Meer voedselhulp om stijging wereldmarktprijs op te vangen PZ verhoogt minimumprijs melk met drie cent "De noodzaak om de veestapel te beperken komt steeds dichterbij Braks vindt handhaven minimum melkprijs zinloos Enorme investeringen nodig voor renovatie Brabantse riolering PZ-voorzitter Schelhaas PZ-boos om uitspraak Braks Viermaal goud voor kazen van DMV Campina Mevr. mr. W. Swildens-Rozendaal (PvdA): Proefverslagen en uitgaven over varkenshouderij Rundvleesproduktie met eenmaal gekalfde vaarzen Volgens drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, dreigt het wereldvoedselprobleem op korte termijn te vererge ren door de produktiebeperkingen van de westerse landen. Het opruimen van de overschotten heeft de wereldmarktprijzen doen stij gen. Dat is weliswaar gunstig voor de stimulering van de voedselpro- duktie in de derde wereld op langere termijn, maar zal op korte ter mijn het voedseltekort vergroten. Ter overbrugging stelt Schelhaas voor de voedselhulp uit te breiden. De wereldvoedseldag van afgelopen zondag was voor de PZ-voorzitter aanleiding om de wereldvoedselpro- blematiek uitvoerig aan de orde te stellen in zijn openingstoespraak van de bestuursvergadering. Schelhaas signaleerde dat het de verkeerde kant opgaat met de wereldvoedselsi tuatie, nadat in de jaren zeventig een verbetering leek op te treden. In het jaar 2000 worden er 600 miljoen sterk ondervoede mensen verwacht. Nu al sterven elke week een kwart miljoen kinderen aan ondervoeding. Het wegwerken van de westerse pro- duktieoverschotten zal tot acute voedselnood in de derde wereld lei den, voorspelt Schelhaas. De derde wereld is een netto-importeur van voedsel. Voedselhulp kan hier soe laas bieden op korte termijn. Daar naast moet er hulp worden gegeven bij het op lange termijn stimuleren van de locale voedselproduktie. Schelhaas geeft toe dat voedselhulp omstreden is: "Er is zeker ruimte voor kritiek op de wijze waarop in het verleden voedselhulp is gegeven. Maar even zeker is, dat in vele geval len voedselhulp een zeer positief ef fect kan hebben voor wat betreft de bestrijding van acute honger". De Europese Gemeenschap draait haar zuivelhulp terug, aldus Schel haas: "En dat niet op grond van ontwikkelingen in de derde wereld, maar omdat het de Gemeenschap minder goed uitkomt om voedsel hulp te geven". Het eerste slachtof fer daarvan worden niet landen als India en China, die langlopende overeenkomsten hebben met de EG, maar de landen die aangewezen zijn op het Wereldvoedselprogramma van de FAO. "Dit is notabene het best geleide Wereldvoedselhulppro gramma, waar ook zelden kritiek op is geleverd", zei Schelhaas. Als tweede slachtoffer voorziet Schel haas de particuliere organisaties. drs. H. Schelhaas De EG-voedselhulp kan weer wor den vergroot, meent de PZ- voorzitter, als de quota worden ver ruimd. Hij pleit voor een "tussen oplossing". Schelhaas: "Melkvee houders zouden hun produktie met bijvoorbeeld 1% moeten kunnen vergroten en hierover slechts een su perheffing van 50% of 70% behoe ven te betalen. De opbrengst van de ze superheffing moet dan ten goede komen aan het Europese ontwikke lingsbudget. De Europese Commis sie zou hierdoor goedkoop aan ma gere melkpoeder en boterolie kunnen komen, terwijl de melkveehouders hun variabele kosten vergoed krijgen". Het bestuur van het produktschap voor zuivel ging afgelopen woensdag akkoord met een verhoging van de minimumprijs voor melk met drie cent. De minimumprijs voor volle melk komt daarmee