over geld en goed Omzetbelastingplicht bij dierenartsen? Bedrijfsverzorgingsdienst een onmisbare sociale schakel in de land- en tuinbouw ingezonden Tarra bij bieten ingezonden bestemmings plannen We willen het in dit artikel nog eens nadrukkelijk hebben over het nut van de Bedrijfsverzorgingsdienst in uw eigen regio/kring. Im mers de Bedrijfsverzorgingsdienst vervult voor de individuele be- drijfsgenoot een onmisbare funktie. Uitdrukkelijk wijzen wij op de term "individuele bedrijfsgenoot", omdat een organisatie als de Be drijfsverzorgingsdienst pas optimaal kan funktioneren als ALLE "individuele bedrijfsgenoten" ook daadwerkelijk lid zijn of worden. Met name na het slechte boerenjaar van 1987 werd de Bedrijfsverzor gingsdienst gekonfronteerd met enige bedankjes van bedrijfsgeno ten, die soms als reden opgaven de slechte bedrijfsresultaten. Ons inziens is dat een verkeerde re denering en een stuk zekerheid over boord gooien betreffende de konti- nuering van het bedrijf, ingeval van arbeidsongeschiktheid. Niet ieder gezin is namelijk in staat of ingesteld op een situatie waarbij het bedrijfs- hoofd voor korte of langere tijd niet in staat is de bedrijfsvoering te doen. De stelling dat de Bedrijfsverzor gingsdienst alleen nut heeft in de veehouderij en andere intensieve sektoren willen wij met name in de richting van de akkerbouw nog eens met klem bestrijden. Dit zullen we dan ook doen aan de hand van een praktijkvoorbeeld, die wij toch re gelmatig tegenkomen. De kop van het krantebericht luidde als volgt: "Auto niet opgemerkt, bestuurder zwaar gewond". Wat zat er achter dit krantebericht? Meneer K. uit N., akkerbouwer op een bedrijf van ruim 45 ha wilde af gelopen voorjaar na het middageten naar een perceel rijden, ruim 1 kilo meter van zijn bedrijf, waar de loon werker stond te wachten om aard appelen te poten. De wagen met de poters stond daar al van 's morgens gereed op de kopakker. Tegen het eind van de middag besloot K. met zijn auto, die op de dam stond, terug te rijden naar zijn bedrijf om de trekker te halen. De loonwerker was de laatste rijen aan het poten en was dus bijna klaar. De wagen kon daar om weer terug in het wagenhuis. Hoe het nou precies gekomen is weet K. zich niet meer goed te herinneren; misschien met zijn gedachten ergens anders. Feit was in ieder geval dat de aankomende automobilist nog ge probeerd had K. te ontwijken toen deze de weg opdraaide, maar het was al te laat. De auto van K. werd linksvoor "gepakt" en werd als het ware opzij geschoven, waarbij hij eindigde tegen het talud van de sloot. Gevolgen: zware hersenschudding, diverse snijwonden, gebroken sleu telbeen, gebroken en gekneusde rib ben. K. werd overgebracht naar het regionale ziekenhuis. Zijn vrouw kwam daar iedere dag naar toe om hen»te bezoeken. Bij één van die be zoeken informeerde ze bij haar echt genoot hoe het nu eigenlijk verder moest. Wat moest er nog aan het bouwplan gebeuren? Hoe moesten de noodzakelijke werkzaamheden verricht worden, de verzorging aan en van de gewassen? K. antwoordde dat de Bedrijfsver zorgingsdienst maar gevraagd moest worden om deskundige hulp. Die hulp hoefde wel niet iedere dag in deze tijd van het jaar, maar wat moest gebeuren diende wel gedaan te worden. In zijn hart prees hij zich zelf en zijn gezin gelukkig dat hij eind 1987 niet bedankt had als lid, hoewel hij dat wel van plan was, toen hij de bedrijfsresultaten tussen tijds eens op een rijtje ging zetten. Je zou het misschien een voorgevoel kunnen noemen dat hij dat toen niet doorgezet had. Besparen op de kon- tributie van 225,zou in de huidige situatie veel meer gekost hebben. Mevrouw K. belde bij thuiskomst de kontaktpersoon van de regionale Be drijfsverzorgingsdienst en vertelde de omstandigheden waarin zij en haar man verkeerden. Gelukkig was er een Bedrijfsverzorger die een week daarvoor klaar was met hulp bij een veehouder met rugklachten en nu eigenlijk net 2 dagen