over geld en goed Het financieringstekort 1989 De vermogensontwikkeling is een thermometer voor uw bedrijf en gezin Landbouwschap en staatssekretaris Koning oneens over strekking motie Zeven beheerplannen vastgesteld E. V.A. V.-kursus Agrarische vrouwen in Walcheren opgelet Plantenveredelaars en Rabo samen in biotechnologie Hoe was het voorbeeld Schema vermogensontwikkeling - besteedbare middelen Siene was thuisgekomen van de kursus waarin de gezinsbestedin gen in relatie tot het bedrijfsin- komen was behandeld. Een ding had haar speciale aandacht ge had en dat was de staat van het overzicht van het verloop vermo gen van 1 januari tot en met 31 december. Ze ging onmiddellijk nadat de maaltijd was genuttigd, de staat vergelijken met haar boekhouding. Wat zegt zo'n schema? Zo een schema geeft duidelijk aan hoe het financieel met het bedrijf is gegaan in dat betreffende jaar. Het is veel beter om een dergelijk schema van je eigen bedrijf over meerdere jaren te maken. Dit geeft een beter beeld in de financiële situatie dan die van een jaar. Immers de wisselingen in bedrijfsin- komsten en in privé-ontvangsten schommelen van jaar tot jaar, even als de privé-uitgaven, de belastingen en de premieheffing. Kan men konklusies uit dit voorbeeld trekken? - dat het vermogen in dat jaar is te ruggelopen doordat er 6.000, meer besteed is dan er besteedbaar was. - dat het bedrijfsresultaat (bedrijfs winst) de vermogensontwikkeling beinvloedt. - dat de privé-uitgaven de vermo gensontwikkeling sterk beinvloedt. - dat er rekening mee moet worden gehouden dat betere resultaten ook hogere uitgaven aan belasting en premieheffing betekenen. Hoe kan men het gezinsinkomen op peil houden of verhogen? - Door de bedrijfsresultaten trach ten te verbeteren. Dit kan door je ei gen bedrijf goed te bekijken of te la ten doorlichten door een deskundi ge. De kosten en opbrengsten verto nen op gelijksoortige bedrijven zeer grote verschillen. Wellicht is hieraan iets te doen. - Door de privé-ontvangsten te ver hogen door nevenwerkzaamheden bijv. kamperen bij de boer, gedeelte lijk werk bij derden e.d. - Door de privé-uitgaven indien no dig kritisch te bezien en indien nodig deze uitgaven in relatie te brengen tot de bedrijfsinkomsten. Zorg dat je een goed inzicht krijgt in de privé-uitgaven? - Ieder doet er goed aan een privére- kening bij de bank te nemen naast een bedrijfsrekening. Men kan dan zien wat er uitgaat voor privé. Auto matische betaalcheques zijn wat dat betreft ondingen. Er is te weinig overzicht. - Sommigen werken met een vast huishoudgeld per maand. Men weet dan waar men aan toe is. Velen vin den een eigen huishoudpotje zeer aanbevelenswaardig ook weer i.v.m. een beter inzicht. - Enkelen zetten hun uitgaven pre cies op papier zij houden een huis houdboek bij, met die gegevens zet ten zij het beleid uit voor de toe komst, zij begroten daarmee de ge zinsuitgaven en kunnen daarmee de privé-uitgaven beheersen. En als mijn vermogen ieder jaar achteruit loopt Dan moet u wel maatregelen treffen, want anders gaat het onherroepelijk fout. Indien u die maatregelen in het bedrijf, buiten het bedrijf of in uw privébestedingen niet kunt vinden, dan bent u bezig uw vermogen op te eten, dus uw bedrijf. Dit laatste kan niet of u moet niet meer ver van de AOW leeftijd afzitten. Anders kunt Vrijdag 7 oktober 1988 u beter "op tijd" uw bedrijf beëindi gen hoe moeilijk dat ook is. Konklusie Bij Siene op het bedrijf was er een positieve