op 1,32 gulden per liter, die voor halfvolle melk op 1,11 gulden per liter. Reden Voor de prijsverhoging is het tekort aan melk dat zich momenteel bij de zuivelindustrie voordoet. "De prijs van allerhande zuivelprodukten schiet omhoog. Een prijsverhoging van melk is daarvan een logisch ge volg", zei FNZ-afgevaardigde Mat- theussens. Twee maanden geleden werden om dezelfde reden de minimumprijzen eveneens met drie cent verhoogd. Werknemers vertegenwoordiger Kuizinga toonde zich ongelukkig met deze tweede prijsverhoging bin nen twee maanden. Hij vond dat het Schap zich eerst moest bezinnen op de uitspraak die FNZ-voorzitter Francken vorige week deed tijdens de jaarvergadering van de bond. Francken zei een hogere melkprijs pas aanvaardbaar te vinden als die samenhing met een toename van de vraag naar zuivel. "Dat is momen teel niet het geval. De hoge melkprijs lokt zuivelvervangers uit. Als de prijs te ver doorstijgt nodigen we de overheid uit tot het vaststellen van een maximumprijs voor melk," al dus Kuizinga. Zijn voorstel om een beslissing over de melkprijs uit te stellen werd met een meerderheid van stemmen verworpen. De verte genwoordiger van de drie CLO's, Blokland was het met Kuizinga eens dat het PZ voorzichtig moet om springen met zijn bevoegdheid om de minimumprijs voor melk vast te stellen. Het schap toonde zich ontstemd er over dat het bericht over de op han den zijnde prijsverhoging maandag en dinsdag al uitgebreid in de publi citeit kwam. "Het komt er nu op neer dat het Schap mag bevestigen wat de industrie al lang heeft be slist", zo verwoordde de werknemers- afgevaardigde Kuizinga de wrevel. Diederik Sleurink. Borculo lanceert component voor biggenvoer Borculo Whey Products is gestart met een ludieke publiciteitscampagne om de aandacht van biggenhouders te vestigen op Borcilac, een komponent voor biggenvoeders. Het toevoegen van Borcilac aan het biggenvoeder heeft onder andere tot gevolg dat de beschermende werking van de antistoffen uit de moeder melk wordt overgenomen doordat het een milieu met een laag pH- gehalte schept. Zoals bekend voelen schadelijke bacteriën zich in een der gelijk zuur milieu niet thuis. Door dat Borcilac bovendien voor een vrij wel volledige vertering van het voed sel zorgt, blijven er geen afvalpro- dukten achter in het darmkanaal. Belangstellenden kunnen contact op nemen met Borculo Whey Products, tel. 05457 - 71905. Minister Braks vindt dat het hand haven van een minimumprijs voor melk weinig zin meer heeft. Hij zei dit afgelopen woensdag in Luxemburg. Volgens de bewindsman ligt de ver antwoordelijkheid voor het ophef fen van de minimum melkprijs bij het ministerie van Economische Za ken. Hij voert hierover voortdurend overleg met staatssecretaris Even huis van Economische Zaken. De minimum melkprijs is oorspronke lijk ingesteld om dumping door grootwinkelbedrijven te voorko men. Nu de minimumprijs de Euro pese richtprijs voor melk benadert schiet zij haar doel voorbij, aldus Braks. Braks erkende woensdag dat er in Nederland een relatief tekort aan melk bestaat. Hij meent dat het tekort-probleem vooral veroorzaakt wordt door de vele nog bestaande afzetregelingen, zoals het verwerken van magere melkpoeder in diervoe ding. Op het ogenblik gaat daar 20 procent van alle EG-melk heen. Braks vindt dan ook dat deze rege lingen geleidelijk aan moeten ver dwijnen. Het produktschap voor zuivel is ver bolgen over de uitspraak van minis ter Braks dat de Europese gemeen schap te veel zuivel