gezien Te lang gras in de winter bevordert uitwinteren Er wordt fatsoenlijk werk afgeleverd Royale opslagmogelijkheden mest nodig korte wenken akkerbouw Ford New Holland komt met nieuwe trekkerlijn Nieuwe uitgave "Trekker" van Misset Cursus Vaardig Loonwerken Voorkom brandgevaarlijke situatie bij nadrogen zaaiuien Fusieplannen bedrijfslaboratoria "Oosterbeek' Leeuwarden" en Aan de duizenden spinnewebben die de kluiten en stoppels verbinden op onze velden kunnen we zien dat WEST ZEEUWS-VLAANDEREN geniet van prachtig najaarsweer. Dat is ook al anders geweest. Een fikse storm heeft de populieren al bijna kaalgeschud en de regen kwam hele maal niet van pas. Voorafgaand aan de regenperiode zijn de meeste veldbonen nog ge dorst. Ondanks wachten wilde het vochtgehalte niet dalen, dat levert dus flink wat kosten op en dat bij zwaar tegenvallende opbrengsten. Dat de prijs flink gedrukt is wisten we al dus het treurspel is nou wel kompleet en velen hebben er de buik van vol. De bieten-, aardappel- en uienoogst is nu goed op gang en er wordt fat soenlijk werk afgeleverd. Het zou fijn zijn als we het land dit najaar niet helemaal kapot moeten rijden bij de afvoer van de hak vruchten. De eerste suikergehalten vallen niet tegen maar die zullen wel niet van de erg gele percelen zijn. Ook de aard appelopbrengsten schijnen goed te zijn. Er zit vooral een hoog percen tage 50-op in en dat is vrijwel het enige wat telt in de moderne aardap- pelhandel. Als we nog enkele dagen mooi weer houden zullen waarschijnlijk ook veel bruine bonen gedorst worden. Het slechte weer zorgde even voor een interessante prijs. Als we rond kijken valt op dat er nog weinig ge ploegd is, waarschijnlijk moet er in veel van dat land over enkele weken wintertarwe gezaaid. Veel tijd voor verwering zal er niet zijn. De derde dinsdag in september is ook al weer even voorbij. Weinig nieuws wat landbouw betreft. Wat opvalt in de grafieken in de kleine post die landbouw op de begroting inneemt. En we zijn zo belangrijk voor eksport en werkgelegenheid! De maand september heeft zich in MIDDEN- en OOST-BRABANT gekenmerkt door vrij grote hoeveel heden neerslag en te weinig zonne schijn. Vanwege de grote hoeveelhe den neerslag in een kort tijdsbestek zijn in betreffende periode de oogst- werkzaamheden stil komen te lig gen. O.a. de snijmaisoogst is in de laatste week van september op gang gekomen. Een aantal boeren heeft nog drijf- mest uitgereden in de laatste dagen van september. Rekening houdend met de uitrijbepalingen op maisland lagen op dat moment nog wat moge lijkheden. Men is verplicht de mest binnen één dag onder te werken en als nagewas een groenbemester uit te zaaien. Als groenbemester kunnen verschillende gewassen gebruikt worden. Rogge, gras en bladramme nas behoren tot de mogelijkheden. Gezien de uitrijbepalingen voor de maand oktober en november voor grasland, moeten er royale opslag mogelijkheden zijn. Diverse veehou ders hebben hun mestopslag uitge breid. Voor rundveehouders is een gewenste opslag van 6 maanden noodzakèlijk, terwijl varkenshou ders (zeugen) opslagmogelijkheden dienen te hebben van 6 maanden. Beter is opslagruimte voor 9 maan den. Men moet rekening houden met de wensen van de transporteur c.q. gebruiker van de mest. Bovendien KWANTITATIEVE AKKERBOUW- 1NFORMATIE 1988-1989 is een uitgave met allerlei belangrijke gege vens over uiteenlopende bedrijfseko- nomische zaken zoals opbrengst en prijsontwikkelingen, gegevens be treffende de vaste en variabele kosten, ontwikkeling van de kosten van loonwerk en tarieven en saldo berekeningen van akkerbouw en groenteteeltgewassen. HET BOEK IS TE VERKRIJGEN door