Obelix laat everzwijnen staan voor Hollandse appels Assimilatiebelichting bij teelt rozen in opkomst Eerste eksemplaar van handboek voor milieuvriendelijk telen van fruit Bezorgd over afzetontwikkeling naar grootwinkelbedrijf Nog steeds te veel fruit in Europa De laatste loodjes wegen weer zwaar Landbouwschap voor verbeteren arbeidsvoor ziening tuinbouw Brabants Fruitmix. Nog steeds vol op in de oogstperiode, dus weinig tijd om veel andere dingen te doen. Het is altijd een hele klus om alles netjes en op tijd in de betreffende opslagruimte te krijgen. De ervaring blijkt toch steeds de beste leer meester te zijn. Hopen maar dat de weersomstandigheden gunstig blij ven tot het einde van de oogst periode. De Nederlandse fruitteelt staat in de huidige tijd nogal in de belangstel ling, in die zin dat men de fruitteelt als voorbeeld stelt van een be drijfstak die uit een diepe krisis op gestaan is, uiteraard op eigen kracht. Dat dwingt kennelijk respekt af. Zelfs onze eigen huisbankier heeft middels een gedegen rapport, uiting gegeven van haar vertrouwen in onze bedrijfstak. In de dagbladen lees je regelmatig lovende regels over onze bedrijfstak. Natuurlijk is het gunstig, dat velen positief denken en schrijven over de fruitteelt. Toch wil ik hier een heuse kanttekening bij maken. Als men onder fruitteelt verstaat, Jonagold, Elstar en Cox's, is dat toch wel een zeer smalle basis. Goed genoeg voor vandaag ja, maar voor mogen? Men moet vooral niet verge ten, dat wij nog steeds produceren voor een struktureel overvoerde markt. In Europa is nog steeds te veel fruit. Dat de Nederlandse fruit teelt door een enorme inspanning, er in geslaagd is toch vooraan te lopen is op het moment een pré. Door ster ke verjonging met het nieuwe sorti ment hebben wij kans gezien een deelmarkt op te bouwen, zodanig dat de konkurrentie uit de zuidelijke landen minder direkt te voelen is. Voor onze fruitteelt was het pure noodzaak dit te doen, om overleven mogelijk te maken. Ik ben wel van mening dat ditzelfde zich zal herha len in de goedkopere zuidelijke lan den. Dat ons nieuwe sortiment niet kan gedijen in die zuidelijke landen is voor mij een open vraag. Vergeet vooral niet dat onze huidige "kunstmatige" manier van fruit kweken, speciaal de kleur, weieens abrupt kan eindigen, als om "milieu redenen" al onze kunstgrepen ver boden worden. Als de Nederlandse fruitteelt in staat is, vrij regelmatig een nieuw ei van Columbus te ont wikkelen, zullen wij het best goed runnen, t.o.v. de konkurrentie, maar tal van bezuinigingen van overheidswege, maken dat niet een voudig. Dit zijn enige negatieve kanttekenin gen over de Nederlandse fruitteelt. Overigens heb ik alle vertrouwen in onze fruitteelt en is er om de basis voorzieningen betaalbaar in stand te houden, echt nog wel plaats voor wat uitbreiding. Het liefst vanuit ei gen kring, dat geeft meer klasse, on dereind hebben we al meer dan genoeg. Erg veel ongemak ondervindt de tuinbouw in WEST-BRABANT nog steeds van de neerslag van enkele weken geleden. Het oogsten van o.a. prei, koolsoorten en spruiten gaat nog wel maar ten nadele van de struktuur van de grond. Om deze re den hebben veel tuinders hun regen pak aangetrokken om de oogst ge deeltelijk in handwerk uit te voeren. Ondanks dat de aanvoeren minder zijn is de prijs van veel produkten bar slecht. Prei brengt op de veiling niet meer op dan 35 cent per kg en dan te bedenken dat de kostprijs 60 a 70 cent bedraagt. Door het slechte weer nemen de fabrieken nog weinig prei af. Deze prei wordt voorname lijk op kontrakt geteeld. Het lijkt er wel op dat er afspraken gemaakt zijn om de prijs laag te houden tot dat er misschien over een paar weken over aanbod is. Enkele vollegrondstuin- ders hebben een streep door hun vroege prei gezet en zullen de frees erin zetten. Bij de koolsoorten brengt alleen de bloemkool een aardige prijs op. Wit te kool gaat ook nog wel maar rode kool en savoye kool brengen niets op. Door wateroverlast is op veel plaatsen de kwaliteit zo slecht dat er geen afzet voor is. Meestal wordt een gedeeltelijke mis oogst goedgemaakt door een betere markt maar hiervan is dit jaar geen sprake doordat de arealen van vrij wel alle tuinbouwgewassen sterk zijn uitgebreid. De late sperzieboontjes leken het wat beter te gaan doen maar ook hier is door de waterover last de kwaliteit achteruit gevlogen. Voor een paar percelen die er nog goed op stonden kwam de nacht vorst enkele dagen te vroeg. Nacht