nieuws uit brussel Europees Parlement wil meer inkomenssteun voor boeren Kursus 'ondernemen in 1988' voor agrarische vrouwen op Schouwen-Duiveland EG moet op daling graanprijs terugkomen Voorlichtingskampagne mest banken over produktie en gebruik mest Duitse deelstaat Hessen bevordert "Streuobstbau" Landbouwschap tot Tweede Kamer: Kursus in Oost- en Midden-Brabant Flevolandse boeren veroordeeld door economische politierechter Gebr. De Vor importeur 'ICEM' Kursus in de Kring Langstraat .(R. Winkel, Straatsburg) Het Europees Parlement heeft zich deze week in Straatsburg verzet tegen de plannen van de Europese Com missie om de boeren in Europa slechts op tijdelijke basis inko menstoeslagen toe te kennen. Het Parlement wil voor de regeling ook twee keer zoveel geld uittrekken. In de ministerraad liggen de plannen van Andriessen voorlopig nog zeer moeilijk. Andriessen wil een inkomenstoeslag van maximaal 3.450 per jaar geven aan boeren die door het strakke prijsbeleid onder het regionale of na tionale bestaansminimum dreigen te komen. De steun bevordert de pro- duktie niet, zodat er internationaal geen conflict over kan ontstaan. Maar Andriessen ziet de inko menssteun als een tijdelijke en aflo pende zaak. Over vijf jaar moet er onverbiddelijk een eind komen aan de regeling. Het Parlement bleek het daar deze week niet mee eens. Een meerderheid in Straatsburg wil de regeling over vijf jaar best opnieuw bekijken, maar voor die tijd het volle bedrag blijven uitbetalen. Dat betekent dat er veel meer geld nodig is. In plaats van de drie-en-een-half miljard gul den die Andriessen in vijf jaar denkt te hebben, denkt het Parlement aan bijna zeven miljard gulden. De lidstaten zouden dit bedrag uit natio nale middelen nog eens moeten ver dubbelen. Of dergelijke bedragen het in de mi nisterraad ooit zullen halen is uiterst twijfelachtig. De Europese Top heeft eerder dit jaar aangegeven dat er op de Europese begroting ongeveer ze ven honderd miljoen gulden per jaar beschikbaar is voor inkomenssteun aan boeren. De zuidelijke landen zijn sterk voor inkomenssteun. Zij dringen aan op een ruime EG- De zogenaamde "Streuobstbau", een Duitse specialiteit, verstoort met trouwe regelmatigheid - zoals ook dit jaar weer - de hardfruitmarkt. In 1988 beloopt de totale Duitse appel- oogst bijvoorbeeld 2,3 miljoen ton, waarvan rond 1,5 miljoen ton uit moestuinen en uit de "Streuobst bau". Het gaat daarbij om appelbo men van oude hoogstammige soor ten die op veeweiden staan en meestal zeer wisselvallige oogstresul- taten leveren. Tot ongenoegen van de "echte" fruitproducenten gaf 1988, zoals blijkt, een zeer goed resultaat. De bomen die men in de Streuobst bau aantreft leveren echter goede ecologische omstandigheden op. Daarom heeft de minister van Land bouw van de deelstaat Hessen nu besloten voor de behoud van de fruitweiden middelen ter beschik king te stellen. Er wordt een premie uitgekeerd van 11,per nieuw ge plante boom. Daardoor zal het ver dwijnen van deze waardevolle natuur- en landschapsgedeelten wor den tegengegaan. Detlef Stachetzki bijdrage. Maar bij de noordelijke landen, met uitzondering van de Bondsrepubliek, bestaan grote aar zelingen. Zij willen het EG-deel van de premie zo laag mogelijk houden. In Nederland zullen door het hoge welvaartspeil maar heel weinig boe ren voor de regeling in aanmerking komen, zo is de verwachting. De Nederlandse Europarlementariër Eisso Woltjer (PvdA) vindt dergelij ke rekensommetjes funest voor het Europese landbouwbeleid, zo zei hij dinsdag. Als Braks de Europese landbouw wil saneren, moet hij daar ook iets voor over hebben, vindt Woltjer. Hij ziet in de inkomenson dersteuning bovendien een geschikt instrument om het totale platte landsbeleid te sturen. Via inko menstoeslagen kunnen gebieden die eigenlijk te weinig opleveren toch voor de landbouw worden be houden. Dit najaar start de Stichting Lande lijke Mestbank samen met de Regio nale Mestbanken een voorlichtings kampagne over de produktie van goede mest en het gebruik ervan. De voorlichting is gericht op veehouders en op akkerbouwers. De mestbank zal de kampagne inluiden door aan wezig te zijn met een eigen voorlich tingsstand op vier belangrijke land