storting of overmaking van f20,op postrekening nr. 2249700 t.n.v. Proefstation voor de Akker bouw en de Groenteteelt in de Volle- grond, Edelhertweg 1Lelystad, on der vermelding van Kwantitatieve Vrijdag 7 oktober 1988 Informatie 1988-1989. Publikatie nr. 41. TAR WE ZAAIEN kan tot de Kerst dagen. Maar u moet niet denken dat later gezaaide tarwe betere op brengsten geeft. Hoe later in de herfst hoe moeilijker het zaaien wordt: een slechter zaaibed (wat meer zaaizaad vraagt) en een steeds trager wordende opkomst. Oktober, begin november is nog steeds de bes te tijd. IN DE WINTERTARWE KIEMT DUIST al in de herfst. Om deze re den kan dit onkruid het beste in het najaar bestreden worden. Wordt de tarwe pas na half november gezaaid, dan kan de duist ook in het voorjaar bestreden worden. Als veel duist wordt verwacht, verdient een bespuiting kort na het zaaien de voorkeur. Dit dient zeker niet uit gesteld te worden. De voorbije maand september is ook op WALCHEREN te nat geweest. Het werk is daardoor maar matig opgeschoten. Vooral het een na laat ste weekend was het raak, en viel er in korte tijd zeer veel regen. Plaatse lijk zo'n 60-70 mm in 2 dagen. In korte tijd stonden de waterlopen dan ook vol. Gelukkig was het water schap ook nu weer in staat om bin nen een acceptabele tijd het overtol lige water weg te malen. De laatste week van september heeft het veldwerk daardoor praktisch ge heel stil gelegen. Een flinke tegenval ler omdat de oogst van aardappels en uien nog maar net op gang was gekomen. Zelfs de bietenrooiers hebben enkele dagen stil gestaan, waardoor ook de aanvoer naar de fabriek stagneerde. Per 1 oktober staat nog ongeveer 2/3 deel van de uien in de grond ter wijl er nog maar weinig aardappels zijn gerooid (misschien een kwart). Vooral op de moeilijke grond zullen toch nog enkele droge dagen nodig zijn voordat het aardappels rooien weer vlot verloopt. Sommige kolle ga's nemen ook wel veel risiko door zo laat dood te spuiten. Zo'n tien jaar geleden was doodspuiten begin september heel gewoon. Dit tijdstip is steeds verder opgeschoven en daardoor ook de rooidatum. Bruine bonen staan nu allemaal aan de rui ter. Sommige percelen al bijna vier weken, maar er is tot nu toe weinig gelegenheid geweest om te dorsen. Door het vochtige warme weer groeit het gras nog steeds en wordt er nog gemaaid om te kuilen of voor de drogerij. De grasgroei is het hele seizoen maximaal geweest en dat komt niet zo vaak voor. Veel perce len zouden wel eens te lang de winter in kunnen gaan, wat het uitwinteren bevordert. De maisoogst komt aar zelend op gang. De opbrengst schijnt wat tegen te vallen. De prijs van snijmais is laag. Vanaf 1 oktober mag ook in ons ge bied een aantal maanden geen drijf- mest meer op grasland worden uitge reden. We hebben weer een stukje van onze vrijheid ingeleverd. Door alle geboden en verboden die er van wege milieu en overschotproblema- tiek over ons komen, dreigen we zo zachtjes aan te verstikken in alle re gelgeving, en het einde is nog niet in zicht. Naar verluidt zal er in het ka der van de voorbereiding van de ruil verkaveling een aantal bedrijfsver- plaatsingen worden gerealiseerd. Op zich een goede zaak als daarmee een aantal knelpunten wordt opgelost. De prijs van de grond beweegt zich afgaand op een aantal publieke vei lingen op een belangrijk lager nivo dan enkele jaren geleden. Gezien de positie waarin de landbouw zich mo menteel bevindt niet zo verwonder lijk. Bedrijfekonomisch gezien zal de grond nog verder in prijs moeten dalen wil het verantwoord zijn een bedrijfsuitbreiding te realiseren. Ho pelijk geeft het resultaat van 1988 er aanleiding toe dat er