land ie niet onder waiter stonden. Toen ter hoogte van Kakkersweel een gat in de Schouwsedijk ont stond, dreigden de polders als nog onder te lopen en zou er een verbinding ontstaan tussen de stroomgaten bij Ouwerkerk en Schelphoek. De heer Vis heeft zich aan een touw in het gat in de Schouwse dijk laten afzakken. Om niet door de stroom te worden meege voerd, was hij door het touw om zijn middel verbonden met enke le mensen op de dijk. Eerst heeft de heer Vis karpoenpalen in het gat geslagen, waarna zandzakken De heldendaad van de heer M.A. M. Schipper vastgelegd konden worden aangebracht. Vervolgens werd allerlei mate riaal gebruikt om het gat te dich ten, tot en met boerenwagens toe. Doordat de Schouwsedijk behouden bleef, bleef ook de korridor in stand tussen Zierik zee en Brouwershaven. De korri dor diende als aanvoerroute voor reddings- en herstelwerkzaamhe den elders op het eiland. In september 1953 is de heer Vis met zijn gezin geëmigreerd naar Australië. Op Schouwen- Duiveland was hij landarbeider van beroep, in Australië werkte Vis is op een schilderij van hij bij de spoorwegen. De heer Vis is inmiddels 75 jaar. De heldendaad van de heer Vis is op een schilderij van M. Schipper vastgelegd. Het schilderij, samen met dat, voorstellende de leefge meenschap van Noordgouwe, hangt in de basisschool in Noordgouwe. Beide schilderijen werden de gemeente aangeboden door de toenmalige burgemeester en de burgerij van Noordgouwe. Aanvankelijk hingen zij in het gemeentehuis van de, toen nog zelfstandige, gemeente Noordgouwe. Het inzetten van melktankschepen op de Zuid-Willemsvaart tussen Den Bosch en Veghel heeft het zuivelkon- sern DMV-Campina uit Veghel geen windeieren gelegd. Door het inzetten van schepen in plaats van vrachtwa gens op dit relatief korte trajekt, heeft het Veghelse bedrijf een bespa ring van liefst 50 procent op zijn transportkosten kunnen boeken. Volgend jaar hoopt DMV-Campina 315.000 ton ondermelk op deze wij ze te kunnen vervoeren. Deze tonna ge hoopt men te bereiken door het inzetten van een derde melktanker, die onlangs met de vaart tussen de boterfabriek in Veghel en het eigen verwerkingsbedrijf in Veghel is be gonnen. De dagelijkse transporten op het slechts 16 kilometer lange tra jekt werden tot voor kort verzorgd door twee schepen, die samen 200.000 ton melk vervoerden. Woordvoerder J. Thijssen van het zuivelkonsern beseft goed de voor delen van het vervoer over water. 'Om dezelfde hoeveelheid melk over de weg van Veghel naar Den Bosch te vervoeren, zijn er jaarlijks 9000 retourtjes Veghel-Den Bosch met 35 tons tankwagens nodig. Dat bete kent toch 18.000 ritten over een rela tief slechte en drukke weg. Er zit dus zeker ook een milieuvoordeel aan het vervoer over water. Bovendien zijn de melktanks op de schepen, die uit drie grote kompartimenten bestaan, makkelijker schoon te ma ken dan de veel kleinere tanks van de vrachtwagens. De hygiëne doet niet onder voor het rollende materieel'. Uiteraard speelt de gunstige ligging van de twee fabrieken van DMV- Campina een rol; zowel de boterfa briek irt Veghel als de verwerkende fabriek in Den Bosch liggen aan het water. Bij andere bedrijven van het zuivelkonsern doet zich die gunstige omstandigheid niet voor en is men wel degelijk op het wegvervoer aan gewezen. Per week wordt er ruim 7000 ton - zo'n 20 scheepsladingen - vervoerd. Wat de aktuele zuivelpolitiek betreft verwachtte de heer Zijlstra dat het kwoteringssysteem in ieder geval tot 1992 zal worden voortgezet. Maar volgens hem is het streven erop ge richt om vervolgens tot afschaffing van dit systeem over