Voorbewerken van geploegde kleigronden Gemeente Borsele wijst op onderwerkplicht dierlijke mest Plannen voor nieuwe frietfabriek in Dronten korte wenken akkerbouw De ijzeren ringen van de vorenpakker maken gleuven in Ondanks goed ploegwerk de grond toch bewerken in het de geploegde sneden. najaar. Reden van de extra bewerking, wan neer en hoe In het algemeen komen zwaardere niet slempgevoelige kleigronden in aanmerking voor deze bewerking. De reden hiervoor is om in het voor jaar in een bewerking met een zo eenvoudig mogelijk werktuig de voorjaarsgrondbewerking uit te kunnen voeren. Wordt er in het na jaar een bewerking uitgevoerd, dan ligt de grond meestal te grof en te ongelijk. Vooral die percelen waar volgend jaar een fijnzadig gewas moet worden gezaaid is zo een be werking meestal nodig. Maar ook op percelen waar in een werkgang het grondbewerken en poten van aard appelen wordt toegepast. Het tijdstip waarop de bewerking plaats moet vinden is, wanneer het niet gelijktijdig met het ploegen plaatsvindt, direkt na het ploegen «f de eerste droge periode na het ploe gen. Doe het wel altijd onder droge omstandigheden. Vroeg of laat in het jaar maakt dan niet uit! Benut wel de werkbare dagen. Hoe de be werking moet worden uitgevoerd is betrekkelijk eenvoudig. Het werk tuig moet namelijk zorgen voor een goed egaliserende, ondiepe, niet te intensieve bewerking. De werktuigen Er is de laatste jaren met diverse werktuigen ervaring opgedaan met goed resultaat. Zo is er in november 1987 een regionale demonstratie ge houden te Zevenb. Hoek met diverse werktuigen op een zelfde perceel met het doel om in het voorjaar 1988 in een werkgang met een getrokken werktuig een zaaibed voor bieten te maken. Deze en andere ervaringen gaven een goed beeld van wat er met diverse werktuigen mogelijk is. Het demonstratieperceel in Zevenb. Hoek is gedurende de winter gevolgd ten aanzien van verwering en ver- slemping. Enkele algemene konklusies hiervan waren dat: De grond moet voldoen de droog zijn; Trekker op enkel lucht met lage bandenspanning (1 19 bar); Niet intensief bewerken i.v.m. kans op slemp. Dit voorjaar bleek dat op alle objek- ten, behalve het niet bewerkte (al leen ploegen), het mogelijk was in Bij leden van het kollege en van de raad van de gemeente Borsele zijn de laatste tijd herhaaldelijk klachten binnengekomen over aanhoudende gierlucht, die een gevolg is van het uitrijden van mest. Het aanhouden van de stank is meestal te wijten aan het feit dat boeren verzuimen de dierlijke mest direkt na het uitrijden onder te werken. In het gemeentelijk informatieblad "De Westender" wijst het kollege de boeren evenwel op artikel 7 van het Besluit Gebruik Dierlijke Meststof fen waarin wordt bepaald dat enkele uitzonderingen daargelaten dierlijke meststoffen die op bouwland wor den gebruikt waar geen gewas groeit Kassenberichten winterrogge, triticale en wintertarwe Bij het Rijks Instituut voor Rassen Onderzoek (RIVRO) zijn onlangs twee nieuwe rassenberichten ver schenen, nl. één over wintertarwe en één over winterrogge en triticale. Van deze gewassen worden de eigen schappen van de verschillende rassen - ook de in onderzoek zijnde - besproken. Bij wintertarwe wordt veel aandacht gegeven aan de bak- waardige rassen. De rassenberich ten zijn verkrijgbaar bij het RIVRO in Wageningen, tel. 08370-79111. is deze machine geschikt. Om echter ondiep te kunnen werken is een diep teregeling via steunwielen of een rol nodig. Meestal legt de kultivator de grond in