Z.B.J.K. Z.A.J.K. kiest unaniem voor produktiebeheersing wintertarwe Produktie£ stevig en goed geschikt als dekvrucht Dagje Duinrell Oud CVZ- direkteur te gast in TV- programma Kokkerellen9 Lesboek 'Risikobeheer en Verzekeringen' Boogschieten op liggende wip Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt ft de- redaktie Henk Tegels Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Oogstend Nederland werd in de voorbije weken opgeschrikt door een publikatie in het Landbouw Lkonomisch Instituut (LEI). Het be treft een publikatie van een onder zoek naar de effekten van graan prijsdaling voor de akkerbouwsek- tor. In het onderzoek wordt gekon- kludeerd dat het produceren tegen lage (wereld-)marktprijzen zeer ne gatieve gevolgen heeft voor de ak- kerbouw inkomens. In het LEI-rapport wordt de toe komst van de akkerbouw in cijfers uitgedrukt... een greep eruit: Voor Noord Groningen voorspelt men een daling van de netto toegevoegde waarde van 20% tot 1991. Voor de overige akkerbouw verwacht men een inkomensdaling van 11% in de komende 4 jaren. Zonder voorbehoud wordt op blad zijde 128 van het rapport gesteld: "Door daling van de netto toege voegde waarde en derhalve de inko mens in de akkerbouw, zal het aan tal opvolgers afnemen. Voorts zul len de grondprijzen onder druk ko men, hetgeen er mede toe zal leiden dat er andere bestemmingen, ook buiten de landbouw, aan de grond worden gegeven". Veel akkerbouwers zullen moeten afvallen alvorens de sektor weer ge zond is, met een mooi woord wordt dat 'saneren' genoemd. Jonge boe ren en boerinnen die voor de be drijfsovername staan kunnen de drastische prijsverlaging absoluut niet gebruiken. Bij de huidige prij zen is bedrijfsovername al moeilijk genoeg. Jongeren van nu, doorzien saneringsprocessen uit het verleden. Zij realiseren zich dat saneringspro cessen de bedrijven steeds meer on der druk zetten. Wat vandaag mid delgroot is morgen alweer te klein. Rens Davidse, nieuw lid van het Da gelijks Bestuur van het Z.A.J.K. zegt er het volgende van: "De Ne derlandse akkerbouw maakt maar 3% uit van de Europese akkerbouw. Het is niet te begrijpen dat Braks in Brussel als eerste pleit voor de marktgerichte graanproduktie. Ik vraag me echt af voor wie Braks nu eigenlijk naar Brussel gaat. De di- rekte gesprekspartner van Braks, het Landbouwschap, voelt er niet veel voor om Braks ter verantwoording te roepen. Een van de manieren om de graanprijsverlaging buiten de deur te houden kan een braakrege ling zijn. In de zomer trad een braakregeling in werkingechter voor ons, jonge akkerbouwers is de regeling totaal onaantrekkelijk". Rens vervolgt zijn betoog: "Het is onvoorstelbaar hoe het zo ver kan komen; het Landbouwschap laat Braks zijn gang maar gaan: Braks kan vrijuit praten over inkomensda lingen tot 25%; Braks kan met een braakplan komen dat geen effekt heeft in Nederland. We moeten het er niet bij laten zitten". Produktiebeheersing In de septembervergadering van het Z.A.J.K. bestuur werd unaniem ge kozen vóór produktiebeheersing. Het Z.A.J.K. bestuur is van mening dat het akkerbouwaktieplan zijn waarde heeft, maar onvoldoende is om het tij te keren. Naast het aktie- plan van de standsorganisatie is een effektieve vorm van produktiebe heersing dringend nodig. Oproep aan standsorganisaties. Het Z.A.J.K. roept de standsorganisa ties opnieuw op om met het Z.A.J.K. in overleg te gaan. Inzet van een gesprek moet zijn: de effek- tuering van het akkerbouwaktieplan en de invulling