VOO It m Vit OU w Wat betekent "1992" voor vrouwen? p.j. zuid geluid Rondje afdelingen p^/ 'Z-. redaktie Henk Tegels Motorrijtuigenbelasting aanhangwagens en opleggers Engelsen eten meer appels ft de- Noord en Zuid-Beveland wee wiste visse onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. "Wat betekent "1992" voor vrouwen", was de titel van een studie dag, georganiseerd door de Nederlandse Vrouwen Raad (N.V.R.), en de dag werd gehouden op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Het zou jammer zijn als U nu stopte met lezen, omdat het voor U niet van belang lijkt of om enige andere reden. Als we praten/schrij ven over 1992 dan is dat een jaar waarin veel veranderingen kunnen komen en het is altijd goed om erop voorbereid te zijn. Overigens is het niet alleen voor de vrouwen dat er veranderingen komen, alle Europeanen zullen er op de een of andere manier mee in kontakt komen. Wat zullen met betrekking tot dit thema/onderwerp de grootste veran deringen zijn en wat kunnen de maatregelen zijn die moeten worden genomen m.b.t. de vergrijzing, want het kindertal neemt af. Verder zijn er in ons land nu ook de andere natio naliteiten die meetellen: 5% uit Europese landen en uit U.S.A. en 21/2 °7o uit Turkije, Marokko en Su riname. Bevolkingstoename Alle EG-landen zitten in de situatie met lage vruchtbaarheid waardoor op de lange duur de bevolking in aantal terugloopt. Dit is niet het ge val in Ierland maar verder wordt iedere generatie iets kleiner in tal dan de vorige. Voor ons land is dit een nieuwe situatie want eerdere prognoses gaven in het jaar 2000 Ne derland een inwonertal van 20 mil joen. De kommissie Muntendam zei in 1970 nog: "Wij groeien vast in tal en last". Was de groei in 1960 in ons land het hoogste van Europa, in 1980 waren we het laagste. Maar we zitten in ons land met het probleem dat we al zo vol zitten. Als iemand in staat zou zijn de groei te stimuleren, waar laten we ze dan? Vrouwen en overheid Iemand die goed rekenen kan heeft becijferd dat een vrouw die thuis is en haar gezin verzorgt de overheid 15.000,kost. Het is onmogelijk te vertellen hoe men daaraan komt, het heeft te maken met de belasting die ze zou betalen als ze inkomen had en de aftrek die de echtgenoot krijgt omdat ze "niet werkt". Haalbaar en betaalbaar Onder deze titel heeft de Erasmus universiteit een studie gedaan en daaruit komen dan diverse zaken naar voren: Kinderopvang is nood zakelijk; Men maakt zich zorgen over de leegloop van het platteland; Uitstel in het krijgen van kinderen, uitstel-effekt en de risiko bevol kingsgroep in deze zijn de vruchtba re vrouwen; In 1990 vervalt de kost winnerstoeslag; Gezinsdenken neemt in Europa weer toe. In Frankrijk is er een minimum-loon voor vrouwen na de geboorte van het 3e kind. Welke studie er ook wordt gemaakt en wat de uit komsten ook zijn aan alle maatrege len hangt een kostenplaatje. Betekenis van 1992 De Europese eenwording kon wel eens dieper doordringen dan men dacht. Tot nu toe werd Europa aan experts overgelaten en we keken vanuit een veilige nationale besloten heid toe. Het was een Europa van verdragen en deze bieden een raam werk, Europa was beperkt bezig en speelde een uiterst kleine rol. Het was grotendeels gebaseerd op het be houd van het eigen grondgebied, de eigen welvaart en het welzijn binnen de nationale grenzen. Wel hebben met het Europese Parle ment, de Commissie en het Hof van Justitie de laatste 30 jaar iets be reikt. De afzonderlijke staten zijn niet in staat alles binnen de eigen grenzen te doen, denk b.v. aan het milieu en de verkeersvoorschriften (borden), dat is al een sluipende inte gratie. 