vermogensontwikkeling. In 1987 was er een kleine teruggang. Maar ze wisten goed hoe dat kwam. Uien verkocht voor 5 cent en aard appelen voor 12 cent. En de boek houder en de SE V-er hadden gezegd dat ze een "zuinige vrouw" was, dus het lag niet aan de privébesteding. Siene wil nog wel een advies geven. Als er een kursus is op het gebied re latie bedrijfsinkomen- gezinsbestedingen ga er dan heen sa men met je man, je vriend of ver loofde. Je leert er veel van. En laat je bedrijf doorlichten door SE V-er of boekhouder. Willem en Siene hebben het 3 jaar geleden laten doen. Ze zijn er nu nog blij om, want tijdig signaleren van een one venwichtigheid tussen bedrijfsin komsten en gezinsuitgaven is zeer belangrijk om het voortbestaan van het bedrijf niet in gevaar te brengen. J. Markusse aan het gemogen werd toegevoegd: bedrijfswinst diverse privé ontvangsten saldo WIR premie toevoeging aan het vermogen 40.000,- 5.000,- 5.000,- 150.000,— 50.000,— Aan het vermogen werd onttrokken huishoudelijke uitgaven inkl. verbruik ei gen produkten/huurwaarde/auto bijzondere privé-uitgaven buitengewone lasten belastingen premieheffing premie levensverzekering e.d. onttrekking aan het vermogen subtotaal 200.000,— 29.200,— 3.800,- 3.000,— 6.000,— 10.000,— 2.000,— 54.000,— eindvermogen 144.000, Als bij de bedrijfsovername van een melkveehouderijbedrijf in familie verband de grond niet wordt overge dragen, maar verpacht moet een doorschuiving van het melkkwotum mogelijk zijn. Dit betekent dat als er met de fiskus wordt afgerekend er door de overdragende partij geen be lasting betaald hoeft te worden over het melkkwotum. Dit standpunt heeft Landbouw schapsvoorzitter Doornbos vorige week donderdag uiteengezet in een overleg met staatssekretaris Koning van Financiën. Staatssekretaris Ko ning liet weten dat de eerder door de Tweede Kamer aangenomen motie Voorhoeve/de Vries niet op deze manier uitgelegd kan worden en dat er wel belasting betaald moet wor den. Het Landbouwschap is het daar niet mee eens en zal daarom op nieuw aan de indieners van de motie vragen om duidelijkheid te geven over de strekking. In het onderhoud met de staatsse kretaris is tevens gesproken over het egalisatiereserve die storm- en hagel- verzekeraars de mogelijkheid biedt om een deel van de winst belasting vrij te reserveren. Dit is met name voor agrarische verzekeraars van be lang omdat de omvang van de kala- miteiten zoals storm- en hagelschade niet vooraf zijn in te schatten. Volgens de staatssekretaris is een be perking van de egalisatiereserve niet nadelig voor de fondsvorming van storm- en hagelverzekeringsmaat- schappijen. Eerder had Landbouw schapsvoorzitter Doornbos gewezen op het gevaar dat een dergelijke maatregel betekent dat boeren en tuinders te maken krijgen met een premieverhoging. De rijksbegroting die met de derde dinsdag in september weer is gepre senteerd bevat veel informatie over de voornemens van de regering in het komende begrotingsjaar. Een van de onderdelen daarbij is het fi nancieringstekort dat als resultaat van uitgaven minus inkomsten te voorschijn komt. Dif tekort is een jaarlijks terugke rend gegeven waar bijna niemand meer van op kijkt. Alleen betekent een tekort wel dat het ook gefinan cierd moet worden. En daarmee is tevens verklaard waarom ons land behoort tot de landen met de snelst groeiende staatsschuld. De over heidsschuld is opgelopen tot bijna 80% van het bruto nationaal pro- dukt. Frankrijk en Duitsland heb ben ter