bouwtentoonstellingen In oktober staat de mestbank op de Najaarsbeurs in Zuidlaren en op de Agrado in Doetinchem, in november op de VIV-Euorpe in Utrecht en in december op de nieuwe vakbeurs Agrarisch Totaal '88 in Goes. Ver der wil de mestbank de veehouders en akkerbouwers benadern via lezin gen, studiegroepen, mestgroepen en dergelijke. Om de voorlichtingsaktiviteiten te ondersteunen heeft de mestbank een serie folders geproduceerd over het werk van de bedrijfsbezoeker van de mestbank, over de kwaliteitspremie regeling en over wat de mestbank is en wat ze doet. Ook is een brochure gemaakt over het gebruik van dier lijke mest in het veenkoloniaal bouwplan. Voorlichting over mest acht de mestbank een noodzakelijke voorwaarde voor een doelmatige mestafzet en een optimale mestbe- nutting. Voor meer iril. tel. 03494-60504. De Europese Gemeenschap moet terugkomen op haar besluit tot ver laging van de graanprijs en de instelling van een extra medeverant woordelijkheidsheffing. Door de stijgende graanprijzen op de we reldmarkt zijn de lasten voor de EG lager dan verwacht werd. Boven dien is door de lage koers van de dollar de druk op het budget ver minderd. Voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap zei dit op 12 oktober op een hoorzitting van de Vaste Commissie voor Landbouw over de Rijksbegroting: "Wij hebben bij de laatste prijs- besluiten gezegd: er zijn grenzen overschreden. Nu is de druk op het EG-budget verminderd. Aan de andere kant is de druk op het inko men van de akkerbouwer onverantwoord hoog. Daarom moet de prijsverlaging van de baan", aldus Doornbos. Als vervolg op de EVAV-kursus wordt door de Agrarische Commis sie van de Ned. Bond van PI. vrou wen in de regio Schouwen- Duiveland in samenwerking met de SEV van de ZLM de kursus "Onder nemen in 1988" georganiseerd. In deze kursus, die speciaal voor agrarische vrouwen wordt opgezet, worden vraagstukken aan de orde gesteld als 'Hoe is de relatie tussen bedrijfsinkomsten en gezinsuitga ven; Moeten we ons bedrijf uitbrei den; Hebben we vorig jaar goed ge draaid met ons bedrijf; Wat hebben wij te maken met de verscherpte milieu-wêtgeving". Er zijn 4 bijeenkomsten. In de eerste De kring "Langstraat" van de ZLM organiseert voor haar leden en hun partners a.s. najaar de kursus "Als je er alleen voor komt te staan". De kursus wordt gegeven op 4 bijeen komsten en wel op 27 oktober en 3, 9 en 17 november. Het onderwerp is voor iedereen van belang. Sommigen vinden het moei lijk om te praten over de situatie van "alléén achter blijven". Iedereen zal De Kring Oost- en Midden-Brabant van de ZLM organiseert samen met de agrarische kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen a.s. najaar de kursus genaamd: "Als je er alleen voor komt te staan". Deze kursus wordt op vier avonden ge houden in de zaal van Coöp. ZON te Eindhoven. In de data is een kleine wijziging op getreden. De nieuwe kursusdagen zijn: 31 oktober, 14, 21 en 28 no vember (De 7e november is er dus tussenuitgevallen en de 28e novem ber is erbij gekomen). Het is gezien het onderwerp sterk aan de bevelen dat beide (huwelijks-) partners aan deze kursus deelnemen. Het kursuskontaktnet en het bestuur hopen dan ook op veel deelnemers. Zend het strookje dat aan de toege zonden brochure zit op of bel even. Vrijdag 14 oktober 1988 bijeenkomst gaat de heer Veerbeek, Algemeen Direkteur Accountantsu nie ZLM in op het kunnen lezen en interpreteren van het boekhoudrap- port. De tweede bijeenkomst wordt verzorgd door mevr. G.T. Middelkoop-v.d. Ploeg, SEV-ster in Noord Brabant. Zij probeert een re latie te leggen tussen de bedrijfsin komsten en gezinsuitgaven. G.E. Stap, SEV-er in Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philips- land gaat in de bijeenkomst in op za ken als pacht, erfpacht of eigendom bij bedrijfsvergroting. De heer Mar- kusse, Hoofd afd. Voorlichting bij de ZLM gaat in op de vaak ogen schijnlijk tegenstrijdige belangen het er echter over eens zijn dat het beter is om zich samen in deze pro blematiek te verdiepen, vóórdat die situatie zich mogelijk voordoet. Het is dan ook sterk aan te bevelen om samen - beide partners - deze kursus te bezoeken. Vul het reeds in uw bezit zijnde strookje in en stuur