verzekeringen zlm ver/tondig verzekeren Milieu aai isprakeliikheid in de pra iktijk De koopsompolis en oudedagsvoorziening Folder Levensverzekering Het kan ook anders V erzekeringsvormen r J Betaling Maatwerk Aanvragen verzekering Ziektekosten verzekering In het kader van de 'Brede herwaardering' Verzekeringen ZLM bemiddelt in levensverzekeringen voor eigen le den. Bij advisering wordt uitgegaan van de wensen van de leden en de mogelijkheden bij verschillende verzekeringsmaatschappijen. In deze folder wordt getracht enige duidelijkheid te geven over verzeke ringen die een kapitaal uitkeren bij leven of overlijden, of op een af gesproken datum. We geven drie verzekeringsvormen aan. 1. Uitvaartkostenverzekering. Een andere naam voor deze polis is levenslange verzekering bij overlij den met een tijdelijke premiebeta ling. Omdat een uitvaart een dure zaak is kan een uitvaartkostenverze kering gewenst en soms zelfs nood zakelijk zijn. Het verzekerd bedrag op de polis kiest u zelf. De verzeke ring is levenslang en keert uit bij overlijden ongeacht wanneer dat plaatsvindt. De premiebetaling stopt na een vast aantal jaren bij overlij den als dat plaatsvindt voor de einddatum. 2. Verzekering op vaste termijn. De verzekering voorziet in een uitke ring van een kapitaal op een van te voren afgesproken datum. Bijvoor beeld een uitkering van ƒ15.000, over 18 jaar. Zo'n verzekering wordt gebruikt voor onder andere studiefi nanciering of financiering van ande re kosten. Ouders kunnen zich ver zekeren met als doel te sparen voor hun kinderen. Bij het overlijden van de verzekerde ouder stoot de premie betaling maar de uitkering op de einddatum blijft gegarandeerd. 3. Gemengde verzekering. Hierbij vindt de uitkering plaats van het verzekerd kapitaal op een in de polis vastgestelde datum als de ver zekerde dan in leven is of bij overlij den van de verzekerde voor die da tum. Bijvoorbeeld een uitkering van ƒ25.000,op 60-jarige leeftijd of bij eerder overlijden. Deze verzeke- ringsvorm wordt vaak gesloten i.v.m. hypotheek, studiekosten van de kinderen, aanvulling op pen sioen, financiering van de 'VUT' of als appeltje voor de dorst. De betaling van een levensverzeke ring kan in termijnen of ineens. In termijnen wil zeggen: per' maand, per kwartaal, per halfjaar of per jaar. Ineens wil zeggen door middel van een éénmalige storting ofwel koopsom. De keuze van de levensverzekerings- vorm is afhankelijk van een groot aantal faktoren. We noemen er enkele: - gehuwd, alleenstaand, samen wonend; - wel of geen kinderen; - beroep en inkomen; - alleen- of t wee verdiener (s); - invloed van de premie op het budget; bestaande pensioenverzekerin gen/weduwepensioen; - andere mogelijkheden tot vorming van vermogen; - fiskale situatie, suksessierecht, schenkingsrecht; Een taaie materie die milieuaansprakelijkheid. De wettekst en polis voorwaarden zijn echter moeilijk te doorgronden. Aan de hand van aktuele schadevoorbeelden wilden wij de problematiek meer spre kend maken. Let wel: de feitelijke omstandigheden zijn altijd van doorslaggevende betekenis. 1Verzekerde (een glastuinder) ont smet zijn grond met een vluchtig middel. Daarbij komt damp vrij, die via een tussenliggende gevel in de buurkas terecht komt. Daar ontstaat voor ca. ƒ40.000,schade aan een tomatengewas. 2. Een akkerbouwer verbrandt afval (hout, plastic, tempex e.d.) op zijn erf. Even verder bevindt zich een perceel kerstdennen. Door roet- aanslag zijn de bomen onverkoop baar geworden. 