Jj •J •T* Gunstiger bijdrage-regeling voor tuinders onder de 30.000 m3 KEN Toekomstige afzet fruit Calathea 's met sterallures op vaktentoonstelling Aalsmeer De grond heeft heel wat te lijden de laatste jaren Dit jaar forse investering in werktuigen Samenwerking Kemira en Brinkman K Over het algemeen in WEST BRABANT geen hoge prijzen voor vrijwel alle tuinbouwprodukten. Met ten opzichte van 1987 aanmer kelijk meer aanvoer op de veiling en beperkte afzetmogelijkheden was te verwachten dat de noteringen lager uitvielen. De groenten die dan soms nog een goede prijs opbrengen heb ben dit te danken aan het slechte weer. Overigens lijkt het er wel op dat bij een lage prijstendens alles minder wordt betaald. Van een produkt als radijs b.v. is op dit moment geen overaanbod maar toch is het finan cieel niet best. Dit jaar is op veel be drijven fors geïnvesteerd in met na me werktuigen en sorteerruimten, al of niet met een komplete was- installatie. Investeren kon vrij gemakkelijk om dat 1987 voor de tuinbouw een goed jaar is geweest. Het doel van de in vestering ligt in de specialisatie waarbij er naar gestreefd wordt om alle handelingen op het bedrijf te doen plaatsvinden. Een duidelijk voorbeeld hiervan is een teelt als prei. Waar normaal 1 ha prei werd geteeld, die met de hand gerooid werden, is nu op een aantal bedrij ven 3 a 4 ha uitgeplant die met een aangeschafte machine geoogst zullen worden. In kisten wordt de prei naar de schuur gereden waarop een mo derne sorteertafel en een automati sche wasinstallatie alles afleverings- klaar wordt gemaakt. Dit is een ont wikkeling waar de meeste jonge on dernemers naar streven en die als zo danig niet is tegen te gaan of af te remmen. De praktijk heeft wel geleerd dat het er door deze veranderingen finan cieel niet beter op wordt. Volle- grondsgroenten als sperziebonen, erwten en uiensoorten zijn door automatisering geheel akkerbouw- matig te telen. Als nu de prijs spora disch nog eens goed is ligt het aan misoogsten elders of slechte weers omstandigheden. Prei is een van de laatste grote tuin bouwprodukten waarbij handwerk nog regel is. Bij de kontraktteelt van prei voor fabrieken gebeurt zelfs nog veel met de hand. Hieraan kan wel eens snel een eind komen doordat te lers dié gaan specialiseren zelf af spraken gaan maken met de in dustrie. Met de prijs is het dan na 2 seizoenen gebeurt, omdat telen op kontraktbasis dan algemeen is. De kilogramprijs wordt dan vast gesteld aan de hand van het saldo van wintertarwe. Het begin mis schien afgezaagd te klinken maar in vergelijking met wintertarwe zijn er vollegrondsgroenten die al jaren een lager rendement hebben. Er wordt de laatste jaren wel een be roep gedaan op de ontwatering van onze gronden op THOLEN. Gebre ken aan drainage of struktuur wor den steeds meer zichtbaar en de schade hiervan is meestal nog groter dan men op het eerste gezicht zou zeggen. Met het zwaarder worden van de huidige machines worden er ook steeds meer eisen gesteld aan de grond, want de grond moet tegen woordig over een groot vermogen beschikken om zich te herstellen. Wanneer er b.v. onder natte om standigheden geoogst moet worden zullen de diepe sporen hiervan ach terblijven. Een hoog organische stofgehalte van de grond kan er in belangrijke mate toe bijdragen dat zulke grond zich herstelt, maar dat ontbreekt er hier veelal nogal aan. Een goede groenbemesting kan be hoorlijk wat organisch materiaal le- - veren om het humusgehalte in stand te houden en de intensieve beworte- ling hiervan maakt bovendien de grond open. Het