Schoonspuiten verontreinigd wegdek op kosten vervuiler Zelfstandigheid van de WCLV door samenwerkingsovereenkomst gewaarborgd Landbouwuniversiteit formuleert strategie voor kwaliteitsbevordering en financiële gezondmaking ASF geeft samen met verwante bedrijfsverenigingen gestalte aan reorganisatieplannen De Graaf Dorinus Schoonen opnieuw ploegkampioen WAP professionele reinigingssystemen in nieuw pand James Martin in Europa De gemeenten Valkenisse, Marieker- ke en Westkapelle willen de kosten die zijn verbonden aan het van ge meentewege door de brandweer schoonspuiten van de openbare weg op de vervuiler verhalen. Dit kan zich voordoen als geen gevolg wordt gegeven aan de verplichting de weg schoon te maken na werkzaamheden waarbij de openbare weg wordt ver ontreinigd, zoals tijdens de bieten- kampagne. In de Algemene Politieverordening van de drie gemeenten, die samen de Rijkspolitiegroep Valkenisse vor men, staat dat het verboden is de openbare weg te verontreinigen. 'Als gevolg van de weersomstandigheden tijdens de bietenkampagne is het soms onvermijdelijk dat de weg met slik wordt verontreinigd', schrijven B&W van de gemeente Valkenisse. Voor dat geval is in de APV voor de vervuiler de verplichting opgenomen om na afloop van de werkzaamhe den de weg onmiddellijk schoon te maken. De drie gemeenten konstate ren dat niet iedereen aan deze ver plichting gevolg geeft. Hierdoor ont staan verkeersonveilige situaties. Voor verkeersonveilige wegen kan de gemeente bij ongevallen aanspra kelijk worden gesteld. Een 'filmlaagje' slik op de weg kan vooral na regenval een spekglad wegdek veroorzaken Een door slik verontreinigde weg kan op verschillende manieren wor den schoongemaakt. Bij het hand matig of mechanisch schoonmaken van het wegdek blijft er echter vaak een zogenaamd 'filmlaagje' achter, hetgeen na regenval een erg glad wegdek kan veroorzaken. Naast het schoonspuiten met water is het De 27-jarige loonwerker Dorinus Schoonen uit Zeelst (gemeente Veldhoven) is vorige week op nieuw nationaal kampioen in het rondgaand ploegen geworden. Ook twee jaar geleden ging de jonge Brabander al met de natio nale hoofdprijs strijken. Volgend jaar neemt Dorinus Schoonen deel aan de wereldkampioen schappen ploegen in Noorwegen. De Zeelstenaar runt samen met zijn ouders een loon- en grond- verzetbedrijf. Tot zijn vaste werkzaamheden behoort overi gens maar zelden het ploegen; wel grondbewerking met vaste tandkombinaties, bieten zaaien, spuiten, oogsten en in de zomer bonen, erwten en graszaad dor sen. Het bedrijf vierde twee jaar geleden het 25-jarig bestaan. Vijf jaar geleden deed Schoonen voor het eerst mee aan een regio nale ploegwedstrijd van de KPJ in Zeelst; daarna kreeg hij de smaak te pakken, daarbij gesteund door zijn vader die 20 jaar geleden wereldkampioen rondgaand ploegen werd. Een prestatie die zijn zoon volgend jaar wellicht zal evenaren. strooien van zand op het door slik verontreinigde wegdek in'de praktijk eveneens een afdoende oplossing ge bleken. In verband hiermede zal er tijdens de bietenkampagne door de rijkspolitie worden toegezien dat verontreinigde wegen op een vlotte en juiste wijze worden schoongemaakt. Uitslag ploegwedstrijd Rondgaand: 1. Dorinus Schoonen, Zeelst (Nrd.-Brabant) 609 p.; 2. M. v. Tilbuergh uit Oud-Vossemeer 603 p.; 3. C. Wouters uit Reussel (Nrd.- Brabant) 562 p. Tweeschaar (wentel): 1. A. Aalde- rink uit Biddinghuizen 712 p.; 2. T. Meeuwissen uit Maasbracht (L.) 700 p.; 3. J. Linsen uit Horn (L.) 678 p. Drieschaar (wentel): 1. P. Boudeling uit Swifterbant 450 p.; 2. L. Visser uit Den Bosch 431 p. en 3. B. Gé- raarts uit Baexem (L.) met 415 p. Praktijkploegen: 1. G. Hoogendijk uit Biddinghuizen 385 p.; 2. N. Vrij .uit Oudenhoorn 366 p. en 3. A. Jon- gejan uit Oudenhoorn met 362 p. De belangstelling was maar matig. De grond ploegde nogal zwaar het geen voor een aantal ploegers nogal wat problemen opleverde. Volgend jaar zullen de nationale ploegkampi- oenschappen worden gehouden in Veenhuizen (Dr.). De datum is nog niet bekend. De provincie Flevoland heeft de provincieprijs gewonnen. D. Schoonen en A. Aalderink gaan naar de wereldkampioenschappen in Klepp in Noorwegen op 29 en 30 september 1989. De heer P. Boude ling gaat naar de Europese wentel- ploegkampioenschappen in En