Brabantse Vereniging van Schapenhouders in oprichting Bietvinasse goed bruikbaar in mestvarkensvoer Ledenwerfaktie onder Brabantse pluimveehouders Samenwerking tussen CO VAM en ABIS in automatisering rundveehouderij Kamerkommissie Landbouw bezoekt PVV Stijgende konsumptie suikermais in Engeland Vervolg van pag. 13 Rentabiliteit De opbrengstprijzen voor bont wor den op de wereldmarkt bepaald door vraag en aanbod. De vossenhouderij is de afgelopen 3 jaren financieel zeer slecht geweest. De nertsenhou- derij daarentegen is de afgelopen ja ren goed rendabel geweest. Gemid deld werd er over de afgelopen 5 ja ren een prijs per nertsvel gemaakt van ƒ65,—. De kostprijs op basis van vervangingswaarde ligt ook on geveer op dit nivo. Vereniging Vrijwel alle Nederlandse fokkers zijn aangesloten bij de N.F.E., de Nederlandse Vereniging van Fok kers van Edelpelsdieren. Deze vere niging stimuleert het onderzoek, de voorlichting en het onderwijs. Zij geeft hieraan ook financiële steun. Er is ook een goede samenwerking met de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren te Boxtel. Toekomstvisie In de toekomst lijkt een rendabele pelsdierenhouderij in Nederland mogelijk. Er is volop vis- en kipafval dat voor 90% de basis vormt voor het pelsdierenvoer. De prijsontwik keling voor de vellen zal afhangen van zowel het aanbod als de vraag naar bont op wereldnivo. Op veel fronten op het gebied van de pelsdierenhouderij in Nederland is samenwerking (onderzoek, voorlich ting, onderwijs, gezondheidszorg). Daarom mag verwacht worden dat er een technisch/ekonomische voor sprong ontstaat ten opzichte van an dere landen. Aktiegroepen, zoals tot voor kort het Anti-Bont Commitee, zijn aktief om het produceren van bont tegen te gaan. De pelsdierenhouderij is ech ter een legale bezigheid, die politiek gesteund wordt. De vooruitzichten voor de Neder landse pelsdierenhouderij lijken po sitief. Veel ondernemers zien de toe komst dan ook met vertrouwen te gemoet. Konsulentschap voor de rundveehou derij Noord-Brabant en Zeeland, ing. J. van Aerts, ing. M. Arendsen, ing. J.A.H.H. Voet, ing. C. Janssen. Een aantal schapenhouders in Noord-Brabant heeft het initia tief genomen om te komen tot de oprichting van een vereniging voor schapenhouders. In een aantal provincies bestaat al een dergelijke vereniging. In Zeeland bestaat al bijna 5 jaar een Vereni ging voor Schapenhouders. Op 1 januari a.s. vindt deze oudste vereniging van schapenhouders in ons land haar eerste lustrum. Mede door de toename van het aantal schapen en het aantal be drijven dat zich met de schapen houderij bezig houdt, ontstaat er in Noord-Brabant behoefte aan een dergelijke organisatie. Het werkgebied bestaat uit de protin- cie Noord-Brabant en, zolang er in Gelderland nog geen schapenhouderij-vereniging is, zullen ook de schapenhouders uit het NCB-gebied van Gelderland uitgenodigd worden. Het ligt in de bedoeling dat de vereniging zich vooral bezig zal gaan houden met de belangenbe hartiging op vaktechnisch ge bied. Daarbij kan men bijvoor beeld denken aan de gezondheid van de schapen, het onderzoek en de voorlichting ten behoeve van de schapenhouderij, kontak ten met de Landbouworganisa ties, studieklub-aktiviteiten (in leidingen, exkursies, praktijka vonden en dergelijke). Met de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant heeft reeds een oriënterend gesprek plaatsgevonden over de vraag of aan de leden van de Schapenhouderij-vereniging een korting kan worden verstrekt ten aanzien van het gezondheidspak ket dat door de Gezondheids dienst wordt aangeboden. De Gezondheidsdienst is hiertoe in principe bereid. Tijdens twee voorlichtingsbijeen komsten zal nadere informatie worden verstrekt aan belangstel lende schapenhouders