Aardappelwassen perspektiefvol procedure om afzet zandpoters te vergroten Onkruidbestrijding in wintergranen vraagt nü uw aandacht Preimechanisatie toont zich Officiële instituten eerst skeptisch, later enthousiast Probleem apart Goed uit de box Hoge verwachtingen Overzicht najaarsherbiciden in wintergranen Het begon vorig jaar allemaal toen Jacob Douwe Dokter uit Fochte- loo met zijn plannen naar landbouwmechanisatiebedrijf Graafstra in Oosterwolde stapte. Op zoek naar een mogelijkheid om de afzet van zandpoters te vergroten, durfde Dokter het wel aan zijn aardappelen te wassen. Ondanks waarschuwingen dat de kombinatie aardappelen en water alleen maar voor ellende zorgt, ontwikkelden Dokter en Al- bert Graafstra een aardappelwasser. Vorig jaar werd 40 ton aardap pelen met het prototype gewassen. Op basis van de opgedane ervarin gen is de machine verder aangepast en vorige week dinsdag werd de AGRA-aardappelwasser officieel gepresenteerd. Albert Graafstra en Jacob Douwe Dokter hebben alle vertrouwen in het was sen van aardappelen. Om aan te sluiten bij de kapaciteit van de gemiddelde rooier, moest de aardappelwasser 15 ton per uur aan kunnen. De lijn is opgebouwd uit: leesband, wasgedeelte, drooggedeel te en afvoerband. Totale lengte 3,5 meter. Voor de kombinatie staat een stortbunker met rollenschoner, waar de breedte (2 meter) van de wasser op aansluit. "Wij lezen alles thuis uit en de ervaring is, dat je doordat je één laag aardappelen hebt, je een beter overzicht hebt en het aardap- pellezen gaat rustiger", licht Dokter toe. Het wasgedeelte bestaat uit een voor- en hoofdwas, zoals Graafstra dat noemt. Afhankelijk van hoe "zwart" de aardappelen zijn kan de hoogte van de sproeidoppen en de werkdruk (tussen 10 en 25 atmos feer) variëren. "De ene aardappel is de andere niet", aldus Graafstra, "maar ze moeten wel allemaal even goed gewassen worden". Om te kunnen wassen moet men de be schikking hebben over ongeveer 3000 liter water per uur. Sinds het prototype hebben de venti latoren de grootste verandering on dergaan. Uitgangspunt in eerste in stantie was het droogblazen van de aardappelen. Dokter: "Droogblazen is onmogelijk, dan heb je wel zo'n lange droogtunnel nodig. Nee, het gaat niet om de kapaciteit van de ventilatoren, maar om de snelheid, waarmee de waterdeeltjes eraf gesla gen worden". Dat uitgangspunt vraagt een ander type ventilator en daaraan is tot het laatste moment gesleuteld. Eenmaal in de box zijn de poters, omdat er geen stortkegels en zandhopen zijn, aldus Dokter, snel genoeg droog. Wat weinigen hadden verwacht ge beurde: de poters kwamen dit voor jaar in prima konditie en kwaliteit uit de box. Ten opzichte van de ge wassen aardappelen zat er in de on gewassen minder zilverschurft: de aardappelen zijn na het wassen snel ler droog dan de ongewassen, waar door er in de box minder kans op versmering is. Als proef zette Dokter dit voorjaar gewassen en ongewas sen aardappelen uit. Beide percelen moeten nog gerooid worden, maar de gezondheidstoestand van beide is visueel gelijk. Het IMAG gaat nu in opdracht van het PD onderzoeken of er bakteriën in het zand zitten en in hoeverre deze er af gewassen worden. Het IMAG en andere officiële on derzoeksinstituten stonden in eerste instantie nogal skeptisch tegenover het initiatief van beide heren (Graafstra: Ze keken alsof ze water zagen branden"). Op basis van lite ratuurstudies en ervaringen met an dere procédé's waar water aan te pas kwam, kon aardappelen wassen tot