vergelijking een staatsschuld van rond de 45%, terwijl België erg hoog skoort met een percentage van circa 125% van het bruto nationaal produkt. Een direkt gevolg van een schuld is de rentelast die het met zich brengt* en dat is in ons land volgend jaar het aardige bedrag van circa 22 miljard gulden ofwel ongeveer 6% van het nationaal inkomen. Alleen aan on derwijs wordt nog meer uitgegeven. Terugdringen van het overheidste kort wordt dan ook door een ieder hardop beleden, maar in werkelijk heid komt het onvoldoende van de grond. In procenten kan de minister van financiën opgelucht beamen dat de doelstelling van de regering wordt gehaald nu het tekort voor 1989 uit komt op 6% van het netto nationaal inkomen. In absolute zin betekent het tekort van bijna 23 miljard gul den toch een erg groot te financieren bedrag. Ondanks het dalende tekort loopt de staatsschuld steeds verder op. De huidige minister van finan ciën mag dan redelijk tevreden zijn, hij is wel de minister die meer ge leend heeft dan al zijn voorgangers. Wil het tekort in belangrijke mate naar beneden gebracht worden dan zal er toch echt bezuinigd moeten worden. Want daar heeft het tot dit moment wel aan ontbroken ondanks allerlei ombuigingen ten spijt. Het dalende tekort wordt mede bepaald door toegenomen inkomsten en dat is geen verdienst van de overheid. In de begroting 1984 (dus nog maar 5 jaar geleden) werden de ontvangsten geraamd op 127 miljard gulden te gen 148 miljard in 1989. Derhalve een inkomensstijging van 21 mil jard. De uitgaven evenwel stegen eveneens en wel van 162 miljard in 1984 tot 170 miljard in 1989. Welis waar minder dan de inkomstenstij ging maar toch ondanks alle bezuini gingen een absolute stijging van 8 miljard. Moet u zich eens voorstel len wat het uitgavennivo zou zijn ge weest zonder ombuigingen. Hoe dan ook, een daling van de staatsschuld zal voorwaarde zijn om tot verlaging van het financieringste kort te komen en mogelijk misschien tot een overschot. Onmogelijk is dit niet als we zien dat landen als Zwe den, Denemarken, het Verenigd Ko ninkrijk, Zwitserland en Australië wel een financieringsoverschot ken nen. Laten wij hopen dat ons dat in Nederland ook nog eens zal lukken. En zo u weet: hoop doet leven. B. Veerbeek De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, cfe CBTB-vrouwen, de jonge ren en de Sociaal Ekonomische Voorlichting van de ZLM en de CBTB organiseren in Walcheren ge zamenlijk een kursus genaamd Eko nomische Vorming Agrarische Vrouwen-1 (de EVAV). Deze kursus is opgezet voor de agra rische vrouwen en ook de toekomsti ge agrarische vrouwen die meer wil len weten over allerlei zaken van het agrarisch bedrijf. De onderwerpen die worden behandeld zijn: verzeke ringen, pacht, fiskale boekhouding, bedrijfsovername, financiering, ruimtelijke ordening, erfrecht en hu- welijksvermogenrecht. Deze onder werpen worden in 16 bijeenkomsten gegeven op elke dinsdagavond vanaf 25 oktober met uitzondering van 20 en 27 december en 3 januari. Plaats van handeling: Verenigingsgebouw, Schotsehoek 8 te Gapinge. Voor informatie en opgave kunt u bij de volgende kontaktpersonen terecht: Annelies Blankers, tel. 01189-2995 (na 19.00 uur); mevrouw L. Brasser, tel. 01180-25177; mevrouw K. Ge- schiere, tel. 01186-1253 of bij uw SEV. Opgave is tot 8 oktober mo gelijk. De Commissie Beheer Landbouw gronden (CBL) heeft onlangs een ze vental beheerplannen vastgesteld voor de gebieden 'Dokkumer Groot- diep' (Friesland), 