geland. De plannen van de Agrarische Sociale Fondsen (ASF) en de bedrijfs verenigingen van het Bakkersbedrijf, de Slagers (De Samenwerking) en de Tabakverwerkende Industriën om samen te gaan werken kreë- ren een uitstekend draagvlak voor de reorganisatie van de uitvoering sociale verzekering, zoals die door staatssekretaris De Graaf en de Stichting van de Arbeid wordt gewenst. De staatssekretaris wil tot een uitvoeringsorganisatie komen van niet meer dan vijf a zes be drijfsverenigingen. Toegewerkt wordt naar een Gemeenschappelijk Uitvoeringsorgaan (GUO). Woorden van deze strekking sprak de voorzitter van het ASF- bestuur, de heer Dillingh, uit tegenover de Raad van Afgevaardigden van de Bedrijfsvereniging voor het Agrarische Bedrijf (BVAB) en het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw (BPL), op dinsdag 25-10-1988 in vergadering bijeen in Hoog Brabant te Utrecht. Het kollege van bestuur van de Landbouwuniversiteit Wageningen heeft zich bezonnen op enkele vraagstukken die van vitaal belang zijn voor de toekomst van de instelling. Het resultaat is een strategie en een samenhangend pakket van nieuwe, strukturele beleidsvoorne mens. Analyse van de situatie waarin de Landbouwuniversiteit zich nu bevindt leert dat de vereiste kwaliteit van onderwijs en onderzoek bij gelijkblijvend beleid niet verzekerd kan worden. Oplopende te korten zullen eind 1988 ruwweg een bedrag van 12-miljoen berei ken. Strukturele maatregelen zijn noodzakelijk om de kontinuïteit van een adequaat voorzieningenniveau aan de Landbouwuniversiteit te garanderen. De heer Dillingh benadrukte dat een dergelijke reorganisatie alleen kans van slagen heeft, wanneer de be drijfsverenigingen met steun van de achterban hieraan zelf invulling ge ven. Ingrijpen van bovenaf wees hij resoluut van de hand. Voorts sprak de voorzitter zijn waardering uit over de wijze waarop het ASF de stelselherziening sociale zekerheid ondanks de weerbarstig heid van de materie heeft opgevan gen. Na enkele aanvangsproblemen is het ASF toch zonder kleerscheu ren door een moeilijke periode heen- gekomen. De heer Van der Pol, di- rekteur van het ASF, haakte in zijn inleiding nader in op de stelselherzie ning. Hij stelde zich kritisch op en hekelde de onvolkomenheden in de nieuwe wetten. De direkteur bepleit te op korte termijn een vervanging van de toeslagenwet. De voorzitter ging in zijn rede in op de BPL-beleggingen die een goed rendement hebben opgeleverd, waardoor ook de komende jaren ge pensioneerden en aktieve deelnemers aan het fonds een verhoging van hun WAP (NL) B.V., importeur van de geli j k namige reinigingsapparatuur uit Duitsland heeft een nieuw be drijfspand in gebruik genomen, ge legen op het industrieterrein Lange- veer, aan de A15 te Hardinxveld- Giessendam. De groei in de profes sionele reinigingsmarkt en de te ver- 6 pensioenrechten tegemoet kunnen zien. Het BPL financiert de verho ging uit de overrente en gedeeltelijk door in te teren op de algemene re serve. De algemene reserve wordt, aldus de voorzitter, echter nog steeds bedreigd door van regerings wege op te leggen heffingen. De heer Dillingh verzette zich krachtig tegen overheidsbemoeienis met de reserve vorming. Weduwen- en wezenwet De voorzitter reageerde afwijzend op de kabinetsplannen de Algemene Weduwen- en Wezenwet te wijzigen. Deze afwijzing heeft betrekking op het effekt dat BPL-uitkeringen ge kort worden op de bijstandsuitke ring. Hierdoor kan het inkomen van een weduwe zonder inkomsten en met kinderen onder de twaalf jaar niet boven het bijstandsnivo uitkomen. De heer Dillingh sprak zich duidelijk tegen deze plannen uit. 'Het is niet aanvaardbaar dat de overheid op de ze wijze kosten afwentelt op de wer kenden in de agrarische sektor', sprak de heer Dillingh. wachten verdere ekspansie maakte het zoeken naar een ruimere behui zing noodzakelijk. Kantoor, show room, opslag en distributie zijn nu weer onder een dak verenigd. Daarnaast beschikt WAP nu ook over een uitstekende akkomodatie voor het geven van technische en in formatieve trainingen aan zowel dealers als eindgebruikers. Het pand is onlangs officieel geopend door de heer Oberdorfer-Bögel, president- direkteur van WAP GmbH, in aan wezigheid van zo'n 200 genodigden. Het kollege van bestuur wil het te kort aan middelen