4e Bestuurslaag Boven Rijk - Provincie - Gemeente kreeg een 4e bestuurslaag inhoud maar nog geen vaste vorm. Angst voor de ekonomische rol van Japan en U.S.A. speelt daarbij een grote rol. Zo kreeg "1992" een symbool- funktie, d.w.z. toch afname van de nationale overheidsbemoeienis en Goede kontakten tussen leden en bestuur van een organisatie zijn niet alleen erg belangrijk; ze zijn noodza kelijk voor een goed funktioneren van een bestuur. Dit geldt niet alleen op afdelingsnivo, maar zeker ook op provinciaal nivo. Daar moeten de kontakten tussen de afdelingsbestu ren en het provinciaal bestuur goed zijn. Door de maandelijkse Hoofd bestuursvergaderingen heeft het Da gelijks Bestuur (DB) minimaal 1 x per maand kontakt met bijna alle af delingen. Hierdoor heeft het DB een redelijk zicht op wat er ia de afdelin gen gebeurt. Toch ervaart het Dagelijks Bestuur dit niet als voldoende. Op HB- vergaderingen is er te weinig tijd om op zaken in te gaan waarbij het maar gaat om één afdeling te bespreken. Regiobezoeken Daarom houden voorzitter en be roepskracht van de P.J.Z. al een aantal jaren een rondje langs de af delingen. Afgelopen jaren gebeurde dit door middel van "regiobezoe ken", een bezoek aan twee afdelin gen, die in dezelfde regio zitten. Ook dit leverde niet precies het gewenste resultaat op, omdat sommige afde lingen zich ten opzichte van de ande re afdeling niet het onderste uit de kan wilde laten zien. Afdelingsbezoeken Dit hebben voorzitter en beroeps- Vrijdag 28 oktober 1988 kracht doen besluiten om dit jaar elk afdelingsbestuur afzonderlijk te gaan bezoeken. Tijdens deze bezoe ken wordt er met de afdelingsbestu ren gesproken over: hoe het gaat in de afdelingen: wat er goed gaat, wat minder goed; hoe het ledenaantal is; welke aktiviteiten er georganiseerd worden, en hoe ze ver lopen. wat men als afdelingsbestuur vindt van het funktioneren van de provin ciale organisatie. Aan de hand van datgene wat dan naar voren wordt gebracht, wordt vervolgens dieper ingegaan op de meest belangrijke zaken. Hoewel bij dit rondje afdelingen al leen gesproken wordt tussen het af delingsbestuur en de voorzitter en beroepskracht, kunnen ook de leden van de afdelingen opmerkingen of vragen die zij hebben in dit gesprek aan de orde stellen. Dit kun je op twee manieren doen: le door je opmerkingen of vragen door te spelen aan de leden van het afdelingsbestuur, die ze dan tijdens het gesprek aan de orde kunnen stellen. 2e door je opmerkingen of vragen door te spelen aan Peter Vijverberg, voorzitter van de PJZ, (tel. 01114-1292) of aan Henk Tegels, be roepskracht van de PJZ (tel. 01680-27921). Zij kunnen deze vra gen of opmerkingen dan tijdens het gesprek met het afdelingsbestuur aan de orde stellen. werd het in plaats van een Eurofobie nu een "Europtimisme" waarbij wel de grote vraag is of het een uitver grote Bondsrepubliek wordt of een 2e U.S.A. Verwachting is dat er snel een verinternationalisering zal ko men door b.v. industrievestigingen. Het centrum van Europa zal meer in zuidelijke richting gaan. Is het nu Rotterdam - Ruhrgebied - Noord- Frankrijk dit zou kunnen gaan naar Zuid-Duitsland - Noord-Italië en Oost-Frankrijk. Wij zullen