een verandering ten goede komt. Het concern Ford New Holland werkt momenteel hard aan het ontwerp voor een nieuwe trek ker. Binnen drie jaar zal een ge heel vernieuwde trekkerlijn wor den gepresenteerd. Dit werd dinsdag bekend gemaakt op een persconferentie in het Belgische Zodelgem waar de Ford New Holland maaidorsers en strohak- selaars worden gefabriceerd. Het hoofd van produktontwikkeling in Zodelgem, ir. C. Muijs, wilde nog geen details over de nieuwe trekkerlijn bekend maken. moet het land leeg zijn en bekwaam om te berijden. Struktuurschade mag in geen geval ontstaan door drijf mest uitrijden. De eerste snijmais, die gehakseld werd voor eind september was niet voldoende rijp. Uit verschillende kolven kwam nog vocht, als deze ge test werden. Men wilde het maisland kaal hebben om een lichte bemesting te geven met drijfmest. De vroeg ge zaaide mais geeft de beste resultaten en is op dit moment goed rijp. De hoeveelheden gras op het land zijn royaal. Zonder te maaien is ruim schoots voldoende aanwezig voor de melkkoeien en het jongvee in de wei de. Aan het einde der weideperiode zullen de graslanden gebost moeten worden. Gras te lang de winter in la ten gaan, gaat ten koste van de goe de grassoorten in het volgende jaar. De prijzen in de varkenshouderij blijven gemiddeld op een te laag ni vo. Het blijft moeilijk om de zaak kostendekkend te krijgen, eksklusief arbeid. De vooruitzichten op langere ter mijn lijken wat gunstiger, aldus de voorzitter van de Bond van Varkens houders. Na de clenbuterolaffaire bij de witvleeskalveren zijn de prij zen van de nuchtere kalveren weer behoorlijk aangetrokken. Het is af wachten, wat de toekomst voor deze tak van intensieve veehouderij te bieden heeft. Op 4 november a.s. zal voor het eerst het tijdschrift "Trekker" van uitgeversmaatschappij Misset ver schijnen. De formule van het tijd schrift is gebaseerd op trekkertech niek, trekkernieuws, sport en hob by. De techniek komt vooral aan bod in de vorm van achtergrondarti kelen, trekkertests, en beschrijvin gen van technische innovaties. Het trekkernieuws zult u terugvinden in beschrijvingen van nieuwe trekker modellen en vernieuwingen op be staande modellen. Bovendien in de vorm van rij-impressies van nieuwe trekkers. Sport en hobby komt voor al aan de orde in pagina's welke in ieder nummer besteed zullen worden aan tractor puiling, miniatuurtrek kers en oude trekkers. Het tijdschrift wordt geheel in full colour uitgevoerd, zal maandelijks een inhoud hebben van 48 pagina's. Het wordt rijkelijk voorzien van prachtig beeldmateriaal en krijgt een journalistiek en vormgevings verras sende aanpak. De Boval organiseert een cursus Vaardig Loonwerken voor werkne mers in het Loonbedrijf. Het doel van de cursus is tweeledig: 1. bijscholen van teelt- en machine- technische kennis, aangepast aan de aktuele ontwikkelingen in de landbouw. 2. verbeteren van de sociale vaardig heid (omgangstechniek van de loon werker met zijn klanten). Met de cursus kan de agrarische loonwerker zijn dienstverlening aan de klanten verder verfijnen. De cursus is bestemd voor werkne mers in het Loonbedrijf met enige jaren ervaring (of meer). Ten behoe ve van een optimaal rendement van het cursusonderdeel Sociale Vaar digheid is het gewenst dat de cur sisten 22 jaar of ouder zijn. De cur sus omvat 10 dagen. Door een bijzondere afspraak tussen het Landbouwschap en het ministe rie van Landbouw Visserij kunnen de cursisten in het seizoen 1988/89 nog zónder kosten deelnemen aan de H cursus. Voor de gemaakte reiskosten geldt een vergoedingsregeling. Inschrijving: u kunt zich inschrijven door een aanmeldingsformulier aan te vragen