niet oplossen door een rigoreus snoeibeleid; het kiest voor een evenwichtige strategie die inspeelt op een aantal ingrijpen de aktuele ontwikkelingen: - een scherpe daling van het studen tenaantal door een sterk toegeno men uitstroom van afgestudeerden bij een vrijwel konstante instroom: hierdoor vermindert de onderwijsbe- lasting; - een nijpende behoefte aan investe ringen in geavanceerde apparatuur, in computers en infrastruktuur voor datakommunikatie en in algemene laboratorium-voorzieningen; deze De Wouwse Coöperatieve Land- bouwvereniging (WCLV) te Wouw is een samenwerkingsovereenkomst aangegaan met de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereni ging (CZAV) te Wemeldinge. Sinds een paar jaar zet de WCLV haar gra nen af bij de CZAV en wordt deelge- Na een stormachtige groei, sinds de oprichting in 1983, opent James Martin Associates op 14 oktober 1988 het nieuwe kantoor in Amstel veen. In dit gebouw is de Nederland se organisatie gehuisvest, alsmede het kantoor voor het Europese vasteland. James Martin Associates is van het begin af aan betrokken geweest bij het ontwerpen van informatiemodel len voor de Nederlandse landbouw. investeringen zijn van cruciaal be lang voor het voortbestaan van een kwaliteitsuniversiteit; - de vormgeving van een toekomst gericht, op internationaal niveau opererend onderwijsprogramma volgens het BSc-MSc-PhD-model met een zwaar accent op hoge kwali teit van het MSc- en post-MSc-deel; - de behoefte aan een instroompro- gramma passend bij een studenten profiel dat uitgaat van een zelfstan dig werkende student en een profes sionele studiebegeleiding; dit ter ver groting van de effektiviteit van het onderwijsprogramma en ter verho ging van de kwaliteit van de afgestu- nomen in de kunstmestpool. Deze toenemende samenwerking heeft er toe geleid dat bestuur en raad van toezicht hebben besloten om met de zakelijke aktiviteiten nog meer bij de CZAV aan te sluiten. 'De WCLV is eigenlijk te klein om optimaal te kunnen funktioneren. Vandaar dat we al wat langer plan nen hadden om met een zusterkoö- peratie samen te werken', aldus voorzitter C. Luysterburg. 'Samen werking met de CZAV ligt ons het best omdat onze werkgebieden tegen elkaar grenzen en omdat een groot deel van onze leden akkerbouwer is. Ik geloof dat de overeenkomst goed is overgekomen bij de leden omdat er nog geen negatieve reakties zijn binnengekomen, alleen maar posi tieve. Wat de struktuur van de WCLV aangaat, verandert er weinig omdat de zelfstandigheid van de WCLV door deze samen werkings deerden; - vormgeving en invoering van een bestuursmodel voor de Landbouwu niversiteit, dat de verantwoordelijk heden en bevoegdheden dicht bij de basis van de instelling legt; deze nieuwe organisatiestruktuur staat op het punt ingevoerd te worden. Bekostiging Dit nieuwe beleid eist aanzienlijke investeringen. Deze zullen in de koncept-begroting 1989 zichtbaar gemaakt worden in de vorm van een stringente financiële kaderstelling voor onderwijs en onderzoek. Het kollege stelt echter nu al vast dat het voorgenomen scenario niet fi nancierbaar is door uitsluitend inter ne verschuiving van middelen en sti muleringsregelingen. Om de begro ting voor de komende jaren sluitend te krijgen en de absoluut noodzake lijke investeringen te kunnen doen zijn andere vormen van financiering dan totnogtoe gebruikelijk onont koombaar, bijvoorbeeld sponsoring en lening op de kapitaalmarkt. Deze financieringsvormen zullen op korte termijn nader uitgewerkt worden. overeenkomst niet wordt aangetast'. Volgens voorzitter Luysterburg heeft dit alles voorlopig geen gevol gen voor de 6 personeelsleden. De overeenkomst houdt in dat het grootste deel van de inkopen zoals veevoeders, meststoffen, gewasbe schermingsmiddelen, aardoliepro- dukten en zaaizaden via Wemeldin ge zullen lopen. Voorts zal de admi nistratie per 1 januari a.s. bij de CZAV worden ondergebracht. Ook ten aanzien van de voorlichting zal straks meer gebruik gemaakt wor den van de medewerkers van de CZAV. De WCLV, waar 265 landbouwers bij zijn aangesloten, heeft een jaar omzet van 8 miljoen. Betreffende de dienstverlening zal er voor de WCLV-leden en afnemers in de win kel en pakhuis te Wouw niets ver anderen. J.v.T. Vrijdag 28 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6