Melkquota snel verruimen Opening kantoor met werkplaats van Waterschap de 'Mark Vlietlanden' I lnS)0£K Uiensoep geserveerd op Duitse en Engelse grootmarkten Vekabo Nieuws Suikermaïs wint terrein Rentabiliteit sektor leidraad bij pvv-begroting 1989 Suiker Unie gaat niet-suikeraktiviteiten aanzienlijk uitbreiden FNZ-voorzitter Francken: Goed seizoen zomerbloemen AMPEF^EN IEDERAT/E ZEELAND Met het verdwijnen van de paar- denploegers is ook het zingen buiten in de polder verdwenen. Opvallend was dan ook deze zo mer, en misschien wel juist daar door, dat we de kleine kampeer ders dagelijks liedjes als "We are the Champions" en Olé, Olé, Olé hoorden zingen. Hieruit blijkt hoe machtig T.V. is, een markt waar we als Vekabo jammer ge noeg geen gebruik van kunnen maken. Zelfs niet als de Wet op de Openluchtrekreatie, de ver vanger van de Kampeer wet, met tertijd aangenomen en in wer king is getreden. Alles wordt hiermee niet opgelost, hopelijk wel het gesol met de verschillende aantallen eenheden die dan ge plaatst mogen worden, want dat gaat steeds meer lijken op diskri- minatie, al worden daarvoor steeds verschillende argumenten aangevoerd. Ondertussen is het herfstvakantie en kunt U het seizoen als gesloten beschouwen. Al is het voor de meesten een goed seizoen ge weest, voor degenen die verder van zee en strand verwijderd wo nen is het niet eenvoudig een goe de bezetting te krijgen. Hulp van kollega's is daarbij onont beerlijk. Bij toename van het aantal kam- peerboeren komt ook de konkur- rentie om de hoek kijken. Laat U echter niet verleiden in dezen en bedenk dat iets goeds vlugger is afgebroken dan weer opge bouwd. De voorzieningen die ge troffen zijn en de prijzen door de kampeerboeren berekend kun nen geen belemmering voor de kampeerder zijn om bij deze de tent of caravan neer te zetten. Het is misschien ook wel nuttig om naast verzorging en onder houd van inrichting en terrein ons zelf a.h.w. eens een spiegel voor te houden en ons te ver plaatsen in de persoon van de kampeerder. Bleef het bij een hartelijke ontvangst en goede reis naar huis? Of hadden we ook tussendoor tijd voor een gesprek en werden we niet kribbig als we voor de zoveelste maal moesten uitleggen dat dat gewas met die bolletjes vlas is waar o.a. linnen van gemaakt wordt en dat graslinnen lakens niet van gras gemaakt worden, dat we geen boekweit of rogge verbouwen en alle bieten in deze streek suiker bieten zijn. Overdenk het één en ander en probeer verbeteringen aan te brengen. De regio besturen zijn ondertus sen bezig om hun vergaderingen te organiseren. Een niet altijd eenvoudige opgave, vooral niet voor een kleine regio. Een spre ker vinden die zoveel mogelijk aanspreekt bij de leden is vaak een moeilijke opgave. We doen ons best en houden U op de hoogte. Walcheren bijt als ge woonlijk de spits af en wel op 24 november a.s. Als U dit schrijven onder ogen krijgt hebben de deelnemers aan de kursus voor kampeerboeren, als het goed is een schrijven ont vangen met informatie en gege vens over de kursus. Welke dag en uur gepland is en waar ze ge geven worden. Succes gewenst aan de deelnemers en hopelijk bent U er na afloop tevreden over. Suikermaïs is een produkt dat in het middelpunt van de belangstelling staat. Dit jaar schat men het areaal op 90 ha. Naast de verwerking door de industrie is ongeveer 30% be schikbaar voor de verse markt. De veilingaanvoer is in vergeüjking met vorig jaar maar liefst verdubbeld. Tot en met 24 september zijn in to taal 1.130.000 stuks suikermaïs aan gevoerd. Vorig jaar waren dit er maar 566.600 stuks. Deze explosieve toename is vooral terug te voeren op het vroege seizoen dit jaar. De aanvoer van de suikermaïs begon De rentabiiiteitsontwikkeling in de vee- en vleessektor - en met name in de primaire sektor van de veehoude rij - is bij de voorstellen voor het in- komstennivo 1989 van het produkt- schap voor vee en vlees (pvv) duide lijk uitgangspunt. Tot het uiterste is getracht om de fi nanciering van de intensivering en uitbouw van aktiviteiten, naast de bestaande, voor 1989 rond te krijgen zonder verhoging van de heffingsbe dragen. Het heffingsbedrag voor het pvv in de varkenssektor en bij de schapen is bij deze operatie op het nivo van 1988 gebleven. Voor de overige sektoren: de runderen, kal veren en paarden, komt dit niet bo ven dat van 1987 uit. De pw-begroting 1989, die op 12 oktober in het bestuur in bespreking kwam voorziet in een uitgavennivo van ƒ55 miljoen. De begroting sluit met een nadelig saldo van ruim een half miljoen gulden. Van de in komsten is 78% afkomstig uit hef fingen per dier bij slachting danwel bij levende uitvoer. De voorgestelde heffingstarieven per dier voor 1989 - met tussen haakjes het heffingsbedrag voor 1988 - ko men neer op ƒ3,01 (ƒ2,72) per rund; ƒ1,11 (ƒ0,90) per jong kalf; ƒ2,00 (ƒ1,58) per kalf; ƒ1,24 (ƒ1,24) per big; ƒ1,66 (ƒ1,66) per varken; ƒ1,05 (ƒ1,05) per schaap en ƒ2,57 (ƒ2,45) per paard. 