uit dew praktijk DE VROEGE WINTERTARWE e Wat men 's nachts doet 'Werkbare dagen' als kriterium ter bepaling uitrijdata drijfmest Na regen komt zonneschijn Verloren week in drukke periode van het jaar Steeds minder'eigen werk'bij bieten rooien ROfNODE Met een neerslag van 50 tot meer dan 80 mm in één dag, lagen we op NOORD-BEVELAND wel even stil met de aardappel- en suikerbieten- oogst. Toch kon er na enkele dagen weer gerooid worden op diverse per celen aardappelen en suikerbieten. Voor diegenen die een goede draina ge hebben, of hierin de laatste jaren hebben geïnvesteerd, blijkt maar weer eens te meer, dat een dergelijke investering zijn geld waard is. Men zal toch minder wateroverlast heb ben, waarbij de gevolgen voor zichzelf spreken. Wat betreft de suikerbietenoogst zijn er naar de opbrengstzijde hoge verwachtingen, hetgeen betekent dat weer behoorlijk C-suiker geprodu ceerd zal worden. Bij de aardappe len zijn de opbrengstverwachtingen heel verschillend. Met toch wel pro blemen t.a.v. de blauwgevoeligheid als gevolg van het hoge onderwater gewicht zal het vakmanschap van de boer, zowel bij rooien als bij inschu- ren, van belang zijn. Met een voorlopige oogstraming, die 200.000 ton lager uitvalt dan de defi nitieve opbrengst van vorig jaar is er hopelijk een mogelijkheid voor een betere prijsrealisering van aardappe len. Iets waar de akkerbouw heel erg hard aan toe is. De vrije produkten zijn toch doorslaggevend voor onze bedrijven. Zeker als je het ZLM- blad thuis krijgt en je leest op de voorpagina een artikel als: 'Var kenshouderij weg uit Nederland', met als reden dat de varkenshouderij naar gebieden moet waar tarwe ge teeld wordt. Met andere woorden: de tarweteelt is door de heren be windslieden uit Brussel voor Neder land al helemaal afgeschreven! Dit zou toch wel heel dramatisch zijn voor beide agrarische takken Naar mijn mening is voor beide sek toren een flinke 'know-how' aanwe zig. We zullen het dan nog maar niet hebben over het gezinsleed of de ka pitaalsvernietiging binnen de agrari sche sektoren, een klap die echt wel hard aan zou komen!! Eén ding staat voor mij vast: 1992 zal ook in onze bedrijfstak veel ver anderingen brengen, waarbij we nog weinig weten van hetgeen ons te wachten staat. Maar afwachten zal er niet bij zijn!! In het Zuidwesten hebben we goede gronden en een redelijk tot goed kli maat, dus zullen we moeten laten zien, dat we ook na 1992 onze 'deun' kunnen meeblazen in één Europese gemeenschap. Door de overvloedige regen van 24 september zijn door onberijdbaar land verschillende drijfmestkelders in WEST-BRABANT-ZUID vol blijven zitten. Zoals gebruikelijk wordt op het maisland de laatste drijfmest gereden voordat de winter invalt. Hoe het nu moet is een groot vraagteken. Van overheidswege zou een onthef fing van enkele dagen zeer welkom zijn. De oogst van de snijmais is door de slechte weersomstandighe den ook 10 dagen verlaat. Sommige veehouders hebben met akkerbou wers op de kleigrond al een afspraak gemaakt om voor het op wintervoor- ploegen het land van drijfmest te voorzien. Uit milieutechnisch oog punt bezien kan veel beter gekeken worden naar werkbare dagen dan naar een bepaald tijdvak op de ka lender. Als bij goede weersomstan digheden en berijdbaar land drijf mest gereden wordt kan dit 's avonds al ondergewerkt worden. Waarom komt er trouwens geen maatregel dat met lage temperaturen drijfmest gereden moet worden. Van vervluchtigen is dan weinig sprake en dit voorkomt weer een ekstra do sis zure regen, als tenminste drijf mest hierop van invloed is. Sommige onderzoeksrapporten spreken elkaar nog steeds tegen. Op 1 oktober waren er praktisch nog geen aardappelen gerooid. Weinig vraag en geen bereidheid van telers om voor te lage prijzen te verkopgn deed de meeste sorteerbedrijven nog stilliggen. Naast zeer veel percelen goede kwaliteit aardappelen zijn er ook diverse die alleen maar voor veevoer verkocht kunnen worden. Zeer veel groeischeuren en een zware pokaantasting maken deze voor in dustriële verwerking ongeschikt. De suikerbietenoogst is dit jaar wat trager op gang gekomen. Maar niet van dien aard dat er fabrieken in de regio niet konden draaien. Wat kg- opbrengsten betreft zit het dit jaar met de zandbieten wel goed maar het Een overvloedige regenval in het weekeinde van 24 september met neerslaghoeveelheden van 70 a 80 mm, waar in de eerste dagen van de daarop volgende