erg grove kluiten weg. (of is gezaaid, geplant of gepoot) de ze mest uiterlijk de volgende dag moet zijn ondergewerkt. "Hoewel het ons bekend is, zo schrijft het kollege, dat de Algemene Inspektie Dienst van het Ministerie van Landbouw belast is met het toe zicht op naleving van deze bepaling willen wij de landbouwers en andere inwoners van de gemeente via het ge meentelijk informatieblad toch van een en ander op de hoogte stellen. In het artikel wordt overigens opge merkt dat het vanzelfsprekend is dat men op het platteland rekening moet houden met enige stankoverlast. Daar staat echter tegenover dat agrariërs dergelijke overlast zo be perkt mogelijk behoren te houden. Veel aardappeltelers gaan dit jaar voor het eerst gebruik maken van een VLOEIBAAR KIEMREM- MINGSMIDDEL IN AARDAPPE LEN. De toepassing vraagt meer aandacht. Zorg in elk geval dat u op tijd begint d. w.z. direkt na de wond- helingsperiode 14 dagen na het in brengen. twee werkgangen met een zaaibed- kombinatie een goed zaaibed te ma ken voor bieten. Op het met de vo renpakker bewerkte gedeelte lukte dit zelfs in een werkgang. De diverse werktuigen hebben ieder voor zich hun eigen beperkingen en moge lijkheden. Vaste tandkultivator Van oudsher is de vaste tandkultiva tor bekend om een over de vorst be werking mee uit te voeren. Ook voor een bewerking direkt na het ploegen Triltandkultivator De normale triltandkultivators zijn niet geschikt voor een dergelijke be werking. De zware triltandkultiva tors (b.v. Vibroflex) kunnen wan neer de grond nog vers is ook een re delijk resultaat halen. Men moet op passen voor een te fijne verkruime- ling achter de wielen. Rotorkopeg Rotorkopeggen zijn ook te gebrui ken als men gebruik maakt van de mogelijkheden die de machine heeft. Men zal moeten werken met diverse tandsnelheden in relatie tot de rij snelheid. Als men dit niet goed in de gaten houdt dan treedt er gemakke lijk te grote verkruimeling op. Met als gevolg optreden van slemp en water op het land. In Zevenb. Hoek was dat dit voorjaar ook duidelijk te zien. Daarom kan deze machine al leen bij juist gebruik op zware klei grond worden ingezet. Vorenpakker aan de ploeg De laatste jaren is er wat ervaring opgedaan met de vorenpakker aan de ploeg. De vorenpakker is al jaren lang bekend voor gebruik op de zandgronden. Hij wordt daar ge bruikt om in het voorjaar geploegde grond weer aan te drukken om uit drogen te voorkomen. De vorenpak ker bestaat uit een frame met hierin een aantal ijzeren ringen. In verband met een stabiele gang van het werk tuig is het gebruik van een dubbele vorenpakker (twee rijen ijzeren rin gen) het meest aan te bevelen. De doorsnede van de ringen moet bij voorkeur 70 cm. zijn. Bij gebruik op kleigronden snijden de ijzeren ringen gleuven in de ge ploegde sneden. Deze insnijdingen zorgen min of meer voor egalisatie van de sneden. Wat nog belangrijker is, is dat de verwering gedurende de winter van het bovenste laagje van de geploegde sneden sterk wordt be vorderd. Doordat de vorenpakker aan de ploeg geen extra werkgang vraagt, omdat hij aan de ploeg wordt voortgetrokken, lijkt de vo renpakker op kleigrond evenveel perspektief te bieden als op zand grond. De eerste ervaringen zijn in ieder geval erg positief. Tenslotte De ervaring op zwaardere kleigron den o.a. via de demonstratie te Ze venb. Hoek opgedaan heeft geleerd dat een bewerking na het ploegen of gelijktijdig met het ploegen erg gunstig is. Er is geen enkele reden om deze bewerking uit te stellen