Vervangen we dit jaar de trekker of het keukenblok? 'Een half miljoen boerinnen in de klas' Inzicht Tot slot Tentoonstelling over landbouwhuishoudonderwijs vanaf 1909 Afsluiting manifestatie Europese kampagne landelijke gebieden Ieder agrarisch gezin weet hoe het inkomen uit het bedrijf van jaar tot jaar uiteen kan lopen. Door allerlei omstandigheden, zoals ziekte onder het vee of in de gewassen, slecht weer, lage prijzen van de produkten, soms samengaand met hoge kosten, kan het inkomen in een bepaald jaar laag zijn. Daar staat tegenover dat andere jaren weer gunstig uit de bus kunnen komen. Naast de wisselende inkomsten kun nen ook de uitgaven van gezin en be drijf van jaar tot jaar sterk variëren. Denk maar eens aan de vervanging van de trekker, de auto, de nieuwe spuitmachine, het nieuwe keuken blok of de kinderen die nu naar de middelbare school gaan en nogal wat meer kosten dan een paar jaar geleden. Misschien een wat vreemde kombinatie van voorbeelden. De kombinatie komt echter minder vreemd over, wanneer we bedenken dat de geldstromen in gezin en be drijf onlosmakelijk met elkaar ver bonden zijn en dat je geld maar één keer kunt uitgeven. Zowel het bedrijf als het gezin heb ben hun inkomsten en uitgaven. De ze geldstromen vormen samen de li quiditeit. De liquiditeit geeft aan of gezin en bedrijf in staat zijn om de kortlopende schulden te voldoen uit de direkt beschikbare middelen en wat de ruimte is voor extra uitgaven. Behalve de jaarlijkse wisselingen in inkomsten en uitgaven kennen we in de akkerbouw en groenteteelt ook de sterke wisselingen van maand tot maand of beter: van half jaar tot half jaar. Gedurende de periode maart/april tot september/oktober overtreffen de uitgaven veelal ruimschoots de in komsten. U kent het wel: "Als het maar eenmaal weer september is". En het is nu oktober. Het geld van oogst 1988 komt langzaam binnen druppelen en er ontstaat weer wat ruimte op de lopende rekening. Voor sommige gewassen zien we echter dat de voorschot uitbetalin gen later komen. Voor bijvoorbeeld de aardappeltelers komt de (gedeel telijke) uitbetaling van oogst 1988, bij wijze van voorschot, pas in de cember op gang. Op de meeste akkerbouwbedrijven komen in een korte periode de in komsten binnen waarvan gezin en bedrijf tot ongeveer volgend jaar september moeten rondkomen: De volgende oogst moet ervan worden gefinancierd, de vervangingsinveste ringen moeten ervan worden ge daan, er moet ruimte zijn voor de gezinsbestedingen etc., maar ook dient er te worden bepaald: Wat is de ruimte voor extra uitgaven, voor reservering etc. Uit het boekhoudrapport is te lezen hoe het vermogen zich heeft ontwik keld. De boekhouding kan een goe de informatiebron zijn ten aanzien van ekonomische en technische aspekten van het bedrijf en betref fende de besteding van het behaalde inkomen. Dit zou de hoofdfunktie van de bedrijfsboekhouding moeten zijn: het gebruik voor de belasting aangifte een afgeleide funktie. Het boekhoudrapport heeft echter be trekking op een periode die achter ons ligt, terwijl er nu veelal keuzes moeten worden gemaakt met betrek king tot het wel of niet investeren, of reserveren/extra aflossen of geen van beide. Om deze keuze overwogen te kun nen maken is inzicht in het financiële gebeuren van bedrijf en gezin nood zakelijk. Een aanwijzing over de fi nanciële positie op dit moment is de stand van de lopende rekening, het bedrag van onbetaalde rekeningen en het bedrag van de vandaag of morgen binnenkomende gelden. Dit is de liquiditeitspositie van dit mo ment. Vanaf september zal de liqui diteit toenemen, vanaf omstreeks april zal de liquiditeit vermoedelijk afnemen. Om inzicht te krijgen is het daarom noodzakelijk de liquidi teitspositie over een grotere periode te bekijken. Vrijdag 14 oktober 1988 88^1 fddólüó M' gsblnV Een liquiditeitsbegroting geeft een overzicht van de te verwachten in komsten en uitgaven voor zowel ge zin als bedrijf in een bepaalde perio de, bijvoorbeeld per maand of per half jaar of per jaar. Bijvoorbeeld: Een liquiditeitstekort kan worden veroorzaakt door: - lage opbrengsten/prijzen; is aan passing van het bouwplan voor 1989 een reële mogelijkheid? - hoge kosten, wat zijn de mogelijk heden van kostenverlaging (direkte teeltkosten, maar ook machine- kosten, kontributies, verzekerings kosten etc.) - relatief hoge privé-uitgaven, is dat incidenteel of niet? Is het mogelijk om die wat te verlagen? - verkeerde financieringsvormen. Bijvoorbeeld: de aardappelloods is van de lopende rekening gefinan cierd, waardoor