'Slotermeer' (Friesland), 'Heesselte Uiterwaard' (Gelderland), 'Hengelo-Zelhem- Hackfort' (Gelderland), 'Botshol- Nellestein' (Utrecht), 'Polder Mijn den' (Utrecht) en Vroongronden (Zeeland). Op basis van deze beheerplannen kunnen grondgebruikers in deze ge bieden met ingang van 1 oktober a.s. beheerovereenkomsten sluiten met het Bureau Beheer Landbouwgron den van het ministerie van Land bouw en Visserij. Voor het mede af stemmen van de bedrijfsvoering op het beheer van natuur en landschap kan een agrariër dan een vergoeding ontvangen. Beheerplan Vroongronden De relatienotagebieden Vroongron den omvatten 23 ha reservaatgebied. De vroongronden zijn van nature voedselarm en droogtegevoelig en zijn gelegen tegen de binnenduin- rand. De gebieden worden doorsne den door houtsingels, houtwallen, elzenmeten en greppels. De doeleinden van het natuur- en landschapsbeheer zijn gericht op het behoud, het herstel en de ontwikke ling van botanische waarden, zowel op de percelen als in en langs de landschapselementen. De beheer- maatregelen hebben onder meer be- Samenwerking tussen Rabobank en twee Russische banken Rabobank Nederland gaat samen werken met twee banken in de Sov jet Unie. De Russische partners zijn Vnesheconombank, de bank voor buitenlandse ekonomische betrek kingen van de Sovjet Unie en Agro- prombank, de bank voor landbouw en voedselverwerkende industrie. De overeenkomsten met de Russi sche banken voorzien in de oprich ting van gezamenlijke werkgroepen. Deze gaan zich aktief bezighouden met de advisering en begeleiding van bedrijven die samenwerking, bij voorbeeld in de vorm van joint- ventures, zoeken met Sovjetpart ners, onder andere in de agro- industrie. trekking op het in stand houden van de kavel- en perceelsstruktuur en de aanwezige landschapselementen en het niet uitrijden van drijfmest en gier. Maaien en weiden zijn gebon den aan een bepaalde periode van het jaar. Er zijn 4 beheerpakketten samen gesteld waarbij, afhankelijk van de zwaarte van het pakket, de beheer- vergoeding varieert van circa 100,ha/jaar tot maximaal circa 450,ha/jaar. Daarnaast kan een aanpassingsvergoeding worden ver strekt. Aanvragen om een beheersovereen komst te sluiten kunnen worden in gediend bij het Hoofd Beheer Land bouwgronden, in Zeeland: Postbus 6, 4460 AA Goes. Aanvragen voor het sluiten van een beheersovereenkomst kunnen ook worden ingediend bij de Distriktbu- reauhouders (DBH). Vijf Nederlandse plantenverede- lingsbedrijven en het Biotech Ventu re Fund van Rabobank Nederland hebben besloten gezamenlijk de on derneming Keygene voor biotechno- logisch onderzoek op te richten. Zij willen met Keygene een team van toponderzoekers samenbrengen die op kontraktbasis moleculair- biologisch onderzoek doen voor zo wel de samenwerkende bedrijven als voor derden. Rabobank Nederland heeft dit maandag meegedeeld. De vijf deelnemende bedrijven zijn Cebeco-Handelsraad (Rotterdam), Enza Zaden (Enkhuizen), Za den (Metslawier), Royal Sluis (Enk huizen) en De Ruiter Zonen (Bleis wij k). Het onderzoek ligt vooral op het terrein van de veredeling van groente-, akkerbouw- en sierteelge- wassen. De deelnemers verwachten dat de samenwerking kan bijdragen aan het verwezenlijken van een vooraanstaande positie in deze steeds belangrijker wordende sektor. Keygene gaat zich vestigen in Wage- ningen. Die plaats is mede gekozen gezien de al aanwezige onderzoek sinstituten in deze gemeente. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3