8 Z.K.H. Prins Claus heeft woens dag de vernieuwde fabriek van de Suiker Unievestiging te Dintel- oord officieel geopend. Daar mee heeft de S.U. haar zgn. Lan ge Termijn Plan, waarmee in vesteringen van ruim 750 miljoen gulden gemoeid waren, afgesloten: de vernieuwing van de suikerfa briek Dinteloord is de laatste in de rij en heeft 350 miljoen gekost. De voorzitter van Suiker Unie, de heer C. Geerligs deelde in een toespraak mee, dat het konsern nu in versterkte mate aandacht zal gaan schenken aan een verde re basisverbreding van de onder neming. Hij zei te verwachten dat de niet-suikeraktiviteiten die thans ca. 30% van de omzet be dragen, binnen enkele jaren een omvang bereiken die gelijk is aan de omzet van het suikerbedrijf. dit jaar al eind juli. Zowel in 1986 als 1987 kwam de oogst van de sui kermaïs pas rond half augustus goed op gang. Half augustus dit jaar was de weekaanvoer van suikermaïs het viervoudige van in 1987. Het afgelo pen jaar speelde het slechte weer in de zomer de suikermaïs ook duide lijk parten. In vergelijking met 1986 lag de aanvoer het afgelopen jaar zelfs 17% lager. De laatste reden voor de verdubbeling van de veiling- aanvoer is de uitbreiding van het areaal. Vergeleken met vorig jaar is het areaal met 20% uitgebreid tot 90 ha. (Vakblad) Talrijke vertegenwoordigers van or ganisaties en instanties die direkt of indirekt met waterschappen te ma ken hebben waren op 5 oktober aan wezig bij de opening van het nieuwe kantoor met werkplaats van water schap 'De Mark Vlietlanden' te Roosendaal. De officiële opening werd verricht door gedeputeerde D. Sonneveld. In zijn openingswoord ging de voor zitter van de 'Mark Vlietlanden', de heer N. v.d. Sommen, in op het vele werk dat verricht was en het werk dat het sinds 1986 zelfstandige wa terschap nog te wachten staat. 'Een knelpunt waar ons waterschap mee te maken heeft is het water dat van uit België ons gebied binnenstroomt. Dit water bevat veel zand zodat er ekstra kosten gemaakt moeten wor den om verzanding tegen te gaan. Er moet door de overheid een fonds in het leven geroepen worden waaruit deze ekstra kosten gedragen kunnen worden. Een ander aspekt dat ons de nodige zorg baart is de grondwaterstand verlaging door wateronttrekking aan de bodem door waterleidingbedrij ven. Als waterschap is waterbeheer sing een van onze belangrijkste ta ken', aldus v.d. Sommen. Gedeputeerde de heer D. Sonneveld ging 20 jaar terug toen de provincia le staten van Noord-Brabant beslo ten dat de waterschappen moesten konsentreren om zo tot grotere een heden te komen. Diverse nota's, zo als het rapport diepdelverskommis- sie, de nota waterschapstoestel en het rapport van de kommissie Merkx hebben als grondslag gediend voor de huidige waterschappen. 'Erg ge makkelijk gaven de toenmalige wa terschappen zich niet gewonnen. Zij voerden aan dat het samenvoegen voor hogere lasten zou zorgen en dat de afstand tussen bestuurders en in gelanden te groot zou worden. Waar de waterschapsbestuurders ook bang voor waren was het inleveren van al- Het nieuwe kantoor met werkplaats van Waterschap 'de Mark Vlietlanden'. Dit waterschap is ontstaan door samenvoeging van de waterschappen Heer- jansland, de Hoevense Beemden, de Sint Maartenspolder, de oude en nieuwe Landen en een ongereglementeerd gebied onder de gemeenten Roosendaal, Rucphen en Wouw. Enkele van bovengenoemde waterschappen zijn naar aanleiding van de Sint Elisabethsvloed in 1421 opgericht. gehele zeggingschap. Als steden en industrie inspraak gaan krijgen kan dit wel eens ten koste gaan van de agrarische belangen. De provincie had toen wel begrip voor deze argu menten maar hield toch vast aan haar visie van grotere eenheden. Grotere waterschappen hebben een breder financieel draagvlak en bege leiding van hogerhand zal niet meer nodig zijn vanwege een eigen admi nistratie en technische dienst. Met dit nieuwe kantoor met werkplaats is het waterschap weer herkenbaar ge worden voor de ingelanden'. De heer Sonneveld haalde verder aan dat door de verruiming van de belangensfeer de waterschappen hun funktionele karakter niet hebben verloren. Namens de West-Brabantse Water schappen sprak de heer A. Munters. 