Voorlichting meewerkende vrouw ook richten op mannen Ir. W.F.S. Duffhues neemt afscheid als direkteur Akker- en Tuinbouw Braks rekent op 25 agrarische onderwijscentra Mengelingen PERSONALIA Landbouwschap vraagt Tweede Kamer alsnog om kompensatie Provinciale Raad Zeeland bracht geslaagd bezoek aan OBS Nagele Landbouwschap op hoorzitting: Standbeelden van landbouwhuisdieren Koninklijke onderscheiding voor P.J. van den Akker uit Haamstede Op donderdag 29 september heeft de heer W.F.S. Duffhues na acht jaar direkteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw te zijn geweest van deze funktie afscheid genomen. De afscheidsbijeenkomst vond plaats in een (volle) kantinezaal. Eén van de sprekers tijdens de bijeenkomst was de heer Veld huizen van Zanten, die de ver trekkende direkteur een partij prima bloembollen aanbood. Ook de nieuwe direkteur Akker en Tuinbouw, de heer Kees van Ast, kreeg een dergelijk geschenk aangeboden. Aan het slot van de middag kreeg de heer Duffhues en zijn familie nog een zanghulde aangeboden, waarbij de dirigent zich bediende van een kleerhanger als maat- stokje. De familie Duffhues kreeg als slot van de bijeenkomst een zanghulde aangeboden. Het Landbouwschap vindt dat de door het kabinet aangekondigde voorlichtingsbrochure over de posi tie van de op het bedrijf meewerken de echtgenote niet alleen op vrouwen gericht moet worden. Omdat het gaat om een zaak die ook mannen aangaat moet de brochure bestemd zijn voor mannen én vrouwen, zei voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap vorige week don derdag in een hoorzitting van de Vaste kommissie voor het midden- en kleinbedrijf uit de Tweede Ka mer. Onderwerp van de hoorzitting was het rapport "Loon naar wer ken" en het standpunt dat het kabi net in juni over dit emancipatierap port heeft ingenomen. Het Landbouwschap is het eens met het kabinet dat goede voorlichting noodzakelijk is over het woud van organisaties en regelingen die voor de meewerkende vrouw en haar partner van belang zijn. Volgens het kabinet moet deze voorlichting vooral verzorgd worden door de or ganisaties. Dit laatste kan naar de mening van het Landbouwschap al leen als er niet verder gekort wordt op de subsidies aan de voorlichtings diensten van de landbouworganisa ties en de werknemersorganisaties. Het Landbouwschap heeft de frak- tievoorzitters in de Tweede Kamer gevraagd om bij de behandeling van de rijksbegroting een aantal lasten verzwaringen voor de land- en tuin bouw ongedaan te maken. Het gaat om de lastenverzwaringen die voort- Onlangs heeft de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland een zeer geslaagd bezoek gebracht aan het proefbedrijf OBS (Onderzoek Be- drijfs Systemen) te Nagele. Dit proefbedrijf vergelijkt verschillende bedrijfssystemen met meer of min der gebruik van hulpstoffen. Met name de kreatieve en praktische wijze waarop de mogelijkheden van geïntegreerde bedrijfssystemen wor den onderzocht, oogstte waardering. In het verlengde hiervan zal de Raad nagaan op welke wijze de geïnte greerde landbouw in Zeeland reeds aandacht krijgt. Tevens zal nage gaan worden of en zo ja op welke wijze hier uitbreiding aan gegeven kan worden. De Raad besloot hier toe tijdens haar vergadering van 7 september jl. Stichting Stimulering Plantaardige Produktie Op initiatief van de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties en de Pro vinciale Raad zal dit najaar een stichting opgericht worden die zich ten doel stelt: 'Bevordering van de totstandkoming van vernieuwingen in de plantaardige produktiesektor'. Om e.e.a. de realiseren zal een koör- dinator aangetrokken worden. Deze zal initiatieven op het vlak van ver nieuwingen in de plantaardige sektor desgewenst begeleiden. Ook kan hij zelf de aanzet geven tot initiatieven. Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Naar aanleiding van de diskussies over de 4e Nota R.O. merkt de Raad op, dat de landbouw (inklusief de 4 Mede-ondernemer Het aantal organisaties uit het midden- en kleinbedrijf hebben er voor gepleit om de meewerkende vrouw automatisch de status van mede-ondernemer te geven. Het Landbouwschap is het hier niet mee eens. Afhankelijk van de individuele situatie moet de vrouw kunnen kie zen tussen het mede ondernemerschap, meewerken tegen reële beloning of toepassing van de meewerkaftrek. Zakelijke samen werking tussen echtgenoten kan juri disch het best vorm worden gegeven in een firma of een man/vrouw maatschap. Maar ook hierin beho ren de betrokkenen vrij te zijn, aldus het schap op de hoorzitting. Doornbos heeft in de hoorzitting op nieuw benadrukt dat er in de agrari sche sektor bij ziekte en zwanger schap via de bedrijfsverzorgings- diensten opvangmogelijkheden moe ten komen. Overigens ziet het Land bouwschap de resultaten van een na der onderzoek over de mogelijkhe den die er zijn om meewerkende vrouwen bij zwangerschap en beval ling een verlofperiode toe te kennen met belangstelling tegemoet. vloeien uit de afschaffing van de wir-basispremie eerder dit jaar en de wijziging van het zogenaamde btw- forfait. Het nadelig effekt daarvan becijfert het Landbouwschap op 525 a 625 miljoen gulden, waartegenover aan agro-industrie) een wezenlijke dra ger van de Zeeuwse bedrijvigheid vormt. Er wordt een belangrijke bij drage geleverd aan de werkgelegen heid en aan het behoud van de leef baarheid van het platteland. Met een monument of gedenkte ken wordt iets geëerd. Het doel ervan is om de herinnering aan iets of iemand te laten voortle ven. Zinnebeelden van gedenkte kens zijn er velerlei. Zo zijn er ook standbeelden van landbouw huisdieren. In 1982 liet de Rabobank een boek verschijnen over "Beelden van het landleven". Dit boek be vat afbeeldingen van monumen ten van landbouwhuisdieren in Nederland. Dit onder de aan dacht brengen van het bestaan van deze monumenten is voor de publiciteit waardevol. Het geeft immers aanzien. De in dit boek geplaatste afbeeldingen van mo numenten met betrekking op landbouwhuisdieren zijn on derstaand vermeld voorzover de ze in Noord-Brabant en Zeeland voorkomen. Dit is aangegeven Minister Braks van Landbouw en Visserij verwacht dat de konsentra- tie van het agrarisch onderwijs zal leiden tot de oprichting van onge veer 25 agrarische opleidingscentra (AOC). De bewindsman heeft dit vorige week woensdag gezegd tij dens de opening van de nieuwbouw van de Middelbare Agrarische School in Boxtel. kompensaties slechts 220 a 245 mil joen gulden staan. In totaal is de land- en tuinbouw dus voor een be drag tussen de 280 en 405 miljoen gulden benadeeld. Om het nadeel ongedaan te maken pleit het Landbouwschap bij de Tweede Kamer konkreet voor de volgende maatregelen: - De in maart door de Kamer aange nomen motie Voorhoeve/De Vries over aanpassing van de zogenaamde kleinschaligheidstoeslag moet snel worden uitgevoerd. Hierdoor komt voor de land- en tuinbouw circa 100 miljoen gulden per jaar beschikbaar voor investeringen in de akkerbouw en voor het aanpakken van de mest problemen; - Het plan van het kabinet om het btw-forfait voor de landbouw te ver lagen mag niet worden uitgevoerd; - Van de 250 miljoen gulden die het kabinet dit voorjaar uit wir-gelden beschikbaar heeft gesteld voor scho ling en arbeidsvoorziening moet een groter bedrag ten goede komen aan de landbouw. Nu is dat slechts 5 mil joen gulden. met de stad of dorp waar deze beelden zijn geplaatst, alsmede de voorstelling van de diersoort. Axél, trekpaard; Beers, stier; 's Hertogenbosch, zeug met big gen; 's Hertogenbosch, wild var ken; Eindhoven, paarden; Eind hoven, paard; Eindhoven, stier; Hapert, man op beervarken; La ge Zwaluwe, ganzen; Liempde, geit (bok); Middelburg, paard; Schoondijke, trekpaard, Sint Agatha, stier; Reusel, schepen met twee schapen; Veghel, koe met kalf; Veghel, stier. Behoudens een enkele uitzonde ring zijn deze standbeelden ge plaatst na 1958. Ze zijn dus meest van de jongste tijd. Uit de ze lijst komt tot uitdrukking dat de meeste standbeelden van land- bouwhuisideren in genoemde twee provincies in Oostelijk Noord-Brabant staan. Zeer zeker zijn er nog wel meer standbeel den van landbouwhuisdieren. In Goes staat namelijk een beeld van een gans. J.H. Lantinga Aanvankelijk werd gedacht dat on geveer 30 tot 35 AOC's zouden wor den opgericht. De