het oogstkrediet al is verbruikt. - minder verantwoorde investerin gen in de bedrijfs- of privésfeer. Een slechte liquiditeit hoeft niet pro blematisch te zijn wanneer het tijdig wordt onderkend en er tijdig stap pen worden genomen. Hoewel op dit moment Uw liquiditeitsruimte zal toenemen, zal de liquiditeit over een grotere periode moeten worden be keken; een akkerbouwer ontvangt nu eenmaal geen melkgeld om de 14 dagen. Regeren is vooruitzien, maar ondernemen ook. Tijdig onderken nen en tijdig kontakt opnemen met Uw boekhouder/bank/sociaal eko- nomisch voorlichter kan erger voor komen, maak gebruik van hun dien sten; ze zijn er voor U! Een over het hele jaar genomen regelmatig hoge stand op de lopende rekening kan ook een aandachtspunt zijn. Regel matig gedurende een langere periode positief staan op de lopende reke ning levert U vrijwel geen rente op. U betaalt voor de lopende lening(en) waarschijnlijk nogal wat meer rente. Is het dan niet te overwegen om wat extra af te lossen op die lening en de extra geldbehoefte voor de komende oogst te financieren met een oogst krediet. Er zijn in ieder geval ver schillende mogelijkheden om deze li quide middelen tijdelijk over te he velen naar rekeningen met een hoge re rentevergoeding. Zoals uit het voorgaande moge blij ken is liquiditeitsbewaking niet al leen van belang als er financiële pro blemen zijn. Het is ook een nuttig middel om deze problemen te voor komen en overwogen keuzes te kun nen maken in zowel bedrijfs- als pri vésfeer. Met name in bedrijfstakken met sterk wisselende geldstromen is liquiditeitsbewaking een essentieel onderdeel van het ondernemer schap. Wanneer de te verwachten in komsten en uitgaven van zowel gezin als bedrijf op een rijtje staan, is het Een liquiditeitsbegroting van september 1988 tot september 1989. Beschikbaar is of komt: stand lopende rekening nu: negatief 120.000,— toegestaan krediet 125.000,— kredietruimte 5.000,— te ontvangen van oogst 1988 tot sep tember 1989 160.000,— te ontvangen van oogst 1989 tot sep tember 1989 25.000,— verwachte ontvangsten in de komende 12 maanden: kinderbijslag 4.000,— rentesubsidie in juni 2.000,— 196.000,— Te betalen: het nu liggende stapeltje rekeningen 16.000,— verwachte teeltkosten voor 1989 zoals zaai- en pootgoed, bestrijdingsmiddelen, meststoffen 50.000, algemene bedrijfskosten, zoals onder houd, verzekeringen, gas, water, licht, brandstof, boekhouding, kontributies 30.000, loonwerk 15.000, gezinsuitgaven, inklusief de inkomsten belasting en premieheffing 55.000, rente en aflossing in december 1988 en juni 1989 50.000,— 216.000,— 20.000,— Af: krediteurenpost die vrijwel blijvend aanwezig is (leverancierskrediet) 10.000,— Liquiditeitstekort 10.000,— In dit voorbeeld is een tekort berekend van 10.000,Dus ondanks de nu oplopende lopende rekening is er in dit voorbeeld volgend jaar deze tijd een tekort van ca. 10.000,aan beschikbaar geld (liquiditeitstekort). mogelijk om als agrarisch gezin te bepalen: "Vervangen we de trekker of het keukenblok of dit jaar maar even geen van beiden"? In Historisch Museum Marialust is nog t/m 20 november onder de titel 'Een half miljoen boerinnen in de klas' een veelzijdige tentoonstelling te bezichtigen gewijd aan het thema landbouwhuishoudonderwijs. Deze vorm van onderwijs is ontstaan in 1909 en bleef bestaan tot 1968. Was het geoorloofd dat meisjes die later boerin werden geen vakonder wijs kregen en de boerenzoons wel? In veel landen werd deze vraag aan het eind van de vorige eeuw gesteld. In navolging van het buitenland werd ook in Nederland een lans ge broken voor vakonderwijs aan meis jes op het platteland. Een omvangrijke kollektie historisch fotomateriaal, dokumenten, leer middelen en gebruiksvoorwerpen waarmee leraressen en leerlingen werkten, geven een boeiend inzicht in een deel van het verleden dat wel iswaar velen hebben meegemaakt, maar tot nu toe onderbelicht is ge bleven. Het betreft het aandeel van vrouwen in de ontwikkeling van de modernisering van de landbouw en de verbeteringen van de leefomstan digheden op het platteland en hoe hun rol werd onderkend en gestimu leerd door de landbouw- en onder wijspolitiek. 