elders be zig was om de verplichte dagen vol te krijgen. Mevrouw K. kon de andere dag dus rekenen op deskundige hulp, daar vrijwel alle verzorgers all Vrijdag 28 oktober 1988 round zijn. De verplichte dagen op hun bedrijf waren in december al aangevraagd voor de aardappel oogst 1988, maar definitief toege wezen voor de graanoogst. Ook dit jaar waren er door de Bedrijfsver zorgingsdienst weer 2 dagen toege wezen, hoewel ze ook regelmatig ja ren hadden meegemaakt dat er hele maal geen verplichte dagen werden opgelegd. De verplichte dagen voor 1988 kwamen met deze aanvraag voor hulp te vervallen. Mevrouw K. informeerde hoeveel de kosten zou den bedragen. Nou dat viel nog al mee. De kontaktpersoon antwoord de dat de echtgenoot van mevrouw K. tevens lid was van het Reduktie- fonds, wat wel 35,— extra kostte, maar dat die extra kosten nu een Als trouw lid van de ZLM en aan dachtig lezer van het Landbouwblad, reageer ik op een stukje 'Uit de Praktijk'. In het Landbouwblad van 21 okto ber 1988 staat er in het stukje uit West-Brabant-Zuid dat de boeren In een vaktijdschrift is over dit on derwerp een tweetal artikelen opge nomen. Deze werden geschreven door een belastingadviseur en een adjunkt-inspekteur van belastingen. De eerste konkludeert dat in ons land voor dierenartsen de vrijstelling nog steeds van toepassing is, terwijl de tweede schrijver tot de konklusie komt dat te verdedigen is dat de vrijstelling van diensten door dieren artsen hier te lande niet langer houdbaar is. Om in sporttermen te spreken, de stand is dus 1-1. Maar daarmee is de beroepsgroep van dierenartsen niet geholpen. Waar moeten zij nu reke ning mee houden? Kan het zijn dat een ijverig inspekteur de dierenart sen in zijn gebied tot belastingplicht kan dwingen? Uit de bewoordingen van de adjunkt-inspekteur waarbij hij stelt dat te verdedigen is dat de vrijstelling niet meer van toepassing is kan worden afgeleid dat het niet zondermeer duidelijk is dat de vrijstelling vervallen is. Daarom zal het voorlopig voor de dierenartsen nog wel meevallen. Of dit na 1992 ook nog zo zal zijn moet worden afgewacht omdat el ders in Europa de dierenartsen niet in een vrijstellingsbepaling zijn op genomen. Dit blijkt ondermeer uit een onlangs gedane uitspraak door het Europees Hof van Justitie waar bij Italië werd veroordeeld omdat het de diensten door dierenartsen vrijstelt van BTW, terwijl dit niet is opgenomen in de zesde richtlijn van de EEG betreffende harmonisatie van de omzetbelasting. Ook Neder- voordeel op zouden leveren van 17,op het uurloon. Met andere woorden: De jaarlijkse kóntributie bedraagt 225, (afhankelijk van de regio waar u woont). Bent u niet ouder dan 65 jaar, dan is er de mogelijkheid om voor 35,extra tevens lid te wor den van het Reduktiefonds. Indien dat het geval is en u wordt ziek, dan betaalt u ten eerste het normale uur loon van 27,en wordt er aan het eind van het kwartaal 17, per uur terug betaald. Per saldo be taalt u dus maar 10,— per uur voor deskundige hulp. Er is wel een bepaling die ieder lid in acht dient te nemen, namelijk dat er een wachttijd is van 2 dagen of 16 uur. Dat betekent niet dat u de eerste twee dagen geen hulp krijgt. Neen, bieten leveren en meer tarra krijgen dan er aan zit. Dat doen de fabrie ken dan volgens de schrijver van dat stuk, om straks meer uit te kunnen betalen. En dat is geheel buiten de waarheid. Ik heb 7 kampagnes ge werkt bij Suiker Unie in Puttershoek en naast veel invallen in het tarreer- lokaal. Dat zijn 3 ploegen van 14 man die per 8 uur per ploeg 600 zak ken met bietenmonsters behandelen. land heeft de dierenartsen onder een vrijstellingsbepaling opgenomen, doch mag dit middels een overgangs- regel voortzetten, zulks in tegenstel ling tot Italië. Verrekenen Omzetbelasting voor dierenartsen betekent dat hun nota's moeten wor den verhoogd met omzetbelasting. De ondernemer die deze nota ont vangt en die zelf ook in de omzetbe