3. Een boer die PVC-afval, leidin gen, autobanden en kunstmestver- pakkingsmateriaal verbrandt, waar bij de rook in een 70 meter verder gelegen kas terecht komt, veroor- - andere verzekeringen; - hypothecaire schulden; - zakelijke verplichtingen, etc. Wilt u een levensverzekering aanvra gen, bel dan met uw vertegenwoor diger of naar afdeling Advies en Verkoop. Vrijblijvend wordt een of ferte verstrekt. zaakt ca. ƒ40.000,schade aan die kas gekweekte sla. 4. Een agrariër heeft op zijn bedrijf een reserve-olievoorraad in een tank van 8000 liter. De tank roest door, waardoor de olie in de grond en een sloot terecht komt, met alle schade van dien. 5. Een agrariër spuit zijn erf met een allesdodend chemisch middel. Om dat een buurperceel onbeteeld braak ligt is hij niet bepaald zuinig. Vlak daarna ploegt de eigenaar van dit perceel het om en zaait er een gewas. Een groot gedeelte daarvan komt niet op. 6. Een akkerbouwer rijdt var- kensmest uit. Door het gewicht van de giertank zakt deze in de grond. Om de druk op de wielen te vermin deren laat hij een deel van de mest weglopen. Vlakbij ligt een perceel pas geplante populieren. Via de bo dem bereikt de mest deze bronnen, die daardoor afsterven. 7. Een veehouder rijdt mest uit in de nabijheid van een hoeveelheid koni- feren. Uit de mest komt - zoals altijd - ammoniak-gas vrij. Omdat konife- ren dit gas niet kunnen verdragen sterven deze af. De voorbeelden zijn summier gehou den. Afhankelijk van de verdere in vulling van de feiten zal in het ene geval wél, in het andere geval geen dekking bestaan onder de stan daarddekking van de gewone aan sprakelijkheidspolis. Deze onzekerheid over de polisdek king kan worden weggenomen door een speciale milieuaansprakelijk- heidsverzekering te sluiten, waaron der alle voorbeelden zijn gedekt, on geacht de vraag of wel of niet sprake is van een plotselinge en onzekere gebeurtenis. De voorbeelden zijn be schikbaar gesteld door AEGON. A.W.E. Wesdorp Maksimale aftrek 1988: ƒ16.812,00 Binnenkort zullen ongetwijfeld weer velen bericht ontvangen dat ze vanwege de hoogte van hun in komen niet langer per 1 novem ber verzekerd kunnen blijven bij het ziekenfonds. Wie de grens van (vermoedelijk) ƒ50.150, (ziekenfondsgrens 1988 was ƒ49.650,overschreidt, dient zich voortaan partikulier te ver zekeren voor ziektekosten. Ver zekeringen ZLM bemiddelt voor ziektekostenverzekeraar ZHV. Ziektekostenverzekeringsmaat schappij ZHV hanteert lage pre mies met een ruime dekking en volop keuze in de diverse verze keringsvormen. Wie een premie- vergelijk en advies of een offerte wenst, doet er verstandig aan te bellen met de afdeling Advies en Verkoop (01100-38850). A.J. Hoondert 1. Hoogte van de belastbare som; 2. Zijn er financiën beschikbaar; 3. Zijn er belangrijke investeringen voor de nabije toekomst; 4. De grootte van uw "pensioen". Al deze vragen zijn van belang voor uw beslissing. Wel of geen koop som, zoja in welke vorm? Wij vra gen de lezer, om in de stortvloed van aanbiedingen, die ongetwijfeld weer zal losbarsten, vooral ook advies en offerte te vragen bij Verzekeringen ZLM of een van haar vertegenwoor digers. Wij zijn tenslotte niet zo maar een verzekeringmaatschappij maar een ONDERLINGE verzeke ringmaatschappij, die voor zijn le den zorg draagt en ze met goed ad vies wil ondersteunen. A.J. Hoondert Op de foto worden de aardappelen gerooid. Tot 1 januari 1989 is het in ieder geval mogelijk om gebruik te maken van de koopsompolis. De belastingaftrekpost voor 1988 is maximaal 16.812,Het zou de