'Die niet recht en weet den gront van haer bedrijf, is staeg een slappe gans en noyt een handigh wijf', deze uit spraak van 'vader' Cats werd het motto van het landbouwhuishoud onderwijs dat in geschriften en af beeldingen vaak wordt aangetrof fen. In de tentoonstelling worden de vele vormen waarin het onderwijs gestalte kreeg visueel gemaakt. Zo evolueerde het kursusonderwijs voor meisjes vanaf 16 jaar die lessen ont vingen in de land- en tuinbouw- en huishoudelijke vakken, tot volledig dagonderwijs voor alle meisjes op het platteland vanaf 12 jaar. Tot 1968 bleef het onderscheid met het stadse huishoudonderwijs duidelijk aanwezig vanwege de gerichtheid op de meeromvattende huishouding op het platteland. Hierna werd als ge volg van de Mammoetwet het land- bouwhuishoudonderwijd niet langer als aparte onderwijsvorm erkend. Met het huishoudonderwijs werd het samengevoegd in het lager De vraag of het geoorloofd was dat meisjes die boerin werden geen, en jon gens die boer werden wel vakonderwijs kregen, resulteerde in 1909 tot de oprichting van het landbouwhuishoudonderwijs huishoud- en nijverheidsonderwijs. Ook het onderwijs en de voorlich ting aan volwassen vrouwen wordt op de tentoonstelling in beeld ge bracht. De Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande - ontstaan in de krisis van de jaren dertig - en de voorlichting in de naoorlogse streek- verbeteringsgebieden waren onmis baar geënt op het landbouwhuishoud onderwijs omdat hierin veel land- bouwhuishoudleraressen werkzaam waren. Zo werden naast ruim een half miljoen (aanstaande) boerinnen vele andere plattelandsvrouwen met dit onderwijs bereikt. Rond de lera ressen ontspon zich een breed net werk voor vrouwen op het platte land, gericht op ontwikkeling, on derwijs en vorming, dat versterkt werd door de oprichting van platte landsvrouwenorganisaties De eerste leraressen in dit onderwijs werden opgeleid op De Rollecate, een rijksschool die in 1913 werd op gericht in Den Hulst een dorpje in Noordwest Overijssel en in 1930 naar Deventer verhuisde. Deze school die bijna 30 jaar onder de be vlogen leiding stond van Theda Mansholt, kan met recht de baker mat van dit onderwijs worden ge noemd. Het feit dat deze school 75 jaar geleden van start ging, is onder meer de aanleiding voor het uitbren gen van deze tentoonstelling. In een begeleidende video-produktie wor den de getoonde beelden op de ekspositie tot leven geroepen door de ervaringen en ideeën van enkele landbouwhuishoudleraressen cen traal te stellen. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling in Marialust verschijnt - onder dezelfde titel - bij uitgeverij De Voorstad in Heerlen - een uitgebrei de publikatie die zowel in het mu seum als in de boekhandel zal wor den verkocht. Zij is geschreven door de historica Margreet van der Burg wier onderzoek de (inhoudelijke) ba sis vormde voor de ekspositie. Door het museum wordt een lesbrief samengesteld die zich met name richt op leerlingen van het LBO en MBO. Het museum in Apeldoorn is geopend dagelijks van 10-17 uur, zondag 13-17 uur en maandag gesloten. In de herfstvakantie van 15 tot en met 23 oktober a.s. zal de Euro pese Kampagne voor de Lande lijke Gebieden worden besloten met tal van aktiviteiten onder het motto 'Geniet van het Landelijk Gebied'. Het gaat hierbij o.a. om wande lingen, fietstochten, bezoeken aan agrarische bedrijven en ten toonstellingen. Er is voor elk wat wils in de verschillende regio in ons land. Alle aktiviteiten staan vermeld in een 8 pagina's tellen de krant die geheel in kleur is uit gevoerd. Deze krant zal in een oplage van 100.000 eksemplaren gratis worden verspreid vanuit 420 VVV-kantoren. Op 2200 ver kooppunten in ons land roept de firma Kortman Intradal de kliën- tèle op de krant te halen bij de dichtstbijzijnde VVV. Er is een aktie aangekoppeld met kor tingsbonnen voor bestedingen in de herfstvakantie. De apotheose van de vele aktivi teiten zal in genoemde week plaatsvinden in Flevohof bij Bid dinghuizen. De toegangsprijs tot dit themapark voor natuur, land schap en grondgebruik zal daar toe in de herfstvakantieweek met ƒ5,per persoon worden gere duceerd. Er zullen vele ekstra evenementen plaatsvinden zoals een folkloristische dag (op 15 september), een dag van het paard (op 16 september), een on- derwijsdag (op 17 september), een broodversierdag (op 19 sep tember), alsmede een beurs voor vakantie op het platteland (op 21, 22 en 23 september) en een opening van een tentoonstelling en mini-symposium over onder zoek in het Landelijk Gebied (op 22 september). Nadere informatie over het pro gramma alsmede over de Euro pese Kampagne kan worden ver kregen bij het sekretariaat (post bus 20020, 3502 LA te Utrecht, tel. 030-852406). Voor de aktivi teiten op Flevohof kan men ook terecht op Spijkweg 30, 8256 RJ te Biddinghuizen (tel. 03211-1514). 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11