'Een abrupt eind aan het bestaans recht van vele kleine waterschappen is bij veel ingelanden hard aangeko men. Als ingelanden hebben we nu de tijd gehad om met het fenomeen konsentratie vertrouwd te raken. Achteraf bezien is het goed dat het gebeurd is. Ik ben er van overtuigd dat de nieuwe waterschappen hun taak aankunnen. Bij waterschap 'de Mark Vlietlanden' blijkt dit wel om dat het bestuur met weinig middelen een sober en doeltreffende ruimte heeft weten te kreëeren'. Gelijkwaardigheid Mr. Th. van der Weijden sprak na mens de Noord-Brabantse Water- schapsbond. 'Samenwerking is al leen mogelijk als dit kan op voet van gelijkwaardigheid. Het doel van de konsentratie is ook wel geweest dat we nu als gelijkwaardige partners kunnen optreden. Een vergroting van de taken door o.a. de grondwa terwet en de wet op de waterhuis houding zal straks de nodige ei sen aan de waterschappen stellen. Voortdurend overleg met diverse in stanties zal nodig zijn'. De melkquota moeten worden ver ruimd door voor een bepaald deel (3 tot 5 procent) van het EG-conting«nt overschrijding toe te staan en die met een lagere heffing te belasten. De op brengst van de heffing zou gelijk moeten zijn aan de kosten die de EG moet maken voor de afzet van de ex tra melk.' Deze soepele quoteringsregeling werd woensdag jl. bepleit door drs. C.J. Francken, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ tijdens de jaarvergadering van zijn organisatie te Maastricht. De coöperatieve zuivelindustrie pleit al geruime tijd voor verruiming van de quota omdat er volgens haar sprake is van een nauw melktekort in de EG. Dit als gevolg van te straf doorge voerde quotumkortingen. Het tekort leidde tot een prijsstijging van zui- velprodukten met 11 procent het af gelopen jaar. Dit blijkt uit een woensdag gepresenteerde notitie van de FNZ. De Zuivelbond waarschuwt dat Nederland zijn sterke positie op de zgn. derde-landen markten dreigt te verliezen als er geen verruiming Bloemenveiling Flora in Rijnsburg meldt een goed seizoen voor de zo merbloemen. Hoewel het weer in de afgelopen zomer niet echt zomers was, is niet zoals vorig jaar de om vang van het aanbod en de kwaliteit benadeeld door aanhoudende regen en lage temperaturen. Dit jaar kwamen meer bloemen be ter tot hun recht met als gevolg dat de prijsvorming ondanks het fors toegenomen aanbod over het geheel genomen redelijk goed was. van de quota komt. Verder wil de bond dat haast wordt gemaakt met de invoering van een marktgericht twee-prijzenstelsel. Het ministerie van Landbouw studeert daar momenteel op en onderzoekt ook de mogelijkheden voor het lea sen van quota. In de notitie wijst de Zuivelbond op het gevaar dat hoge zuivelprijzen de opkomst van zuivel- vervangers uitlokken. De FNZ wil dat er Europese regelgeving komt om te voorkomen dat de consument zui- velvervangers aanziet voor zuivelpro- dukten. Nu is het zo dat de lid-staten alle produkten uit andere lid-staten moeten accepteren. Dat leidt er vol gens de FNZ toe dat het kwaliteitsni veau van de lid-staat met de laagste normen bepalend wordt voor de ge hele EG. De FNZ zegt dat er een tekort aan melkeiwit is ontstaan doordat de quotering op de vethoeveelheid is ge baseerd. Terwijl er grote vraag is naar melkeiwit kan er niet meer wor den geproduceerd, omdat er nog te veel melkvet is. De FNZ stelt dat de waardeverhouding tussen melkvet en melkeiwit zou kunnen worden aan gepast. Daarmee zou het melkvet te vens in een betere concurrentieposi tie zijn gebracht ten opzichte van an dere vetten. Holland-meisjes met een grote pan soep in Keulen op de groot- markt. In alle vroegte trokken de meisjes enkele weken lang er op uit om verschillende Duitse en Engelse grootmarkten te bezoe ken. De meeste kooplieden lieten een hete kop uiensoep niet ver stek gaan. Doel van de aktie is de Hollandse ui te promoten. Er is dit seizoen veel te doen omtrent de komende kwaliteitsverbeterin gen van de Hollandse uien. In belangrijke afzetgebieden is het zaak de groot- en detailhan del op de hoogte te brengen van de komende oogstverwachtingen en de nieuwe kwaliteits-kriteria die dit seizoen van kracht gaan. Het NIVAA (Nederlands Insti tuut voor de Afzetbevordering van Aardappelen en Uien) hoopt met deze promotie-akties, waar onder ook de beurzen vallen, de ui en het Hollands eksportpro- dukt in het algemeen een solide imago te geven. Vrijdag 14 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8