tot na enkele dagen vorst. De bewerking scheelt je minstens een bewerking in het voorjaar en men kan in het alge meen ondieper werken. Spec. Bedrijfsuitrusting Tilburg, A. Peeters CAT Vloeibare kiemremmingsmiddelen worden MET SPECIALE APPA- RA TEN (SWINGFOG, PULSFOG, DYNAFOG) en door intern ventile ren door de aardappelen verdeeld. Na de behandeling moet u blijven doorgaan met intern ventileren tot de nevel is verdwenen. Na de behan deling mag de eerste dagen niet wor den geventileerd met buitenlucht. HET "VERGASSEN" VAN DE AARDAPPELEN moet met de grootste zorg worden uitgevoerd. Zorg dat geen gas ontsnapt door kie ren of spleten. Het gas mag absoluut niet bij pootaardappelen of zaaiza den terecht komen. Dit zou hele nare gevolgen kunnen geven bij de kie ming na het zaaien of poten. Zorg voor gasdichte bewaarplaatsen of verwijder pootgoed en zaaizaden uit de te gassen ruimten. HET DUIZENDKORRELGE- WICHT staat niet voor niets op het /abelcertificaat. Gebruik het ook! Bij tarwe gaat hetzelfde op als bij pootgoed. Van de maat 35/45 mm heeft u meer kilo's nodig dan van 28/35 mm. Welnu van tarwe met een duizendkorrelgewicht van 55 heeft u ook meer zaaizaad nodig dan van een partij met een duizendkorrelge wicht van 45. DE BESTE ZAAITIJD VOOR WINTERTAR WE is de tweede helft van oktober. Om in het voorjaar 220 a 250planten per m2 te hebben moe ten we nu circa 300 korrels per m2 uitzaaien. Bij een duizendkorrelge wicht van 50 gram betekent dit 3 x 50 150 kg. zaaizaad per ha. Bij breedwerpige, late of zaai onder on gunstige omstandigheden 15 extra zaaien. In aansluiting op het begin dit jaar gestarte opslag- en sorteerbedrijf voor (in hoofdzaak) aardappelen van Oerlemans Beheer B.V. in Dronten, heeft het bedrijf nu plan nen om een uitbreiding te realiseren in de vorm van een verwerkingslijn voor aardappelen. De bedoeling is begin 1989 met de bouw te starten, zodat per 1 septem ber volgend jaar de produktie kan worden gestart. Het plan is te starten met een produktievolume van 200 ton netto per week, om dit al naar gelang de afzetmogelijkheden uit te bouwen naar 800 a 1000 ton netto produkt per week. Voor elke kg. netto-produkt iss de dubbele hoe veelheid grondstof (aardappelen dus) nodig. De gemeente Dronten is zeer ingeno men met het initiatief. Binnenkort zal de gemeenteraad een besluit ne men over de verkoop van 20 ha in- dustriegrond aan Oerlemans ten be hoeve van de realisering van het ver werkingsbedrijf. Vrijdag 21 oktober 1988 Men is weer gestart met het ploegen van kleigronden. Dit ploegen is de eerste aanzet voor de teelt van volgend jaar. Voor veel kleigronden is het vaak moeilijk om, mede door de weersomstandigheden, goed ploegwerk af te leveren. Dit heeft dan weer tot gevolg dat er in het voorjaar meerdere bewerkingen moeten plaatsvinden om een goed zaaibed te kreëren. Ook dit voorjaar bleek na een vorstloze winter dat er grote verschillen waren bij de zaaibedbereiding. Dikwijls wa ren meerdere werkgangen met meestal aangedreven werktuigen nodig om goed zaaibed te krijgen. De minste problemen waren er op die percelen die reeds vroeg geploegd waren en/of een egaliserende be werking was uitgevoerd. Reden temeer om extra aandacht te beste den aan het bewerken van kleigronden direct na of gelijktijdig met het ploegen. Scheefgegroeide bieten door te veel berijden. De vaste tandkultivator geeft een erg grove ligging. Bij de rotorkopeg moet men oppassen voor een te fijne ligging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10