het op, of bel even. Tot ziens op 27 oktober in Zi- dewinde. Afgelopen maandag zijn 37 boeren uit de Flevopolders tot (deels voor waardelijke) geldboetes veroordeeld wegens het onzorgvuldig omsprin gen met gewasbeschermingsmidde len en/of het gebruiken van verou derde of verboden middelen. De ver oordelingen betroffen het bewaren van de middelen, het bewaren en omgang met lege verpakkingen en het onjuist gebruik van de middelen. De boetes varieerden van 500,— voorwaardelijk wegens het doodspuiten van de vegetatie op de slootkant om daar reparatiewerk zaamheden te kunnen verrichten tot 4.000,voor het onrechtmatige bezit van DDT. tussen de landbouw en het milieu. De kursusdata zijn 27 oktober, 3 no vember, 10 november en 17 novem ber. Aanvang en tijdsduur: 9.00 uur tot 11.30 uur te Dreischor, "Dorps huis Dreischor", Ring 32, tel. 01112-1232. Kosten: ca. 15,— p.p. Aanmeldingen dienen zo spoedig mogelijk binnen te zijn. Er kunnen maximaal 35 deelnemers toegelaten worden, in volgorde van aanmelden. Voor opgave én informatie: mevr. S.L. Hanse tel. 01119-1265, mevr. v. Damme tel. 01114-1502, mevr. C.E.A. van Gastel tel. 01110-12392, mevr: C.A.M. Klompe tel. 01112-1415, mevr. J.C. v.d. Stolpe tel. 01117-1218. Gebr. De Vor Achterveld B.V. heeft zich als importeur voor Nederland verbonden met 'ICEM', een markt leider op het intern transport gebied van Italiaanse afkomst. ICEM heeft een ervaring van ruim 20 jaar op de Italiaanse" markt achter de rug en men neemt een derde plaats in op de thuismarkt. Gebr. De Vor is ervan overtuigd, dat dit met groot sukses in Italië verkocht programma, ook in Nederland aan zal slaan. Lever baar zijn o.a. ICEM elektropallet- trucks met hefvermogens van 1600 kg tot en met 3000 kg. Het Landbouwschap kreeg desge vraagd vanuit de Tweede Kamer de toezegging dat de bezuiniging op de sociaal-economische voorlichting van een miljoen gulden ongedaan zal worden gemaakt. Schamel De land- en tuinbouw is veel te scha mel gecompenseerd voor het wegval len van de WIR, benadrukte het schap nog eens. Het CDA-kamerlid Jan van Noord vond dat door het verschil van mening over de cijfers tussen het kabinet en Landbouw schap, discussie weinig zin heeft. "Het kabinet heeft de toezegging ge daan dat er volledige compensatie zou komen", verantwoordde Doornbos. "Nu we honderden mil joenen gulden tekort komen, kun nen we de discussie niet uit de weg Voorkom miskoop bij aanschaf bedrijfsvoertuig De EVO zal op 31 oktober in het Motel Brabant/Breda een lezing houden over de technische mogelijk heden en financiële consequenties van lichte bedrijfsvoertuigen. Aan vang 19.30 uur. Inleider is de heer B. Voorwerk, hoofdmedewerker van de afdeling Bedrijfsautotechniek van de EVO. Ook de heer Derksen, secretaris van het EVO-regiokantoor Goes, zal aanwezig zijn. Aan het eind van de avond zal u een samenvatting van de lezingen overhandigd worden. De toegang voor bij de EVO aangeslo ten bedrijven is vrij. gaan". Volgens Doornbos zet de verlaging van de vennootschapsbe lasting bij wijze van compensatie in de agrarische sector weinig zoden aan de dijk. Hiervan profiteren maar zo'n 1500 tot 2000 bedrijven. Grote zorg heeft hij over de op brengst van aanpassing van de klein schaligheidstoeslag die de landbouw honderd miljoen gulden zou moeten opleveren. Volgens berekeningen van het Landbouwschap komt hier door niet meer dan 20 miljoen gul den beschikbaar. Zeer sympathiek, noemde Doornbos de suggestie van het PvdA-lid Feenstra om investe ring in milieumaatregelen aftrekbaar te maken voor de belasting. "Beter dan een verbod of beperkingen", vond Doornbos. "Met stroop vang je meer vliegen dat met azijn". Een andere mogelijkheid is volgens het schap subsidie op milieu investeringen. Duitse uienoogst drie procent hoger geraamd Volgens het Duitse bureau voor de statistiek wordt de uienproduktie van 1988 officieel geraamd op 87.7 min kilo, slechts 3 pet meer dan in 1987. Deze produktieverhoging wordt geheel veroorzaakt door het grotere areaal (dit jaar 2.474 ha.). De opbrengst per ha is namelijk heel wat kleiner dan vorig jaar. Ten kwam er gemiddeld 40 ton uien van een hektare af, dit jaar is dat maar 35 ton. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5