'Eén regio voor geprivatiseerde voorlichting' Harde maatregelen nodig om grondwater te beschermen Eerste nummer OOGST is visitekaartje PERSONALIA KNLC-kommissie boomkwekerij: Boeren rond Vierlingsbeek de dupe Nog één week Limagrain neemt Shissler over De KNLC-kommissie boomkwekerij vergaderde op 7 oktober onder andere over de privatisering van de voorlichting. Maar ook stelde de heer Van Klaveren aan de orde dat de konsumenten nog al eens kla gen over te kleine potten. Volgens de voorzitter Van der Smit ligt dat aan het feit dat er nu meer vraag is naar wat grotere planten dan vroeger. 'De kwekers moeten zich afvragen of zij produkten van een groter for maat kunnen gaan leveren. Dan zul len ook de potten in omvang moeten toenemen. De producenten zullen moeten inspelen op het breder pak ket dat de konsument vraagt. Daar bij zal de prijsvorming uiteraard ook een grote rol (gaan) spelen. In het algemeen is de konsument be reid iets meer voor eksklusiviteit te betalen', aldus de voorzitter van de kommissie boomkwekerij. Privatisering voorlichting De kommissie boomkwekerij besprak de meest recente situatie aan de hand van de diskussienota betref fende de sektor-invulling van de ge privatiseerde voorlichting. Het aan tal van 21 boomteeltvoorlichters zal in de nieuwe situatie teruggaan naar 17 voorlichters. In andere sektoren van de land- en tuinbouw zijn werkgroepen in gesteld om de behoeftes in de desbe treffende sektor te inventariseren. De vraag dient zich aan met welke regio-indeling de boomteelt gaat werken. Is dat bijvoorbeeld 1 sekto- rale afdeling met 2 regio's? Het nut van 2 regio's zien de kommissieleden niet in, er valt volgens hen geen logi sche scheidingslijn te trekken. De voltallige kommissie streeft voor de boomteelt naar 1 gebied voor geheel Nederland. Later kan per regio de invulling plaatsvinden. De kommissie merkt op dat zij daar bij naar samenwerking met de fruit teelt streeft op het gebied van onder meer bemesting en gewasbescher ming. Ook de kostenomslag in de vorm van een algemene omslag, met daaraan gekoppeld het profijtbegin sel, zal ter sprake moeten komen. De opvatting is dat de invoering van de profijtheffing zo snel mogelijk moet gebeuren, om commerciali sering van de voorlichting en het be wust handelen van de ondernemer te bevorderen. De manier van invoe ring is de volgende vraag. Het eerste jaar van de overname zou het be drijfsleven meer dan de 5 procent af bouw van de overheid moeten gaan opbrengen, bijvoorbeeld 10 procent-. Op deze wijze is een zekere reserve te vormen voor de daarop volgende ja ren. Ook zou men de mogelijkheid moeten nagaan om in de Hollanden een verbinding tot stand te brengen met de aldaar opgerichte teeltbege leiding. BTW-verhoging De KNLC-kommissie boomkwekerij gaat akkoord met de door het Land bouwschap uitgegeven persbericht over een mogelijk voornemen tot verhoging van het BTW-tarief op sierteeltprodukten. Ook minister Braks heeft zich dienaangaande po sitief opgesteld in Brussel. Waar schijnlijk regelt het ministerie van fi nanciën dit buiten Landbouw om. De akties van de laatste jaren rond om bakterievuur dijken vruchten af te werpen. De slechte zomers hebben daar ook aan meegeholpen. Een opruiming van bakterievuur op zijn bedrijf meldt de kweker veelal niet aan de Plantenziektekundige Dienst. Dat is wel begrijpelijk, maar houdt volgens de kommissie ook bezwaren in. De boomkweker zal beter in z'n omgeving moeten opletten of daar bakterievuur voorkomt. LEI-bericht Er blijkt zich een gunstige rentabili teit in de boomkwekerij voor te doen. Toch zijn er wel enkele vraag tekens te plaatsen, die minder posi tieve kanten vertonen. De verschil