laatste keer kunnen zijn volgens het nu nog geldende belasting systeem. Dit omdat de "Brede herwaardering" op 1 januari ingaat, nadat het desbetreffende onderdeel als wet in het staatsblad is geplaatst. Reeds lopende kapitaalverzekeringen met lijf renteclausule worden op basis van de huidige fiskale wetgeving afge wikkeld. Wat is er in de toekomst anders? Wie dagelijks met de auto over het Nederlandse wegennet rijdt zal er ongetwijfeld van doordrongen zijn dat de bietenkampagne weer in volle gang is. Op en provinciale- en land wegen worden automobilisten dage lijks gekonfronteerd met landbouw- verkeer. Het transport van de bieten vanaf de percelen vraagt al geruime tijd onze aandacht. Op diverse plaatsen worden weggebruikers mid dels borden met de tekst 'let op land bouwtrekkers' geattendeerd op de aanwezigheid van landbouwverkeer. Voorzichtigheid is dan geboden. Het viel ons op dat het met het schoon houden van de wegen nog niet opti maal gesteld is. Een kategorie land bouwers plaatst wel borden die op slipgevaar wijzen, maar men vergeet daarbij de wegen schoon te houden. Het plaatsen van borden geeft echter geen ontheffing de wegen niet schoon te houden. Oppassen gebla zen dus. En automobilisten dienen hun snelheid aan te passen bij het waarnemen van waarschuwingsbor den. Zij die in geen enkel geval de moeite nemen medeweggebruikers op slipgevaar te attenderen of het ve le slik te verwijderen verdienen een rode kaart. Vanzelfsprekend zien we in de prak tijk ook hoe het wel kan. Landbou wer J. Blok uit Wolphaartsdijk bij- Er worden regels gesteld met betrek king tot begin- en einddata; leeftijd en indeling van de hoogte van de lijf rentetermijnen. Het doel van deze maatregelen is zoveel mogelijk ge lijkheid te brengen tussen lijfrente en pensioenen. De uitwerking van deze maatregelen op het lijfrentege- beuren is, dat er op diverse regels ge let moet worden, die de vrijheden, zoals ze er nu nog zijn, beknotten. Het storten van de koopsom, blijft mogelijk en zal niet meer aan maxi ma gebonden zijn. In afwachting van de uitwerking van deze regels, wordt volgende maand dieper en duidelijker ingegaan op deze materie. Wie kan nu nog profiteren van de huidige fiskale regelingen? Het antwoord hierop is eenvoudig. IEDEREEN. Of het ook interessant is voor iedereen is afhankelijk van de persoonlijke omstandigheden. Globaal kan gesteld worden dat het bij een inkomen boven de ƒ31.514,— belastbare som (belast baar inkomen minus belastingvrije Vrijdag 14 oktober 1988 som), interessant kan zijn. In dit ge val gaat u 42% of meer inkomsten belasting betalen. Telt men de besparing op sociale premies (bij premie inkomens onder de 65.250,erbij, dan kan méér dan 50% van de koopsom worden verzekerd. Dit is zéér interessant omdat er in één keer een stukje ou- dedagspensioen wordt gekreëerd voor later, én momenteel is er een aftrekpost ontstaan waardoor de be lasting een stuk financiert. Er zijn echter punten die van belang zijn, al vorens u een besluit neemt. Deze zijn o.a. voorbeeld. Hij laat het transport van aardappelen via een landweg ge schieden terwijl hij in principe vanaf zijn perceel meteen de provinciale weg op kan draaien. Via de landweg komen de traktoren ook wel op de provinciale weg, maar dan laten de traktoren geen slik meer na op het wegdek. In de berm van de landweg heeft de preventief werkende land bouwer ook nog borden geplaatst. Een voorbeeld van hoe het eigenlijk zou moeten. BRAVO!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7