exporteert. Op de EG-markt ontstaat daardoor een tekort aan melk, aldus de bewinds man tijdens een vergadering met de EG-ministers voor landbouw in Luxemburg. Braks zei te vinden dat de exportsub sidies omlaag moeten, evenals de subsidies op boter voor banketbak kers en kalvermesters. Deze uit spraak staat haaks op de opvatting van EG-commissaris Andriessen die zich onlangs nog uitsprak voor handhaving van de EG-export naar derde landenmarkten. Aldus het schap. Voorzitter Schelhaas zei dat afschaffing van de restituties grote gevolgen kan hebben voor de export en voor de werkgelegenheid in de zuivel. In een brief aan de minister zal het schap om opheldering vragen over de achtergronden van zijn op vatting. Tijdens de centrale nationale kaas keuring van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond, die dit jaar op 12 oktober in Maastricht is gehouden, zijn vier gouden medailles (de hoog ste onderscheiding) toegekend aan kazen van de DMV Campina- bedrijven te Rijkevoort (2x), Til burg en Asten. Ook de kazen uit de overige twee DMV Campina- kaasfabrieken werden hoog gewaar deerd. Zilveren medailles werden toegekend aan Boekei (2x), Born (2x) en nogmaals Rijkevoort, Til burg en Asten. Tot slot behaalden de fabrieken in Tilburg en Asten ook nog een bronzen medaille. Alle door de onderneming ingezonden kazen vielen daarmee in de prijzen. De bekroonde kazen van DMV Campina zijn Goudse kaas en Edammerkaas in diverse leeftijden, Meerlander en Gouda Goud. Het blijvend goed laten funktione- ren van het rioleringstelsel in Noord- Brabant is van zodanig belang voor het milieu (bodem, grond- en opper vlaktewater), dat er enorme investe ringen nodig zijn om dit kostbare stelsel up to date te houden. Intussen is al voor een bedrag van niet minder dan 6,5 miljard gulden in deze on dergrondse voorziening geïnvesteerd. Om de aard en de omvang van de rio- leringsproblematiek vast te leggen, heeft de provincie Noord-Brabant in samenwerking met het VNG en de Brabantse Waterschapsbond een on derzoek laten uitvoeren. Hieruit blijkt dat veel Noordbrabantse ge meenten te weinig werk maken van het rioolbeheer. Slechts in weinig plaatsen kan van een strukturele aanpak van het probleem worden gesproken. Juist omdat op veel plaatsen de technische staat van de rioleringen achteruit gaat, kan het milieu door verontreinigingen zwaar worden belast. Schattingen wijzen uit dat in Bra bant tot de eeuwwisseling voor circa 150 miljoen gulden aan renovaties moet worden besteed. De gemiddel de rioolheffing in de provincie ligt met 80 gulden per aansluiting veel te laag. In 47 gemeenten wordt zelfs geen rioolrecht geheven. Onlangs zijn bij het CAD voor de Varkenshouderij en de Var kensproefbedrijven enkele proef- en jaarverslagen verschenen. Bij het CAD verscheen 'De varkenshouderij in Nederland, uitgave 1988'. Dit boekje geeft een beeld van de ont wikkelingen op het gebied van huis vestingssystemen, voeding en fokke rij, met getalsmatige onderbouwing. Verder zijn verschenen de jaar verslagen over 1987 van de var kensproefbedrijven Noord- en Oost- Nederland (P 2.11) en Zuid- en West-Nederland (P 2.10). Drinkwa- Vrijdag 21 oktober 1988 tervoorzieningen voor gespeende biggen (P 1.25) is verschenen bij Noord- en Oost-Nederland. Eksemplaren van proefverslagen kunnen worden verkregen door ƒ7,50 per verslag over te maken op postgirorekeningnummer 51.73.462 ten name van het Proefstation voor de Varkenshouderij, Lunerkamp- weg 7, 5245 NB Rosmalen en onder vermelding