len in rentabiliteit zijn zeer groot. Het vreemd vermogen van gemid deld 16 procent is erg laag. Boven dien is op veel bedrijven sprake van aangepaste gebouwen, die hier en daar aan vervanging toe zijn. De kommissie heeft het rapport van de ad-hoc werkgroep 'Arbeidsvoor ziening in de tuinbouw' besproken. Dit rapport is met enkele andere no tities over de arbeidsvoorziening on derwerp van bespreking geweest in het bestuur van het Landbouw schap. Van werknemerszijde is daar bij opgemerkt dat in 10 procent van de gevallen van ziekmelding bij het Agrarisch Sociaal Fonds in Gouda sprake was van onderbetaling. Het is wel duidelijk dat de werkgevers be ter met de Tuinbouw Cao dienen om te gaan. Nog te veel mensen komen niet verder dan klasse 1 en 2. Gelegenheidsarbeid dient gehand haafd te blijven. Zo niet, dan zal er volgens de kommisie boomkwekerij ook reguliere arbeid verdwijnen met daarmee het grote risiko dat'werkge vers dan meer zwart zullen uit betalen. Gezien het aantal leden van de kom missie Boomkwekerij zal het KNLC trachten deze uit te breiden met le den uit de provincies Utrecht, Gel derland, Brabant en Zeeland. Bob van der Toom sekretaris boomkwekerij Volgende week is het zover. Dan verschijnt het eerste nummer van OOGST, samen met de organisatiebladen. Voorwaar een historisch moment in de samenwerking tussen de drie Centrale Landbouw Or ganisaties. OOGST zal de eerste keer bij alle georganiseerde boeren en tuinders in de bus glijden. Op 3 november wordt het eerste num mer - vers van de pers - aangeboden aan minister Braks van Land bouw en Visserij. Een ruime vertegenwoordiging vanuit bedrijfsle ven, politiek, reklamewereld, landbouworganisaties en pers is uitge nodigd. De mestmaatregelen in de grondwater-beschermingsgebieden in het noordoosten van de provincie Brabant zijn niet best gevallen bij de boeren. De maatregelen die de provincie heeft opgesteld komen zon der uitzondering neer op beperking van de bedrijfsvoering van de agrariërs ter plaatse. Met name in het beschermingsgebied Vierlings beek, maar ook in Boxmeer, bestaat de vrees dat vele boeren het loodje zullen leggen. In het eerste nummer van OOGST zal een aantal bijzondere onderwer pen worden behandeld. Hoofdre- dakteur Pieter Bos wil daar eigenlijk nog niets over zeggen: 'Een primeur verklap je niet een week voor publi- katie. Ik hou liever m'n kruit droog. Maar ik kan wel zeggen dat het een opmerkelijk nummer wordt voor de eerste keer. De redaktie wil meteen een duidelijk herkenbaar, goed ver zorgd visitekaartje afgeven'. Een tipje van de sluier Een tipje van de sluier over de in houd wil Bos na enige aandrang dan wel oplichten. Het betreft de uit komst van een onderzoek dat in op dracht van OOGST is uitgevoerd door het Landbouw-Ekonomisch Instituut. Het gaat over de werkgele genheid, een uiterst aktueel onder werp. De centrale vraag luidt: Hoe veel mensen zijn voor hun werk af hankelijk van boeren en tuinders en in welke sektoren zijn zij werkzaam? De uitkomst van het onderzoek is volgens Pieter Bos verrassend. Moet dit OOGST-onderzoek de le zers een hart onder de riem steken? De hoofdredakteur: 'Land- en tuin bouw ligt momenteel onder vuur. De kosten van het EG-landbouwbeleid, de overschotten- en vooral de mi lieuproblematiek overschaduwen de betekenis van onze agrarische sektor voor de nationale ekonomie en werkgelegenheid. Daarom vinden wij als OOGST-redaktie dat wij de schijnwerper wel eens anders mogen richten en vooral de kant van werk gelegenheid belichten. En bij de pre sentatie op 3 november zal hieraan ook heel nadrukkelijk aandacht worden besteed'. Vanuit de praktijk In het eerste nummer zal meteen dui delijk blijken dat OOGST vanuit en voor de praktijk schrijft. Het nieuwe CLO-blad is bestemd voor de agrari sche ondernemers en hun gezin. Zo is er de rubriek Bedrijf waarin elke week twee sektoren uitgebreid aan bod komen. Volgende week tuin bouw en rundvee. In het tweede 4 nummer komt vanwege de VIV te Utrecht de Intensieve Veehouderij uitgebreid aan de beurt, alsmede de akkerbouw. 