week nog zo'n 10 mm bijkwam, heeft op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND gezorgd voor een verloren week wat het na- jaarswerk betreft. Alleen in het laatste gedeelte van de week konden er weer suikerbieten gerooid worden. Het feit echter dat er minstens 4 dagen nauwelijks ge rooid kon worden heeft een achter stand opgeleverd in het afvoeren van de bieten, gewoon omdat de bieten niet voorradig waren. Gehoopt wordt dat deze achterstand nog ihge- haald kan worden, doch de eerste aanwijzingen dat dit zal lukken lij ken niet gunstig. Ons inziens niet te recht omdat tegen een dergelijke overmachtsituatie in het begin van de kampagne weinig valt te doen. Maandag jl. konden we weer begin nen met het rooien van de aardappe len, vooral op de lichtere gronden. Dat was ook nodig, we schreven toen al 3 oktober en naar een globale schatting anderzijds moet er toen toch nog wel zo'n 60% van de Bint jes en andere konsumptieaardappels gerooid worden, en dat met her fstdagen die dagelijks korter worden en een weertype dat meestal minder drogend is. De vraag dringt zich dan INGEZONDEN MEDEDELING ^AVIR suikergehalte viel met 14.60 wat te gen. Er zijn op enkele plaatsen bie ten gerooid met het tweefasen systeem en de resultaten zijn ook voor suikerbieten op de lichtere grond zeer goed. Waar normaal ge rooid wordt met een tarrapercentage van 18 is de tarra met het tweefa sen systeem teruggebracht naar 11%. Met de nieuwe tarraregeling van de suikerindustrie is dan gemak kelijk een rekensom te maken. Zoals het er nu naar uitziet is het vers opvoeren en inkuilen van sui- kerbietenloof verleden tijd gewon den. Iedereen is er nu wel van over tuigd dat loof verkopen of zelf op voeren meer kost aan struktuurbe- derf en organische stofverlies dan dat het aan voederwaarde opbrengt. Als je zo door onze WESTHOEK rijdt en het is stil dan hoor je al op heel veel plaatsen de ventilatoren draaien. De aardappelen zijn nogal vochtig als ze binnenkomen, zodat droog blazen een eerste vereiste is. Na die vele regen die vooral ook in West-Brabant is gevallen is het ver wonderlijk dat dit jaar de zwaardere gronden op veel plaatsen zo goed rooien. Toch maar proberen ze er zo snel mogelijk uit zien te krijgen. Hoe zal het nu met al dat tegenweer met de kwaliteit van de uien aflopen? Met die, die op de ruggen lagen en er nog in staan? De vroeg gerooide vol gens de nieuwe methode zien er heel goed uit, ondanks de toch wel hoge kosten van even voordrogen op het land en dan inschuren. Maar zo als overal mee, nog even en de opbrengstenbalans in kg kan weer worden opgemaakt van onze gewas sen. Zo te horen zullen de verschillen nogal groot zijn per gewas maar de a.s. oogstramingen zullen daar toch veel klaarheid in brengen. De afgelo pen weken is nogal veel geploegd of het nu zaai voor is of winterland, het ligt er net bij. De eerste wintertarwe is al weer gezaaid. Ondanks alle be richten over overschotten en eventu ele nog grotere heffingen zoeken we toch het meest oogstzekere gewas ook in 1988 is gebleken dat het met andere produkten nogal eens wat is. Dit najaar heeft ook goed gelegen heid gegeven voor graszaad inzaai. Jammer dat sommige percelen over- gezaaid moesten worden vanwege slakkenvraat. Rondom de bieten hoor je niet zo veel, niet dat het niet doorgaat. Als je buiten komt je de stoomwolk bo ven de fabriek de lucht ingaan. Er komt tegenwoordig zo weinig eigen werk meer aan te pas. Het eigen transport gaat steeds minder worden en wanneer de bieten door de loon werker met z'n grote kapaciteit ge rooid worden moet alles opgetrom meld worden om de afvoer vanaf het land rond te zetten. Zodat dit ook haast allemaal door de loonwerker of afhaaldienst in ons gebied gebeurt. In het verleden kostte zelf vervoeren naar de fabriek en daar dan soms uren wachten om gelost te worden ook niet weinig. Maar de tijden ver anderen en de manier hoe onze be drijven daar in funktioneren ook. toch wel eens op of we met het doodspuiten van de aardappelen niet te veel risiko gaan nemen. De rooi- kapaciteit van onze aardappelrooi lijn is wel groot maar we moeten ge middeld per rooimachine toch wel meer dan tien rooibare dagen heb ben en in sommige najaren is dat wel eens een probleem. Wij vernamen dat het met de prij sontwikkeling van de aardappels goed gaat. Wij hopen dat dit zo blijft en dat het geen 'slecht weer opleving' betekent. De financiële re sultaten