weinig goeds leiden. Echter na het zien van de machine veranderde de stemming als een blad aan de boom; het vermanende vingertje moest plaats maken voor de opgestoken duim. Dokter en Graafstra hebben hoog gespannen verwachtingen van de aardappel wasser. Met dit type is de wasser uit de proefperiode en kan, als er belangstelling is, de produktie ter hand worden genomen. Naast het exemplaar dat bij de maatschap Dokter op het erf staat, gaat een groep van tien boeren die lid is van de VVB Zuidoosthoek gezamenlijk ongeveer 750 ton poters wassen, waarvan ongeveer de helft al gedaan is. Hoe een en ander zich verder zal ontwikkelen is afhankelijk van de bevindingen van dit seizoen. Er zijn in Nederland meer gebieden waar zandpoters worden verbouwd en die kampen ook met het pro bleem van aanhangende grond bij export. In zijn algemeenheid geldt dat de phyto-sanitaire eisen steeds strenger worden. Duidelijk merk baar is dat ook in de bloembollenwe reld. Zo zijn er lelietelers die ook al belangstelling hebben getoond voor de wasser. Want ook voor hen geldt dat er landen zijn die alleen partijen accepteren die vrij van grond zijn. Het onkruid duist, maar ook kleef kruid, kamille, muur en ereprijs vra gen uw aandacht. Het is aan te beve len deze onkruiden in het najaar al mee te nemen in een onkruidbestrij ding. In het volgende worden enkele onkruiden nl. duist en kleefkruid besproken, met daarna een overzicht van de herbiciden die in het najaar toegepast kunnen worden (zie tabel). Waarop moet u letten Er zijn diverse middelen beschikbaar voor de najaarsonkruidbestrijding. De keuze is afhankelijk van diverse faktoren. U moet letten op: Het ingezaaide ras; sommige ras sen zijn gevoelig voor bepaalde bo demherbiciden, b.v. Obelisk is ge voelig voor chloortoluron (zoals uit de tabel blijkt). De werkingsduur van het middel; dit is bepalend of in het voorjaar een groenbemester ingezaaid kan worden. De onkruiden die naast duist ver wacht worden, zoals bv. kleefkruid, kamille en muur. De zwaarte van de grond; bij per celen boven 35% afslibbaar de hoogste dosering aanhouden. Het humusgehalte van de grond; bij een humusgehalte boven de 5% eveneens de hoogste dosering aan houden. Duist is een grasachtig onkruid dat met name bij wintergranen zeer schadelijk kan zijn. Bij een zware duistbezetting is een opbrengstder ving van meer dan 1000 kg per ha geen uitzondering. Enkele duistplan- ten zijn in staat om een enorme hoe veelheid zaad te produceren, wat ge volgen heeft voor de volgende jaren. In wintergranen kiemt de meeste duist in de herfst, vooral onder natte weersomstandigheden. Indien na half november wordt gezaaid, kiemt de duist in de winter en ook in het voorjaar. Duistbestrijding is zowel in het najaar als in het voorjaar mo gelijk. Bij een tijdige zaai heeft een bestrijding direkt na de zaai de voor keur. Dit tijdstip is meer bedrijfsze- ker dan een bestrijding in het voorjaar. Alle beschikbare middelen zijn bo demherbiciden. Dit betekent dat het resultaat grotendeels afhankelijk is De mechanisatie bij de teelt van prei heeft de laatste jaren een spektaku- laire ontwikkeling doorgemaakt. Vooral voor het rooien en veiling- klaar maken zijn vele machines aan geschaft. Deze mechanisatie heeft zich vooral afgespeeld op de zand gronden. Op de kleigrond neemt de belang stelling voor de preiteelt toe. Om de mogelijkheden van de mechanisatie op deze grond te bekijken wordt vrijdag 14 oktober a.s. om 13.30 uur op het ROC te Westmaas een lande lijke