'Overigens wil ik de ak kerbouwers wel even attenderen op het eerste nummer, want voor hen hebben we interessant nieuws', aldus Bos, die zo de nieuwsgierigheid prikkelt. In Bedrijf treft men naast aktueel nieuws en reportages ook twee pagi na's 'Samengevat' aan met informa tie uit binnen- en buitenlandse vak bladen en onderzoeksrapporten. Wie weinig tijd heeft blijft als onder nemer met OOGST goed op de hoogte. En anders zorgt daar een groep van bedrijfsgenoten wel voor, die regelmatig vanuit hun praktijk ervaring in OOGST zal schrijven. 'Wij streven naar een twee richtingsverkeer in ons blad', zegt Bos. En tot slot: U zult kennis ma ken met een aantal vaste gastschrij vers van naam, zodat u verzekerd bent van een groot aantal opvattin gen en meningen. Ik zou zeggen: Kijk zelf volgende week. Bartele A. Bokma Oogst deelname vergroot. De deelname in OOGST is ver groot, nu de Veenkoloniale Boe renbond te Veendam heeft beslo ten tot participatie in het CLO- projekt OOGST. Inmiddels zijn met de Zuidelijke Landbouw Maatschappij te Goes goede af spraken gemaakt voor een nauwe redaktionele samenwerking en individuele abonnementen. Dit betekent dat alle provinciale en gewestelijke organisaties, aan gesloten bij de drie Centrale Landbouw Organisaties mee doen aan OOGST. Boer en Tuin der, Ons (Friese) Platteland en Landbode worden in een adres band bij de leden bezorgd, ter wijl de lezers van Fries Land bouwblad en Landbouwcourant van de Veenkoloniën OOGST apart krijgen toegezonden en de ZLM-leden zich zoals gemeld in dividueel kunnen abonneren. De maatregelen zijn beslist niet een zijdig opgelegd door het provinciaal bestuur; er is bestuurlijk overleg aan vooraf gegaan met de gewestelijke raad van het Landbouwschap en de waterleidigbedrijven. De maatre gelen zijn bedoeld om de hoeveel heid nitraat in het grondwater bene den de 50 milligram te houden. De provincie streeft zelfs ngtar verscher ping van deze norm naar 25 mg per liter, als dit tenminste redelijk haal baar is. De maatregelen mogen voorts niet tot exorbitante schade vergoedingen leiden. In het gebied Vierlingsbeek is het grondwater dermate aangetast, dat daar aanvullende maatregelen nood zakelijk zijn. Zo dient aanvullende bemesting met kunstmest beperkt te blijven tot in totaal 300 kg N op grasland. Verder is vanaf 1990 alleen dagbeweiding toegestaan, met uit zondering voor jongvee. En tenslot te dient voor 1991 al het bouwland en maisland te zijn omgezet in grasland. De laatste maatregel gaat het verst; Het zaaizaadconcern LIMAGRAIN gaat de Zaaddivisie van SHISSLER: kweekwerk, verwerking, verkoopap paraat. SHISSLER, een in 1934 opgericht familiebedrijf, behaalt een omzet van ongeveer 5 miljoen dollar, voor 70% bestaande uit verkopen van hy bride maisrassen die onder eigen merk worden vermarkt: GR8 (Great). SHISSLER biedt eveneens sojazaden aan. SHISSLER, staat bekend als één van de meest dynami sche en snelst groeiende bedrijven in Illinois. Deze overname concretiseert de stra tegie van de Groep LIMAGRAIN, gericht op een actieve commerciële aanwezigheid in de Amerikaanse Corn-Belt, met hybride maisrassen, ontstaan uit eigen kweekwerk. De Groep LIMAGRAIN is in de USA reeds vertegenwoordigd op de markt van groenten en bloemen, via haar dochteronderneming FERRY MORSE (California). wanneer een bedrijf door deze bepa ling niet meer kan worden voort gezet, kan de waterleidingmaat schappij de betreffende grond opkopen. Schadevergoeding TusSen de partijen is overeenstem ming bereikt over de hoofdlijnen van een schadevergoedingsprocedu re, waarin ook de waterleidingbe drijven een (betalende) rol spelen. En daar wringt de schoen voor de agrariërs in noordoost Brabant: er is en blijft onzekerheid over de hoogte van de vergoedingen. Zij hopen dat de rekening dermate hoog uitvalt, dat de plannen van de provincie eko- nomisch onhaalbaar worden. Dat er maatregelen nodig zijn om het grondwater te beschermen tegen de hoge konsentraties nitraat en bestrijdingsmiddelen, staat als een paal boven water. Volgens veel boe ren kan echter worden volstaan met een uitrijverbod of andere beperkin gen bij het gebruik van mest. Met name de akkerbouwers zullen hinder van de maatregelen ondervinden. Zij mogen maksimaal 125 kg fosfaat uit dierlijke mest op het land brengen. De boeren zijn ook van mening dat zij teveel buiten de plannen zijn ge houden, terwijl zij toch de grootste belanghebbenden zijn. Zij zijn het in dit geval zeker niet eens met de ge westelijke raad van het Landbouw schap, die namens hen de onderhan delingen heeft gevoerd. Dochter Cebeco neemt bedrijf Unilever over De Nederlandse Industrie van Eipro- dukten (NIVE), een dochter van de koöperatieve aan- en verkoopvereni ging voor land- en tuinbouw Cebeco-Handelsraad, heeft de Ierse Unileverdochter Dehy-meats over genomen. Dehymeats is gespecialiseerd in het drogen van vleesprodukten, die voornamelijk in Engeland en Ierland woren afgezet. De verkoop in ove rige landen zal ter hand worden geno men door NIVE-dochter Nidefo. Tussen 14 en 20 november organi seert de provincie nog enkele hoor zittingen over de maatregelen. Op 16 december wordt een beslissing geno men. Als provinciale staten dan ak koord gaan met het plan, zullen de boeren zich beraden over te nemen stappen. In dat geval zou de rechter er wel eens aan te pas kunnen komen. Het Kollege van Bestuur van de Rijksuniversiteit Utrecht (RUU) heeft dr. V.J. Feron benoemd tot deeltijdhoogleraar in de Faculteit Diergeneeskunde, om één dag per week werkzaam te zijn op het vakge bied van de biologische toxicologie. Prof. Feron is onderdirekteur van het Instituut CIVO-Toxicologie en Voeding TNO te Zeist. Betrokkene is tevens benoemd bij de Faculteiten Geneeskunde en Farmacie van de RUU. Eveneens per 1 september 1988 werd dr. R. Kroes, voormalig direkteur bij CIVO-TNO, benoemd tot deel tijdhoogleraar in de biologische toxicologie aan de RUU. Prof. Kroes is hoofddirekteur van het RIVM. FNZ direkteur Dijkstra herkozen als voorzitter Inter nationale Zuivelbond Ir. W.M. Dijkstra, direkteur Alge mene Zaken van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ, is voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar herkozen als voorzitter van de International Dairy Federation (In ternationale Zuivelbond). De heer Dijkstra, 56 jaar, afkomstig uit het Friese Siegerswoude (gemeente Opsterland), werd onlangs tijdens de jaarvergadering van de Internatio nale Zuivelbond in het Hongaarse Boedapest met algemene stemmen herkozen. De Internationale Zuivelbond, die 85 jaar bestaat, telt 35 aangesloten landen. Het doel is de belangen van de zuivelsektor voorzover ze op we- reldnivo liggen te behartigen. Dat geschiedt door middel van het bestu deren van onderwerpen in de sfeer van melkproduktie, zuiveltechnolo- gie en -techniek, management, mi- krobiologie en chemie, analyseme thoden, opleiding en training. Vrijdag 28 oktober 198)1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4