wat be treft het doel van de nieuwe orga nisatie, de opbouw, relaties naar andere organisaties, etc. Vanuit de voorlichtingsdienst en de Ge zondheidsdienst zal worden aan gegeven welke aktiviteiten deze organisaties zullen gaan onderne men via deze op te richten Vere niging voor Schapenhouders. Deze bijeenkomsten worden ge houden: op woensdag 9 novem ber om 20.00 uur in de Nobelaer te Etten-Leur; op donderdag 10 november om 20.00 uur bij de CHV te Veghel. Belangstellende schapenhouders worden uitgeno digd voor deze bijeenkomsten. Daarna kan men zich aanmelden als lid van de organisatie. Voor meer informatie kan men kontakt opnemen met de heer ing. M. Arendsen, telefoon 04904-15885. Bietvinasse is in vergelijking met me lasse goed bruikbaar in mestvar kensvoer. Dit is één van de konklu- sies die worden getrokken in het rap port 'Bietvinasse in de voeding van mestvarkens' gemaakt door het In stituut voor Rationele Suikerpro- duktie (IRS) te Bergen op Zoom, in samenwerking met de Landbouwu niversiteit te Wageningen. De vinasse in mestvarkensvoer kan op een laag methioninenivo zelfs be ter zijn dan melasse door een even tueel methioninebesparend effekt van betaine. Het doel van deze studie was bietvi nasse in mestvarkensvoer te bestude ren. Zowel de vertering van bietvi nasse als het effekt van bietvinasse op de produktiekenmerken werd bestudeerd. Er werden 4 behandelin gen toegepast waarvoor 4 voeders werden gemaakt. Twee voeders met 3% en 6% bietvinasse op een laag methioninenivo werden vergeleken met twee vpeders met melasse op een hoog en laag methioninenivo. Door middel van deze proefopzet was het tevens mogelijk om een eventueel methioninebesparend effekt van be taine uit vinasse te bestuderen. De invloed van vinasse op de pellet kwa liteit werd tevens onderzocht. Er bleken geen significante verschil len in verteringskoëfficiënten tussen de voeders met vinasse en voeders met melasse, behalve voor ruw vet. De betere verteringskoëfficiënt van ruw vet van de voeders met vinasse De Kring Brabant van de Nederland se Organisatie van Pluimveehouders (NOP) is, ondersteund door de NCB, een aktie gestart om pluimvee houders die nog geen lid zijn van de NOP te bewegen tot de organisatie toe te treden. Hiertoe heeft de NOP kring Brabant aan al haar leden leg- hennenhouders en slachtpluimvee- houders informatiemateriaal toege zonden, teneinde deze aktie te on dersteunen. De kring Brabant van de NOP voert als motto van de aktie 'wees er als de kippen bij'. Hoe sterker de organisa tie, hoe meer er gedaan kan worden voor de pluimveehouders, en daar om is het in het belang van iedere pluimveehouder om lid te zijn van de NOP, zo meent de kring. Veelal is het voor de individuele pluimvee houder niet mogelijk de specifieke 'pluimvee-belangen' te behartigen, waar dit door een sterke organisatie wel lukt. Het werkgebied van de kring Bra- 14 werd veroorzaakt door de goede ver teerbaarheid van het additionele dierlijke vet. Er bleek geen verschil in N-retentie tussen de behandelin gen. Hierdoor kon geen konklusie worden getrokken over een even tueel methioninebesparend effekt van betaine. De uitscheiding van ka lium was voor de behandelingen met vinasse vooral hoger in de urine, de uitscheiding van kalium in de mest was ook hoger ten opzichte van de voeders met melasse. De urinepro- duktie was gelijk door een beperkte waterverstrekking. Varkens gevoerd met voeders met een toevoeging van 3% of 6% vinas se waren even goed of beter dan de varkens van het voer met melasse op het laag methioninenivo voor de groei per dag en voederkonversie. De slachtkwaliteit was gelijk voor de varkens met de voeders met vinasse in vergelijking met de varkens met de voeders met melasse. Binnen de geiten