van een produktiebe- heersingssysteem. Voor 'rustig af wachten' is het echt te laat! Het Da gelijks Bestuur Z.A.J.K.: Pieter Ma- rinussen, Andries Geluk, Jan Blok en Jacques Bouman. Op donderdag 20 oktober a.s. zal de heer P.G. Vermaire uit Kapel- Ie, tot voor kort direkteur van de veiling 'CVZ' in eveneens Kapel- Ie, te zien zijn in het televisie programma 'Kokkerellen'. De heer Vermaire zal daarin de kij kers het een en ander vertellen over de teelt van peren. Gastvrouw Ria van Eijndhoven laat in het 20 minuten durende programma (dat al eerder is op genomen) enkele van de vele mo gelijkheden zien die de peer in de keuken biedt. Om wat over de teelt van de peer te vertellen heeft men gezocht naar een teler uit een belangrijk perengebied, 'en toen is men bij mij terecht geko men', vertelt de oud CVZ- direkteur, die met name de pe renteelt in Zeeland onder de loep neemt. Hij heeft de uitnodiging met plezier aanvaard. Als eerste zal Ria van Eijndho ven peren van het ras Beurré Alexander Lucas koken in wijn. 'Op een zeer speciale manier', zo verzekert ons de heer Vermaire. Mevrouw Van Eijndhoven wil hiermee laten zien dat je met pe ren heel veel dingen kunt doen in de keuken. Vervolgens gaat ze een Zeeuwse perentaart bakken. Als vulling worden hierin Confe rence peren gebruikt. Het was niet nodig dat de heer Vermaire bij het toebereiden en bakken van de taart assistentie verleende, maar hij werd uiteraard wel in de gelegenheid gesteld de taart te proeven: 'In één woord heerlijk', zo vat hij deze smaaktest samen. Het programma begin 's middags om kwart over vier. Afdeling Langstraat: 14 oktober: bezoek mengvoeder/meststoffenbe- drijf D. Bouwman te Ander. Tijd: 20.30 uur bij de fabriek. Als je geen vervoer hebt bel dan Adri Verhoe ven (04167-34417) of Ronald Tim mermans (04160-36053). Kosten: le den gratis, niet-leden 10, Afdeling Noord-Beveland: 16-17-18 december weekendje Center-Pares. Provinciale aktiviteifen: 21 oktober: "boogschieten op de lig gende wip". Plaats: "R-2" te Hein- kenszand. Aanvang: 20.30 uur. Op gave bij het sekretariaat van je af deling. 4-5-6 november: Theaterweekend P.J.G.N. Opgave bij het sekretari aat te Zevenbergen (01680-27921). 19 november: Provinciale bowling te Goes. Aanvang: 17.00 uur. Opgave bij het sekretariaat van de afdeling. 25-26-27 november: kaderweekend voor bestuursleden. Afdeling 's Heer Abtskerke Nisse e.o.: vrijdag 4 november. Gourmet avond in Irene. Aanvang 20.00 uur. Kosten leden: 7,50. Niet leden 15,—. Opgave voor 31 oktober bij Piet Minnaard, 01103-1472 of bij Frank 01103-1743. Per jaar komen er bij het werk in de land- en tuinbouw dertig mensen om het leven, terwijl zich alleen al bij de werknemers jaarlijks alleen tweedui zend ernstige ongevallen voordoen. Het aantal ongevallen, waarbij de boer en zijn gezinsleden zijn betrok ken, is onbekend. Door middel van ondermeer een preventieprogramma (klachten ledematen en rug) en kur- sussen wil het Landbouwschap het veilig werken op de bedrijven be vorderen. Dit zei de voorzitter van het Land bouwschap, de heer G. Doornbos, maandag bij de overhandiging van het eerste eksemplaar van het boek 'Risikobeheer en Verzekeringen' dat is uitgegeven door Interpolis. In het boek staat wat de toekomstige agra rische ondernemer moet weten over verzekeringen m.b.t. zijn of haar be drijfstak. Het is ook in de eerste plaats bedoeld voor leerlingen van het middelbaar agrarisch onderwijs. Mr. H. Verhoeven, ligt van de hoofddirektie van