bij het sekretariaat van de Boval. Hier kunt u ook alle informa tie krijgen. Tel. Boval: 03465-68864. Overeenkomst Gebr. Struyk en Agrolang betreffende Freeman grootpakpersen De Fa. Gebr. Struyk en Agrolang B.V. zijn een overeenkomst aange gaan teneinde tot een goede bewer king van de Nederlandse markt te komen voor de Freeman grootpak persen. De Fa. Gebr. Struyk blijft zoals voorheen importeur van dit Ameri kaanse produkt, terwijl de verkoop organisatie van Agrolang B.V. de marketing in Holland voor haar re kening neemt. In de praktijk blijkt, dat brand gevaarlijke situaties kunnen op treden bij volledig geautomati seerde bewaarplaatsen gedurende de nadroogperiode van de zaaiui en met behulp van buiten de be waarplaats opgestelde kachels. Deze situatie treedt met name op als de mengluchtregeling de lucht- taanvoerluiken sluit en de ka chels blijven doorbranden. Wees er daarom van verzekerd, dat bij het automatisch dichtsturen van deze luiken de kachels automa tisch uitgeschakeld worden door een hiervoor extra aangebrachte beveiliging. Naast deze beveiliging dient een beveiliging opgenomen te zijn, die de kachels uitschakelt bij het uitvallen of uitschakelen van de produktventilatoren. (Konsulentschap Algemene Dienst, Kwaliteit en Bewaring). Per 1 april 1990 zal er een fusie tot stand zijn gebracht tussen het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek en het Bedrijfslaboratorium voor de Landbouw in Noord-Nederland te Leeuwarden. Deze verwachting wordt uitgesproken in een door de twee laboratoria gezamenlijk uitge bracht persbericht. De plannen om tot een fusie te ko men zijn reeds vergevorderd. Eind 1986 werd in een overeenkomst vast gelegd dat wordt samengewerkt op het gebied van ontwikkeling van ap paratuur en analysemethoden. Ook is al overeengekomen dat voor 1990 een beslissing over het tot stand ko men van een bestuurlijke eenheid zal worden genomen. Het ziet er naar uit dat per 1 april 1990 die fusie een feit zal zijn. Na de fusie zal het labo ratorium in Leeuwarden, in verband met een optimale dienstverlening aan de veehouderijsektor in het Noorden van het land, in ieder geval worden gehandhaafd. Hij stond boven op de dijk. Hij keek met voldoening naar de Vliet die sinds de afsluiting met de Philipsdam keurig op N.A.P. bleef. Hij keek naar wat voor hem een werk van vele jaren was geweest, "De aanpassingswerken van de stormvloedkering Ooster se helde". En hij sprak: "Er kan ons niets meer gebeuren, wij hebben het precies in de hand, dit wa terpeil". Het was in de derde week van september. Dezelfde week begon het in het weekend te regenen. Slagregens striemden West- Brabant in het bijzonder, 80 tot 96 millimeter werd in één etmaal uit de glazen van de regenmeters gegoten. En het water steeg in de Vliet tot ver boven N.A.P. Hele blokken waren veranderd in één waterzee en waar ik nog nooit een sloot gezien had leek nu een watergang te zijn. Het is voorbij. Alle gemalen heb ben op topkapaciteit gedraaid. Met of zonder fouten en we we ten dat ons van alles kan gebeu ren. Want de mensen weten veel en kunnen veel, maar de natuur is grillig en onberekenbaar. Onbegrensd lijken onze polders nu de zieke bomen op de dijken gerooid zijn. Er komen andere. Een jonge aanplant, die een ste viger, gezonder soort moet zijn. Al is ons uitzicht groots en weids en al vonden wij dat die zieke bo men bij storm levensgevaarlijk waren, toch vinden wij het een kale boel. En hopen dat de nieu we boompjes vlug een kroon van groen en rond deze tijd naar bruin neigend, zullen krijgen, zo dat de dijken weer een sieraad van de polders worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7