sterkere daling van het aantal leerlingen telt volgens Braks mee bij het feit dat er minder AOC's komen. Belangrijker is vol gens hem het feit dat wordt gekozen voor grootschaliger centra. Dergelij ke centra hebben een breder bereik wat betreft bedrijfsgerichtheid, re gio en pluriformiteit, aldus Braks. De daling is volgens Braks enerzijds het gevolg van het dalende geboorte cijfer. Anderzijds spelen naar zijn oordeel de verminderde belangstel ling voor het lager beroepsonderwijs en het imago van land- en tuinbouw een rol. Vorige week vrijdag is in Zierikzee de heer P.J. van den Akker uit Haamstede benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Me vrouw J.L. Niemantsverdriet- Leenheer, burgemeester van Wester- schouwen, spelde hem de bijbeho rende versierselen op. De heer Van den Akker is 48 jaar werkzaam geweest bij het im- en ex portbedrijf in zaden en peulvruchten A. van den Akker bv in Zierikzee, waarvan 42 jaar als direkteur. Het PVV-medewerker voor sociale sektorzaken vee- en vleeswereld De toenemende aandacht van het produktschap voor vee en vlees voor sociale aspekten in de vee- en vlees- sektor krijgt nader gestalte met de benoeming van drs. G. Gerats als koördinator van sociale zaken bin nen pvv. De heer Gerats is nu nog medewerker van de Faculteit Dierge neeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij treedt op 1 december bij pvv in dienst. Momenteel heeft de nieuwe pvv- medewerker nauwe bemoeienis met het Kwaliteits- en Hygiëneplan dat enkele jaren geleden in de vleessek- tor van start ging. Binnen pvv zal hij de koördinatie op zich nemen van aktiviteiten die van doen hebben met arbeidsvoorzieningszaken zoals scholing, beroepskeuze en -advies en arbeidsbemiddeling. In het direkte verlengde daarvan ligt het volgen van de arbeidsmarkt-ontwikkeling, de kwaliteit van de arbeid, de ont wikkeling van de omstandigheden op de werkplek en bijkomende aspekten van verdergaande automa tisering. Meer leerlingen nodig Volgens Braks moet er op niet al te lange termijn een verbetering in de leerlingenaantallen komen, wil het agrarisch onderwijs aan de behoefte van de arbeidsmarkt kunnen blijven voorzien. De positieve kanten van het landbouwonderwijs moeten sterk onder de aandacht worden ge bracht. Dat kan door er op te wijzen dat afgestudeerden van het middel baar agrarisch onderwijs goed aan het werk komen. Veel afgestudeer den wacht een aantrekkelijke en veelzijdige baan in een sektor waar van de maatschappelijke, betekenis ook in de toekomst groot zal zijn, al dus de bewindsman. bedrijf is in 1969 door Cebeco- Handelsraad overgenomen, maar bleef een zelfstandige onderneming. De heer Van den Akker was tot voor een half jaar direkteur van het fami liebedrijf, daarna heeft hij zich als adviseur daarvoor dienstbaar ge maakt. Behalve voor zijn ver diensten op het terrein van zijn werk ontving de heer Van den Akker de onderscheiding ook voor de talrijke maatschappelijke funkties die hij heeft vervuld. Per 1 oktober 1988 is drs. M.J. Poel mans benoemd tot direkteur Uitvoe ring Wetten bij de Sociaal- Ekonomische Raad. In die hoeda nigheid is hij verantwoordelijk voor de aan de SER opgedragen medebe- windstaken op het gebied van vesti gingswetgeving, en geeft hij leiding aan de bureaus die zijn belast met de uitvoering van de Wet Assurantiebe middeling en van de Vestigingswet Bedrijven. Nieuwe direkteur PR Lelystad Met ingang van 1 december 1988 zal dr. ir. A. Kuipers aangesteld worden als direkteur van het Proefstation voor de Rundvee-, Schapen- en Paardenhouderij tevens Konsulent in Algemene Dienst voor de Rundvee-, Schapen- en Paardenhou derij te Lelystad. In 1980 trad de heer Kuipers in dienst van het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lelystad, als hoofd van de sektie begeleidings systemen van de afdeling bedrijfs- synthese, waarna in 1984 zijn benoe ming volgde tot sekretaris van de af deling melkveehouderij van het Landbouwschap. De heer Kuipers studeerde in 1972 af aan de toenma lige Landbouwhogeschool te Wage- ningen, studierichting veeteelt. Vrijdag 7 oktober 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4