lasting is betrokken, kan de in reke ning gebrachte omzetbelasting di- rekt verrekenen. De ondernemer die zoals veel landbouwers niet heeft ge opteerd voor de BTW, ontvangt een met omzetbelasting verhoogde nota die niet verrekenbaar is. Ergo zijn kosten zullken toenemen, tenzij het landbouwforfait wordt aangepast. Doch daarover hoeven we ons wei nig illusie te maken zoals blijkt uit mijn artikel van twee weken terug. De reeds genoemde adjunkt- inspekteur meent dat aanpassing van het forfait niet nodig is, omdat dit al jaren ruimhartig wordt berekend. Hij gaat dan wel voorbij, mogelijk is het hem op dat moment ook nog niet bekend, aan de regeringsplannen om het forfait met ingang van volgend jaar te verlagen. Jammer dat er steeds weer opnieuw wordt geschreven dat de landbouw er fiskaal gesproken nog niet zo slecht afkomt, terwijl het inleveren reeds lang is begonnen. Daarbij mo gen wij hopen dat er van een moge lijke voorsprong geen achterstand overblijft. B Veerbeek dit betekent alleen dat de eerste 2 da gen het volle uurtarief van 27, per uur wordt berekend. Terug naar de familie K. K. bleef zich vanaf zijn ziekenhuis bed op de hoogte houden van de si tuatie thuis. De bedrijfsverzorger re gelde in overleg met mevrouw K. de werkzaamheden en voerde die uit. Hij gaf advies omtrent de stand van de gewassen, zodat mevrouw K. tij dig de loonwerker in kon schakelen als het eigen machinepark niet toe reikend was. Kortweg gezegd: het was voor de familie K. een hele zorg minder dat het bedrijf op deze ma nier zoveel mogelijk zijn normale doorgang kon vinden. K. is inmid dels weer al een poosje thuis, doch heeft de oogsttijd vanaf de zijlijn moeten volgen. De dokter was daar strikt in en niet te vermurwen. Nu staan er nog enkele percelen bieten en liggen er op het erf te wachten op transport. De aardappelen zijn ge lukkig allemaal geborgen en liggen in de schuur. De bedrijfsverzorger heeft in heel de oogsttijd in samen werking met de loonwerker zijn waarde bewezen. K. twijfelt er in ieder geval niet meer aan; een ongeluk dat slechter had kunnen aflopen heeft hem daarover heen gezet: ieder gezinsbedrijf of eenmansbedrijf in welke sektor dan ook is kwetsbaar. De Bedrijfsverzor gingsdienst kan dan ook gezien wor den als een soort verzekering. Een verzekering om een bedrijf in de Deze zakken worden bruto gewogen en dan gewassen in een grote trom mel met water en door 4 man gekopt en weer elektronisch gewogen. Geen van de medewerkers weet van wie de bieten zijn of uit welke streek ze ko men. Iedere zak heeft een nummer. Niemand kan enige invloed uitoefe nen op bruto of netto gewicht. Al deze gegevens gaan via het laborato rium naar het hoofdkantoor in Bre da. En daar in Breda worden er geen In de P.Z.C. stond met grote kop pen: "Richtlijnen bij opslag bestrij dingsmiddelen in Zeeland onvol doende nageleefd". Zoiets spreekt de mensen aan, flink overdreven de "gevaren" uitwijden, wat er al niet fout zou kunnen gebeuren. Maar waarom ons ZLM land- en tuin bouwblad dat dan ook, zij het in korte vorm, zonder commentaar over neemt, snap ik niet. Alle bedrij ven worden bij elkaar geveegd, en dan zegt men: "Er ligt wel 70.000 kg op minder dan 100 meter afstand van het oppervlaktewater". Ja, zo iets is min of meer logisch te noe men, een bedrijfsruimte wordt nu eenmaal niet midden op een stuk land neergezet, maar meestal aan een weg. En waar een weg is, is in veel gevallen een sloot. Als ik het ge heel van het artikel op mij laat in werken is de conclusie, men zal weer eens flink moeite gaan doen om ons het leven zuur te gaan maken. Met de wet in de hand trek ik door het ganse platteland. En wetten, je wordt er ziek van. Wet chemische afvalstoffen, Hinderwet (voor wie), Wet verontreiniging oppervlaktewa ter, Bestrijdingsmiddelenwet, enz.. De meeste gebruikers zijn door de media de laatste jaren erop gewezen dat het gebruik van vreemde stoffen risico's met zich meebrengt. Veel