van het gewenste ver- slagnummer. U kunt zich ook abonneren op het periodiek Praktijkonderzoek Var kenshouderij. "De noodzaak om de veestapel te gaan beperken komt steeds dichter bij. Als er om de mestproblematiek op te lossen geen andere oplossing is dan de boeren te verplichten vee weg te doen, moet je daar aan gaan den ken". Dit zegt mevr. mr. W. Swildens-Rozendaal van de Partij van de Arbeid in het periodiek "Platform" van het ministerie van Landbouw. "De PvdA heeft de indruk dat de hele mestregelgeving op dit moment erg ingewikkeld is wat de uitvoering betreft, dat er te veel haken en ogen aan zitten voor de individuele boe ren. Je ziet nu dat de boeren hun boekje te buiten gaan. Ik ga er niet van uit dat mensen opzettelijk voort durend wetten willen overtreden, maar je ziet dat nu wel gebeuren. Als we tot een eenvoudiger regelgeving kunnen overgaan, denk ik dat de ac ceptatie zal toenemen. Daar wordt op dit moment aan gewerkt en daar zullen we ons de komende tijd ook nog wel mee bezighouden. Bijvoor beeld ook het Verplaatsingsbesluit. De hele mestverwerking zie ik op dit moment ook nog niet erg snel tot stand komen. Die staat nog in de kinderschoenen. Je moet snel tot oplossingen komen vanwege de mi- lieueffekten, hoewel mest natuurlijk niet het enige milieuprobleem vormt. Opslaan is ook geen succes, zoals de afgelopen winter, toen het zo nat was, is gebleken. Dat bete kent dat je er iets anders mee moet doen. Of je moet de 'vervuiler1 aan pakken. Als je het aan de achterkant van het beest niet op kunt lossen, moet je het of aan de kop (het voedsel), of aan het beest zelf oplossen. De noodzaak om de veestapel te gaan beperken komt steeds dichterbij. We sluiten dat niet uit. De boeren hebben door de quoteringsregeling hun veestapel al moeten inkrimpen. Ze nu weer verplichten om vee weg te doen in het kader van de mestproblematiek doe je alleen in noodgevallen. Maar als er geen andere oplossing is, moet je daar aan gaan denken. Vorig jaar heeft mijn fraktiegenoot Servaas Huys bij de begroting ge zegd dat hij in 1988 die noodzaak nog niet zag. Met de nadrukkelijke beperking voor het jaar 1988. Wat er dit jaar uit de diskussie zal komen, is nog niet bekend. Maar we neigen er wel naar om stappen te ondernemen als het nu niet anders opgelost kan worden. Als we straks met de winter voor de deur niet tot andere oplos singen kunnen komen, moeten we er hard over gaan denken". Door de in 1984 ingevoerde super heffing bestaat er een toenemende interesse voor gebruikskruisingen met vleesrassen. De kruislingstier- kalveren zijn uitstekend geschikt voor de vleesstierenhouderij. Kruislingvaarskalveren kunnen goed als vleeskalf gemest worden. Op melkveebedrijven met een lage vee bezetting is er ook de mogelijkheid de vaarzen eerst een keer te laten af kalven en daarna als slachtdier af te zetten. Op basis van gegevens uit de litera tuur is een aantal berekeningen uit gevoerd over de rentabiliteit van dit laatste systeem. Hierbij wordt nage gaan of een systeem waarbij kruislingvaarzen opgefokt worden, éénmaal afkalven op het melkveebe drijf en daarna met het kalf ver kocht worden, een alternatief is voor de verkoop van kruislingvaarskalve ren aan de kalvermesterijen. Dit literatuuronderzoek is beschre ven in publikatie nr. 54. Deze is te bestellen door overmaking van ƒ10,op postbanknr. 23 07 421 t.n.v. Proefstation PR Lelystad, met vermelding van: Zend mij publikatie nr. 54. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11