demonstratie van rooien en vei- lingklaar maken gehouden. Hiertoe is een perceel met prei op diverse manieren gezaaid, geplant met plantgaten vlakvelds en op ruggen en met de Accord en Super-Prefer geplant. Op de rooi- en wasde- monstratie komen naast enkele be kende machines ook veel voor Ne derland nieuwe machines voor het rooien en wassen. Mede daardoor is deze demonstratie beslist ook inte ressant voor de preiteler op lichte grond. Onderstaand willen we u op de hoogte stellen van wat er zoal te zien is. Vrijdag 7 oktober 1988 Lichters Naast de bekende lichters met een vast mes met één of 2 rijen schudkle pels wordt ook gedemonstreerd met de Belgische Trakat-lichter. Bij de Trakat bestaat de rooi-unit uit een recht mes met lichtstrippen per rij en een ronddraaiende as met kle pels om de prei los te leggen. Ook wordt gedemonstreerd met enkele rijen versteklichters, dus ook te ge bruiken bij een smalspoortrekker. Naast de Compact (Bruijnen) wordt de Combiro (Schrauwen) met een beweegbaar mes getoond. Bedden- en rijenrooimachines Basrijs zal demonsteren met een beddenrooier voor het rooien van prei die op ruggen is geplant. Voor het rooien op zwaardere grond heeft Basrijs op een zijn beddenrooier een andere zeefketting met vierkante mazen gemonteerd. Bij de rijenrooimachines is het aan bod dit jaar sterk uitgebreid. Er wordt gedemonstreerd met de Asa Lift (Vlogtman), de Hooghe (v.d. Brand), de Europa (Heijnen), de Bailly (Schrauwen), de Thulo (Thuss), de Simon (Maessen) en de Wulf (Christiaens). Nieuw zijn de Thulo rijenrooimachine van de fa. van het zaaibed. De grond moet vlak liggen en niet te grofkluitig zijn i.v.m. eventuele schaduwwerking. Het zaad moet goed met grond be dekt zijn, omdat anders kontakt- schade mogelijk is. Resistentie De laatste jaren is wel eens gedacht dat duist minder gevoelig of mis schien wel resistent voor Tribunil zou zijn. Uit recent onderzoek van de Plantenziektenkundige Dienst blijkt dat dit niet het geval is. De wisselvallige werking wordt veroor zaakt door o.a. dosering, grond soort en tijdstip van toepassing. De ze hebben een grote invloed op het bestrijdingsresultaat. Kleefkruid Kleefkruid is één van de onkruiden die zich de laatste jaren sterk hebben kunnen uitbreiden vanwege een on voldoende onkruidbestrijding. Het zaad kiemt zowel in het najaar als in het voorjaar. Kleefkruid dat in het najaar kiemt is in het voorjaar te groot om nog met kleurstoffen te kunnen bestrijden. Maar ook dan is er nog geen man over boord, want voor bestrijding in het voorjaar zijn diverse middelen voorhanden voor een effektieve bestrijding van het kleefkruid. Wie één jaar zijn duist laat staan Moet zeven jaar uit wieden gaan ing. A.P. den Hollander Thuss uit 't Loo Duiven en de Ita liaanse Europa rijenrooier die door de fa. Heijnen uit Middenmeer is aangepast aan Nederlandse omstan digheden. Schrauwen uit Zundert zal voor het eerst in Nederland met de Franse Bailly rijenrooimachine demonstreren. De rijenrooimachines zullen zowel in vlakvelds geplante prei worden ingezet als prei geponst op ruggen. Was- en sorteerlijnen Rondom de schuur zullen enkele schoningslijnen worden gede monstreerd. Mede naar aanleiding van enkele inventarisaties van stu denten van de Agrarische Hoge school en praktijkervaringen zijn er nogal wat veranderingen bij de scho ningslijnen aangebracht. Getoond worden de waslijnen van Basrijs, Bruijnen, Christiaens, Jaba en Schrauwen. Nieuw is de verwerkingslijn van Ja- ba uit Tilburg. De wastunnel van