Een grote veilingorganisatie voor bloemen en planten op komst Bijzonder dierenleven in Kenya Agrarische stages naar Canada, Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland VISIE OP TOEKOMST NEDERLANDSE BLOEMISTERIJ Agrarische Studiereizen 1989 Videoproduktie over investeren in ontwikkelingslanden J. Kras bestaan en blijven ze Nederland no dig hebben'. Er komt één grote veilingorganisatie voor bloemen en planten. De Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland verdwijnt. Een verde re groei van het Nederlandse aandeel in de internationale eksport valt niet te verwachten. Spanningen op het roemruchte Nederlandse bloemen-afzetsysteem door het openstellen van de Europese binnen grenzen in 1992 zijn denkbaar. Toch ziet de Nederlandse sierteelt de toekomst met vertrouwen tegemoet. Deze voorspellingen worden gedaan in de brochure 'De sierteelt in het Europa van morgen', die de NMB- bank heeft uitgegeven ter gelegen heid van de Nationale Bloemenvak- tentoonstelling, van 2 tot en met 6 november in Aalsmeer. In de bro chure beziet een aantal terzakekun- digen de toekomst van de Neder landse sierteelt, het oog daarbij spe ciaal gericht op het jaar 1992. Hechte samenwerking De veilingdirekteuren ing. A.J. Mul der (VBA) en ir. H. de Boon (Bloe menveiling Westland) voorspellen dat binnen vijf jaar een hechte vorm van samenwerking ontstaat tussen hun veilingen. De groeiende markt, het almaar breder wordende taken pakket van de veilingen en de nood zaak om kostendoublures te vermij den, zijn daarvoor verantwoorde lijk. Als een nieuwe veilingtaak zien zij het behartigen van de belangen van aanvoerders en (vaak) ook ko pers in Den Haag en Brussel. Mulder en De Boon zijn van mening dat het Nederlandse aandeel in de interna tionale eksport van bloemen en planten om en nabij de 30 procent blijft schommelen. Mr. J. Kras, direkteur van de Vere niging van Bloemenveilingen in Ne derland (VBN), ziet één Nederlandse veiling voor bloemen en planten in het verschiet. De VBN heeft daar door in de toekomst, aldus Kras, geen bestaansrecht meer. Hij raadt de sierteeltsektor aan de huidige po sitie van marktleider te benutten om de pluspunten verder te versterken. Voor het jaar 2000 voorspelt Kras een Nederlandse eksportwaarde aan bloemen en planten van 10 miljard gulden. Spanningen op systeem Niettemin is het volgens dr. Pieter Winsemius, voormalig VROM- minister en direkteur van organisatie-adviesburo Mckinsey en Co, niet ondenkbaar dat 1992 span ningen teweeg brengt in het afzet- systeem van bloemen en planten. Hij verwacht meer internationale in koop, buiten de veilingen om. 'De koöperaties moeten hier een aanpak tegenover stellen', meent Winsemi us. 'Kan de veiling kwekers en han del voldoende blijven bieden om ekonomisch gezien voldoende aan trekkelijk te blijven?' is hierbij de centrale vraag. Winsemius raadt on der meer aan het afzetkanaal goed te beheersen, verbreding van het pak ket produkten toe te spitsen op nieu we doelgroepen en de verpakking als verkoopinstrument te optimaliseren. Ook wijst hij op de tweespalt tussen producenten en toeleveranciers. 'Zien de telers toeleveranciers als konkurrenten, die tuinbouwgrond in beslag nemen en kennis eksporte- ren? Of zijn het kollega's, die hen kunnen versterken? Daarop moet een antwoord komen'. Ook uitspraken van ing. W.D.S. van der Veen Meerstadt, direkteur van het World Flower Trade Center, ra ken aan dit aspekt. Hij is voorstan der van een liberaal handelsverkeer en onder meer van mening dat de Nederlandse sierteeltsektor ook ken nis over haar afzetsysteem moet eksporteren. 'Als je kassen, uit gangsmaterialen en bedrijfsuit- rusting eksporteert naar andere lan den, en door een slecht afzetsysteem wordt er daar te weinig met de teelt verdiend, is het een eenmalige zaak. Maar als buitenlandse telers leren hun produkten goed af te zetten, te gen een lonende prijs, blijven ze 18 Kwaliteit dè suksesfaktor Het is vooral het Nederlandse kwali- teitsprodukt, dat als de belangrijkste suksesfaktor naar voren komt in de brochure. De direkteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, ir. K. van Ast, pleit voor vaststelling van hoge normen voor de bewaking van kwa liteit en stelt dat er eventueel een van de veilingen onafhankelijke keurings instantie moet komen. Van Ast's ministerie probeert te voorkomen dat bloemen en planten door de EG onder een hoger btw-tarief worden gerangschikt. De kans dat het mini sterie- daarin slaagt is echter, aldus EG-landbouwkommissaris mr. F. Andriessen, niet groot. 