in de akkerbouw zijn tot nu toe weinig hoopgevend en ons land bouwblad verwoordt wekelijks de zorgen daaromtrent, maar Braks en zijn kollega's trekken zich daar blijkbaar weinig van aan. De door de heer Duffhues reeds aan gekondigde koude sanering op de al gemene kringvergadering van afge lopen voorjaar komt onheilspellend op ons af. Velen weten dan ook niet hoe ze hun bouwplan voor a.s. jaar moeten aankleden. De tarweprijs is hoger dan was verwacht, alhoewel ongeveer een dubbeltje per kg lager dan enkele jaren geleden als men de medeverantwoordelijkheidsheffing inkalkuleert, en dat brengt velen er blijkbaar toe om toch maar weer meer tarwe te gaan zaaien. Op zich best begrijpelijk, maar of het in groot verband gezien zo verstandig is weten wij nog niet! Maar wat dan? Helaas kunnen wij dit antwoord ook niet geven. Het verwerken van graan, aardappe len en suiker voor non-food produk ten zou mogelijk een oplossing bie den, maar dan vinden wij de aardo lie maatschappijen en vele regerin gen op onze weg. Toch zijn wij van mening dat het to tale kostenplaatje afgezet tegen de totale wegvallende werkgelegenheid- saspekten van een verdere verpau perde akkerbouw, die andere agrari sche sektoren zal meeslepen, best eens positief zou kunnen uitvallen. Jammer dat er geen fraudebestendig paspoort van gemaakt kan worden. Ongeveer een week geleden wer den grote verschillen in neerslag gemeten. In West-Brabant viel er 95 mm, in Flipland idem hetzelf de en in Zuid-Beveland 75 mm. In Borssele ongeveer de helft en zo zijn we in ons gebied gelukkig toch nog goed weggekomen. Plaatselijk bleven de buien soms erg lang hangen. Het regende 'blaasjes' en de piasvorming was ongekend groot. In het begin van de week lag al het veldwerk stil en in de tweede helft van de week kwam op de lichte grond' het rooien van de bieten geleidelijk weer op gang. In de aardappelen zijn er zaterdag bij goed weer tot in de late avond veel gerooid. Bij een paar weken met goed weer zal de aardappeloogst wel weer aan de kant zijn. Het kan dus weer gauw gaan en laten we ho pen, dat onze plannen in vervul ling mogen gaan. Te diep poten is een foute zaak is ook thans weer gebleken, want bij het rooi en krijgen we er alleen maar last van. Door de vele regen zijn de grondkluiten in de ruggen zach ter geworden en de kans op be schadiging is daardoor aanzien lijk kleiner geworden. In de bieten gaat het rooien op de meeste kavels weer naar wens. De rooimachines zijn weer verbe terd en daardoor is het tarraper centage lager geworden. De vele neerslag heeft de grond zachter gemaakt en het puntverlies is nu zeer gering. Als boer moet men wat geluk hebben en zeker op de ekstreem zware grond. Genoem de grond moet vroeg, op tijd, droog en goed geploegd worden. Vroeger streefde onze familie er aan om rond vijf november met alle werk in het land klaar te zijn. Dit kwam de struktuur van de grond zeer ten goede en gegaran deerd konden we in het vroege voorjaar weer op tijd van start gaan. Droge grond vernielt men nooit, maar natte grond wordt als maar slechter en daarom moeten we de kalender goed in de gaten houden. Dat is de ma nier om blijvend voor veel onhei len gespaard te blijven. Onze overkapaciteit is bij de huidige mechanisatie groot genoeg en dus behoeven we helemaal niet te knoeien. Op de eerste zaterdag in septem ber wordt er altijd voor de pro vinciale ploegwedstrijd geploegd. We zien dan dat de grond goed geploegd wordt, dat in een kort bestek de geploegde grond al gauw scheurt en dat we dan ma chinaal alles met die grond kun nen doen. Dat is dus het geheim van de smid en om dat te weten hebben we geen hogerev land bouwschool nodig. Tegenwoordig is ons boerenleven drastisch aan het veranderen. Overdag en tot 's avonds laat le veren we aardappelen af en 's nachts worden meestal de bieten op het erf op de vrachtauto's ge laden. Een heel ander systeem dan we gewend waren. Wat men 's nachts doet moet men ook 's nachts bekijken, dat wil zeggen dat de kwaliteit van werken in het duister in de regel minder is. Zo is ons leven in de herfst op en rond de boerderij en alles gaat dan ook met meer lawaai ge paard. Door de doktoren wordt daarom in ons vak geadviseerd oorbeschermers toe te passen en die moeten we niet in de kast Ia- ten liggen. Doofheid is een zeer groot gemis, waar geen recept voor te vinden is Vrijdag 7 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6