de ze lijn bevat een ronddraaiende sproeier onder en boven de band. Ook nieuw voor Nederland is de Bailly verwerkingslijn waarmee Schrauwen op de markt komt. Schrauwen zal ook met een reini gingsmachine van Bailly demonstre ren. De reinigingsunit bestaat uit te- genelkaar indraaiende rollen met rubberen vingers. Ing. W. van Mullem (CAT Tilburg) en ing. J. Stallen (CAT Barendrecht) Merken Aktieve stof gehalte Dosering kg/Itr Verdraagzaamheid en zaaivoorschriften Voordelen Nadelen Brabam chloortoluron Dicuran 700 FW Chloortoluron 50 flow Brabant chloortoluron FW Kuxan chloortoluron 500 FC) chloortoluron 80% idem 700 g/1 idem 500 g/1 2-3 2,25-3,5 3-5 In tarwe alléén in: Clement, Donjon, Granada, Saiga, Urban, Marksman, Okapi, Tombola en alle gerstrassen - Op zware klei: wat beter op duist - veiliger in gerst dan Tribunil - Langdurige werking - Rasgevoeligheid in tarwe - Geen werking op kleefkruid en ereprijs - Mogelijk problemen met ondervrucht Chandor trifluralin 240 g/1 linuron 129 g/1 3,5-5 Alk wintergranen Tenminste 3 cm zaaidiepte; er mag geen zaad onbedekt liggen - Alk wintergranen - Goede onderzaai- mogelijkheden in hel voorjaar - Goed op muur en kamille - Kans op uitdunning op lichte kleigronden - Werkingsduur vaak beperkt - Uiterlijk 3 dagen na zaai toepassen - Matig op duist en ereprijs, onvoldoende op kleefkruid Asepta Bandur, Bandur adonifen 600 g/1 W Wiitertirwe wintergerst Fijn zaaibed en tenminste 3 cm diep zaaien; er mag geen zaad onbedekt liggen - Werking op kleef kruid, muur en ereprijs - Kamille weinig gevoelig. lussen 1 oktober en 1 april. Igran 50 terbutryn 50% 3-4 Alk wintergranen wintergerstgevoeliger Opbrengstderving, vooral op lichtere gronden - Langdurige werking - Goede werking op duist, muur en kamilk Langzame werking - Mogelijk problemen met voorvrucht - Kleefkruid weinig gevoelig Stomp van Eenennaam Pendimethalin pendimethalin 330 g/1 gerst 6 rogge 4 Alett in wukigerst en "W Niet toepassen op gronden met meer dan 10% humus; tenminste 2,5 cm zaai diepte - Langdurige werking vrij goed op kleefkruid bij gebruik van 6 1 Goed op ereprijs - Direkt na zaai toepassen - Onvoldoende op kamille - Niet in tarwe Graminon 500 FW, IP-Flo Arelon vloeibaar Agrichem isoproturon flowable isoproturon 500 g/1 l-U Alk wiitetgranei zowel kort na zaai als in het tweebladstadium - Goede onder- zaaimogelijkheden - Goed op kamille en muur - Werkingsduur kan beperkt zijn - Effekt op kleefkruid en ereprijs onvoldoende IP 50 Arelon Graminon 80 W.P. idem 50% idem 75% idem 80% 3-4,5 2-3 2-3 - Ook nog toe te passen in het 2-bladstadium Bifenix N isoproturon 333 g/1 bifenox 166 g/1 Bij zaai 6-7 Na opkomst 6 Allen wintertarwe Bij toepassing over gewas kan kontaktschade optreden, als regel zooder konsequenties voor de opbrengst - Ook nog toe te passen in het tweebladstadium tot uiterlijk medio januari - Bij toepassing over het gewas goede woking op kleefkruid en duist - Bij langdurige kieming van duist, kleefkruid en kamille tegenvallend Tribunil Shell Tritivin AAmeryl Agrichem Meburyl van Eenennaam Methabenzthiazuron 70% spp. methabenz thiazuron 70% 3-5 Wintertarwe n winter- genl wintergerst is gevoeliger dan wintertarwe In wintergerst dan ook alleen toepassing op grond boven 20% slib. Kans op oogstreduktie - Kan ook nog in het 2-bladstadium worden toegepast - Goed op kamille - Op duist en ereprijs wisselend; kleefkruid wordt niet bestreden - Mogelijk problemen met ondervrucht w

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9