verkrijgen van een goed gewas groenbemesting is echter altijd geen eenvoudige zaak. Men moet over vrij vroeg leeg land be schikken, willen de meeste groenbe- mesters nog wat gewas vormen. On der de natte omstandigheden van de laatste jaren vallen ook het bladram menas en mosterdzaad tegen. Deze zeer diepwortelende gewassen kun nen onder normale omstandigheden in zeer korte tijd veel gewas vormen, maar de laatste jaren lukt dat van wege de natte voeten alleen maar bij de vroeggezaaide percelen. Voor het verhogen van het humusge- tal zijn zeer goede hoeveelheden or ganisch materiaal nodig wat eigen lijk alleen in de intensieve tuinbouw haalhaar is. Een goede groenbe- mester kan de vruchtbaarheid van de grond alleen maar in stand houden. Wanneer dit dus een aantal jaren min of meer mislukt en er gewassen geteeld worden zoals de meeste bloemzaden waaraan niets of vrijwel niets achterblijft, zal er toch een ze kere verschraling van de grond op treden. Deze gronden kunnen steeds minder hebben, zowel in tijden van droogte of nat, het gevolg is dan ook lagere opbrengsten met steeds meer schade bij veel regen door het dichtslempen en wateroverlast in laagten. Om dit zoveel mogelijk te voorko men is het zeker zinvol om hier meer aandacht en zo mogelijk kosten aan te besteden. De kost gaat nu een maal voor de baat. Brabants fruitmix. De pluk is goeddeels achter de rug, op de napluk na van de kleurrassen Jonagold en eventueel Elstar. De weergoden zijn ons gunstig gestemd geweest op enkele dagen na, waarin het echter in het West-Brabantse verschrikkelijk veel geregend heeft (85 mm). De kleuring van Jonagold en ook Elstar is in het West-Brabantse goed te noemen, ondanks dat de aanzet daartoe wel laat begon. Tot op he den valt de prijsvorming voor de goede kwaliteit en maat, beslist niet tegen, hoewel we het met wat minder moeten doen dan vorig jaar. Maar ja, wat wil je een grote oogst brengt nooit superprijzen op. Op een slech te start na mag men nu niet ontevre den zijn. Veel wordt geschreven en gesproken Het Landbouwschap en de Gasunie zijn het eens geworden over een nieuwe bijdrageregeling voor de kleine gasafnamen in de tuinbouw. Tuinders die per jaar minder dan 30.000 kuub verstoken, betalen in 1988 niet meer dan de gasprijs voor de tuinbouw. Pieter van der Struijs van het Landbouwschap schetst de achtergronden. De bijdrage-regeling voor de kleine gasafnamen loopt al vanaf 1983. Ze is bestemd voor tuinders die minder dan 30.000 kuub per jaar verstoken en die de kleinverbruikersprijs beta len. Hun kollega's met een hoger gasverbruik betalen sinds jaar en dag de tuinbouwgasprijs die duide lijk lager ligt. De bijdrageregeling die door het Landbouwschap wordt uitgevoerd, zorgt voor kompensatie. Het Landbouwschap kreeg daarvoor steeds van de Gasunie een bedrag van rond de miljoen gulden dat elk jaar over de kleinere gasverbruikers werd verdeeld. De regeling had wel wat bezwaren. Door de beperkte financiën kreeg de tuinder voor de eerste 8000 kuub geen kompensatie. Bovendien was het geldbedrag nooit zo groot dat het verschil tussen kleinverbrui kersprijs en tuinbouwgasprijs hele maal werd weggepoetst. Het Land bouwschap en de Gasunie hebben daarom vorig jaar afgesproken dat tuinders met een gasverbruik bene den de 30.000 kuub net zo worden behandeld als hun kollega's die meer verstoken. Dit betekent dat over 1988 alle aan vragers het volledige verschil krijgen uitgekeerd tussen de twee tarieven. Voor de berekening zijn de tarieven in het eerste kwartaal van 1988 bepa lend. De drempel van 8000 kuub is nu vervallen. Net als voorheen wor den bedragen beneden honderd gul den niet uitbetaald. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de kleinverbruikersprijs 37,25 cent per kuub met een vastrecht van 57 gulden. De tuin- Vrijdag 28 oktober 1988 bouwgasprijs was 22,431 cent per kubieke meter met een vastrecht van 2100 gulden per jaar. Bij een gasver bruik van rond de 14.000 kub 'kosten' beide tarieven ongeveer evenveel. Beneden deze grens is het kleinverbruikerstarief voordeliger dan het tuinbouwtarief en geeft het Landbouwschap dus geen bijdrage. Indien er. tevens rekening mee wordt gehouden dat bijdragen kleiner dan ƒ100,niet worden uitgekeerd, ko men in 1988 de kleine gasafnemers met een verbruik van boven de onge veer 14.500 kuub voor een bijdrage van het Landbouwschap in aan merking. Bij één of meer woonhuizen op de bedrijfsaansluiting zal per woonhuis forfaitair 5.000 kuub van het totale gasverbruik per aansluiting worden afgetrokken. Door de gasbedrijven gebeurt dit ook voor de tuinbouw- verbruikers boven de 30.000 kuub. De tuinder met een gasverbruik bo ven de 30.000 kuub die vanwege de aftrek voor huiselijk verbruik onder de 30.000 kuub belandt en dus bij het gasbedrijf niet in aanmerking komt voor het tuinbouwtarief, kan Kemira BV te Rotterdam en het in ternationale tuinbouwtoeleverings- bedrijf Brinkman BV te 's- Gravenzande hebben onlangs een sa menwerkingsverband opgericht, dat een reeks geheel nieuwe vloeibare meststoffen produceert en op de markt brengt. Kemira BV is een dochter van de Finse multinational Kemira Oy, de op één na grootste fa brikant van kunstmeststoffen in Eu ropa. De bundeling van kennis en le veringsprogramma's van deze twee bedrijven maakt het mogelijk een compleet pakket produkten en dienstverlening op het terrein van de vloeibare meststoffen te realiseren. over verpakken van fruit. De presen tatie moet het doen. Een zeer goede zaak. Toch hoor je veel geklaag bij de handel, dat ze er niet mee weg kunnen. Is verpakken dan alleen voor de eksport? Zelfs enkele eksportlanden stellen geen prijs op verpakt fruit. Een kwestie van prijs? Of zijn het de distributie-kanalen die een eigen beleid voeren (supermarkt ketens). Deze supermarktketens la ten de laatste tijd duidelijk merken dat ze goed de pest hebben aan ons voortreffelijk veilingsysteem. Zij wensen kennelijk meer vat te krijgen op de prijsvorming, om hun plan ning te vergemakkelijken. Zij zijn het die de prijs willen bepalen, zon der daarbij te veel afhankelijk te zijn van een open konkurrentie, met het bekende gevolg voor de teler. Geluk kig is Europa vrij groot en kunnen enkele ketens dat zo zonder meer niet voor elkaar krijgen. Dat wij ons afzet-systeem aan moeten passen aan de omstandigheden is natuurlijk zonneklaar. In de groente-sektor worden al pro dukten op termijn verkocht maar wel via de klok, zodat iedereen in de gelegenheid is zijn kwantum af te drukken. Vrije konkurrentie biedt de hoogste prijs. En het doet er niet toe, of men veel of heel veel wil ko pen, daar wil men een lagere prijs voor, omdat de produktie nou een maal kleinschalig gebeurt en als zo danig over veel hoofden verdeeld is. Door gekonsentreerd aanbod zijn er grote partijen van uniforme kwali teit met garantie, te koop, dat vindt men nergens in Europa en daarbij nog stipt op tijd geleverd. Dit geldt nu speciaal in de groente-sektor. Waarom zou dat met fruit ook niet kunnen?? Het zal wel enige aanpas sing vragen, maar waar een wil is is een weg. Zet al ons Nederlandse fruit op één klok, dan hoeft niemand meer te zeuren en zijn