te gaan. De tus senliggende periode moet worden gebruikt om de produktieverwerking en afzetstrukturen op die nieuwe si tuatie toe te snijden. Niet somber Over de toekomst van de Nederland se land- en tuinbouw was de heer Zijlstra per saldo niet somber. Hij baseerde zich daarbij op de investe ringsbereidheid van de agrarische gezinnen. In het boekjaar 1986/87 bedroegen de bruto-investeringen in de landbouw ruim 4 miljard gulden oftewel ƒ60.000,per bedrijf. Dit bedrag was weer 15% hoger dan in het voorgaande boekjaar. Uit recen te cijfers over de agrarische krediet verlening in de eerste acht maanden van 1988 blijkt, dat deze investe ringsgeneigdheid zich nog steeds voortzet. 'Wij mogen hieruit afleiden dat de grote veranderingen die veelal een toename van de risiko's met zich meebrengen, door onze boeren en tuinders vertaald worden in nieuwe mogelijkheden', aldus de oud- CBTB-voorzitter Rinse Zijlstra. Ondanks medewerking van de ge meente is de firma Stalmeester uit Reusel er nog steeds niet in geslaagd om een plaats te vinden voor de bouw van een mestfabriek. De over heid - althans de gemeente - wil wel, maar de provincie heeft minder haast. Hoewel er in het buitengebied diverse lokaties zijn gevonden, waar zowel gemeente als bedrijf zich mee kunnen verenigen, is er nog niet een die genade in de ogen van het pro vinciebestuur heeft kunnen vinden. Direkteur F. van Gestel heeft het moeilijk met de traag malende amb telijke molens. Hij is niet de enige. Ook de politieke frakties van Reusel hebben nu aan de bel getrokken. In hun algemene beschouwingen heb ben zowel CDA als VVD een lans ge broken voor een spoedige bouw van de mestfabriek. Dat gebeurt door middel van druk op de eigen staten- frakties in het provinciehuis en met harde woorden: 'Het mag niet zo zijn, dat ambtelijke freaks in Den Bosch dit goede en broodnodige ini tiatief blijken blokkeren'. Het CDA spreekt van een schrome lijk tekort schieten van bestuurlijke en milieuorganisaties, waardoor tot dusverre enkele lokaties op 'vage af wijzingsgronden' niet door zijn ge gaan. B. en W. van Reusel worden met klem gevraagd om met meer overredingskracht naar de provincie te stappen. Stalmeester, een specialist in de bouw van agrarische stallen, wil in Reusel een proefinstallatie bouwen die aanvankelijk 7.000 ton drijfmest per jaar kan verwerken en op den duur 50 a 100.000 ton. De drijfmest wordt met een procédé op basis van ongebluste kalk ingedroogd tot 50 a 60 procent, waarna een verdere ver werking of indroging tot de moge lijkheden behoort. Het ministerie van Landbouw (Di- rektie veehouderij en zuivel) heeft een subsidie toegezegd in de investe ringskosten van 1,7 miljoen gulden. De Stichting Het Zeeuws Landschap krijgt van de provincie een subsidie van 50 procent in de aankoopkosten van 1.05 ha weiland gelegen in het retetienotareservaat Yerseke Moer. GS van Zeeland stellen dit voor aan de Provinciale Staten. De totale aan koopkosten worden begroot op ƒ22.641,20. Het Zeeuws Landschap heeft het ministerie van landbouw verzocht de andere helft van de ver wervingskosten bij te dragen. Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder gaat een kommissie instellen die zich zal bezighouden met specifieke aspekten omtrent ar beidsomstandigheden in de diervoe dersektor. Ook werknemersorgani saties zullen gevraagd worden daarin deel te nemen. De instelling van de kommissie houdt verband met een aktieve en positieve instelling van het produktschap ten opzichte van sociaal-ekonomische vraagstukken in de veevoedersektor. Drs. B.C.J. van Schaik nieuwe di rekteur NZB-Duitsland Tot direkteur van de Westduitse ves tiging van Het Nederlands Zuivelbu- reau is benoemd drs. B.C.J. van Schaik. Hij is 39 jaar ën op dit mo ment werkzaam als hoofd Marke ting en Exportbevordering van Bloe menveiling Westland te Naaldwijk. Hij begint officieel per 1 januari 1989 in zijn nieuwe werkkring. De heer Van Schaik studeerde bedrijfse- konomie in Rotterdam. Daarna was hij o.a. werkzaam bij de farmaceuti sche divisie van Akzo en bij een ver koopmaatschappij van Bols. Sinds 1985 is hij in dienst van Bloemenvei ling Westland. Van Schaik is de opvolger van de heer J.F. Willemse, vanaf 1953 in dienst en sinds 1960 direkteur van het bureau in Aken. Deze zal in het voorjaar van 1989 wegens pensione ring afscheid nemen. Leerstoel Ekonomie van het Agra risch Bedrijfsleven Suiker Unie en Cebeco-Handelsraad hebben gezamenlijk een stichting in het leven geroepen met als doel de bevordering van onderwijs en onder zoek op het gebied van de ekonomie van het agrarische bedrijfsleven, en het vestigen en in stand houden van een bijzondere leerstoel in dit onder deel van de ekonomie binnen de Fa- kulteit der Ekonomische Weten schappen van de Erasmus Universi teit Rotterdam. Het vak Ekonomie van het Agrari sche Bedrijfsleven zal als doctoraal keuzevak worden gegeven, in het ka der waarvan vooral aandacht zal worden geschonken aan vraagstuk ken op het gebied van de financie ring van en marketing in het agrari sche bedrijfsleven. Drs. W.G.M. Waanders, sekretaris van de koninklijke vereniging 'Het Comité van Graanhandelaren', zal deze funktie neerleggen. In verband met de voor hem bij Het Comité be staande vooruitzichten geeft hij de voorkeur aan een andere werkkring. J. van der Veen Landbouwraad te Washington De heer J. van der Veen, thans Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening, zal met ingang van 1 januari 1989 worden benoemd tot Landbouwraad voor de Verenig de Staten van Noord-Amerika en Porto-Rico met als standplaats Was hington. Hij volgt hiermee ir. J. Sonneveld op in verband met diens kandidatuur voor het Europees Par lement. Met ingang van 1 mei 1987 trad de heer Van der Veen in dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij als Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening. Drs. G. van der Lely voorgedragen als Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening De Ministerraad is op 28 oktober 1988 akkoord gegaan met de voor dracht tot benoeming van drs. G. van der Lely als Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij. De heer Van der Lely is thans plaats vervangend Direkteur-Generaal Landbouw en Voedselvoorziening. De voordracht houdt verband met de benoeming van de heer J. van der Veen, thans Direkteur-Generaal, tot Landbouwraad te Washington. Met ingang van 1 november 1988 is ir. E. Pierhagen benoemd tot direk teur van de direkties Marktorde ningsvraagstukken en Internationale Ekonomische Aangelegenheden, die op korte termijn zullen worden sa mengevoegd. Ir. Pierhagen is tevens benoemd tot plaatsvervangend Direkteur-Generaal Landbouw eri Voedselvoorziening. In deze hoedanigheid zal ir. Pierha gen met name belast worden met de hoofdlijnen van het EG- landbouwbeleid. Hij zal terzake werkzaamheden overnemen van ir. A. de Zeeuw, die op 1 februari 1989 zijn taken als Direkteur-Generaal Internationale Ekonomische Aange legenheden neerlegt. Ir. Pierhagen is thans direkteur Organisatie en Effi ciency van het ministerie. Tot nadere voorzieningen zijn getroffen blijft hij belast met de leiding van deze di- rektie. Vrijdag 4 november 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4