in ons gebied alle zeilen moeten bijzetten om in de pas te blijven. Er komt steeds meer gelijkgericht gedrag, dat soms vooruitloopt op nationale besluitvorming. Onze kuituur omvat een klein ge bied, een klein taalgebied en dit brengt verschuiving van macht mee en het zou ook kunnen zijn verlies van/aan demokratische kontrole. Landbouw Een positief beleid wordt gezien in de landbouw. Er is veel geld van het Europese budget in de landbouw ge gaan. Er kwam een overschotsituatie en deze overschotten beginnen nu reeds te veranderen in tekorten. Een negatief landbouwbeleid zou beteke nen; het opheffen van veel wel gun stige regelingen. Als er iets wordt voorbereid dan is dat van belang voor de Europese landbouw en niet altijd voor elk gebied/land. Het landbouwbeleid is niet beslist slecht voor vrouwen. Er zijn zoveel ver schillen in het aandeel van vrouwen in de landbouw, in het familiebedrijf hebben vrouwen een grote rol en die moet fiskaal zichtbaar worden, overal. Gelijke kansen voor vrou wen moeten worden verbreed en uit gebouwd. Beroepsopleiding is daar bij van heel groot belang en kan ook de werkgelegenheid vergroten. Speeltuin Hoe gaat Europa eruit zien en wat zal het kunnen betekenen voor de Europeaan? Gaat er in 1992 een gi gantische speeltuin open? Er liggen vele richtlijnen, wederzijdse erken ning van diploma's is al een eind op weg. De nieuwe mobiliteit geeft meer mogelijkheden voor meisjes. De jeugd is al heel vertrouwd met het zich verplaatsen binnen Europa zoals met het Eurailticket, waarvan veel gebruik wordt gemaakt. Laten we niet denken dat de kansen er al leen zijn voor de hogere opleidingen. Kansen zijn er voor iedereen straks en: Wie 't beste is voorbereid, die zal er op kunnen inspelen. P.J. De Rooy-Janse, M.A. Voor de motorrijtuigenbelasting van aanhangwagens en opleggers kan op verschillende manieren aangifte worden gedaan. De EVO, Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organi satie te Zoetermeer, adviseert onder nemers erg attent te zijn op het kie zen van het meesst voordelige systeem. Dat kan van geval tot geval verschillen. Met name geldt dat als er sprake is van grotere aantallen voertuigen die met elkaar worden gekombineerd. Ook de gewichten van aanhangwagens/opleggers kun nen van invloed zijn. Uit de vragen die de EVO krijgt voorgelegd, is de konklusie te trek ken dat lang niet altijd op de meest voordelige wijze aangifte wordt ge daan. Daarom is een informatieblad opgesteld (bestelnummer 1121) on der de titel 'Wanneer en hoe dient motorrijtuigenbelasting voor aan hangwagens en opleggers te worden betaald?' Voor EVO-leden te ver krijgen bij Buro Service-Uitgaven, tel. 079 - 414641. Datums: 27 september: Walcheren; 3 november: Oost-Midden Brabant; 14 november: Zevenbergen; 17 no vember: Fijnaart; 23 november: Oost-Zeeuws Vlaanderen; 29 no vember: Tholen/St. Philipsland; 6 december: Langstraat; 7 december: Noord-Beveland; 12 december: Goes; 14 december: 's Heer Abtsker- ke Nisse e.o. Voor de afdelingen Schouwen- Duiveland en West-Zeeuws Vlaan deren moeten nog (nieuwe) data vastgesteld worden. Als je vragen of opmerkingen hebt geeft die dan door aan het afdelingsbestuur of aan de voorzitter of de beroepskracht van de P.J.Z. Alleen met de inbreng en betrokkenheid van iedereen kan de P.J.Z. goed funktioneren. Henk Tegels De Engelse huishoudens zijn in het afgelopen jaar meer appels gaan eten. De totale bestedingen