wij verzekerd van een goed afzetsysteem. Verre toekomst? Vergeet het maar, dat zal sneller gaan dan je denkt, zeker binnen een open Europa. ook van de regeling van het Land bouwschap gebruikmaken. Indien u per maand wordt afgere kend kunt u pas na de nota van de maand december een aanvraag in dienen. Als u te maken heeft met voorschotnota's en een definitieve afrekening per twaalf maanden, kunt u aanvragen als u in de periode 1 april 1988 tot en met 31 maart 1989 een eindafrekening krijgt die betrek king heeft op het gasverbruik in de twaalf maanden ervoor. Aanvraagformulieren voor de kor tingsregeling kunnen worden aange vraagd bij de gewestelijke raden van het Landbouwschap. De ingevulde formulieren moeten, met de ge vraagde gasrekeningen, ook weer aan de gewestelijke raden worden te ruggestuurd. Op het aanvraagfor mulier moet de aanvrager zelf opge ven of er één of meer woonhuizen op de bedrijfsaansluiting zitten. Uitbe taling vindt naderhand plaats door het Landbouwschap in Den Haag. De aanvragen moeten worden inge diend vóór 31 augustus 1989. Daar na komt men niet meer voor de rege ling 1988 in aanmerking. Trots toont kweker Leo Poot Ca lathea 'Stripe Star', die binnen kort in de bloemenwinkels ver krijgbaar zal zijn. Calathea 'Stri pe Star' is één van de vijf nieuwe variëteiten die Handelskwekerij Jac. Valstar BV van 2 tot en met 6 november op de Nationale Bloemenvaktentoonstelling in de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer showt. Volgens Leo Poot, woordvoerder van de han delskwekerij, hebben deze cala- thea's als bijzondere eigenschap een uitstekende houdbaarheid. "In vergelijking met de tot nu toe bekende soorten, beschikt de 'sterrenserie', bestaande uit 'Grey Star', 'Red Star', 'Green Star', 'Wave Star' en 'Stripe Star', over een houdbaarheid die twee maal zo goed is". Daar naast zijn de decoratieve blad planten eenvoudig te verzorgen. Chileense fruitexport stijgt met 38% Chili heeft het afgelopen seizoen een rekordhoeveelheid fruit geëxpor teerd. In totaal gingen 90,5 min do zen de grens over. Vooral van tafel druiven en appelen werd meer uit gevoerd. De EG en de Verenigde Staten zijn de twee belangrijkste afzetmarkten. In het afgelopen seizoen namen deze markten 86% van de totale export af. De export naar de EG verschilt sterk per produkt. Van de kiwi's gaat ruim 95% naar de EG. Bij de drui ven en appelen is dit respektievelijk 25% en 50% in het seizoen 1987/1988. In het nieuwe seizoen heeft met het exportdoel op 100 min dozen gesteld. Kerstshow-op-kleur in groothandelscentrum Cultra Woensdagavond 9 november opent het groothandelscentrum Cultra op het terrein van de Bloemenveiling Aalsmeer (V.BA) haar deuren voor een unieke kerstshow. Vanaf 19.00 uur kunnen de bloemen- en planten- detaillisten, voor wie deze avond ge organiseerd wordt, een aantal natio naal en internationaal bekende bloemsierkunstenaars aan het werk zien. Het is de bedoeling dat elke ar rangeur een aantal kerstarrangemen ten maakt in één van te voren vastge legde kleurstelling. Vijf modekleuren In overleg met de fabrikanten en toeleveranciers van bloemisterij artikelen werden de vijf trend-tinten voor kerstmis 1988 vastgesteld: li la/pink, zalmroze, bordeaux-rood, citadon-groen en zwart/wit. Binnen deze kleurstellingen kunnen de vijf arrangeurs bij de twaalf groothande laren in Cultra 'vrij winkelen' voor de samenstelling van het materialen- pakket, dat zij gedurende de kersts how in kombinatie met verse bloe men en planten verwerken. 19 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19