'Het lage btw-tarief is er voor de eerste levens behoeften; bloemen en planten ho ren daar niet bij'. De vice-voorzitter van de Europese Kpmmissie ziet een goede toekomst voor de Nederland se sierteelt weggelegd. Alle vanuit Brussel in gang gezette maatregelen hebben een positief effekt op het be drijfsleven, de ekonomische groei en de omvang van de Europese handel. De Nederlandse, sterk internatio naal georiënteerde bloemisterij zal daar van profiteren. Andriessen wijst verder op het belang van een Het Nederlands kwaliteitsprodukt komt als belangrijkste succesfaktor naar voren in de brochure. nieuwe fytosanitaire strategie voor de sierteelt. Hierbij kan, door invoe ring van een paspoort voor bloemen en planten die aan de gestelde ge zondheidseisen voldoen, de vrije doorgang binnen de gehele Gemeen schap zonder grenskontroles werke lijkheid worden. Konsument beschikt Degene die echter werkelijk aan de touwtjes trekt op de markt - en zeker op de markt van de toekomst - is de konsument. Dat is de boodschap van Ernst Zingg, hoofd Marketing Bloemen en Planten van het Zwitser se Migros-konsern en een grote afne mer van Nederlandse bloemen en planten. De konsument wil méér waar voor zijn geld, meer toegevoeg de waarde in de vorm van bijvoor beeld uitstekend gearrangeerde boe ketten en een aantrekkelijke verpak king. Bloemen en planten als ge schenkartikel brengen, aldus Zingg, nieuwe doelgroepen in beeld, waar onder mannen en wellicht jongeren. In de brochure zijn verder interviews opgenomen met een tweetal telers, met vertegenwoordigers van het In stituut voor de Veredeling van Tuin- bouwgewassen en met het Aalsmeer- se anjerveredelings- en vermeerde- ringsbedrijf Hilverda b.v. De bro chure 'De sierteelt in het Europa van morgen' is verkrijgbaar in stand NI van de NMB Bank op de Bloemen- vaktentoonstelling. Er zijn in 1989 mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 28 jaar om gedurende enkele maanden tot één jaar stage te doen in bovengenoemde landen. De stages bieden een unieke kans door te leven in gezinnen, het wonen, werken en denken in een an der land beter te leren kennen. Voor deze programma's is een agrarische opleiding en/of ervaring noodza kelijk. Programma's in de Verenigde Staten van Amerika Minnesota work/study program. Een stage/studie programma van 12 maanden waarbij men 8 maanden meewerkt op een agrarisch bedrijf, 1 maand vrij is en 3 maanden een kur- sus volgt op de universiteit van Min nesota. Daarna kan men nog een verlenging krijgen van 6 tot 9 maan den om op een ander bedrijf stage te lopen. Er zijn 3 begindata in 1989: 20 maart, 25 juli en 27 november. Opgave tenminste 3 maanden voor vertrek. Er zijn geen plaatsingsmo gelijkheden in de tuinbouw. - In samenwerking met de universi teit van Ohio wordt een stage/studie programma georganiseerd met het zelfde principe als het Minnesota programma. Vertrek ong. half maart en eind juni 1989. Opgave Van 15 januari t/m 4 februari 1989 wordt de Agrarische Studiereis naar Kenya gehouden. Voor deze, wat langere reis, is een voorbespreking van al hetgeen een tocht door Kenya met zich meebrengt, voor de deelne mers èn belangstellenden van be lang. Door middel van dia's, foto's en de wetenswaardigheden van de reisleider, de heer P.J. Doornbos, krijgt u een goede indruk van wat u in januari kunt verwachten. Deelnemers en belangstellenden worden uitgenodigd de voolich- tingsmorgen bij te wonen op zater dag 19 november. De bijeenkomst zal plaatshebben in Nulde, in het Postiljon Motel Nulde, aan de au tosnelweg A 28, afslag "strand Nul de", van 10.15 tot ca. 12.30 uur. Tijdens de reis naar Kenya komen alle aspekten van dit Oostafrikaanse land aan bod. Vele wildparken wor den bezocht, waar gelogeerd wordt in "lodges", gelegen aan de drink plaatsen van de dieren. In alle rust kan men de wilde dieren in hun eigen» omgeving bestuderen. Onbekende soorten, wie heeft er wel eens neeot- bokken, mongooses, rasor birds, gnoes, topi's, bamboon-apen, mara- boes, red head hornbills, lilytrotters of wattled plovers hun dagelijks bad zien nemen? Maar ook de "beken de" soorten: giraffen, zebra's, leeu wen, struisvogels, olifanten, nijl paarden, impala's, krokodillen zult u niet dagelijks aantreffen! Op agrarisch gebied worden, in Ne