vorst is in de tuinbouw een aspekt waar wel degelijk rekening mee ge houden moet worden. Vrijwel ieder jaar komen eind september een paar nachten met vorst aan de grond voor. Het zijn altijd dezelfde perce len waar door hoogteligging of sa menstelling van de grond het kwik onder nul komt. Bij het uitzaaien van met name late sperziebonen moet hier rekening mee gehouden worden. Sperziebonen zijn erg vorst- gevoelig. Met zorg wordt de afzetontwikke ling van groenten naar de grootwin kelbedrijven gadegeslagen. Voor de ze bedrijven is het in bepaalde geval len aantrekkelijker om rechtstreeks met de producent zaken te doen. Waartoe dit zal leiden is nog moei lijk te zeggen. Voor de veiling is het in ieder geval geen prettige gedachte dat zij hierdoor buitenspel gezet worden. Sommige tuinders zien het wel zitten om met grootwinkelbe drijven afspraken te maken waarbij voor een vaste prijs geteeld wordt. Maar waar de gehele land- en tuin bouw voor op moet passen is het feit dat dezelfde grootwinkelbedrijven ook in andere landen met telers af spraken kunnen maken. Enkele pro dukten worden al onder het mom van betere kwaliteit uit andere lan den betrokken maar van kwaliteit is geen sprake, het is een lagere prijs die het aantrekkelijker maakt. De vele regen van de afgelopen we ken veroorzaakt ook hier op THO- LEN veel schade en geeft grote pro blemen bij het binnenhalen van de laatste produkten van het land. In laagten is ook behoorlijk wat rot ontstaan van onder meer aardappe len. Het oogsten van de laatste bloemzaden is altijd nog eerder mo gelijk daar men voor deze produkten niet in de grond hoeft te komen. Men moet er echter wel op tijd bij zijn, omdat de gelegenheid met zulk weer soms maar erg kort is. Van hetgeen er aan zaden reeds ge dorst en afgeleverd is in het afgelo pen seizoen is nog vrijwel niets be kend, toch wel een van de minder prettige kanten waar men als zaadte- Als gevolg van konkurrentie uit onder andere Zuideuropese lan den zijn rozenkwekers in ons land er sinds vorig jaar toe over gegaan assimilatiebelichting te gebruiken. Van de 800 ha. rozen die er in ons land (onder glas) ge teeld worden zal er komende winter ca. 80 ha. assimilatiebe lichting hebben, tien procent dus. De assimilatiebelichting wordt in de wintermaanden ge bruikt, van oktober t/m maart, en af en toe ook in donkere pe rioden in de zomermaanden. Door de assimilatiebelichting neemt niet alleen de opbrengst toe, met ongeveer 25 procent, ook de kwaliteit wordt er sterk door verbeterd. Volgens teler H. Brockhoff uit Luttelgeest (zie fo to) wordt de kwaliteit er wel twee maal zo goed door. "Het hele ge was wordt er sterker door, wat zich onder andere uit in een dik- De heer Brockhoff temidden van zijn Sonia rozen. kere steel, en de grootte en de kleur van de knop. De heer Brockhoff gebruikt ho- gedruk natrium lampen van 400 Watt, die elk ongeveer 13,5 m2 kasruimte belichten. In totaal heeft hij ruim 1.000 lampen op zo'n 14.500 m2 rozen. Ier mee moet leren leven. Wanneer men een produkt b.v. via de veiling afzet weet men op de plaatselijke al dezelfde dag en elders toch zeker de volgende dag hoe nat men is. Dit is echter in de zaadteelt branche geheel anders daar het gedorste produkt nog een lange weg te gaan heeft van o.a. schonen en kiemkracht bepalen. Dit kan soms extra lang gaan duren wanneer een partij zaad niet aan de vastgestelde kiemkrachtnorm vol doet of met moeilijk te scheiden on kruid of andere zaden verontreinigd is. Dit geeft extra schoningswerk en wordt daarom veelal voor het laatst gehouden. Dit alles gebeurt dan ook nog zonder dat een teler hier iets van ziet of weinig van hoort zodat het ze ker wel een zaak van vertrouwen is. Onder glas is men ook aan de laatste tomaten en bonen bezig en ook de zaadteelt loopt hier op zijn einde om veelal plaats te maken voor een sla- teelt. De tomaten worden gesmeerd of gespoten met ethrel waarna het afrijpen met wat temperatuur zo snel verloopt dat men na enkele gro te plukken de teelt kan beëindigen. Dit geeft vooral in de herfstteelt voordeel doordat men op tijd met een andere teelt of gewas kan starten. Wanneer zoals men hier overwegend gewend is een programma heeft van ongeveer vier teelten per jaar zal de teëltwisseling behoorlijk snel moeten plaats vinden. Dit is met behulp van de huidige vierwieltrekkers en bijbe horende machines goed te realiseren. Voor het planten van de sla worden overwegend nieuwe witresistente rassen