van ons zijn daar ook van doordron gen. Een ondernemer die wat verant- woordelijksgevoel heeft, zorgt dat alles goed achter slot en grendel zit. Hij laat geen middelen weglopen in een sloot. Daar is dat allemaal veel te duur voor geworden. Hij ver brandt waarschijnlijk wel zijn ver pakking van middelen denkende dat, dat beter is dan dat men over een lange tijd een belt vindt waar men hoge concentraties "gif" aan treft. Maar ook dat schijnt niet meer te mogen. Het zal natuurlijk weer geld moeten gaan kosten voor ie mand. Al was het maar voor een ambtenaar die aangesteld is om te kijken of we het toch niet doen. Om kort te gaan, het harnas waar we in Nederland met z'n allen in zitten, meest praktische vorm draaiende te houden als dat noodzakelijk is, niet alleen voor een veehouder of fruitte ler, maar zeer zeker ook in de ak kerbouw. Bezuinigen op dit soort praktische hulp en de relatief lage kosten daar voor is een verkeerde bezuiniging. Informeer daartoe ook gerust bij uw SEV'er. Indien u voor 31 december a.s. uw boekhouding nog eens door neemt, twijfel dan beslist niet aan het nut van de Bedrijfsverzorgings dienst. En bent u nog geen lid, stel dan niet uit tot morgen wat u van daag nog kunt doen en bel met één van onderstaande kontaktpersonen in de volgende regio's: Schouwen-Duiveland: J.W. van de Velde, Prunjeweg 3a, 4327 AL Se- rooskerke (S). Tel. 01117-1256. Tholen en St. Philipsland: A.C. van Heusden, L. Deurloostraat 31, 4694 BP Scherpenisse. Tel. 01666-2540. De Bevelanden: J. Cappon, M.D. de Grootstraat 112, 4461 WG Goes. Tel. 01100-15914. Walcheren: C. de Visser, Poppen- damseweg 22, 4365 SB Meliskerke. Tel. 01189-1465. Zeeuws-Vlaanderen: B. de Gendt, Zorgdijk 4, 4568 PN Nieuw-Namen. Tel. 01144-335. U kunt ook bellen met de administratie van de Centrale Bond, Grote Markt 28 te Goes. Tele foon 01100-21010, toestel 36, of in formeren bij uw Sociaal Ekono- misch Voorlichter in uw gebied. J. Scheele ekstra procenten tarra bijgedaan. Maar wel kan men ongunstig uit de bus komen als de Rupro een monster neemt en er zitten dan stenen of zand in, vooral van onverharde opslagplaatsen. Alles is zo eerlijk als goud. Ik raad iedere bietenteler aan eens te gaan kijken in het tarra- lokaal. P.W. Viergever Dr. Wortmanstraat 19 Noordgouwe wordt steeds meer pas aangemaakt, zodat we ons weer wat minder kun nen bewegen, zonder dat we beboet kunnen worden. Waarom vraagt de overheid niet aan de fabrikanten alle verpakkingsmaterialen allen oplos baar te maken zodat er geen rotzooi meer is op te ruimen. Hoogachtend, W. Nieuwenhuize fruitteler te Stavenisse. Naschrift De redaktie heeft niet meer en niet minder gedaan dan het objektief re gistreren van uitkomsten van onder zoek. Ons signaleren is tevens infor meren. Voor wat betreft het door u verwachte kommentaar op dergelij ke zaken, via hetzelfde ZLM-blad hebt u in het verleden en zult u in de toekomst kunnen vernemen dat de ZLM organisatie grote zorgen heeft over het bestrijdingsmiddelenbeleid van de ministeries van VROM en Landbouw. Via het Landbouwschap dringt het hoofdbestuur van de ZLM er steeds weer op aan bij dit beleid de nodige voorzichtigheid te betrachten, dit om te voorkomen dat de praktijk voor te hoge kosten en onmogelijke opgaven wordt ge plaatst, red. Oudenbosch Met ingang van 24 oktober 1988 ligt gedurende een maand voor iedereen ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie het ontwerp-bestemmingsplan "Oud- land". Gedurende bovengenoemde termijn kan iedereen schriftelijk be zwaren indienen tegen het ontwerp bij de gemeenteraad. Voorbereidingsbesluiten Ou denbosch Met ingang van 24 oktober ligt op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage de besluiten van de raad van 13 oktober waarbij is besloten te ver klaren dat een herziening wordt voorbereid van de bestemmingsplan nen: Velletri-Oost, Kamplan en Pagnevaart-West, 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3