Interpolis, zei bij de presentatie van het boek, dat het niet gaat om een uitgave van of voor zijn verzekeringsbedrijf. Het is een leerboek dat in samenwerking met docenten in de praktijk is gemaakt door vakmensen uit ons bedrijf, waarbij het belang van de kontinuï- teit van de agrarische onderneming, en dat van de agrariër en zijn gezin voorop staan, aldus Verhoeven. Op vrijdag 21 oktober organiseert de regio 's-Heer Abtskerke Nisse e.o./Walcheren een avond boog schieten op liggende wip. Deze avond is bedoeld voor alle afde lingen van de PJZ De avond begint om 20.30 uur. De kosten zijn 5,p.p. De plaats waar het is: Bar R2 te Ovezande, dus niet in Heinkenszand. Ovezande be reikt men vanaf de vierbaans eerst richting 's Gravenpolder, dan rich ting Ovezande, in Ovezande door gaand verkeer volgen en R2 is dan aan de linkerkant. Als je je nog niet opgegeven hebt en je wilt nog mee doen, kun je je nog opgeven t/m maandag 17 oktober bij: Nico Fier- loos, 01194-254 of bij Annemarie Wisse 01180-26001. Wel even ver melden van welke afdeling je bent. Tot ziens op vrijdag 21 oktober. Nabij Den Haag, tussen de dui nen, ligt een attraktiepark waar jong en oud zich thuis voelt. Je bent er nooit te oud om gek te doen, en nooit te jong om mee te doen. Zodoende kon men daar zondag 18 september jl. een groep met jongere oudere, en oudere jongeren van de afdeling Schouwen-Duiveland tegen komen. Zondagmorgen half tien stond de bus voor ons klaar. Dus instap pen en wegwezen. Om half twaalf passeerden we de toegang van Duinrell. De zon was ons op die dag goed gezind, zodat we jassen en paraplu's in de bus ach ter konden laten. Het eerste wat we tegenkwamen was een spiegelhal. Iedere figuur- korrektie was daar uitvoerbaar, langere benen, slanke taille, bre de schouders noem maar op. Je komt vele attrakties tegen die je op vele plaatsen kunt vinden. Maar een rodelbaan zie je niet ie dere dag. Men had tussen de dui nen een ijzeren goot met ver hoogde randen aangelegd. Je ging bovenaan op een slede zitten en roetsj met een noodgang ging je dan naar beneden. Gelukkig zat er wel een rem op die slede, want de snelheid waarmee je sommige bochten naderde was niet gering. Hetgeen waar Duinrell vooral be kend om staat is het Tiki bad. Dat is een sub-tropisch zwembad met vier grote glijbanen. Bijna iedereen kent wel de glijbanen van Center Pares, maar die vie len in het niet bij de glijbanen die we hier aantroffen. Het was niet zozeer de lengte die het hem deed, maar de snelheid waarmee je naar beneden ging, echt onge lofelijk. De mooiste (glij) baan was wel de baan waar je de eerste zeven meter stijl naar beneden ging, dat het leek alsof je in een diep gat viel. Iedereen was van dit alles diep onder de indruk, en men kon er zodoende haast geen genoeg van krijgen. Maar om half vijf ver trok de bus weer. Dus iedereen moest wel bijtijds het zwembad uit om zich af te spoelen, af te drogen, kleertjes aan te trekken en haartjes te kammen. Deze dag, vol vermaak en ple zier, werd afgesloten met een be zoek aan een welbekende bistro in Zierikzee. Want er gaat niets boven een oerdegelijk stuk Hol lands vlees. Namens het bestuur iedereen bedankt voor de goede belangstelling, en gaarne tot we der ziens. Piet Kuyper Een dagje Duinrell, waar zowel jong als oud zich thuis kan voelen. De PJZ-afdeling Schouwen-Duiveland bezocht Duinrell op 18 september jl- INGEZONDEN MEDEDELING TAURUS e Vrijdag 14 oktober 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19