aan ap pels namen met 7% toe. Bijna 70% van de huishoudens koopt per vier- weekse periode minstens één keer appels. De appels worden steeds meer in de supermarkt en steeds minder vaak op de markt gekocht. Het assortiment van de gekochte ap pels bestaat voornamelijk uit Gol den Delicious, Granny Smith en Cox's die respektievelijk 38%, 23% en 16% van de totale markt uitma ken. Naast de binnenlandse appel- produktie zijn Frankrijk en Zuid- Afrika de belangrijkste leveranciers op de Britse markt. Slechts een der de van de totale appel-aankopen bestaan uit Britse appels. T' was prachtug wéér en dat mocht wee wé us een keer M'n bin wiste visse mee een boot T'was vroeg, dus iederéén oa nog een duf ööd M'n vetrokke uut Colijn mee de "Desiree" en iederéén die a z'n eihe ophehe- ven oa hieng mee M'n e hevist, ut oa nie beter hekunne d'n énen nae d'n oaren, hrööte, lange en dunne De zonne scheen, 't was prachtig en hezellug ök werachtig Benee kö-je wat drienke en wat ete mé di m'n nie zö vee hezete 't Hieng hoed, ze wouwe lekker biete dus bleef iederéén heniete Di was ter één bie, di wouw 't nie bie lukke dat was een echte vissers krukke. Mè nae de middag hieng ut beter 't was ter net nog hin van een meter. 't Waere emmers vol mee vis over een élendag is dat nie mis M'n ök lekker hehete, uitsmij ters mee ham Ze wouwe lekker biete. die ware wé weg te kriehen den de kam Eén was ter die de vis most mete mé was vrééd benauwd da ze bete d'Uutslag van de viswedstrijd was nauw bekend Die wiere dan ök flienk verwend Kees Stééndiek won de ééste pries ie roch'ter hlad van van de wies D'n twi-den wier deur Kees Han son hewonne die wist noe ök wi often an was behonne En de derde pries ök nie mis was vo Hans Maldehem z'n vis Affijn d'r is vee helache en henote en de vis is flienk behote Oal mee oal een prachtuhe dag en hraeg nog us over a 't mag. Een enthousiaste deelneemster Afd. Langstraat: 8 november avond over "rundvleesproduktie op het melkveehouderijbedrijf". De avond wordt verzorgd door de heer Arend- sen van het Konsulentschap. Plaats: zaal Rijken, Heidestraat 179. Aan vang: 20.15 uur. Kosten: leden gra tis; niet-leden 10, Volgende aktiviteiten: 19 nov. pro vinciale bowling te Goes; 2 dec. fil mavond te Zidewinde; 16 dec. in tern voetbaltournooi. Afd. 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. 4 november: Gourmetavond in Ire ne. Aanvang: 20.00 uur. Kosten le den: ƒ7,50. Niet-leden: ƒ15, Opgave voor 31 oktober bij Piet Minnaard: 01103-1472 of bij Frank 01103-1743. Afd. Zevenbergen: 11 november: "Westernavond" i.s.m. de K.P.J. Plaats: Saloon "de Mijlpaal" aan de Achterdijk. Aanvang: 20.00 uur. Kom verkleed!! 13 november: trimmen in de Tete- ringse bossen. Vertrek om 11.00 uur op "Plein 1940" te Zevenberg- schenhoek. 19 november: provinciale bowling te Goes. Hiervoor opgeven bij Rei- nier Scheele (01682-2842). Provinciale aktiviteiten: 4-5-6 no vember: Theaterweekend P.J.G.N. Opgave en inlichtingen bij het sekre- tariaat te Zevenbergen (01680-27921); 7 november: DB- vergadering. Plaats: "Caisson" te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur; 19 no vember: provinciale bowling te Goes. Aanvang: 17.00 uur; 21 no vember: H.B.-vergadering; 25-26-27 november: kaderweekend voor (aan komende) bestuursleden; 16 decem ber: avond voor HB-, DB- en kom missieleden; 7 januari: P.J.Z.- zeskamp. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21