bleek een significant betere voederkonversie en een tendentieel betere groei per dag voor de voeders met vinasse ten opzichte van het voer met melasse op een laag methi oninenivo. Dit positieve effekt kan veroorzaakt zijn door een methioni nebesparend effekt van betaine. De mestkonsistentie was lager voor de behandelingen met vinasse in verge lijking met de behandelingen met melasse. Vinasse bleek nagenoeg even slijtvaste brokjes te geven dan melasse. bant van de NOP is verdeeld in vier afdelingen, zowel voor slachtkui- kens als voor leghennenhouders. Binnen iedere afdeling zijn meerdere studieklubs aktief. Vanuit de afde lingen worden de bevindingen en aanbevelingen ingebracht in het bestuur van de kring, waardoor de leden een direkte invloed hebben op het te voeren beleid. Door haar ver tegenwoordigers worden de stand punten van de kring verder uitgedra gen. Daarnaast worden de belangen van de individuele leden behartigd. Verdere aktiviteiten zijn o.a. het or ganiseren van pluimveekursussen, de promotie van TEA-programma's en daarmee van bedrijfsvergelijking, advisering over kontrakten en het geven van een toekomstvisie in een sektorplan. Voor inlichtingen en aanmeldingen kunt u zich wenden tot het Sekretari- aat Kring Brabant NOP, Spoorlaan 350, 5038 CC Tilburg, tel. 013 - 378518. Raad van State stelt Upjohn in gelijk De Voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft op 13 oktober jl. uitspraak ge daan inzake het konflikt tussen Up john en de Veterinaire Dienst (V.D.) van het Ministerie van Landbouw inzake het nieuwe door Upjohn ont wikkelde Aujeszky vaccin TOLVID™. De V.D. had op basis van een testrapport, dat door het Centraal Diergeneeskundig Instituut (C.D.I.) was vervaardigd over TOLVID™, de firma Upjohn toestemming ge weigerd dit nieuwe vaccin in Neder land op de markt te brengen. Up john heeft de uitslag van het C.D.I.- onderzoek altijd betwist en aange drongen op een tweede onderzoek. De waarnemend voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, staatsraad Mr. J. de Vries heeft nu bepaald dat de V.D. binnen 7 dagen een opdracht aan het C.D.I. moet geven om dit Aujeszky vaccin opnieuw te onderzoeken. Binnen 2 weken na ontvangst van dit verslag zal de V.D. een nieuwe beslissing omtrent toelating moeten nemen. Verwerpers bij rundvee Het is normaal dat 1 a 2% van de drachtige dieren verwerpt. Op som mige bedrijven komen echter veel grotere percentages voor. Jammer genoeg is ondanks veel onderzoek vaak geen direkte oorzaak aan te wijzen. Dit heeft tot gevolg dat er soms wordt gezegd: ik laat maar geen onderzoek doen, want er zal toch wel niets uitkomen. Het is in het belang van elke veehouder om bij iedere koe die verwerpt bloed te laten afnemen voor brucella-abortus onderzoek. Op deze manier kunnen uitbraken zo vlug mogelijk worden gelokaliseerd. Vanwege het grote belang om deze ziekte in een zo vroeg mogelijk sta dium te vinden betaalt de Gezond heidsdienst het onderzoek en betaalt zij ook de dierenarts voor het bloed- tappen. Reorganisatie K.I.- werkzaamheden De afgelopen jaren is er een duidelij ke verandering geweest in de K.I.- werkzaamheden van de Gezond heidsdienst. Aan de ene kant kwa men K.I.-Verenigingen steeds meer in het bezit van eigen K.I.-technische kennis. Dit heeft ertoe geleid dat vanaf 1 au gustus 1988 alle K.I.