gebruikt, het ras Vicky, had in de proeven vorig jaar de beste cij fers, gezien de grote schaal waarop landelijk dit ras uitgeplant gaat wor den is het te hopen dat hij dit ook nu weer in de praktijk zal bewijzen. Gistermorgen is het eerste eksem plaar van het handboek 'Schadelijke en nuttige insekten en mijten in Fruitgewassen' uitgereikt aan de voorzitter van de interdepartementa le Stuurgroep 'Meerjarenplan Ge wasbescherming' die bestaat uit ver tegenwoordigers van het ministerie van landbouw, VROM, Sociale Za ken en WVC. De uitreiking vond plaats op het fruitteeltbedrijf van de familie Johan Verschure aan de pro fessor Zuurlaan 25 te Bidding huizen. Het handboek dat een uitgave is van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie en de Plantenziektenkundige Dienst bevat zeer veel gegevens en afbeeldingen over het voorkomen van ca. 150 schadelijke en ca. 50 nuttige insekten en mijten in fruitge wassen. Het boek is bestemd voor de' professionele fruitteler als hulp bij de herkenning van de in de boom gaard aanwezige insekten en mijten en van de beschadigingsbeelden. De teler kan in het nieuwe boek veel in formatie vinden over de levenswijze van de verschillende insekten en mijten. Ernst Voor telers die de principes van de geïntegreerde gewasbescherming willen toepassen is het uiteraard van belang kennis te hebben van de nut tige insekten en mijten zodat men er waar mogelijk en gewenst gebruik van kan maken. Het boek biedt dan ook een basis voor een optimale bestrijding van plagen en ziekten, waarbij zo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van chemische mid delen. Hieruit blijkt dat de Neder landse fruitteelt ernst maakt met het streven naar een zo milieuvriendelijk mogelijke wijze van produceren van fruit. De nieuwe campagne voor verse Hollandse appels is met kracht van start gegaan. Letterlijk en figuurlijk met kracht, want het is Obelix die centraal staat in deze door het CBT ontwikkelde campagne. Obelix, de legendarische sterke stripfiguur die voor deze gelegenheid zijn lieve- lingsmaal, een heerlijk everzwijn, laat staat voor iets nog lekkerders: "Hollandse appels!". Zijn strijdbijl, die hij anders zo graag gebruikt in het gevecht tegen de Romeinen, heeft hij voor dit na jaar begraven. Dan gaat hij op de barricaden voor Hollandse appels. De reklame-campagne, die in de Vrijdag 14 oktober 1988 tweede week van september van start gaat, behelst behalve radio- en t.v.- reklame ook advertenties in de be langrijke damesbladen. Centraal staan echter aktiviteiten die in de winkel plaatsvinden. Er start ook een aktie "3 in de zak". Deze is erop gericht het publiek ken nis te laten maken met de wat nieu were appelrassen zoals Elstar, Jona gold etc. Hierbij is het de bedoeling dat de winkelier 3 soorten aanbiedt tegen één prijs. In het kader van dit onderdeel zijn prijsposters en draag tassen (met een inhoud van 2Vi tot 3 kg.) ontwikkeld. Op de achterzijde van de draagtas wordt in een paar woorden relevante informatie gege ven over de diverse rassen. Natuur lijk kan de tas ook als gewone draag tas worden gebruikt, dus zonder een aanbieding van drie soorten voor de zelfde prijs. Het bestuur van het Landbouw schap heeft vorige week woensdag in beginsel ingestemd met een plan om de arbeidsvoorziening in de (glas)tuinbouw te verbeteren. Een kommissie gaat verder werken aan het instellen van een ar- Inhakend op de steeds terugkomen de vraag naar weggevertjes voor de kinderen, is er ook een Obelix- postertje verkrijgbaar. Een bijzon der sympathieke plaat waarin onze grote veel-etende vriend, tot grote ergernis van zijn bekende dorpsge noten, alle Hollandse appels voor zichzelf opeist. Het postertje is in het formaat 30 x 43 cm. uitgevoerd. beidspool, een erkenningsregeling voor bona-fide uitzend- en loon- werkbedrijven, bijscholingspro gramma's en het kollektief werven van personeel. Het georganiseerde tuinbouwboerderijbedrijfsleven is bereid voor deze zaken zich beschik baar te stellen op voorwaarde dat ook de overheid meedoet. De plannen zijn een uitvloeisel van een eerder dit jaar gehouden onder zoek. Aanleiding voor dat onder zoek waren de negatieve berichten over de slechte personeelsvoorzie ning in met name de glastuinbouw en de niet altijd even goede arbeids omstandigheden. Ook speelde voor de vakbeweging mee dat de kollek- tieve arbeidsovereenkomsten niet al tijd juist werden nageleefd. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 15