derland onbekende, bedrijfstakken bezocht. Tijdens de prachtige bustochten door het land worden be zoeken gebracht aan een ananas-, een thee- en een suikerrietplantage. Maar natuurlijk worden ook vee teeltbedrijven bezocht en bijvoor beeld een kweker van pootaardappe- len en een van rozen. De Indische Oceaan met zijn brede hagelwitte stranden noodt tot een rustig verblijf van een paar dagen om te genieten van zon en branding. De hoofdstad Nairobi is een westers aandoende stad met mooie winkels, sjieke hotels, moderne gebouwen met op straat in keurig pak geklede zakenmensen, maar ook een stad met armoedige wijken waar de leden van de verschillende stammen uit het buitenland wonen die op zoek zijn naar werk in de grote stad. De rondreis door Kenya wordt ge maakt in minibusjes (5 deelnemers per busje, zodat een goed uitzicht verzekerd is), overnachtingen in: 1 in Nairobi, 1 op Mont Kenya, 1 in Meru National Park, 2 in Samburu- park, 2 aan het Lake Baringo, 2 in Nakuru, 2 in Nairobi, 2 in Ambose- lipark, 1 in Tsavo West, 1 in Tsavo Oost, 1 in Malindi, 2 in Mombassa. En verder: Parijs, 18-20 november, 3-daagse busreis, nog een enkele plaats vrij. Graubünden, Zwitser land, 19-27 januari, 9-daagse bus reis, verblijf in het mooie oude stad je Chur. Graubünden, 26 januari-4 februari, 10-daagse reis, verblijf in Chur, 's morgens wintersportlessen, 's middags exkursies. Voor uw aanmelding, voor nadere informatie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Stu diereizen 1989" kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. De COB/SER heeft onder de titel 'Omdat het om mensen gaat; erva ringen van vijf Nederlandse bedrij ven in vier ontwikkelingslanden' een informatieve videoband uitgebracht over problemen die zich kunnen voordoen bij investeringen in ont wikkelingslanden. De videoproduktie duurt circa vijf entwintig minuten en wordt gratis uitgeleend door TFC Audiovisuele Programma's te Velp. Begin dit jaar werd het eerste eksemplaar van het bijbehorende boek 'Ervaringen van Nederlandse bedrijven in ontwikke lingslanden' uitgereikt aan minister Bukman van Ontwikkelingssamen werking. Voor inl. tel. 070-499570. voor 1 januari 1989. Er zijn ook in dividuele stagemogelijkheden (zon der kursus) voor een periode van 12 maanden op één bedrijf. Voor de programma's met 'en zonder kursus zijn er plaatsingsmogelijkheden in de land- en tuinbouw. Opgave vóór 1 februari 1989. - Future Farmers of America. Via deze organisatie worden stages geor ganiseerd van 3, 6 of 12 maanden. Vertrek eind maart of eind juni 1989. Voor vertrek in maart opgave vóór 1 december 1988. Agrarisch Programma Canada Zoals ook voorgaande jaren het ge val was, hebben de 3 plattelandsjon gerenorganisaties en de Stichting ^Uitwisseling in samenwerking met de emigratieinstanties en de Canade se regering opnieuw een stagepro gramma, waardoor een aantal jonge agrariërs de mogelijkheid krijgt een periode van 9 tot 12 maanden in Ca nada door te brengen (akkerbouw evt. 6 maanden). Ook jongeren die pas van de MAS of agrarische hoge school komen, kunnen voor dit pro gramma in aanmerking komen. De meeste mogelijkheden zijn er voor jongeren die vroeg in het voorjaar kunnen vertrekken (april of mei). Gedurende deze stage heb je de kans kennis te maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. Dit programma leent zich er uitstekend voor een bredere kennis en prakti scheervaring op landbouwkundig gebied op te doen. Opgave zo spoe dig mogelijk. I.A.E.A. programma (Australië, Nieuw Zeeland, Canada en Verenig de Staten).Via het IAEA program ma is het mogelijk gedurende 6, 7, 8, 9, 13, 14 of 15 maanden een stage te doen op een agrarisch bedrijf in Australië en/of Nieuw Zeeland. Ook zijn er mogelijkheden voor een 'wereldreis', een kombinatie van Australië of Nieuw Zeeland met Ca nada of Amerika. Het vertrek en de terugkomst vindt plaats per groep. In het stageland wordt een introduk- tiebijeenkomst gehouden. Vertrek is mogelijk vanaf februari tot oktober 1989. Voor bovengenoemde programma's wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden op woensdag 30 november a.s. om 10.15 uur. Heb je interesse in een van deze programma's, kom dan naar: Zalencentrum 'Amers- hof', Snouckaertlaan 11 te Amers foort. Voor meer inlichtingen: Stich ting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. Vrijdag 28 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18