- De Coöperatieve Vereniging voor Automatisering en Mechanisering (COVAM) heeft op 13 oktober in Eindhoven een samenwerkingsover eenkomst gesloten met het Belgische bedrijf ABIS. De samenwerking is vooral gericht op het ARGOS pak ket. ARGOS is een management informatiesysteem voor de rundvee houderij: ABIS is in België het toonaangeven de automatiseringsbedrijf voor de Vorige week woensdag heeft een de legatie van de Vaste Kamerkommis sie van Landbouw uit de Tweede Ka mer een bezoek gebracht aan het Produktschap voor Vee en Vlees. Aan de orde kwamen onder meer de knelpunten in de vleessektor en de toekomst van de intensieve vee houderij. In het ruim twee uur durende bezoek werd op verzoek van de Kamerleden onder andere ook aandacht geschon ken aan vlees als merkartikel en wet telijke regelingen van zogenaamde 'scharrelprodukten', voor afdoende echtheidsgarantie voor de konsu- werkzaamheden op de Gezondheids dienst ondergebracht zijn binnen de diersoortafdelingen, met name de afdelingen Rundvee- en Varkensge zondheidszorg. Ook het onderzoek van sperma van stieren en beren zal voortaan vanuit deze afdelingen plaatsvinden. Konkreet komt het er op neer dat de eindverantwoorde lijkheid van de werkzaamheden op het gebied van de varkensvrucht baarheid en Varkens-K.I. komt te liggen bij het hoofd van deze afde ling, dr. W. Hunneman. Als diere narts is met de dagelijkse gang van zaken belast drs. H. v. Rossem. Op het gebied van rundvee, schaap, geit, paard en hond ligt de eindve rantwoordelijkheid bij het hoofd van de afdeling Rundvee gezondheidszorg, drs. _C. Damen. De dagelijkse gang van zaken wordt verzorgd door drs. J. Remmen. De afdelingen pelsdieren (drs. P. v. Beek) en pluimvee verzorgen de akti viteiten betreffende vruchtbaarheid en K.I. voor hun eigen diersoort. Veehouders, die een onderzoek op spermakwaliteit wensen van hyn die ren, kunnen dit onderzoek m.i.v. 1 augustus aanvragen bij de Techni sche Administratie en wel op toestel 232 voor varkens en toestel 233 voor rundvee en andere diersoorten. agrarische sektor. COVAM neemt in Nederland een vooraanstaande posi tie in binnen deze sektor. Zij zullen samenwerken op terreinen als onder zoek, ontwikkeling, distributie en begeleiding. Ook voor de gebruikers biedt de samenwerking interessante perspektieven. In de varkenshouderij is COVAM reeds sinds 1979 aktief. Met de ver werving van de distributierechten van ARGOS stapt COVAM nu ook de rundveehouderij binnen. ment. De bundeling van de kontrole- aktiviteiten op bijzondere kwali- teitsprodukten uit de vleessektor achtten de Kamerleden in dat ver band een met kracht te bevorderen aktiviteit. De delegatie van landbouwspecia- listen uit de Tweede Kamer toonde in het bijzonder belangstelling voor de PVV-werkwijze op het gebied van kontrole op mogelijke EG-fraudes en onderschreven de noodzaak van een bij uitstek eenduidige, volledige en duidelijk EG-regelgeving. In dat kader yerdient het aanbeveling dat de EG-regelgeving, voordat deze in de lidstaten van kracht wordt, op kontroleerbaarheid en fraudegevoe ligheid te worden getoetst, aldus de ze Kamerleden. Voorlichtingsbureau vlees schetst klant van de toekomst Het Voorlichtingsbureau Vlees heeft het veranderende konsumptiegedrag van de Nederlandse konsument in kaart gebracht in de nieuwste markt verkenning. In de marktverkenning komen onder andere uitvoerig aan de orde: veran deringen in onze bevolkingsopbouw, ontwikkeling van inkomens, de op bloeiende levensstijlen met aanver want (winkel-)gedrag en de verande ringen in voedingspatronen en eet- kulturen. Belangstellenden voor een gratis exemplaar kunnen deze telefonisch aanvragen bij het Voorlichtingsbu reau Vlees in Rijswijk. Het telefoon nummer is: 070-991155. Uit onderzoek onder Engelse konsu- menten (d.m.v. panelonderzoek) blijkt onder meer dat er vorig jaar 38 procent meer suikermais is verkocht dan in 1986. De totale bestedingen aan suikermais waren vorig jaar in vergelijking met 1986 met 44 procent gestegen, het eerste halfjaar in 1988 bedroeg die stijging ten opzichte van dezelfde periode in 1987 zo'n 42 procent. Vrijdag 28 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14