De herfsttuin, van melancholie naar nieuw elan c. j. nouse beveland bv. holle stengels verzamelt zich wa ter waardoor de plant kan weg rotten. Woekerende vasteplan- ten kunnen worden afgestoken binnen de hun toegekende ruim te. Spit bij voorkeur niet tussen de vasteplanten maar zorg voor een luchtige bodembedekking met verterend blad, compost of iets dergelijks. Daardoor blijft de grond op natuurlijke wijze funk- tioneren en kunnen allerlei nutti ge bodemorganismen hun heilza me werk blijven doen. Verlenging van de border- bloeitijd Nadat de vasteplanten op deze wijze zijn verzorgd maar niet ge heel ontkleed zijn, kunnen tussen de vasteplantenpollen bloembol len worden geplant. Met bloem bollen in de vasteplantenborder kan het bloeiseizoen aanzienlijk worden verlengd. Plant bijvoor beeld narcissen en boshyacinten (Soilla) tussen zomer- en her- fstbloeiende vasteplaten. In het voorjaar voor de vasteplanten zich ontwikkelen bloeien de bol len. Als de bloei voorbij is groei en de vasteplanten uit en verslui eren met hun blad de afstervende bollen. Op die wijze zijn we an ders dan met bollen in perken heel praktisch van het probleem van afstervend bollenloof verlost. Een andere aardige manier van bollen tussen vasteplanten is toe passing tussen bodembedekkers. Tussen fijne bodembedekkers zoals stekelnootje, maagdepalm, zonneroosjes en dergelijke kun nen heel goed ranke bolgewasjes worden geplant. Bij uitstek ge schikt daarvoor zijn de irissoor ten Iris retioulata en Iris danfor- diae. In het voorjaar vormen ze kleurige vlekken in het groene ta pijt. Later verdwijnen de stengels onopgemerkt tussen het uitdijen de loof. Een prettige bijkomstig heid is bovendien dat dit type bollen zogenaamd verwildert. Dat wil zeggen als ze eenmaal zijn aangeplant vermeerderen ze zichzelf en we hebben er verder geen omkijken meer naar. Rozen en andere halfheesters De herfstverzorging van rozen beperkt zich in hoofdzaak tot het netjes bijknippen van slordig uit gegroeide struiken. Het echte korte terugsnoeien doen we pas in het volgend voorjaar. Nu moe ten we minstens 40-50 cm scheut lengte behouden om bij strenge vorst het te diep invriezen tegen te gaan. Met het oog op vorst- schade is het tevens belangrijk de kwetsbare wortelhals te bescher men door aan te aarden of door eF vast als bemesting stalmest of compost om heen te deponeren. Andere halfheesters zoals vlin derstruik, ganzerik, zomerbloei ende spirea, perovskia en caryop- teris fatsoeneren we op dezelfde wijze als rozen en snoeien pas in het voorjaar kort terug. Net als bij de vasteplanten kun nen we de bloeitijd van plaatsen waar rozen en andere half heesters groeien verlengden door er bloembollen tussen te planten. Ook hier weer verwilderende soortjes als crocus, sneeuwklok jes, narcissen, sneeuwroem en dergelijke. Heesters en bomen De meeste bloemheesters die in het voorjaar bloeien zoals forsy thia, spirea, deutzia, jasmijn en dergelijke snoeien we het best di- rekt na de bloei. Andere heesters en bomen behoeven meestal be trekkelijk weinig snoei. Die snoei beperkt zich tot het wegsnoeien van hinderlijke takken en takken Onder dit type struiken (fluweelboom) kunnen heel goed verwilderde bollen worden geplant die bloeien voor de bladontwikkeling. Als de Siberische edelweis is uitgebloeid blijft de plant nog maanden lang de border "aankleden". De herfsttuin staat in het teken van afscheid nemen. De melan cholie waarmee dat gepaard gaat drukt een droevig stempel op haar verschijningsvorm, versom berende kleuren, afstervende planten en plantedelen, vallende bladeren, regen storm en ander ongerief zijn de verschijnselen waarvan het naderende einde zich laat vergezellen. Het is het einde van een jaar lang groeien en bloeien. Een einde, maar te vens een nieuw begin. Want het begin van het einde is voor de vooruitziende tuinliefhebber te gelijkertijd het begin van een nieuw seizoen. Zodra de oogst van een seizoen lang genieten binnen is, moeten al weer de voorwaarden worden geschapen waaronder de tuin zich een volgend seizoen voor spoedig kan ontwikkelen. En be halve dat, is het nuttig om op zo'n tuinoudejaarsavond eens na te denken over de vraag of de huidige tuininrichting nog wel aan de verwachtingen beant woord. Immers ook een tuin ver oudert en de manier waarop we er mee omgaan verandert. Een gemiddelde tuin van nu is een heel andere tuin dan een tuin van zo'n tien - vijftien jaar geleden. Het is nu een mooie tijd om plan nen te smeden voor de herinrich ting om straks van die aan nieu we omstandigheden aangepaste tuin weer volop plezier te kunnen hebben. Fatsoeneren, maar niet teveel Een seizoen lang produktie van stengels, bladeren, bloemen en vruchten leidt in de herfst tot een veelal rommelige situatie. Een rommelige situatie waarin orde gebracht moet worden door te snoeien, af te snijden, weg te har ken, om te spitten en dergelijke. Dat opschonen is prima, mits we ons niet tot een overmatige kuis heid laten verleiden. Orde schep pen, maar geen kaalslag plegen. Fatsoeneren in de vasteplanten (border): probeer planten met stevige stengels en interessante uitgebloeide bloeiwijzen zoals onder andere astilbe of spirea en anaphalis of Siberische edelweis, zoveel mogelijk te sparen. Dit ty pe planten houdt de tuin in de winter aangekleed en bij sneeuw en rijp zorgen zij voor verrassen de plaatjes. Snij rommelige, lig gende en door elkaar groeiende plantedelen weg. Let er op vaste planten met holle stengels niet te kort af te knippen, want in de Te sterk uitdijende bamboe kan ook in de herfst tot de gewenste pro porties worden terug gebracht. Tussen deze fijne bodembedek kers kunnen ranke bolgewasjes, zoals Iris reticulate worden geplant. die een goede vorm in de weg staan. In de periode waarin van af de herfst de struiken en bomen in winterrust zijn, kunnen we die snoei goed uitvoeren. Wanneer voorjaarsbloeiende heesters jaren achtereen niet ge snoeid zijn, kan het wenselijk zijn om ze in de winterrustperiode eens flink te verjongen. Sommige planten moeten voor kerst worden gesnoeid, o.a. berk, noot, esdoorn en druive- planten. Later snoeien kan tot gevolg hebben dat ze uit de ge maakte wonden gaan bloeden. Met het amandelboompje wor den veel snoeifouten gemaakt. Niet in de winter maar pas na de bloei in het voorjaar de takken afknippen. Nieuw elan nu voorbereiden Zoals gezegd veroudert ook een tuin. Soms raken borders versle ten en raakt de beplanting uit de tijd. De wijze waarop een tuin wordt gebruikt verandert door dat de gezinssamenstelling wij zigt, omdat onze inzichten veran deren of gewoon omdat we op onze oude situatie zijn uit gekeken. Om een verouderende tuin weer nieuw elan te geven is het belang rijk voor de vernieuwing een her inrichtingsplan op te stellen, te ontwerpen. Zo'n herinrich tingsplan voorziet in grote lijnen in het volgende. 1. We maken een verlanglijstje van 'ingrediënten' die we in een nieuwe tuinopzet vervat willen hebben. 2. We bekijken wat we daarbij van de bestaande tuin kunnen sparen en wat we eventueel kun nen hergebruiken. 3. De ingrediënten van het ver langlijstje proberen we op een leuke manier in de beschikbare tuinruimte onder te brengen. Belangrijke onderdelen daarbij zijn: a. de plaats en vorm van paden en terrassen. b. een eventuele vijver. c. hoe realiseren we voldoende privacy. d. kunnen we met hoogtever schillen de tuin interessanter maken. e. of en zo ja waar we nog gazon willen. fde plaats en de geaardheid van nieuwe beplanting. Alles wat we willen situeren we zodanig dat er binnen goede ver houdingen een boeiend ingerich te tuinruimte ontstaat. Een tuin met nieuw elan. Een tuin die is toegesneden op onze huidige wensen. We kiezen en arrangeren alles zodanig dat al onze zinnen, het oog, oor, smaak, geur en ge voel kunnen worden gestreeld. En we puzzelen net zo lang tot al les op de goede plaats staat. Dat wil ook zeggen die planten kiezen die geschikt zijn voor onze groei plaatsomstandigheden en zorgen voor evenwichtige arrangemen ten van grote en kleine soorten in een rangschikking die het hele jaar door weet te boeien. De herfst een prima vertrektijd Met zo'n operatie nieuw elan kan in de herfst een begin worden ge maakt. Met name rooien en ver planten van bomen en struiken kan dan uitstekend geschieden. Een vijver die in herfst wordt aangelegd zal in het voorjaar vaak minder algenproblemen kennen omdat het natuurlijk evenwicht eerder wordt bereikt. Door nu vast paden, terrasjes, een pergola en dergelijke te ma ken kunnen we in het voorjaar volstaan met de finishing touch van het aanbrengen van de bloei ende kruidachtige beplanting. Daarna rest slechts het genieten en genoeglijk verzorgen van het aan de jongste inzichten aange paste eigen paradijs. 12 Vrijdag 14 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12